Iný kraj, iný mrav

Samotná oslava Vianoc prebieha odlišne, rovnako tak je pre každú krajinu charakteristické iné tradičné jedlo. Čoskoro zistíte, že čím ďalej sa od Českej republiky dostanete, tým zvláštnejšie vám budú vianočné tradície iných krajín pripadať. Každopádne si z nich odnesiete veľa inšpirácie nielen na tradície, ale aj na tradičné vianočné pochúťky.

Základný zmysel Vianoc je ale všade rovnaký. Všade sú to sviatky pokoja, mieru a pohody, stretávania blízkych a oslavovania narodenia Ježiša Krista. Pozrite sa, v čom sa Vianoce v krajinách Európy od seba líšia.

Najčastejšie sa líšia:

Tradičným jedlom

U nás sa jej na Vianoce najčastejšie kapor alebo rezne so zemiakovým šalátom. Predtým to u nás bol tradičným štedrovečerným jedlom hubový kuba. Ten sa v istej podobe udržal pod názvom Kuťa. Dodnes sa s ním stretnete na štedrovečernom stole na Vianoce v Bielorusku , na Ukrajine alebo aj v Poľsku.

Postavou, ktorá nosí darčeky

Európa je veľmi bohatá, čo sa týka entít nosiacich darčeky. U nás je to všetkým známy Ježiško, ktorý chodí aj cez Vianoce na Slovensko . Na východe stretnete Deda Mráza a svätého Mikuláša. Juh máva na starosť svätý Basil. Ďalej sa v európskych krajinách stretnete s hviezdičkou, anjelikmi, Otcom Vianoc alebo napríklad Djedom Božičnjakom, ktorý nadeľuje deťom na Vianoce v Chorvátsku . V Nórsku darčeky deťom nadeľuje malý škriatok Julenissen, preto sú pre nórske Vianoce typické figúrky škriatkov, ktoré si v súčasnosti získavajú popularitu aj u nás. No a Santa Claus sa samozrejme votrie všade.

Poverami a zvykmi

Existuje veľké množstvo povier a zvykov, ktoré máme (alebo sme mali) s množstvom krajín spoločné. Niektoré sa ale nezachovali. Všetky zvyky a povery majú za účel stále to isté – zaistiť úrodu, šťastie a zdravie pre celú rodinu, veštiť budúcnosť a vydaje alebo ochraňovať svoje obydlia pred zlými duchmi.

A ktoré vás určite prekvapí aj pobaví? Pozrite sa napríklad na vianočný zvyk v Rumunsku , kedy sa jeden prezlečie za kozu a za spevu kolied behá, tancuje a robí neplechu. Nemôže sa ale rovnať škriatkom nazývaných kallikantzaroi, pred ktorými sa svätenou vodou chráni na Vianoce v Grécku .

Dátumom

Ďalší častý rozdiel sa objavuje v dátume, odkedy sa v danej krajine oslavujú Vianoce. Záleží na tom, či sa riadi podľa gregoriánskeho alebo juliánskeho kalendára. Zatiaľ čo u nás oslavujeme narodenie Ježiška z 24.12. na 25.12. , tak napríklad Vianoce na Ukrajine alebo v Bosne prebiehajú z 6. na 7. januára.

Vydajte sa s nami na návštevu európskych krajín a spoznajte ich vianočné tradície a zvyky.

Zavriet reklamu