Aké sú Vianoce v Dánsku? Plné sviečok, tanca a dobrého jedla. Typickým nápojom je gløgg, lahodný vianočný punč!

Hygge, dánsky pohodový prístup k životu, do značnej miery ovplyvňuje aj vianočné sviatky.

Hlavná je atmosféra, pospolitosť a pokoj.

Čo sú kalenderlys?

Ako vyzerá dánsky štedrovečerný stôl?

Prečo hľadajú Dáni mandľu v ryžovom nákype a prečo tancujú okolo stromčeka?

To a ešte oveľa viac o tom, ako sa oslavujú Vianoce v Dánsku, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Dánsku?

Dáni rovnako ako Slováci oslavujú Vianoce 24. decembra, teda na Štedrý deň. Tradične to znamená, že večer je v znamení bohatej štedrovečernej večere a potom sa dlho do noci rozbaľujú darčeky. V Dánsku sa Vianoce nazývajú Jul.

Dánske vianočné dekorácie, ktoré uvidíte vo väčšine domácností, sú obvykle pomerne decentné. Napríklad vianočný stromček má pomerne málo ozdôb, najdôležitejším prvkom sú sviečky. Ďalšími dôležitými dekoráciami nielen na stromčeku, ale aj v oknách sú Julehjerter, Julestjerner a Julepynter alebo vianočné srdce, hviezdy a ďalšie ozdoby skladané z papiera.

zdroj: flettedehjerter.dk

Poznáte dánske vianočné tradície?

V Dánsku chodí mnoho ľudí na Štedrý deň okolo štvrtej hodiny popoludní na bohoslužbu do kostola, kde si vypočujú vianočné kázanie. Starým tradičným zvykom je tiež dávať na Štedrý deň zvieratám maškrtu, takže niektorí ľudia idú na prechádzku do parku alebo do lesa a berú so sebou nejaké jedlo, ktoré dajú zvieratám a vtákom.

Veľmi zaujímavou tradíciou dánskych Vianoc je tancovanie okolo vianočného stromčeka. Celá rodina sa po štedrovečernej večeri zíde pri stromčeku, chytí sa za ruky a spieva vianočné piesne. Vianočný stromček preto obvykle stojí v strede miestnosti, aby okolo neho bol dostatok priestoru.

Predvianočnou tradíciou je pálenie kalenderlys, veľkých špeciálnych viečok s vyobrazením čísel od 1 do 24, ktoré fungujú ako adventný kalendár, každý deň sa na chvíľku zapáli. Z čoho tradícia kalenderlys vychádza a ako vyzerali prvé z nich ?

zdroj: davidsenshop.dk

Kto nosí deťom darčeky?

Dánskym deťom nosí darčeky na Štedrý deň Julemanden, doslova Vianočný muž. Vyzerá podobne ako Santa Claus a tiež cestuje na saniach ťahaných sobmi. Žije v Grónsku, má rád ryžový nákyp a pomáhajú mu nezbední škriatkovia, ktorým sa hovorí nisser. Ide o akúsi dánsku obdobu elfov. Mimochodom, viete, ako sa postava Santa Clausa vlastne zrodila?

Čo sa je v Dánsku cez Vianoce?

Štedrovečerná večera čiže julofrokosť je „vážna“ záležitosť, ktorá trvá niekoľko hodín. Stôl musí byť dokonale ozdobený. To často znamená použitie veľkého množstva obrusov, stúh, kvetov, sviečok a papierových hviezdicových lampášov s blikajúcimi svetielkami vo vnútri.

Tradičným pokrmom je juleand, vianočná pečená hus alebo kačica plnená jablkami, sušenými slivkami a bylinkami. Juleand sa často prelieva omáčkou, ktorá obsahuje vermút. Podáva sa s karamelizovanými zemiakmi, červenou kapustou, červenou repou a brusnicovým džemom či šťavou.

Risalamande je názov typického vianočného dezertu, ide vlastne o ryžový nákyp s vanilkou a mandľami preliaty horúcou čerešňovou omáčkou. Všetky mandle okrem jednej sa nakrájajú na kúsky. Ten, kto nájde celú mandľu, dostane darček zvaný mandelgave (mandľový darček). Tradičným mandľovým darčekom bývalo predtým marcipánové prasiatko.

Vianočným nápojom je horúci gløgg. Niekedy sa podáva v spojení s ďalším vianočným dezertom – aebleskiver, ide vlastne o chrumkavé šišky v tvare guličiek s jablkami zdobené marmeládou a práškovým cukrom.

Ako si pripraviť vlastný gløgg?

Máte radi varené víno? Skúste tento rok na Vianoce dánsky gløgg. Základom je červené víno s možným prídavkom portského vína alebo rumu a vždy sa doň pridávajú hrozienka, mandle a korenie.

Ingrediencie:

 • 750 ml červeného vína
 • 1 šálka portského vína
 • 1 šálka hrozienok namočených v rume
 • 1 šálka vody
 • 1/2 šálky blanšírovaných mandlí
 • 5 (1-2 cm širokých) prúžkov citrónovej kôry
 • 8 kardamómových strukov
 • 5 klinčekov
 • 1 tyčinka škorice
 • 4 cm zázvoru

Postup:

 1. Vodu spoločne s korením dajte do hrnca a nechajte minútu variť.
 2. Následne nechajte zmes vody a korenia aspoň 10 minút odstáť.
 3. Vyberte korenie.
 4. Zmiešajte „korenenú“ vodu s červeným vínom, hrozienkami a mandľami a zahrejte bez toho, aby ste zmes nechali prejsť varom.
 5. Ochutnajte a prípadne podľa chuti pridajte malé množstvo cukru.
 6. Keď je gløgg takmer vriaci, stiahnite ho z ohňa a pridajte portské víno .
 7. Ihneď podávajte.
zdroj: valdemarsro.dk

Aké miesta v Dánsku na Vianoce navštíviť?

Vianoce v Dánsku sú skutočne veľkolepým sviatočným zážitkom. Miestom číslo jedna, ktoré v dobe adventu navštíviť, je samozrejme hlavné mesto Kodaň.

 • Kodaň – Vianoce v Kodani sú plné svetiel, gløggu a hygge. Ku klasickým lákadlám patria nielen tunajšie adventné trhy a pôsobivá vianočná výzdoba, ale aj korčuľovanie na klziskách pri záhradách Frederiksberg či prechádzka po zábavnom parku Tivoli s domácimi æbleskiver a gløggom.

 • Egeskov – rozprávkové prostredie renesančného vodného hradu Egeskov je úchvatné počas celého roka, ale v čase Vianoc obzvlášť. Miesto poskytuje nádherné kulisy pre vianočné trhy, kde môžete obdivovať množstvo remeselných výrobkov s vianočnou tematikou a ochutnať dánske vianočné pochutiny.

 • Odense – obľúbené dánske mesto, kde sa narodil slávny rozprávkar Hans Christian Andersen. Jeho rodný dom je dnes múzeum. Vianočná atmosféra v stredovekom centre mesta má svoje neopísateľné kúzlo. Okrem toho sa tu každý rok koná špeciálny vianočný trh nesúci Andersenovo meno, ktorý navodzuje atmosféru starých čias.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu