Ako vyzerajú bieloruské Vianoce? Sú hneď dvoje, ale oslava Nového roka má stále väčší význam

Vianoce v Bielorusku majú veľa spoločného s Vianocami v okolitých krajinách.

Zistite, kto nosí v Bielorusku deťom darčeky.

A viete, prečo sú tu Vianoce dvojaké?

Kedy sú Vianoce v Bielorusku

Vianoce v Bielorusku stoja až na druhom mieste. Za oveľa dôležitejší tu ľudia považujú Nový rok. Je to dané politickou históriou krajiny a ruským vplyvom. V súčasnosti sa ale obľuba Vianoc vrací, hoci stále síce nemajú takú váhu ako už spomínaný Nový rok.

S termínom Vianoc je to v Bielorusku zložitejšie. Prebiehajú tu totiž dvoje Vianoce. Protestanti a katolíci oslavujú Vianoce 25. decembra, zatiaľ čo členovia pravoslávnej cirkvi až 7. januára. Respektíve zo 6. januára na 7. januára, pričom 7. január je v Bielorusku štátny sviatok.

V Bielorusku okrem dvoch Vianoc stíhajú osláviť aj dva Nové roky. Ako je to možné? Zatiaľ čo čakajú na ten svoj, môžu sledovať v televízii prenos z Moskvy, kde Nový rok z dôvodu časových pásiem začína o hodinu skôr.

Dekorácie a stromček

Mestá sa zdobia vianočnými svetlami a ozdobami. V Bielorusku majú aj vianočný stromček, hoci sa viaže až ku dňu Nového roka. Rovnako tak darčeky sa dávajú pod stromček, alebo si ich ľudia vymieňajú v novoročný večer. Dá sa povedať, že to, čo si predstavujete pod pojmom Vianoce, sa v Bielorusku robí na Nový rok.

Zdroj: belarus.by

Čo sa je na Vianoce v Bielorusku

Tradičným jedlom je Kućcia (Kuťa), podobne ako je to na cez Vianoce na Ukrajine alebo v Poľsku. Na štedrovečerný stôl sa servíruje dvanásť jedál. Dvanástka udáva počet apoštolov, môže mať aj význam dvanástich mesiacov v roku. Okrem tradičnej Kuti sa jedia huby, ovocie, ryby, palacinky a ovocné kyslé dezerty. Rozhodne sa neje žiadne mäso ani tučné pokrmy.

Na novoročnom a zároveň štedrovečernom stole nesmie chýbať aj tradičný zemiakový šalát Olivier. Svoj pôvod má síce v Rusku, ale v Bielorusku sa stal tradičnou vianočnou pochúťkou. Keby ste si chceli pripraviť šalát, ktorý má dokonca meno, tu je recept.

Recept na šalát Olivier

Ingrediencie:

 • zemiaky 500 g
 • vajcia 2-3
 • kuracie mäso (vhodné sú kuracie prsia, stačí jedno)
 • 1 cibuľa
 • 4 kyslé uhorky
 • 1 pohár sterilovanej mrkvy
 • 1 plechovka sterilizovaného hrášku
 • 4 lyžice majonézy
 • 1 lyžica horčice

Postup receptu:

 1. Uvarte si vajcia natvrdo.
 2. Uvarte zemiaky v šupke.
 3. Uvarte kuracie mäso. (Aby malo lepšiu chuť, môžete ho variť s koreňovou zeleninou ako na vývar.)
 4. Zemiaky po vychladnutí olúpte a nakrájajte na kocky.
 5. Vajcia po vychladnutí olúpte a nakrájajte na kúsky.
 6. Nadrobno nakrájajte cibuľu, kyslé uhorky a varené kuracie mäso.
 7. Všetko vložte do veľkej hlbokej misy a premiešajte.
 8. Mrkvu a hrášok sceďte a primiešajte do misky.
 9. Pridajte majonézu a horčicu.
 10. Podľa chuti dosoľte.
Zdroj: jernejkitchen.com

Na niektorých miestach sa namiesto kuracieho mäsa dáva šunka a pridávajú sa kompótované hrušky. Tu vidíte, že si, rovnako ako u nás, upravuje každá rodina svoj zemiakový šalát podľa vlastnej chuti.

Kto nosí na Vianoce v Bielorusku darčeky?

Deti dostávajú darčeky na Nový rok. Na väčšine miest v Bielorusku chodí Dedo Mráz, niekedy sprevádzaný Snehuličkou. Obaja môžete stretnúť na tunajších vianočných trhoch. Niektoré deti môže tiež navštíviť svätý Mikuláš.

Zdroj: reddit.com

Bieloruské vianočné tradície a zvyky

Bielorusko má podobné vianočné tradície a zvyky ako jeho susedné krajiny. Pozrite sa, ktoré zo zvykov a tradícií sa na Vianoce v Bielorusku stále dodržiavajú.

Seno pod obrus

Veľa rodín dáva pod obrus seno ako pripomienku, že sa Ježiš narodil na sene, na ktorom bol tiež uložený do kolísky. Tento pôvodne pohanský zvyk mal tiež zaisťovať na budúci rok bohatú úrodu.

Sviečka na stole

V Bielorusku sa počas slávnostnej večere dbá na to, aby na stole svietila aspoň jedna sviečka. Má symbolizovať betlehemské svetlo.

Omša v kostole

Veľa ľudí chodí po slávnostnej večeri na vianočnú bohoslužbu do kostola. Platí tu veľmi pekný zvyk, že v tejto sviatočnej dobe sú si všetci katolíci rovní. To znamená, že si môžu prísť do kresťanského kostola vypočuť omšu aj príslušníci pravoslávnej cirkvi.

Návštevy na Vianoce

Ľudia sa na Vianoce veľmi často navštevujú, patrí to k sviatkom podobne ako u nás. Dokonca existuje povera, podľa ktorej musí do domu, kam idete na návštevu, vstúpiť ako prvý muž. Keby išla správne podľa etikety ako prvá žena, priniesla by do domu nešťastie.

Niektorí ľudia trávia Vianoce radšej mimo Bielorusko. Je to dané tým, že na Ukrajine, v Poľsku, Litve a Rusku majú často príbuzných, takže jazdia na Vianoce k nim. Naopak, ľudia najmä z veľkých ruských miest utekajú pred vianočným zhonom do Bieloruska.

Bieloruské vianočné koledy

Tradícia koledovania sa drží prevažne na dedinách. V mestách nie je povolená. Prezliekanie sa do rôznych kostýmov, hranie a spev veselých piesní sa tu drží ako ochrana pred zlými silami. Takto vyšňorení chodia ľudia od domu k domu. Niekedy na seba berú dokonca masky a kostýmy zvierat.

Zdroj: usefultravelarticles.com

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu