Spoznajte fínske Vianoce a ich tradície. Sauna aj ryby na tisíc spôsobov.

Santa Claus síce údajne žije vo Fínsku, ale fínskym deťom nosí darčeky Joulupukki.

Ako vyzerá?

Čo sa je na Štedrý deň na raňajky a čo na večeru?

Ako sa volá typická slamená ozdoba?

Všetko o tom, ako sa oslavujú Vianoce vo Fínsku, vám prezradíme v našom článku.

Kedy sa oslavujú Vianoce vo Fínsku?

Pre mnoho Fínov sú Vianoce jedným z najdôležitejších sviatkov v roku. Rodiny sa obvykle schádzajú a spoločne si užívajú tradície. Všetci sa snažia byť na Vianoce doma, vrátane rybárov, ktorí sa snažia dostať svoje lode do prístavu do 21. decembra.

Podľa starých zákonov trval vianočný pokoj 20 dní, počnúc 21. decembrom, dňom svätého Tomáša, a končiac 13. januárom, dňom Knutta. Naznačuje to aj staré príslovie, ktoré hovorí: „Dobrý Tomáš so sebou priniesol Vianoce, zlý Nuutti mu ich vzal“. Najdôležitejším dňom je Štedrý deň alebo Jouluaatto .

Veselé Vianoce sa vo fínčine povie Hyvää joulua. V severosámčine, ktorou sa hovorí v severných častiach Fínska, Nórska, Švédska a Ruska, je to Buorit Juovllat.

Poznáte fínske vianočné tradície?

Vianoce vo Fínsku sú spojené s mnohými zvykmi, k najznámejším patrí návšteva vianočnej sauny a kostola, návšteva cintorína, zapaľovanie adventných sviečok či hľadanie vianočného stromčeka. Prečo je saunovanie pre Fínov také dôležité a kde sa táto tradícia vzala?

Vianočné stromčeky sú tradične zdobené predovšetkým slamenými a papierovými ozdobami. V niektorých častiach Fínska zdobia svoje domy tradičnými slamenými ozdobami zvanými kokonarput. Kokonarput vyzerá ako skupina hviezd, ktoré je možné zavesiť k stropu alebo položiť na stôl. Symbolizujú vianočný stromček a majú priniesť šťastie v nadchádzajúcom roku.

Jednou z najznámejších tradícií Štedrého dňa sa stalo aj vyhlásenie vianočného mieru, slávna deklarácia sa každoročne koná na námestí v Turku. Od tohto vyhlásenia platí vianočný mier po dobu 20 dní. Ide o tradíciu, ktorá siaha až do 17. storočia.

Zatiaľ čo Štedrý deň trávia Fíni doma v rodinnom kruhu, na Boží hod vianočný obvykle vyrážajú von na bežky či na korčule.

Kto nosí deťom darčeky?

Vo Fínsku nosí deťom darčeky Joulupukki alebo vianočný cap. Joul znamená Vianoce a pukki znamená koza. Vychádza to zo škandinávskej legendy o capovi, ktorý bol strašidelný a žiadal ľudí o darčeky, rozhodne žiadne nerozdával.

Postupom času sa z capa stala skôr ľudská postava podobná Santa Clausovi, ale názov vianočný cap zostal zachovaný. Joulupukki jazdí so sobmi a 24. decembra necháva darčeky pod vianočným stromčekom.

Fínske deti veria, že Joulupukki žije v severnej časti Fínska zvanej Korvatunturi alebo Laponsko. Ľudia z celého sveta posielajú listy „Ježiškovi“ do Fínska. Na severe Fínska v Rovaniemi, neďaleko miesta, kde vraj Joulupukki žije, sa nachádza slávna vianočná dedinka.

Vianočná dedinka v Rovaniemi.
zdroj: visitrovaniemi.fi

Čo sa je vo Fínsku na Vianoce?

Na raňajky sa na Štedrý deň tradične je ryžová kaša so škoricou a slivková ovocná šťava. Hlavné štedrovečerné jedlo sa je podvečer. Tradičným pokrmom je joulukinkku alebo vianočná pečená šunka podávaná so zemiakovou kašou.

Ďalšími klasickými vianočnými jedlami sú ryby na mnoho spôsobov, najmä predjedlo lipeäkala alebo lutefisk, treska s maslom a bielou omáčkou, alebo marinovaný losos či sleď. Ako príloha sa často podáva zapečená zelenina, napríklad mrkva či kapusta. Nechýba ani zeleninový šalát rossoli alebo nakladané huby.

Dezertom je zapečený ryžový nákyp, ktorý sa je s korenenou slivkovou marmeládou. V nákype je ukrytá jedna mandľa. Kto mandľu nájde, bude mať po celý budúci rok šťastie. Typickým vianočným pečivom sú joulutorttu, hviezdičky plnené lekvárom. Po večeri nasleduje rozbaľovanie darčekov.

Tradičným vianočným nápojom je glögi, fínska obdoba vareného vína okorenená zázvorom, škoricou a klinčekmi.

zdroj: kodinkuvalehti.fi

Ako si pripraviť šalát rossoli?

Zatiaľ čo my si Vianoce nedokážeme predstaviť bez zemiakového šalátu, pre Vianoce vo Fínsku je typický šalát rossoli. Pripravuje sa z červenej repy, zemiakov, mrkvy, jabĺk, cibule a kyslých uhoriek s pikantnou zálievkou.

Ingrediencie:

 • 300 g nakladanej repy nakrájanej na kocky
 • 150 g zemiakov nakrájaných na kocky
 • 150 g mrkvy nakrájanej na kocky
 • 1 červená cibuľa nakrájaná na kocky
 • 1 olúpané a na kocky nakrájané jablko
 • 75 g nakrájané nakladaných uhoriek
 • 1/4 čajovej lyžičky soli a korenia

Dresing

 • 60 g gréckeho jogurtu
 • 1/2 čajovej lyžičky jablčného octu
 • 1 čajová lyžička práškového cukru
 • 1/2 čajovej lyžičky šťavy z červenej repy

Postup:

 1. Do hrnca s vriacou vodou dajte zemiaky a mrkvu.
 2. Varte, kým nezmäknú, ale nie sú kašovité.
 3. Zeleninu zlejte a dajte bokom, aby vychladla.
 4. Medzitým pripravte dresing zmiešaním všetkých ingrediencií v malej miske.
 5. Keď sú zemiaky a mrkva studené, preložte ich do veľkej misy.
 6. Pridajte červenú repu, cibuľu, jablko a kyslé uhorky.
 7. Osoľte a okoreňte a dobre premiešajte.
 8. Pokiaľ chcete šalát podávať ihneď, vmiešajte do zeleniny dresing.
 9. V opačnom prípade zeleninu aj dresing uložte do chladničky a dochuťte až pred podávaním, alebo tiež dresing podávajte bokom.
zdroj: veggiedesserts.com

Aké miesta vo Fínsku na Vianoce navštíviť?

Sneh, polárna žiara a Santa Claus sú príkladom typických vecí, ktoré sa nám v spojení s Vianocami vo Fínsku vybavia. Tí, ktorí majú radi adrenalín, si určite nenechajú ujsť jazdu so psím záprahom, jazdu na snežnom skútri alebo arktické kúpanie.

 • Rovaniemi – mesto Rovaniemi sa nachádza v severnej časti Laponska v blízkosti polárneho kruhu. V posledných rokoch sa preslávilo najmä vďaka dedinke Santa Clausa. Toto miesto ponúka jedinečnú atmosféru a množstvo vianočných aktivít, ktoré do neho každoročne lákajú tisíce turistov.

 • Helsinki – vo fínskom hlavnom meste nájdete mnoho rôznych vianočných trhov, kde si môžete kúpiť tradičné fínske potraviny, remeselné výrobky aj ozdoby. Lákavou atrakciou je aj Joulupukki Parade alebo sprievod Santa Clausa so svojimi škriatkami, sobmi a tradičnou fínskou hudbou.

 • Kemi – pokiaľ vás láka predstava jazdy so psím záprahom, jazdy na snežných skútroch a honby za polárnou žiarou, vydajte sa do Kemi. Toto mesto leží na brehu Botnického zálivu, neďaleko hraníc so Švédskom. Jednou z vyhľadávaných atrakcií tu je ľadový hotel Snow Castle, ktorý vyzerá ako z rozprávky a ponúka množstvo mrazivých izieb.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu