Švajčiarske Vianoce vás v mnohom prekvapia. Na štedrovečernom stole pečivo aj fondue

Švajčiari majú mnoho vianočných zvykov spoločných s Nemeckom a Rakúskom.

Majú ale aj niekoľko svojich vlastných tradícií.

Kto je Samichlaus a kto Christkind?

A prečo Švajčiari obchádzajú dedinu s kravským zvoncom?

To a ešte oveľa viac o tom, ako sa oslavujú Vianoce vo Švajčiarsku, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Kedy sa oslavujú Vianoce vo Švajčiarsku?

Vianoce vo Švajčiarsku sa oslavujú 24. decembra alebo na Heiliger Abend, a to podľa tradícií jednotlivých oblastí. Väčšina z nich je úzko spojená s náboženským vyznaním. V 16. storočí sa v rámci reformácie mnoho dedín rozhodlo prikloniť buď ku katolíckej, alebo k reformnej viere, čo ovplyvňuje vianočné tradície, ktoré sa dodržiavajú dodnes.

Vo Švajčiarsku sú štyri úradné jazyky. Veselé Vianoce vo švajčiarskej nemčine sú Schöni Wiehnachte, vo francúzštine Joyeux Noël, v taliančine Buon Natale a v rétorománčine Bellas festas da Nadal.

Poznáte švajčiarske vianočné tradície?

Začiatok vianočných príprav je spojený s adventom. Obľúbené sú adventné kalendáre, v mnohých mestách nájdete vianočné trhy, kde si môžete vychutnať horúci glühwein alebo varené víno.

Vo Švajčiarsku existuje mnoho miestnych tradícií v podobe sprievodov a spievania kolied. V regióne Bernesa Oberland sa konajú sprievody, ktoré začínajú na Štedrý deň a končia na Silvestra. Hovorí sa im „Trychler“, pretože muži chodia v sprievode s veľkým trychlerom (kravským zvoncom) alebo nesú bubny a môžu na sebe mať masky. Prechádzajú ulicami, robia hluk a majú za úlohu odháňať zlých duchov. Kde sa tradícia týchto sprievodov vzala?

Vianočné stromčeky sa tradične zdobia na Štedrý deň. Niektorí ľudia na stromček radi používajú skutočné sviečky, ktoré sa tradične zapaľujú pri rozbaľovaní darčekov.

V niektorých oblastiach Švajčiarska je rozšírená viera, že na Boží hod vianočný dostali zvieratá schopnosť hovoriť. Vznikla potom tradícia, že hospodárske zvieratá dostávajú o Heiliger Abend navyše porciu sena alebo obilia.

Vianočné tradície obchádzanie so zvoncami.
zdroj: badenertagblatt.ch

Kto nosí deťom darčeky?

Na švajčiarske deti čaká od začiatku decembra do začiatku januára mnoho darčekov. Prvé darčeky prináša Mikuláš, známy ako Samichlaus, so svojim pomocníkom menom Schmutzli a oslíkom.

Keď sa švajčiarske deti ráno 6. decembra prebudia, privíta ich Samichlaussack, sáčok, ktorý obsahuje oriešky, mandarínky, čokoládu a často tiež lebkuchen alebo perník a gritibänz, panáčika z vianočkového cesta.

Počet obdržaných dobrôt sa niekedy môže zvýšiť, keď dieťa zarecituje Mikulášovi básničku. Schmutzli má na starosti „trestanie“ neposlušných detí tým, že ich šľahá metlou z vetvičiek.

Na Štedrý deň sa pod stromčekom neskoro popoludní „zázračne“ objavia darčeky od Christkind (Ježiška). Okolo 18. hodiny sa podáva štedrovečerné jedlo a potom sa rodina zhromaždí okolo vianočného stromčeka v obývacej izbe, rozsvieti sviečky, počúva vianočné koledy a rozbaľuje darčeky.

6. januára deťom posledné darčeky prinášajú Traja králi alebo v južnom Švajčiarsku čarodejnice Befana.

Ako Befana vyzerá a čo deťom obvykle prináša? Objavte, ako sa oslavuje Vianoce v Taliansku.

Čo sa je vo Švajčiarsku cez Vianoce?

Zatiaľ čo štedrovečernú večeru je väčšina Švajčiarov iba s najbližšou rodinou, obed na Boží hod vianočný sa väčšinou koná v širšom rodinnom prostredí.

Najobľúbenejšou voľbou štedrovečernej večere je filet im Teig (bravčová bábika v cestíčku) alebo schinkli im Teig (teplá šunka v cestíčku). Prílohou je zemiaková kaša s fazuľkami alebo zemiakový šalát. Dezertom býva orechový koláč a vianočné pečivo, napríklad zimtsterne, chräbbeli, mailänderli a brunsli.

Ďalšou klasikou sú syry, ktoré sa konzumujú aj ako fondue. V niektorých oblastiach Švajčiarska sa na Vianoce podáva aj mäsové fondue chinoise. V tomto prípade sa v hrnci namáčajú tenké plátky a konzumujú sa so zeleninou a omáčkami.

zdroj: newlyswissed.com

Ako si upiecť vlastný filet im Teig?

Táto klasická pochúťka švajčiarskych Vianoc sa môže stať aj súčasťou vášho slávnostného stola. Príprava nie je nijako zložitá a výsledok stojí za to. Na výrobu filiet in Teig môžete použiť aj lístkové cesto.

Ingrediencie:

Cesto

  • 300 g hladkej múky
  • 100 g studeného masla nakrájaného na kúsky
  • 250 g polotučného tvarohu
  • 1 čajová lyžička soli

Plnka

  • 100 g mazacieho smotanového syra
  • 70 g sušených paradajok nakrájaných nadrobno
  • čerstvá petržlenová vňať
  • soľ
  • korenie

Náplň

  • 500 g bravčovej bábiky
  • 12 plátkov slaniny
  • 1 vajce
  • 1 PL mlieka
  • maslo
  • soľ
  • korenie

Postup:

  1. Najprv si pripravte cesto.
  2. Zmiešajte múku a soľ.
  3. Pridajte maslo a vytvorte posýpku.
  4. Vytvorte jamku a pridajte tvaroh.
  5. Vypracujte v cesto.
  6. Cesto zabaľte do potravinovej fólie a dajte na hodinu do chladničky.
  7. V medziobdobí si pripravte plnku, všetky ingrediencie zmiešajte, dobre okoreňte.
  8. Cesto rozvaľkajte na pomúčenej doske na veľkosť 40×20 cm.
  9. Úzke strany preložte cez stred, aby ste vytvorili tri vrstvy cesta.
  10. Zabaľte do papiera na pečenie alebo fólie a dajte na 30 minút do chladničky.
  11. Potom cesto opäť spracujte podľa vyššie uvedeného postupu. Zabaľte ich do papiera na pečenie a nechajte 30 minút chladnúť.
  12. Predhrejte rúru na 200 °C.
  13. Bábiku krátko opražte zo všetkých strán na rozpálenom masle a okoreňte.
  14. Nechajte vychladnúť.
  15. Cesto rozvaľkajte na obdĺžnik.
  16. Prúžky slaniny položte vedľa seba na cesto.
  17. Plnku rovnomerne rozotrite na povrch.
  18. Bábiku položte doprostred.
  19. Rozšľahajte vajcia s mliekom a potrite okraje.
  20. Všetko opatrne zrolujte a položte na pripravený plech „švom“ dole.
  21. Cesto potrite vajcom a niekoľkokrát prepichnite vidličkou.
  22. Pečte v predhriatej rúre približne 30-40 minút.
zdroj: bettybossi.ch

Aké miesta vo Švajčiarsku na Vianoce navštíviť?

Pokiaľ si ideálne sviatky spájate s množstvom snehu, budú pre vás Vianoce vo Švajčiarsku to pravé. Vyraziť môžete do mnohých slávnych alpských stredísk, ako je Svätý Moric, Zermatt či Davos. Pokiaľ vás hory nelákajú, môžete vianočné sviatky stráviť v niektorom z veľkých švajčiarskych miest.

  • Bazilej – bazilejské vianočné trhy patria k najkrajším v Európe. V historickom centre každý rok nájdete takmer dvesto drevených chýši, námestie Münsterplatz zdobí vianočný strom s ozdobami od známeho dizajnéra Johanna Wannera.
zdroj: myswitzerland.com
  • Zürich – v Zürichu sa konajú štyri hlavné vianočné trhy, vrátane jedného z najväčších európskych vianočných trhov na hlavnej stanici a najstaršieho trhu v Starom meste. Za pozornosť stojí aj vianočný strom na zurišskej hlavnej stanici, ktorý je ozdobený tisíckami trblietavých kryštálov Swarovski.
  • Lucern – ak chcete zažiť tradičné Vianoce vo Švajčiarsku so všetkým, čo k tomu patrí, potom je Lucern tým pravým miestom. Krásna vianočná výzdoba, trhy aj ľadové klzisko na jazere. Do vianočnej atmosféry sa samozrejme zahalí aj slávny Kaplnkový most.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu