Ako sa Vianoce v Rakúsku líšia od tých slovenských? Kompletné informácie v našom článku!

Ako vyzerajú Vianoce v Rakúsku?

Kto nosí darčeky deťom za hranicami?

Dnes spoločne preskúmame vianočné sviatky v Rakúsku.

Poradíme vám, kde nájdete TOP vianočné trhy, a to nielen vo Viedni.

Prezradíme, aké vianočné zvyky Rakúšania dodržiavajú.

Dnes môže aj vaša kuchyňa voňať tradičnými rakúskymi cukrovinkami (recept nájdete nižšie).

Kedy sa oslavujú Vianoce v Rakúsku a kto nosia hodným deťom darčeky?

Vianoce v Rakúsku sa oslavujú v rovnaký deň ako na Slovensku, teda 24. decembra. Ježiško však za hranicami darčeky nenosí, v Rakúsku je tým štedrým darcom/darkyňou Christkind, rovnako ako v Nemecku. Práve ona dostáva listy plné žiadostí od malých detí. Deti zdobia obálky cukrom, aby žiarili a boli tak neprehliadnuteľné.

Christkind je mladé dievča povahou podobné Kristovi. Legenda hovorí, že je Ježišovým dieťaťom, má zlaté vlasy a anjelské krídla. Christkind 24.12. v podvečer prinesie stromček s darčekmi a skôr, ako ju niekto zbadá, zmizne.

tumblr.com

Pokojný Advent na Slovensku vs. rakúska vianočná obluda

Krampus nie je čert, avšak tiež býva spájaný so svätým Mikulášom. Je to mýtický tvor, napoly koza a napoly démon. Trestá neposlušné deti deň pred sviatkom svätého Mikuláša, teda 5.12., v nočných hodinách.

Legenda hovorí, že je synom severskej bohyne podsvetia Hel, jeho meno má nemecký pôvod a v preklade znamená „ pazúr “. Postava Krampusa sa preslávila predovšetkým rakúskymi slávnosťami Krampuslauf. To sú sprievody stoviek desivých Krampusov ulicami nočných miest. Ich kostýmy môžu byť vyrezávané z dreva alebo iba latexové.

Takto desivý festival zahajuje Vianoce v Rakúsku!

theculturetrip.com

Tie najslávnejšie trhy nájdete na Vianoce v Rakúsku!

Každým rokom sa v decembri otvárajú stánky s vianočnou tematikou nielen v Rakúsku, ale po celom svete. Vianočné trhy našich rakúskych susedov sú originálne svojou tradičnou podobou. Počiatky organizovania trhov vo Viedni siahajú až do roku 1296. Bez jarmokov by Vianoce v Rakúsku skrátka neboli Vianoce!

Predávajú sa tu rôzne rakúske špeciality, napríklad Raclette Brot, čo je chlieb plnený chutným alpským syrom, alebo Weihnachtspunsch, punč z vína či brandy sladený ovocnou šťavou. Také a ďalšie dobroty zaručene nájdete počas vianočných sviatkov na každom rakúskom trhu.

Chcete si urobiť výlet? Navštívte tie najlepšie rakúske vianočné trhy! Ochutnáte miestne špeciality a užijete si neobyčajnú vianočnú atmosféru.

Mali by ste navštíviť!

  • Christkindlmarkt vo Viedni tzv. „Vianočný sen“
    • trhovisko s viac ako stovkou stánkov pred radnicou na námestí Rathausplatz
  • Vianočná dedina pri zámku Belvedér
    • dokonca aj toto vznešené barokové miesto sa v decembri zaplní stánkami, je tu zvykom návštevníkom ukázať starobylé tradičné remeslá
  • Marktplatz v Innsbrucku
  • Eiserne Tor v Grazi
    • rozprávkové miesto spojené s každoročne organizovanou charitou
  • Trhy na Neuer Platz v Klagenfurte
    • dominantný vianočný trh Korután sa pýši maketou draka zvaného Lindwurm
uriaubsguru.de

Rakúske vianočné tradície

Čas vianočný so sebou prináša veľa zvykov. Možno vám niektoré z nich budú pripadať povedomé!

Svetlo izby

Svetlo mieru (niekedy býva nazývané ako svetlo izby) je každoročne 24.12. dovážané do Viedne z Betlehema, ktorý nájdete na mape neďaleko Jeruzalema. Ľudia z celého Rakúska sa schádzajú do hlavného mesta a šíria plameň mieru.

Kripperlroas

Kripperlroas je veľkolepá výstava betlehemov v Salzburgu (štvrté najväčšie rakúske mesto). Koná sa každý rok od Štedrého dňa až do Dna sviečok, teda do 2. februára. Stavanie betlehemov je v Rakúsku zarytým zvykom, ktorý vznikol už v 18. storočí za vlády Jozefa II. Práve on vtedy zakázal cirkvi vystavovať svoje prezdobené betlehemy, a tak si ľudia začali vyrábať svoje vlastné domáce.

Barbarazweig

Na sviatok svätej Barbory (4. decembra) tak ako Slováci aj Rakúšania trhajú konáre jabloní či čerešní. Keď konár vykvitne na Štedrý deň, znamená to, že človek bude mať šťastný rok.

Stille Nacht, Heilige Nacht

Vedeli ste, že koleda „Tichá noc, svätá noc“ pochádza z Rakúska, konkrétne zo Salzburgu?

Práve sem mieria stovky ľudí, aby si túto pieseň vypočuli v podaní miestneho zboru. Zámerom tejto piesne bolo vyjadriť túžbu po mieri na Štedrý deň roku 1818 po krutých napoleonských vojnách.

Ako sa oslavuje Štedrý večer v Rakúsku

Dvadsiaty štvrtý december je pokojným dňom, ľudia sa vzájomne navštevujú alebo odpočívajú až do večerných hodín. Potom každá domácnosť pripravuje štedrovečernú atmosféru. Niektoré rakúske domácnosti stroja stromček ešte pred návštevou Christkind.

Prípravy sú hotové a rodina si zosadne k jednému stolu. Štedrovečerná večera má v Rakúsku veľa podôb, vplyv môže mať región, ktorý rodina obýva.

Napríklad v Burgellande je tradíciou podávať pečenú hus s kapustou a knedľou, vo Vorarlbersku občania preferujú na štedrovečernom stole pokrm so syrom raclette, v Korutánsku je obľúbená údená klobása s tmavým chlebom. Tým najklasickejším variantom je však vyprážaný kapor so zemiakmi! Keď je chuť na sladké, ako ďalší chod sa podáva Sachertorte – čokoládová torta s marhuľovou marmeládou.

V Rakúsku je veľmi obľúbená a známa, a možno práve preto by ste ju mali vyskúšať!

edu.en.kica-academy.com

Inšpirácia na rakúske vianočné cukrovinky

Obľúbenými zimnými pochúťkami sú v Rakúsku jednoznačne vanilkové rožky, tzv. Vanillekipferl, alebo Kokosbusserl – kokosky, či Mozartove gule, vynikajúci rakúsky vynález. Mohli by sme vymenovať tucet podobných dobrôt, ale dnes si priblížime predovšetkým jeden druh cukroviniek – Zimtsterne – madlovo-škoricové hviezdy. Tu je recept, ktorý vám môže spríjemniť Vianoce!

Zimtsterne

Budete potrebovať:

  • 200 g mletých mandlí
  • 120 g cukru krupica
  • 2 bielky
  • 1 lyžičku citrónovej kôry
  • 1 lyžičku mletej škorice
  • 1 lyžičku kukuričného škrobu
  • štipku soli
delightbaking.com

Postup:

  • Najprv vyšľahajte bielky.
  • Potom do nich pridajte práškový cukor (predtým preceďte) a 2 lyžice tejto zmesi si nechajte bokom na polevu.
  • Pridajte škoricu, orechy, citrónovú kôru, kukuričný škrob, štipku soli a šľahajte tak dlho, kým sa zmes kompletne nespojí.
  • Cesto nechajte cez noc odpočinúť. Druhý deň cesto rozvaľkajte a vykrajujte hviezdy.
  • Odrezky znovu spracujte a znovu vykrájajte.
  • Hviezdičky potrieme po celom povrchu zvyškom odloženej zmesi z bielkov.
  • Necháme piecť 30 minút v rúre predhriatej na 120 stupňov.

Necháte sa inšpirovať?

Vianočný čas teší každého z nás! Čakanie na dvadsiateho štvrtého si môžete skrátiť výletom do Rakúska!

Verte, že sa tu budete cítiť ako doma nielen vďaka podobným tradíciám a vianočným dekoráciám. Slovensko s Rakúskom zdieľalo spoločnú históriu takmer päť storočí, a preto vám zaiste návšteva takto blízkej krajiny všeličo odovzdá!

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu