Ako sa oslavujú švédske Vianoce? Staré rozprávky od Walta Disneyho a darčeky s hádankou

Švédi si čakanie na Vianoce spestrujú nielen svätým Mikulášom, ale aj svätou Luciou.

Kto a kedy nosí deťom darčeky?

Na čo sa každý rok pozerá väčšina Švédov v televízii?

Ako vyzerá štedrovečerné menu?

Spoznajte s nami, ako sa oslavujú Vianoce vo Švédsku.

Kedy sa oslavujú Vianoce vo Švédsku?

Zatiaľ čo prvá adventná nedeľa predstavuje oficiálny začiatok švédskeho vianočného obdobia, oslavy skutočne začínajú 13. decembra oslavou Sankta Lucia (svätej Lucie). Lucia, pripomínajúca skutky talianskej mučeníčky, je oslavou svetla.

V mestách sa objavujú sprievody, ktoré vedie bielo odetá Lucia s korunou zo sviečok na hlave. Podobne je oblečený sprievod, ktorý nesie sviečky alebo má na hlave kužeľovitý klobúk. Špecialitou je lussekatt, sladká buchta s príchuťou šafranu posypaná hrozienkami.

Vianoce vo Švédsku sa nazývajú Jul, takže svojim blízkym prajete God Jul. Hlavným dňom švédskych Vianoc je ale Štedrý deň, kedy sa celá rodina schádza pri bohatej štedrovečernej večeri, po ktorej nasleduje rozbaľovanie darčekov.

Koniec Vianoc vo Švédsku pripadá na 13. januára, ktorý sa nazýva Tjugondag Knut. Trinásteho januára rodiny dávajú dole výzdobu a tancujú okolo vianočného stromčeka, kým ho odstránia.

Poznáte švédske vianočné tradície?

Často už od novembra sa po celej krajine objavujú vianočné trhy. Od 1. decembra sa dni do Vianoc odpočítavajú na adventnom kalendári. Štyri adventné nedele sa často trávia spoločne pri šálke punču a perníčkov čiže pepparkakor.

K ďalším obľúbeným vianočným tradíciám patrí stavanie perníkových chalúpok (pepparkakshus) zdobených cukrovými ozdobami a výroba vianočných cukroviniek.

Obľúbenou a dôležitou činnosťou, ktorú mnoho Švédov robí na Štedrý deň popoludní, je sledovanie starých kreslených filmov od Disneyho. Od roku 1959 každoročne televízia vysiela Disneyho špeciál známy pod názvom Kalle Anka och hans vänner önskar God Jul, čo znamená Káčer Donald a jeho priatelia vám prajú veselé Vianoce. Špeciál obsahuje množstvo ukážok z filmov, ako je Snehulienka, Popoluška, Robin Hood aj krátke filmy s Mickey Mousom.

zdroj: diysweden.se

Kto nosí deťom darčeky?

Vo Švédsku nosí darčeky Jultomten alebo Tomte, vianočný škriatok s červenou čiapkou a hustým bielym plnofúzom. Darčeky sa vo Švédsku vždy dávajú pod stromček a rozbaľujú sa po večeri na Štedrý deň.

Jednou z tradícií zameraných na darčeky je balenie darčekov. Balenie je čo najjednoduchšie, používa sa špagát a jednoduchý papier a darca obvykle pridá na balíček vtipnú básničku alebo hádanku ako nápovedu, čo je vo vnútri.

Pred niekoľkými stovkami rokov existovala tiež tradícia Julklapp alebo vianočné klepanie, kedy sa zaklopalo na dvere priateľa alebo suseda a na prahu sa nechal malý darček, často vyrobený zo slamy alebo dreva.

Ako sa volá a ako vyzerá škriatok, ktorý nosí darčeky nórskym deťom? Zistite, ako sa oslavujú Vianoce v Nórsku .

Čo sa je vo Švédsku na Vianoce?

Tradičný švédsky vianočný stôl alebo julbord sa skladá z julskinky (vianočnej šunky), mäsových guličiek, pečeňovej paštéty, sill (nakladaných sleďov), revbenspjäll (bravčových rebier pečených v rúre), gravlax (údeného lososa), prins (šalátu z červenej repy).

Pomerne novým pokrmom, ktorý sa na stole objavil v 40. rokoch 20. storočia, je janssons frestelse, zemiaky so smotanou, cibuľou a ančovičkami pečené dozlatista. Každá domácnosť pridáva k týmto základným surovinám julbordu svoje obľúbené pokrmy.

Jedlo sa podáva formou bufetu, ale pri výbere toho, čo si dáte, je potrebné dodržiavať určité poradie. Väčšinou začínate studenými rybami a mäsom, nasledujú teplé jedlá.

Medzi bežné nápoje patrí julöl (tmavé sezónne pivo), sýtený nealkoholický nápoj julmust, teplý punč zvaný glögg a samozrejme tradičný snaps.

Tradičným dezertom je risgrynsgröt, ryžový nákyp, ktorý sa je s hallonsylt (malinovým džemom) alebo posypaný škoricou. Často sa je počas večera po tom, čo si ľudia vymenia darčeky. Pokiaľ risgrynsgröt zostane, môže sa po vychladnutí zmiešať so šľahačkou a jesť s teplou ovocnou omáčkou. Hovorí sa tomu ris a la malta.

Súčasťou švédskych Vianoc sú aj rôzne druhy sladkostí, napríklad maslový karamel známy ako knäck a čokoládové hľuzovky.

zdroj: thelocal.se

Ako si pripraviť tradičný švédsky snaps?

Snaps je v podstate vodka (pôvodne brännvin) s prídavkom byliniek a korenia. Pôvodne sa to robilo preto, aby sa zakryla zlá chuť vodky, ale dnes patrí švédska vodka k najlepším na svete. Švédi si ale korenenú vodku veľmi obľúbili, a tak snaps zostal veľmi populárny. Tradične sa podáva vo vysokých pohároch na dlhej stopke s objemom 60 ml.

Ingrediencie:

 • 700 ml vodky (alebo brännvinu)
 • 1 čajová lyžička anízu
 • 1 čajová lyžička feniklových semienok
 • 1 čajová lyžička rasce
 • 1 čajová lyžička trstinového cukru
 • kôra z 1 citróna

Postup:

 1. Všetky ingrediencie zmiešajte v širokom pohári.
 2. Po niekoľkých hodinách vyberte citrónovú kôru.
 3. Citrón sa snažte olúpať v jednej dlhej špirále, aby ste ho neskôr ľahšie vylovili z pohára.
 4. Po 3 dňoch sceďte do sterilizovanej fľaše.
 5. Nechajte najmenej týždeň zrieť a potom ochutnajte.
 6. Pokiaľ sa vám nápoj zdá príliš štipľavý, zrieďte ho väčším množstvom obyčajnej vodky.

Snaps podávajte vždy studený.

zdroj: swedishfood.com

Aké miesta vo Švédsku na Vianoce navštíviť?

Milujete sneh? Potom pre vás Vianoce vo Švédsku budú tým najkrajším darčekom. Len sa pripravte na to, že dni sú tu v decembri veľmi krátke, väčšinu času je tma.

 • Abisko – jednou z najkrajších destinácií vo Švédsku je Laponsko, kde sa nachádza dedinka Abisko obklopená horami. Je najčastejšie odporúčaným miestom, kde si môžete vychutnať pohľad na polárnu žiaru. Okrem toho si tu môžete vyskúšať napríklad aj jazdu na snežnom skútri alebo jazdu so psím záprahom.
zdroj: aurora-nights.co.uk
 • Štokholm – štokholmská štvrť Gamla Stan je stelesnením stredovekej architektúry, švédskej histórie a kultúry. Vianočná prechádzka historickými kulisami osvetlenými mnohými svetlami je skutočným zážitkom.

 • Göteborg – je známy predovšetkým svojimi krásnymi vianočnými trhmi, ktoré sa radia medzi najlepšie v celej Škandinávii. Tie najslávnejšie sa konajú v zábavnom parku Liseberg, kde sa koná množstvo zaujímavých predstavení s vianočnou tématikou.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu