Ako sa oslavujú pravé lichtenštajnské Vianoce? Poďte s nami osláviť Vianoce do malebného kniežatstva na svahoch Álp

Ako asi prebieha advent v malebnej krajine na úpätí zasnežených hôr?

Pýtate sa, či stojí za to Lichtenštajnsko na Vianoce navštíviť a čo tam môžete všetko zažiť?

Čo si dávajú obyvatelia tohto zimného kráľovstva na slávnostnú večeru, kto im nosí darčeky a sú aj tu nejaké zvláštne tradície?

Kde nasajete najlepšiu lichtenštajnskú vianočnú atmosféru?

Vypravte sa s nami do Lichtenštajnska a pozrite sa, ako tu oslavujú najkrajšie sviatky roka!

Kedy sa oslavujú Vianoce v Lichtenštajnsku?

Vianoce sú sviatkom, ktorý sa každoročne oslavuje po celom svete a pripomína nám narodenie Ježiša Krista. Posvätné obdobie sa Lichtenštajnsku rozhodne nevyhýba a rovnako, ako na celom svete, aj tu sa 24. decembra oslavuje Štedrý deň, kedy rodiny zasadajú k spoločnému stolu a rozbaľujú si darčeky pod ozdobeným stromčekom.

vianočné trhovisko na námestí v Lichtenštajnsku
zdroj: www.luxurytravelmagazine.com

Tradície a zvyky v Lichtenštajnsku

Oslavy Vianoc v Lichtenštajnsku sa vo zvykoch príliš nelíšia od zvyšku Európy. Ulice žiaria svetlami, mestečká kvitnú s atmosférou vianočných trhov, čo je však v týchto krajinách skutočne populárne?

Koleda

Je to veľmi zaujímavá tradícia a pokiaľ za oslavami Vianoc do Lichtenštajnska poputujete, je vhodné si ju zažiť na vlastnej koži. Väčšina kolied je v pôvodnom latinskom znení a ich spev si môžete užiť na všetkých námestiach alebo v okolitých uličkách.

Zimné radovánky

Spoločne s Vianocami sa v Lichtenštajnsku prebúdza aj čas, kedy snehové planiny pozývajú k mnohým aktivitám. Tradičné lyžovanie alebo sánkovanie možno niekomu nepríde také zaujímavé, ale keď sa povie chôdza na snežniciach, to už je iná.

Vďaka ideálnym poveternostným podmienkam práve v tomto období sneh vyzýva na túto zaujímavú kratochvíľu, ktorú stojí za to vyskúšať!

Snežnice si môžete bežne prenajať v príslušných strediskách a vyraziť na pochod, pri ktorom si buď užijete krásu a pokoj tohto miesta, pre intenzívnejší zážitok si môžete prenajať sprievodcu.

zdroj: unsplash.com

Christkind aj Santa držia zajedno!

Je veľmi zvláštne, že Ježiško a Santa Claus držia v Lichtenštajnských domácnostiach vyrovnané pozície. Je na jednotlivých rodinách, pre koho z nich sa rozhodnúť, stále je však tradičnejšie očakávať Christkind čiže Ježiška.

Tradičné lichtenštajnské jedlá na Vianoce

Tradičná lichtenštajnská vianočná tabuľa nemá svojho vyloženého favorita. Rodiny sa väčšinou rozhodujú pre delikatesy a vybrané jedlá. Vzhľadom na to, že kniežatstvo leží medzi Rakúskom a Švajčiarskom, jeho kuchyňu prednostne ovplyvňujú tieto veľmoci.

‚Lichtenštajnská kuchyňa je jednoduchá a výdatná, pretože národné stravovanie vychádza z pôvodných vidieckych tradícií. Lichtenštajnským národným jedlom je „Käsknöpfle“.

Základom tohto kulinárskeho pôžitku je jednoduché cesto z múky, vajec, vody, soli a korenia. Hotové Knöpfle sa podávajú so syrom, vyprážanou cibuľkou a jablčným pyré.

zdroj: pixabay.com

Ďalším tradičným jedlom je Ribel, ktorý sa pripravuje z kukurice a pšenice. Obe suroviny sa varia v mlieku a vode na akúsi kašu. Potom sa kaša musí dlho a pomaly opekať na panvici, treba ju stále miešať, aby získala zlatú farbu. Tradične sa pokrm podáva s jablčným pyré alebo sa namáča do kávy či mlieka.

Čo vás však prekvapí je vínna tradícia, ktorá prestupuje celým regiónom. Ponúka sa tu návšteva mnohých skvelých vínnych pivníc, kde ochutnáte vína tej najvyššej kvality.

Kam presne v Lichtenštajnsku vyraziť na Vianoce?

Chcete osláviť Vianoce v Lichtenštajnsku? Skvelý nápad! Krajina totiž ponúka nespočet možností pre všetkých, navyše vás jej krása ohromí a vôňa tiahnuca sa z tradičných adventných trhov vás úplne pohltí.

zdroj: www.liechtensteinusa.org

V hlavnom meste Vaduz sú Vianoce vyvrcholením adventných osláv, ktoré začínajú už na začiatku decembra. Na námestiach vás budú čakať stánky, veľa dobrého jedla, čo si však rozhodne nenechajte ujsť je obrie klzisko pod holým nebom.

Pre milovníkov historického dedičstva je tu k dispozícii hrad, ktorý priblíži panovníkov zeme a veľa múzeí, ktoré však majú v decembri rozličnú otváraciu dobu, tak sa pred odchodom uistite, že bude otvorené všade, kam budete chcieť zavítať.

Keramické hrnčeky z Schaedlers

Aj keď ste na dovolenke, na blízkych rozhodne nezabudnite. Ak ste priaznivci remeselnej výroby, čaká vás dielňa v Schaedlers, kde okrem klasických keramických hrnčekov nájdete aj množstvo vecí do domácnosti. Skutočne všetko, čo by si kto pod stromčekom mohol priať!

Prinášame vám prehľad najhorších vianočných darčekov, ktorým je lepšie sa vyhnúť.

Lyžovanie v regióne Malbun

Lyžiarsky región, ktorý je v období Vianoc hojne navštevovaný a jeho čarovné prostredie plné pokoja láka k návšteve aj mnoho celebrít. Okrem výdatného lyžovania a snehových aktivít sa môžete tešiť na nádherné výhľady do krajiny.

Navštívte vynikajúce vínne pivnice kniežaťa z Lichtenštajna

Áno, je to tak! Keď už budete mať vianočných osláv a lyžovania dosť, je dobré zájsť do vínnej pivnice. Klíma v Lichtenštajnsku týmto populárnym bobúľam skutočne svedčí, preto ochutnáte 20 vynikajúcich odrôd v 99 vinárstvach.

zdroj: pexels.com

Pokiaľ nie ste priaznivci vína, nevadí, Lichtenštajnsko má veľmi kvalitné pivovary, kde vám načapujú zlatistý mok tej najvyššej kvality. Chcete niečo ostrejšie? V Lichtenštajnsku sa vyrába tradičná whisky Telsington.

Zaujala vás krása a dostupnosť Lichtenštajnska rovnako ako mňa? Než zabalíte kufre a vyrazíte na letisko, vedzte, že práve v kniežatstve žiadne letisko nie je, preto musíte zvoliť inú formu dopravy.

Farbisté a plné snehu! Jedine tak sa dajú nazvať oslavy Vianoc v Lichtenštajnsku, kde sa snúbi jedinečná atmosféra a zvyky z okolitých štátov. Navštívte toto malé kniežatstvo v srdci Európy a nechajte sa uniesť vianočnými oslavami v tom najlepšom duchu!

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu