Spoznajte pravé luxemburské Vianoce! Kto vám prinesie darčeky a ako vám budú chutiť tradičné sušienky Speculoos?

Pýtate sa, ako oslavujú Vianoce v Luxembursku? Možno vás prekvapí, že príliš mnoho rozdielov od tých našich nenájdete!

Aké sú najslávnejšie tradície a kto je tajomná bytosť, ktorá nosí deťom darčeky?

Na čom si v Luxembursku pochutnajú na Štedrý deň a aké sú ich najznámejšie sladkosti?

Stojí za to Luxembursko na Vianoce navštíviť a čoho sa tam dočkáte?

Poďme si priblížiť sviatky pokoja a mieru v tejto malebnej krajine!

Kedy sa oslavujú Vianoce v Luxembursku?

Luxembursko je malou krajinou, ktorú obklopuje Nemecko, Belgicko a Francúzsko. Veľa vianočných zvykov sem prúdi od týchto zahraničných susedov a vianočných zvykov sa tak každý málinko dotýka.

Vianoce v Luxembursku sa oslavujú tradične 24. decembra, kedy sa rodiny schádzajú už okolo poludnia. Celý deň vrcholí na polnočnej omši, pretože väčšinové obyvateľstvo tvoria kresťania. Veľakrát je zvykom rozbaľovať dary až po návšteve kostola, ale nedodržiava sa to striktne.

25. december, ako prvý sviatok vianočný, má aj tu hlboký náboženský význam. Tento sviatok je spravidla spojený s omšou, tie najslávnejšie prebiehajú v benediktínskom opátstve svätého Maurícia a Maury v Clervaux.

Najslávnejšie luxemburské tradície a zvyky

Je pravdou, že v Luxembursku sú oslavy Vianoc dlhé a stromček sa zdobí už 1. decembra. Prvým významným decembrovým dňom je potom Mikuláš, ktorý sa oslavuje 6. decembra a spája k sebe v tejto krajine zaujímavú legendu.

Kleeschen

Kleeschen čiže Mikuláš hádzal mince do topánok chudobným deťom, zaslúžil sa však dobrým skutkom o záchranu troch malých chlapcov, ktorí sa na trhovisku stratili rodičom a naleteli zloduchovi menom Houséker. Ten bol mäsiar, chlapcov chcel uniesť a premeniť ich na chutné klobásky. Akokoľvek sa táto bájka zdá brutálna, nakoniec všetko dobre dopadlo, pretože práve Kleeschen všetko začul a deti zachránil. Dodnes sa tento príbeh v Luxembursku deťom rozpráva ako výstraha a ony nechávajú Mikulášovi pred dverami topánky s maľovkami alebo básničkou. Odmenou sú im sladkosti, ktoré im tam v noci Kleeschen nechá.

zdroj: pixabay.com

Koleda

Spev a hudba sú pre Luxembursko veľmi tradičné. Akonáhle začne advent a ulice sa trblietajú nádhernou výzdobou, drevené stánky otvoria svoju ponuku vareného vína a pochúťok, konajú sa na námestiach koncerty, ktoré rozoznievajú každý kút zeme.

Prechádzka trhom

Byť vidieť – to je presné heslo vyjadrujúce povinnosť prejsť sa v štvortýždňovom adventnom období trhoviskom v príslušnom meste. Zastaviť sa so susedmi a známymi u vareného vína je tu zdvorilostnou povinnosťou, na ktorú sa hľadí.

Vypočujte si slávne luxemburské koledy

Samozrejme, nie je to žiadna novinka, aj tu je tou najslávnejšou koledou Tichá noc, ktorú poznáme aj s českým textom. Teraz si ju vypočujte v luxemburčine.

Stëll ass d'Nuecht (Stille Nacht) - Franz Xaver Gruber (Luxembourg Military Band)
zdroj: youtube.com

Vianočná koleda pre Mikuláša.

#4: Léiwe Kleeschen, gudde Kleeschen | Luxembourgish Christmas Song
zdroj: youtube.com

Kto je to Kristkind a ako sa podobá nášmu Ježiškovi?

Ďalšou slávnou tradíciou, ktorá spája Luxembursko s nami, je tajomná bytosť, ktorá nosí deťom darčeky. Kristkind čiže Ježiško je tu známy rovnako ako u nás a jeho tradícia sa uznáva naprieč rodinami.

Štedrovečerná večera a sušienky Speculaas

Na Štedrý deň sa rodiny a tiež priatelia schádzajú pri vianočnom stromčeku na tzv. apéro, ktoré sprevádza niečo drobné na jedenie a príjemné porozprávanie. Potom je už čas na slávnostnú večeru. Tradičným vianočným luxemburským chodom je Träipen mat Gromperenzalot, čo je krúpové jelito so zemiakovou kašou a jablčným pyré. Toto jedlo však postupne z luxemburských stolov mizne a nahrádzajú ho delikatesy, ktoré si zvolí rodina sama. Jedná sa spravidla o zverinu, morské plody alebo fondue.

Čo sa týka sladkého, opäť tu nájdeme kombináciu zo všetkých okolitých štátov. Podáva sa štôlňa pochádzajúca z Nemecka, tiež Büche de Noël, tradičná roláda pripomínajúca polienko. Čo však rozžiari každé dieťa je populárna sušienka Speculaas.

Teraz si ich spoločne pripravíme, nie je na nich nič zložité!

zdroj: pexels.com

Upečte si vynikajúce korenené sušienky Speculaas

Speculaas sa pripravujú už na Mikuláša a v kreativite pri ich pečení sa medze nekladú. Používajú sa na ne rôzne vykrajovače a sú často tiež súčasťou ďalších nepečených dezertov.

 • 1/2 šálky masla
 • 1/2 hrnčeka bieleho cukru
 • 3/4 šálky hnedého cukru
 • 1 vajce
 • 1 1/2 lyžičky vanilky
 • 1/4 lyžičky jedlej sódy
 • 1/2 lyžičky soli
 • 2 1/2 lyžičky škorice
 • 3/4 lyžičky muškátového orieška
 • 1/2 lyžičky zázvoru
 • 1/4 lyžičky kardamómu
 • 1 3/4 šálky múky
 • škoricový cukor

Postup:

 • Šľahajte maslo s cukrom, kým sa dobre nezmiešajú. Pridajte vajcia a vanilku.
 • Naozaj dobre ušľahajte smotanu, dajte si prácu, aby bola nadýchaná.
 • V samostatnej miske zmiešajte jedlú sódu, soľ, škoricu, muškátový oriešok, zázvor, kardamón a múku.
 • Potom zmiešajte múčnu zmes s krémom, opatrne vmiešajte šľachačku.
 • Cesto uložte do chladničky aspoň na hodinu.
 • Predhrejte rúru na 190 stupňov.
 • Cesto rozvaľkajte na pomúčenej doske na hrúbku 2,5 cm.
 • Sušienky môžete vykrajovať, podľa ľubovôle alebo použiť obľúbené pečiatky. Vykrojené sušienky presuňte na plech pokrytý papierom na pečenie.
 • Sušienky pred pečením posypte škoricovým cukrom.
 • Pečte 11 minút, kým nie sú okraje ľahko hnedé.

Kam na Vianoce do Luxemburska vyraziť?

Pokiaľ chcete ochutnať pravú luxemburskú vianočnú atmosféru, vyrazte na nádherné trhy, kde sa snúbi vôňa pečených klobás, ovocia máčaného v čokoláde a korenených sušienok s hudbou.

zdroj: rockalittletravel.com

Najväčšie trhy, ktoré vás svojou atmosférou strhnú, prebiehajú v hlavnom meste na Place de la Constitution, kde je okolo hlavnej atrakcie mesta Gëlle Fra rozostavaných 60 drevených domčekov, v ktorých zakúpite jednak remeselné produkty, ale aj množstvo vynikajúceho jedla aj typické varené víno. Všetko môžete zavŕšiť na púťových atrakciách, ktoré sú každoročnou súčasťou tohto miesta.

Vianočné trhy prebiehajú na všetkých námestiach, nič tu nie je nedotknuté sviatočnou atmosférou. Pokiaľ sa však už pod náporom dobrého jedla nemôžete ani pohnúť, vykročte smerom k Parku Kinnekswiss, kde nájdete osvetlené klzisko.

A ak hľadáte širšie vyžitie a budete si chcieť od Vianoc na malú chvíľku spočinúť, severne od hlavného mesta na vás čaká pôvabný biely zámok Clervaux v nádhernej prírodnej scenérii.

zdroj: www.travelaimes.com

Pokiaľ ste dodnes nevedeli, akú európsku metropolu navštíviť, dúfame, že vás oslava Vianoc v Luxembursku presvedčila o tom, že tu nájdete na jednej strane množstvo úžasných trhov, na tej druhej aj krásne pamiatky a prostredie.

Teraz už stačí popriať – Schei Chreschtdeeg an e gudde Rutsch an d’neit Joer!

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu