Ako vyzerajú pravé monacké Vianoce? Pozrite sa, čo nájdete v tomto malom štáte!

Ako vyzerajú Vianoce v Monaku, najbohatšom meste Európy?

Kto nosí darčeky monackým deťom?

Čím sú adventné trhy v Monaku výnimočné?

A aké sú obľúbené vianočné jedlá? Poďme sa pozrieť, čím nás prekvapí Monako!

Adventný čas v Monaku

Snáď nikoho neprekvapí, že aj v Monaku sú populárne vianočné trhy. Pokiaľ ale očakávate prepych a luxus, ste na omyle. Rovnako ako v iných štátoch, aj tu nájdete drevené stánky, ktoré ponúkajú regionálne jedlá a tradičné výrobky.

Jedna vec je však na týchto trhoch unikátna. Vianočné trhy v Monaku majú každý rok inú tému a sú zdobené obrovskými sochami. Deti sú každoročne nadšené z kolotočov, ktoré tu taktiež sú.

Vianočné obdobie je každoročne späté so slávnostným festivalom, ktorého sa zúčastňuje princ Albert a princezná Charlene v Kniežacom paláci.

Tejto tradície Vianoc v Monaku, pôvodne založená princeznou Grace v 50. rokoch 20. storočia, sa zúčastňujú pozvané monacké deti a zahŕňa čarodejnícke predstavenie, popoludňajší čaj a samozrejme vystúpenie Santa Clausa, k veľkej radosti malých detí, z ktorých každé dostane darček od jedného zo Santových elfov.

zdroj: www.villahotels.com

Ako sa oslavuje Štedrý večer v Monaku?

Oslava vianočných sviatkov je veľmi podobná Vianociam vo Francúzsku. Ráno 25. decembra sa deti zbehnú k ozdobenému vianočnému stromčeku a rozbalia si darčeky. A kto nosí darčeky monackým deťom?

Rovnako ako vo Francúzsku, aj v Monaku nosí darčeky Père Noël čiže Otec Vianoc. Predstaviť si ho môžete ako fúzatého dedka v červenom oblečku.

V Monaku je veľa kresťanov, rovnako ako v iných európskych krajinách je tak aj tu obľúbená polnočná omša, ktorá sa koná večer 24. decembra.

Aké je tradičné monacké vianočné jedlo?

Rovnako ako v mnohých krajinách po celom svete je jedlo počas Vianoc v Monaku stredobodom pozornosti. Monakovia si počas sviatočného obdobia každý rok pochutnajú na rade tradičných lahôdok.

Pan de Natale je okrúhly sladký chlieb a obľúbená vianočná tradícia, ktorá sa predáva v pekárňach po celom kniežatstve. Tradične sa Pan de Natale skladá do tvaru kríža a umiestni sa do stredu vianočného stola a potom požehná hlavou rodiny.

Medzi ďalšie lahodné vianočné tradície v Monaku patrí podávanie 13 dezertov na počesť Ježiša a jeho 12 apoštolov.

Medzi sladké dobroty patria sušené figy, mandle, hrozienky, lieskové a vlašské orechy a La Pompe, sladký chlieb s pomarančovou príchuťou podobný focaccie.

Dlhoročnou a váženou tradíciou je samozrejme posedenie pri tradičnej vianočnej hostine s rodinou.

V Monaku sa štedrovečerná večera obvykle podáva na Štedrý deň. Obľúbené jedlá sú pečená hus, morka, foie gras, ustrice, divoká zver a syry, to všetko zaliate dostatočným množstvom šampanského.

Tradičná večera je aj brandamincium, čo je monacký pokrm pripravený zo slanej tresky zmiešanej s cesnakom, olejom a smotanou. Toto jedlo je doplnené cardou, bielou omáčkou.

Medzi ďalšie vianočné pokrmy patrí barba-giuan, plnené lievančeky a fougasse.

zdroj: www.cookido.com

Vianočné zvyky a tradície v Monaku

Pan de Natale je jednou z najstarších monackých tradícií, špeciálne zasvätenou počas vianočnej omše. Okrúhly sladký chlieb so štyrmi až siedmimi lieskovými orieškami a olivovou ratolesťou naukladaných do tvaru kríža nesmie chýbať na vianočnom stole.

Pan de Natale je tradične požehnaný hlavou rodiny, rovnako ako počas polnočnej omše v katedrále na Štedrý deň. Monacký arcibiskup na konci omše pri obete symbolicky požehná všetky chleby, ktoré sa budú toho večera alebo štedrovečernej večere zdieľať pri rodinných stoloch.

Ďalšou zaujímavou tradíciou je obrad s olivovým konárom. Ide o dôležitý rituál, ktorý vykonávajú rodinní hostia pred štedrovečernou večerou. Najmladší alebo najstarší vykonáva tento obrad. Hosť ponorí olivový konár do pohára starého vína a potom sa presunie ku krbu.

Krb je ovešaný konármi borovice a vavrínu. Olivový konár je premiestnený tak, aby sledoval znamenie svätého kríža. Hostia pri tom povedia pár slov o prednostiach olivovníka. Na konci obradu všetci členovia zhromaždení k jedlu namočili pery hostí rovnakým pohárom vína.

Na Vianoce v Monaku sa plavci v oblečení ako Santa vydávajú do chladného Stredozemného mora na slávnostný kúpeľ, to všetko pre dobrú vec.

Akcia sa koná na Štedrý deň už od roku 2004 a zúčastňuje sa jej až 100 plavcov. Princ Albert II a princezná Charlene sa zvyčajne zúčastňujú akcie, pózujú pre snímky s účastníkmi a po akcii sa obvykle koná tombola.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu