Spoznajte kúzlo nórskych Vianoc aj škriatka Julenissena. God jul!

Nórskym deťom nenosí darčeky Ježiško, ale vianočný škriatok. Ako sa volá?

Prečo Nórsko každý rok venuje Veľkej Británii vianočný strom?

Na čo sa všetko dá využiť nórske vianočné pivo?

Aká klasická ozdoba nesmie chýbať na stromčeku?

Spoznajte s nami, ako sa oslavujú Vianoce v Nórsku.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Nórsku?

Termín jul je bežný v celej Škandinávii a označuje obdobie, ktoré trvá celkom niekoľko týždňov. Celé obdobie jul sa skladá z piatich fáz: advent, julaften, romjul, nyttår a epiphany. Jul sa teda riadi kresťanským kalendárom, ale zachoval si aj niekoľko predkresťanských prvkov.

Hlavným dňom nórskych sviatkov je Štedrý deň alebo Julaften, kedy sa vymieňajú darčeky, a celá rodina sa schádza k hlavnému štedrovečernému jedlu. Boží hod vianočný je oveľa pokojnejšou záležitosťou.

Poznáte nórske vianočné tradície?

Snáď najznámejším zvykom Vianoc v Nórsku je veľký vianočný strom, ktorý Nórsko každoročne daruje Veľkej Británii. Strom sa dáva ako poďakovanie za pomoc, ktorú obyvatelia Spojeného kráľovstva poskytli Nórsku počas druhej svetovej vojny. Na akom mieste v Londýne strom každý rok stojí?

Tradičnou ozdobou nórskeho vianočného stromčeka sú malé papierové košíčky v tvare srdca zvané julekurver. Tie sa často plnia nórskymi vlajočkami a maškrtami a potom sa zavesujú na stromček.

Pre mnoho rodín vianočné tradície začínajú 23. decembra práve zdobením vianočného stromčeka a výrobou perníkov zvaných pepperkake, z ktorých sa často vyrába perníková chalúpka pepperkakehus.

zdroj: sagapublishers.wordpress.com

Kto nosí deťom darčeky?

V Nórsku nosí darčeky malý škriatok Julenissen s dlhými bielymi fúzmi a červenou čiapkou. Darčeky necháva pod vianočným stromčekom 24. decembra. Mimochodom jedna porcia ryžovej kaše by sa mala dať do misky pred dom pre hladného Julenissena.

Rozbaľovaniu darčekov predchádza v nórskych rodinách nielen tradičná štedrovečerná večera, ale aj držanie sa za ruky a tanec okolo vianočného stromčeka a spievanie rôznych kolied, vrátane Så går vi rundt om en enebærbusk.

Čo sa je v Nórsku na Vianoce?

Vianoce v Nórsku sú spojené s mnohými rôznymi druhmi cukroviniek a ďalšími sladkosťami. Jedným z najobľúbenejších je múčnik zvaný Julekake, ktorý sa podobá našej vianočke, obsahuje hrozienka, kandizovanú kôru a kardamón.

Dôležitým pokrmom je tiež risengrynsgrøt alebo ryžový nákyp, ktorý sa je na Štedrý deň buď na obed, podáva sa s maslom, cukrom a škoricou, alebo ako dezert k hlavnému večernému jedlu, podáva sa so šľahačkou. Pokiaľ vo svojej porcii nájdete mandľu, dostanete tradične ružové alebo biele marcipánové prasiatko.

Najobľúbenejšou štedrovečernou večerou je ribbe a surkalom, bravčové rebrá alebo bravčový bôčik s kosťou podávaný s bielou či červenou kyslou kapustou, zemiakmi a špeciálnou omáčkou z piva.

Častým pokrmom je ale tiež pinnekjøtt alebo sušené alebo solené jahňacie rebrá, prípadne lutefisk čiže lúhovaná treska, pečená šunka a moriak. Mnoho Nórov si k jedlu rado dá vianočné pivo juleøl a gløgg, korenený nápoj podobný varenému vínu.

zdroj: melk.no

Ako si pripraviť nórsku vianočnú omáčku k bravčovému bôčiku či rebierkam?

Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorí majú slabosť pre pečené bravčové mäso, môžete vyskúšať túto tradičnú vianočnú nórsku omáčku.

Ingrediencie:

 • 750 ml nórskeho vianočného piva alebo iného tmavého piva
 • 500 ml hovädzieho vývaru
 • 3 PL masla
 • 3 PL múky
 • 1/4 pomaranča
 • 1/4 jablká
 • 5 sušených sliviek
 • 2 celé klinčeky
 • 3 guličky nového korenia
 • štipka soli
 • štipka korenia

Postup:

 1. Rozpustite maslo.
 2. Akonáhle maslo prestane bublať, pridajte múku a miešajte, kým zmes nezíska orieškovo hnedú farbu.
 3. Po troškách prilievajte horúci vývar a medzi jednotlivými prilievaniami dobre premiešajte.
 4. Pomaranč a jablko nakrájajte na plátky.
 5. Pridajte ich do omáčky spolu so sušenými slivkami, celým klinčekom, novým korením a pivom.
 6. Varte približne 20 minút.
 7. Omáčku prefiltrujte cez sitko a podľa chuti osoľte a okoreňte.

Pokiaľ chcete, zašľahajte pred podávaním lyžicu studeného masla, aby bola omáčka lesklá.

zdroj: sailingselkie.no

Aké miesta v Nórsku na Vianoce navštíviť?

V Nórsku máte veľkú pravdepodobnosť bielych Vianoc. Všetky mestá sú navyše krásne vyzdobené a osvetlené, čo oceníte nielen vzhľadom k polárnym nociam.

 • Oslo – hlavné mesto Nórska ponúka od polovice novembra vianočný trh Winter Wonderland v centre mesta, ktorého súčasťou sú nielen stánky predávajúce typické vianočné pochutiny, ale aj klzisko. Veľmi unikátny vianočný jarmok sa koná v Nórskom múzeu kultúrnej histórie, kde môžete zažiť Vianoce v rôznych historických obdobiach.

 • Bergen – úzke uličky tohto starého hanzového mesta sú nádherným prostredím, kde sa môžete naladiť na vianočnú atmosféru. Veľký vianočný trh nájdete na námestí Torgallmenningen. V meste sa nachádza aj najväčšie perníkové mestečko na svete.
perníkové mestečko v Bergene.
zdroj: visitbergen.com
 • Tromsø – je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí chcú spoznať arktickú zimu a prírodu. Vianočnú atmosféru navodia stáda sobov aj výlet so psím záprahom pod polárnou žiarou.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu