Ako trávia Litovci Vianoce? V spoločnosti rodiny a dobrého jedla. Upečte si tradičné makové pečivo kūčiukai!

Litovský rok je zarámovaný kresťanskými sviatkami, vrcholom roka sú Vianoce.

Ako vyzerá klasický litovský vianočný stromček?

Koľko pokrmov by mala obsahovať štedrovečerná večera?

Kto je Kalėdų Senelis?

Prečo Litovci ťahajú z pod obrusu steblá slamy?

To a ešte oveľa viac o tom, ako sa oslavujú Vianoce v Litve, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Litve?

Litovci rovnako ako Slováci oslavujú Vianoce 24. decembra, teda na Štedrý deň, v litovčine Kūčios. Kučios je tiež názov veľkého štedrovečerného jedla, ktoré rodiny počas večera spoločne konzumujú.

Vianočné obdobie trvá až do 6. januára alebo Troch kráľov, ktorí prechádzajú ulicami miest a píšu kriedou na domové dvere tradičné iniciály G+M+B. V tento deň sa narýchlo odstraňuje väčšina vianočných stromčekov a dekorácií.

Veselé Vianoce sa v litovčine povie Linksmų Kalėdų.

Poznáte litovské vianočné tradície?

Vianoce v Litve, predovšetkým Štedrý deň, boli v minulosti spojené s mnohými zvykmi a prípravami. Upratoval sa celý dom, menila sa posteľná bielizeň a všetci sa obliekali do čistého oblečenia. Mnohí Litovci sa pred večerou chodili umývať do kúpeľov, pretože čistota údajne pomáha chrániť pred zlom alebo chorobami počas nadchádzajúceho roka.

Obľúbenými ozdobami litovských Vianoc sú tie vyrobené zo slamy. Často sú v tvare hviezdičiek, snehových vločiek a ďalších geometrických tvarov. Najobľúbenejším druhom vianočného stromčeka je smrek, ktorý sa zdobí v predvečer Štedrého dňa.

Slama je okrem iného obvykle rozprestretá aj na doske stola a potom prikrytá bielym obrusom. Stôl sa potom zdobí sviečkami a vetvičkami z jedle. Slama ľuďom pripomína Ježiška ležiaceho v jasličkách. Povera hovorí, že ak vytiahnete spod obrusu kúsok slamy a bude dlhá, budete mať dlhý život, pokiaľ však bude krátka, budete mať krátky život. Tučné steblo slamy znamená bohatý a šťastný život.

Pri štedrovečernom stole sa často pripravuje miesto navyše, pre člena rodiny, ktorý nemôže prísť, alebo ak niekto z rodiny počas uplynulého roka zomrel.

zdroj: goallevents.com

Kto nosí deťom darčeky?

Litovským deťom nosí darčeky na Štedrý deň večer Kalėdų Senelis čiže Dedo Vianoc a darčeky necháva pod vianočným stromčekom. V niektorých rodinách sa darčeky rozbaľujú večer, v iných až ráno. Po nádielke idú deti často spať a dospelí môžu ísť na polnočnú omšu alebo Bernelių mišios.

Kalėdų Senelis je obvykle zobrazovaný ako sympatický, tučný muž s dlhými bielymi fúzmi, červeným oblečením a vrecom darčekov. Deťom sa rozpráva, že na Štedrý deň prichádza na sobom záprahu a po zvyšok roka žije na severe, kde so svojimi pomocníkmi pripravuje darčeky na ďalší rok.

Čo sa je v Litve na Vianoce?

Uprostred štedrovečerného stola je tanier so špeciálnymi vianočnými oblátkami, jedna oblátka pre každého účastníka večere. V niektorých častiach Litvy je na oblátkach vyobrazený výjav narodenia Ježiša.

Večera môže začať, keď sú na nočnej oblohe vidieť prvé hviezdy. Oblátky sa ponúkajú každému človeku pri stole a vymieňajú sa vianočné pozdravy. Niekedy sa tiež krája jablko, ktoré sa opäť rozdelí na toľko častí, koľko osôb je pri stole. Jablko pripomína jablko zjedené v rajskej záhrade.

Štedrovečerná večera by sa mala skladať z 12 bezmäsitých pokrmov, jeden pre každého apoštola. Medzi tradičné a obľúbené pokrmy patria ryby (často slanečci), kūčiukai (malé sladké pečivo) obvykle namáčané v makovom mlieku, kisielius (nápoj z brusníc), polievka zo sušeného ovocia, polievka z červenej repy (často s hubami plnenými knedličkami), zeleninový, huby, varené alebo pečené zemiaky, kyslá kapusta, pšeničná kaša s medom a chlieb. Zvyčajne sa pije iba voda alebo domáci mušt.

zdroj: reddit.com

Ako si pripraviť vlastnú kūčiukai?

Kūčiukai je štedrovečerné pečivo, ktoré sa obvykle konzumuje s makovým mliekom, ale je možné si na ňom pochutnať aj samostatne. Vzhľadom na to, že toto pečivo pri pečení zväčší svoj objem, odporúčame ho krájať na malé kúsky. Pokiaľ budete krájať kúsky veľké, vzniknú vám skôr „buchty“.

Ingrediencie:

  • 500 g hladkej múky
  • 200 ml vlažnej vody alebo mlieka
  • 7 PL cukru
  • 4 g sušeného droždia
  • 3 PL maku
  • 1/4 čajovej lyžičky soli

Postup:

  1. Vo vlažnej vode zmiešajte cukor a droždie.
  2. Misu prikryte kuchynskou utierkou a nechajte ju na teplom mieste 10-15 minút.
  3. Pridajte mak a soľ.
  4. Začnite pridávať múku po tretinách. Pridajte tretinu múky, premiešajte, pridajte ďalšiu tretinu, premiešajte, pridajte zvyšnú múku a potom začnite hniesť cesto.
  5. Spracovávajte dovtedy, kým sa cesto nelepí a nevytvorí jednoliatu guľu.
  6. Cesto preložte do čistej misy, prikryte utierkou a nechajte aspoň hodinu kysnúť, kým cesto nezdvojnásobí svoj objem.
  7. Po vykysnutí cesto znovu prehneťte.
  8. Vytvorte guľu a rozdeľte ju na osem dielov.
  9. Z každého dielu vyvaľkajte valček s priemerom asi 1 cm.
  10. Valčeky narežte na malé kúsky (1-1,5 cm).
  11. Pečivo odkladajte na plech vyložený papierom na pečenie.
  12. Pečte v rúre predhriatej na 180 °C po dobu 12-15 minút.
zdroj: ediblecommunities.com

Aké miesta navštíviť cez Vianoce v Litve?

Ak sa rozhodne stráviť tohtoročné Vianoce v Litve, máte na výber z celého radu možností a aktivít.

  • Vilnius – Viete, že na návštevu litovského hlavného mesta sa môžete vydať špeciálnym vianočným vlakom? K tradičným lákadlám patrí hneď niekoľko preslávených vianočných trhov alebo klzisko pre všetkých milovníkov korčuľovania.
zdroj: reddit.com
  • Kaunas – druhé najväčšie mesto Litvy v sebe snúbi históriu a modernosť. Nájdete tu postmodernú architektúru, unikátne múzeá, fascinujúce pouličné umenie, svojráznu a ohromujúcu vianočnú výzdobu a inovatívny vianočný strom špeciálne navrhnutý dizajnérom.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu