Portugalské Vianoce vás v mnohom prekvapia! Veľké ohne, masky, ale aj banány

Prečo Portugalci zapaľujú na Štedrý deň ohne?

Čo je liek Consoada?

Kedy deti rozbaľujú darčeky?

Ako sa nazývajú typické vianočné sladkosti?

Poďme si priblížiť, ako sa oslavujú Vianoce v Portugalsku!

Kedy sa oslavujú Vianoce v Portugalsku?

Vianoce v Portugalsku sa oslavujú na Štedrý deň 24. decembra, kedy sa celá rodina zíde pri štedrovečernej večeri. Po jedle sa ľudia vydávajú do kostola na Missa do Galo čiže Kohútiu omšu. Počas bohoslužby je vynesený obraz Ježiška a všetci stoja v rade, aby ho mohli pobozkať. Obraz sa potom umiestni do betlehema, ktorý má každý kostol.

Veselé Vianoce sa v portugalčine povedia Feliz Natal, a hoci je to najbežnejší spôsob, ako vyjadriť vianočné prianie, môžete povedať aj boas festas čiže šťastné sviatky.

Kto nosí deťom darčeky?

Otec Vianoc čiže Pai Natal nosí portugalským deťom darčeky na Štedrý deň, nie na Boží hod vianočný. Darčeky im necháva pod vianočným stromčekom alebo v topánkach pri krbe. Niektorí ľudia však tvrdia, že darčeky nosí skôr Ježiško ako Otec Vianoc.

Pred odchodom na bohoslužbu rodičia tajne uložia do jasličiek v domácom betleheme Ježiška a darčeky dajú pod vianočný stromček. Po návrate z kostola bežia deti skontrolovať betlehem, pretože žiadny Ježiško znamená žiadne darčeky.

V niektorých rodinách sa darčeky rozbaľujú v dvoch časoch, niekoľko darčekov si deti môžu rozbaliť po polnočnej omši a väčšinu až ráno.

Poznáte portugalské vianočné tradície?

Jednou z najznámejších tradícií Vianoc v Portugalsku je Bananeiro de Braga čiže Banánový strom Braga. Ide o pomerne modernú vianočnú tradíciu, ktorá vznikla približne pred 40 rokmi, kedy sa 24. decembra zišlo niekoľko priateľov v starej krčme Casa das Bananas v meste Braga.

Cieľom bolo popriať všetkým Veselé Vianoce pri poháriku Moscatelu de Setúbal, ku ktorému sa podával banán. Taverna bola kedysi skladiskom ovocia, a tak sa majiteľ a jeho syn rozhodli podávať svoj alkohol s banánom, čím spojili obe stránky podnikania.

Dnes sa ľudia v krčme stále schádzajú každého 24. decembra, pretože je takmer povinnosťou zájsť do Casa das Bananas alebo Bananeiro, ako jej väčšina ľudí hovorí, a dať si pohár moscatelu a banán kúpený v bare alebo prinesený z domova.

Vianoce v Portugalsku sú tiež v znamení Madeiros de Natal alebo Fogueiras do Galo, veľkých ohňov, ktoré sa tradične zapaľujú na Štedrý deň. Obvykle sa zapaľujú okolo polnoci po omši Missa do Galo, aby „zahriali nohy Ježiška“ a majú horieť celú noc. Ako tieto ohne súvisia s pohanskými oslavami na počesť zimného slnovratu?

Caretos de Varge sú súčasťou starej tradície v Trás-os-Montes, konkrétne v meste Varge. Slobodní dedinskí chlapci 25. decembra pobehujú po meste prezlečení za Caretos s pohanskými maskami, skáču, kričia a podpichujú sa, aby vytvorili chaos a predstavu, že zima odchádza. Okrem toho chodia od domu k domu a dostávajú koledu.

Muži v typických portugalských vianočných maskách.
zdroj: tveuropa.pt

Čo sa je v Portugalsku cez Vianoce?

Klasické štedrovečerné jedlo sa nazýva Consoada. Podľa tradície sa Consoada skladá predovšetkým z varenej tresky so zemiakmi, vajcami a kapustou. Podáva sa s horúcou omáčkou z olivového oleja s cesnakom a octom. Každý portugalský región má ale aj svoje vlastné tradície týkajúce sa tresky a môžu sa podávať aj iné pokrmy.

Napríklad na severe sa štedrovečerná večera často skladá z varených chobotníc. V Algarve zase niektorí ľudia jedia morské plody. A v celej krajine je tiež bežné, že sa na štedrovečernom stole objaví moriak alebo kohút.

Tradičný vianočný múčnik sa nazýva Bolo Rei, čo znamená kráľovský koláč, a je umiestnený uprostred stola. Je to v podstate okrúhly kysnutý múčnik podobný našej vianočke. V minulosti do neho ľudia schovávali malé kovové vajíčko alebo fazuľu. Ten, kto ju pri konzumácii našiel, bol nazvaný kráľom a obdarený šťastím.

Vianoce v Portugalsku sa nezaobídu bez vyprážaných pavézok čiže rabanadas. Konzumujú sa buď s mliekom, alebo s portským vínom.

Sonhos, filhoses a bilharacos sú názvy pre tradičné portugalské pečivo. Pripravte sa na vyprážané a škoricou a cukrom sypané guľôčky z cesta. V závislosti na regióne, v ktorom sa nachádzate, môžu byť iba s múkou alebo aj s mrkvou, prípadne tekvicou.

zdroj: mercadodeleiria.pt

Ako si upiecť vlastnú rabanadas?

Legenda hovorí, že tento pokrm vznikol vďaka vynaliezavosti matky, ktorá bola taká chudobná, že nemala čo jesť, a nemohla preto dojčiť svoje novonarodené dieťa. Keď jej ponúkli niekoľko krajcov starého chleba, mlieko, cukor a vajcia, pripravila túto delikatesu.

V súvislosti s touto legendou sa navyše verí, že tento pokrm pomáha pri tvorbe materského mlieka a pri popôrodnej rekonvalescencii, a preto sa dnes ponúka tehotným ženám a ženám po pôrode.

Ingrediencie:

  • 200 g bieleho pečiva
  • 300 ml mlieka
  • 300 ml portského vína
  • 3 PL cukru
  • 1 PL medu
  • 2 vajcia
  • 2 tyčinky škorice
  • citrónová kôra
  • 20 g sultánok
  • 20 g vlašských orechov
  • 20 g píniových orieškov
  • olej na vyprážanie

Postup:

  1. Pečivo nakrájajte na 1,5 cm hrubé plátky.
  2. Mlieko oslaďte dvoma lyžicami cukru.
  3. Pridajte tyčinku škorice a citrónovú kôru.
  4. Premiešajte a zohrejte na ohni.
  5. Vypnite oheň a ponorte plátky pečiva jeden po druhom do horúceho mlieka.
  6. Prebytočné mlieko zlejte pomocou zberačky a lyžice a plátky chleba medzi ne pritlačte.
  7. Plátky pečiva namočte jeden po druhom do dobre rozšľahaných celých vajec a osmažte ich na rozpálenom oleji.
  8. Počas vyprážania plátky často otáčajte a po zozlatnutí ich nechajte odkvapkať na papierových utierkach.
  9. Do portského vína pridajte lyžicu cukru, lyžicu medu, škoricu, citrónovú kôru, nasekané vlašské orechy, sultánky a píniové oriešky.
  10. Dobre premiešajte a na miernom ohni priveďte do varu.
  11. Keď sa sirup začne variť, nechajte všetok alkohol odpariť a vypnite.
  12. Na tanier s vysokým okrajom položte spodnú vrstvu rabanadas, pokvapkajte teplým sirupom, vytvorte ďalšiu vrstvu rabanadas, pokvapkajte sirupom a tak ďalej.

Ak chcete, môžete si pripraviť jednoduchšiu, klasickú verziu rabanadas a len ich posypať cukrom a škoricou.

zdroj: pingodoce.pt

Aké miesta v Portugalsku na Vianoce navštíviť?

Portugalské mestá lákajú turistov na bohatú vianočnú výzdobu plnú svetiel, ktoré im dodajú kúzelnú atmosféru.

  • Lisabon – nemôžeme byť cez Vianoce v Portugalsku a vynechať hlavné mesto. Lisabon je na Vianoce nádherný. K najzaujímavejším miestam patria vianočné trhy na námestí Rossio a v aréne Campo Pequeno. Ďalšou obľúbenou lisabonskou vianočnou atrakciou je Wonderland Lisboa, ktorý sa koná v Parku Eduarda VII. a podobá sa londýnskej Zimnej ríši divov.
zdroj: lisboa.pt
  • Porto – pravé portugalské Vianoce môžete zaziť tiež v tomto slávnom meste na severe Portugalska. Okrem obrovského vianočného stromu, ktorý každý rok stojí na Avenida dos Aliados, patrí k ďalším obľúbeným atrakciám korčuliarska dráha Rotunda da Boavista a taktiež vianočné trhy na Ateneu Comercial do Porto či na námestí Praça da Liberdade.
  • Braga – toto mesto je po stáročia známe svojim náboženským významom. Bolo dôležitou pútnickou zastávkou a poskytovalo útočisko mnohým veriacim. Jednou z hlavných udalostí v Brahe je Presépio de Priscos alebo živý betlehem. Patrí k najväčším v Európe a každý rok sa na nich podieľa viac ako 600 ľudí.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu