Ako sa oslavujú Vianoce v Bosne? Oslavujú ich katolíci, pravoslávni aj moslimovia ako sviatky lásky a tolerancie

Viete, ako sa oslavujú Vianoce v Bosne?

Nazývajú sa Bozic a sú o tradíciách, láske a vzájomnej tolerancii.

Dozviete sa tiež, čo počas bosnianskych Vianoc nesmie chýbať na stole.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Bosne?

Vianoce v Bosne sú v podstate dvoje. Katolíci oslavujú Vianoce 25. decembra, zatiaľ čo pravoslávni o dva týždne neskôr zo 6. na 7. januára. Dôvodom je dodržiavanie rozdielnych kalendárov – juliánskeho a gregoriánskeho. Podobne sa napríklad oslavujú Vianoce na Ukrajine.

Krajina má veľa moslimských obyvateľov. Tu je dôležité pripomenúť, že Vianoce nepatria medzi moslimské sviatky. Narodenie Ježiša si moslimovia rozhodne nepripomínajú, dokonca ani narodenie svojho proroka Mohameda. Pravou ale je, že moslimovia žijúci v krajinách, kde oslavy Vianoc tradične prebiehajú, ich berú za rodinný sviatok a využívajú ich na dávanie si darčekov a trávenie voľného času pohromade s rodinou.

Kto nosí deťom darčeky?

V Bosne nosí deťom darčeky Dedo Mráz (Djed Mraz). Niekedy ho sprevádza Snegurochka, jeho vnučka. Darčeky rozdáva na Nový rok dobrým a dobre vychovaným deťom, ktoré ho nadšene a netrpezlivo vyzerajú. Narozdiel od Santa Clausa, ktorý sa odieva do červenej, Dedo Mráz nosí dlhý kožúšok v modrej farbe.

Zdroj: stil.kurir.rs

Tradičné jedlo, ktoré sa je na Vianoce v Bosne

Cez sviatky sa tu je ako hlavné tradičné jedlo Sarma. Ide o zabalené mleté mäso do kelových listov s omáčkou. (Existuje aj verzia, kedy sa namiesto kelových listov používajú listy kapusty.) Ako si ho pripraviť vám hneď poradíme.

Recept na Sarmat

Pripravte si chutné tradičné jedlo, ktoré sa je na Vianoce v Bosne.

Čo budete potrebovať:

 • 1 cibuľa
 • 1 kel
 • 0,5 kg mletého mäsa
 • 1 hrnček ryže
 • troška oleja
 • voda
 • soľ
 • podľa chuti korenie

Príprava:

 1. Najprv umyte kel a pripravte si listy. Tie sparte vo vriacej osolenej vode. Hneď na to ich ochlaďte v ľadovej vode a nechajte odkvapkať.
 2. Nakrájajte si najemno cibuľu.
 3. Vezmite mleté mäso a dajte ho do misy, k nemu pridajte nakrájanú cibuľu, trošku soli, korenie podľa chuti a hrnček neuvarenej ryže. Starostlivo premiešajte.
 4. Do misy s mäsovou zmesou prilejte trošičku vody. Pokiaľ je mäso veľmi chudé a bolo by po uvarení suché, môžete pridať maličko oleja.
 5. Teraz baľte zmes z misy do kelových listov, aby vám vznikli menšie valčeky.
 6. Hotové závitky vkladajte do pekáča. Podlejte trochou vody.
 7. Priklopené pečte v rúre na 100 °C. (Tiež môžete variť na miernom ohni cca hodinu.)
 8. Podáva sa väčšinou so zemiakmi alebo zemiakovou kašou.
Zdroj: commons.wikimedia.org

Bosenské vianočné tradície a zvyky

Ľudové tradície a zvyky sa držia medzi ľuďmi vo všetkých krajinách. Ani v Bosne tomu nie je na Vianoce inak.

Tradičná omša

Na Štedrý deň je zvykom zúčastniť sa polnočnej omše, ktoré prebiehajú v katedrálach po celej krajine. Polnočná omša sa tu nazýva Ponocka. Pretože je to zažitá spoločenská tradícia, stretnete tu v kostole katolíkov, pravoslávnych aj moslimov.

Slama na podlahe

Medzi ľudové vianočné tradície v Bosne patrí rozprestieranie slamy po podlahe. Potom príde najstaršia žena v rodine, kvoká ako sliepka a do slamy za seba rozhadzuje sladkosti a cukríky.

Poleno do krbu na Štedrý večer

Niektorí ľudia veria, že poleno prinesené na Štedrý deň do domu im prinesie ochranu, šťastie a prosperitu na ďalší rok. Musí sa priložiť do ohňa na Štedrý deň večer za sprievodu rituálu a modlitieb.

Kam sa ďalej pozrieť vo vianočnej Bosne?

Vianočné trhy v Sarajeve

Aj v Bosne sa počas Vianoc organizuje veľké množstvo vianočných trhov. Predávajú sa tu remeselné výrobky, tradičné jedlá a nápoje. Narazíte aj na množstvo hračiek, kníh aj napríklad kozmetiky. Dokonca si tu môžete zadarmo korčuľovať na vonkajšom klzisku. Aj keď nejde o nijako veľké trhy, tunajší obyvatelia sa v nich vyžívajú a stala sa z nich súčasť vianočných osláv.

PAN Winter Pub

Počas vianočných trhov sa tu v PAN Winter Pub organizujú denne kultúrne podujatia. Všetko sa odohráva vo vnútri veľkého stanu. Čaká vás živá hudba, koncerty, komédia, divadlo a mnoho ďalšieho. Okrem Silvestra je vstup zadarmo.

Prechádzka v Banja Luka

V Bosne v meste Banja Luka môžete vyraziť preskúmavať nádherne vyzdobené a osvetlené ulice starého mesta. Dokonca si môžete najať sprievodcu, ktorý vám prezradí vianočné príbehy a legendy, ktoré sa k tomuto miestu viažu.

Lyžiarsky areál

Milovníci zimných športov môžu stráviť prázdniny na horách. Zhruba 40 minút od Sarajeva sa nachádza Lyžiarsky areál Olympic Ski Center, ktorý ponúka aj ubytovanie. Takže pokiaľ chcete stráviť víkend lyžovaním alebo snowboardovaním na horách, areál Jahorina bude to pravé miesto pre vás. Nemusíte ale jazdiť ďaleko. Pozrite sa, kde sa ešte dajú stráviť Vianoce na horách.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu