Viete, ako sa oslavujú albánske Vianoce? Poďme sa spoločne pozrieť na tradície a pripraviť si chutnú baklavu

Viete, že Krishtlindjet čiže Vianoce sú dnes v tejto pôvodne ateistickej krajine štátnym sviatkom?

Vianočné tradície tu nie sú tak okázalé, napriek tomu sme nejaké našli a tie potešia predovšetkým deti!

Sviatočný stôl je plný pochúťok a dezertov, ktoré zastáva hlavne sladká baklava plná orechov, ktorú si aj pripravíme.

Ani nákupnú horúčku v Albánsku nečakajte, ľudia sú tu skromnejší a uprednostňujú stretávanie sa s rodinou.

Poďte s nami nahliadnuť, ako sa oslavujú Vianoce v Albánsku!

Kedy sa oslavujú Vianoce v Albánsku?

Krishtlindjet čiže Vianoce sú v Albánsku sviatkom, ktorý nemá dlhú tradíciu. Ako je známe, Albánsko bolo po určitú dobu ateistickou krajinou, kde sa oslavy náboženských sviatkov úplne vytratili. Navyše komunistický režim dlhodobo usiloval o celkové vyhladenie týchto zvykov, preto sa sviatočná oslava v mnohých domácnostiach presunula na Silvestra.

V dnešnej dobe sa náboženské rozloženie populácie delí medzi kresťanov a moslimov. Nie je však výnimkou, že obe vyznania oslavujú Vianoce s rovnakým zápalom.

Štedrý deň je v Albánsku 24. decembra, polnočná omša je tu hojne navštevovaná a prenáša tak ľud k prvému sviatku vianočnému. 25. december je potom braný, ako najvýznamnejší sviatok roka, predovšetkým z dôvodu viery.

zdroj: pexels.com

Tradičné albánske Vianoce

Možno si predstavujete rozprávkové albánske Vianoce plné snehu. Je nutné podotknúť, že klíma v Albánsku zasneženej krajine nepraje. Okrem lyžiarskych rezortov v horách sa pri pobreží teploty často nedostanú pod 8 stupňov.
V mestách sa stretávame s klasickými oslavami albánskych Vianoc, vyzdobenými nákupnými centrami, do ktorých však miestni toľko neponáhľajú ako u nás. Poňatie Vianoc je tu skromnejšie, čo sa odráža predovšetkým v odľahlejších častiach krajiny. Dediny nemajú často ani pouličné osvetlenie, dekorácie či vianočné reťaze nie sú tak obvyklé. Ľudia si tiež veľa ozdôb sami vyrábajú z toho, čo je po ruke. Pokiaľ to chcete tiež vyskúšať, máme pre vás na výrobu vianočných dekorácií výborné tipy!

Kolendra

Zvyk podobný vianočnej kolede sa týka detí, ktoré obchádzajú susedstvo a klopú na dvere malými drevenými kladivkami. Spevom potom oznamujú, že sa blíži narodenie Krista, za čo dostanú koledu – kolendra v podobe cukroviniek a sladkostí.

Per ndjesa

Táto tradícia by určite urobila radosť starším súrodencom, ktorí túžia tých mladších málinko poškádliť. Pri tejto tradícii totiž staršie deti priväzujú na špajli vajcia uvarené natvrdo a tie mladšie ho chytajú ústami. Vzhľadom na to, že Per ndjesa znamená odpustenie, musia mladšie deti o jedno také požiadať tie staršie za svoje zlé správanie počas roka, čo je tiež hlavným významom tejto tradície. Až potom sa malí raubíri domôžu svojej koristi z rúk starších súrodencov.

Kto nosí v Albánsku vianočné darčeky?

Vianočné darčeky prinášajú v Albánsku Babagjyshi aj Vitit te Ri. Nech už vám toto meno znie akokoľvek zložito, zjednodušte si ho na Santu Clausa, prípadne svätého Mikuláša, ktorý u nás obchádza domácnosti na začiatku decembra.

Tradícia Santy Clausa je tu prevzatá aj s jeho výzorom, saňami ťahanými sobmi, napriek tomu sa deťom veľmi skoro zdôrazňuje, že sa jedná iba o ikonu, nie o tajuplného ducha Vianoc.

Vypočujte si tradičnú albánsku koledu pre Babagjyshi aj Vitit te Ri.

Rritu e Meso - BABAGJYSHI I VITIT TË RI
zdroj: youtube.com

Čo jedia albánci na Štedrý deň?

Ak chcete zasadnúť v Albánsku k slávnostnej tabuli, rozhodne neočakávajte pečeného moriaka, ten je v krajine pokladaný za lukratívnu a drahú surovinu. Kresťanské rodiny podávajú na Štedrý deň niekoľko chodov, všetky bez prítomnosti červeného mäsa. Ide spravidla o zeleninu, strukoviny, pečivo a tiež ryby.

V celej krajine je časté dodržiavanie pôstu, a to celý týždeň pred Vianocami.

Veľmi obľúbenou súčasťou slávnostnej albánskej večere je chrumkavá a sladká baklava, ktorú si teraz spoločne pripravíme.

Ako si upiecť sviatočnú albánsku baklavu?

Baklava je typickým vianočným dezertom celého Balkánu a pripravujú ju aj v Albánsku. Pripravte si s nami lahodný dezert, ktorý sa vďaka vrstvenému cestu rozplýva na jazyku.

Ingrediencie:

 • 540 g nasekaných vlašských orechov (nesolených)
 • 540 g nasekaných pistácií (solených)
 • 1 čajová lyžička mletej škorice
 • 450 g filo cesta
 • 1 šálka masla
 • 1 šálka cukru
 • 1 šálka vody
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • ½ šálky medu

Postup:

 • Predhrejte rúru na 180 °C.
 • Dno a steny sklenenej formy vymažte maslom.
 • Orechy nasekajte najemno, premiešajte ich so škoricou a dajte bokom.
 • Rozbaľte filo cesto a pri práci ho prikryte vlhkou utierkou, aby nevyschlo.
 • Panvicu pokryte dvoma vrstvami filo cesta a potom dôkladne potrite rozpusteným maslom. Takto pokračujte, pokiaľ nebudete mať základnú vrstvu 8 plátov cesta. Navrch nasypte 2-3 lyžice orechovej zmesi.
 • Opäť navrstvite 2 pláty cesta, potrite maslom a potom posypte 2-3 lyžicami orechov.
 • V tomto procese vrstvenia pokračujte, pokiaľ všetko nespotrebujete. Uistite sa, že pre vrchnú vrstvu máte asi 6 plátov filo cesta bokom a maslo na potretie. Tu sa už nepridávajú orechy ako na základnej vrstve.
 • Po dokončení vrstvenia vrchnú časť potrite rozpusteným maslom a ostrým nožom nakrájajte na kosoštvorce.
 • Pečte asi 50 minút, kým nebude povrch zlatistý a chrumkavý.
 • Počas pečenia si pripravte sirup. Zvarte cukor a vodu, akonáhle sa cukor rozpustí, pridajte vanilku, med a varte 20 minút.
 • Ihneď po vybratí baklavy z rúry ju prelejte sirupom. Nechajte ju odkrytú, pretože inak by sa rozmočila.
zdroj: pexels

Kam do Albánska vyraziť za vianočnou atmosférou?

Pokiaľ uvažujete o ceste, pri ktorej sa vianočnej albánskej atmosféry priamo dotknete, vypravte sa do hlavného mesta Albánska, Tirany. Tu sa budete môcť pokochať hneď dvoma ohromnými vianočnými stromami – jednom na námestí Skanderbeg, ešte väčší a okázalejší nájdete na námestí Márie Terezy.

Nie je tajomstvom, že východoeurópska metropola siahla po inšpirácii do amerického srdca Vianoc – New Yorku. V priľahlých uličkách sa vám bude krásne nakupovať alebo tu ochutnáte tradičnú albánsku kuchyňu.

zdroj: albania360.com

Albánsko obklopujú vysoké a krásne hory, preto tu môžete po vianočných nákupoch vyraziť lyžovať. Nájdete tu jedny z najlepších balkánskych lyžiarskych trás, medzi ktoré sa najprv radí Bigëll – Dardhë. Ak chcete za lyžovaním aj fantastickými vianočnými trhmi vyraziť krapet bližšie, prezrite si, aké sú možnosti vianočných osláv v Nemecku.

Ako už bolo povedané, oslava Vianoc v Albánsku tu nemá takú dlhú tradíciu ako u nás, napriek tomu už v dnešnej dobe takmer žiadny rozdiel nemožno vnímať.

Teraz už stačí len dodať Veselé Vianoce alebo Gëzuar Krishtlindjet!

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu