Vianočný príbeh zrodenia Santy Clausa: tušíte, odkiaľ je?

Príbeh o Santa Clausovi nie je až taký jednoduchý.

Vieme, že tu je. Je zhmotnený, vieme, ako vyzerá, je nezameniteľný.

Keby sme videli jeho kúzelné lietajúce sane s deviatimi sobmi, vieme iste, že je to on.

Kde sa ale táto čarovná vianočná postava vzala?

Poďte sa pozrieť na veľmi zaujímavý príbeh zrodenia detského hrdinu Vianoc, Santy Clausa.

Svätý Mikuláš ako predchodca Santy Clausa

História Santy Clausa siaha až do roku 280 nášho letopočtu, kedy sa narodil mních menom Mikuláš (St. Nicholas) v meste Patara v dnešnom Turecku. Keďže žil zbožný a počestný život, stal sa hlavným hrdinom mnohých legiend. A ako legenda hovorí, predal svoj majetok získaný dedičstvom a žil na cestách. Pomáhal pritom chudobným a chorým deťom.

Stal sa tiež patrónom troch chudobných sestier, ktoré ich otec predal do otroctva a prostitúcii. Daroval im veno, aby sa mohli oženiť. Okrem toho, že pomáhal deťom, zaslúžil sa aj o pomoc námorníkom. Dnes si pripomíname jeho deň úmrtia, ktoré je datované na 6. decembra. V tento deň chodíme prezlečení nielen ako Mikuláš, ale aj ako čert a anjel.

Prezývka Sinter Class

Trvalo to niekoľko storočí, kým sa rozniesla zvesť o svätom Mikuláši. Všetko sa začalo rokom 1773, kedy newyorské noviny zverejnili správu o tom, že sa holandské rodiny zhromaždili na pripomienku Mikulášovi smrti. A práve k svätému Mikulášovi sa skrátená prezývka Sinter Class spája. Vznikla skrátením pôvodnej holandskej verzie Sint Niklaas.

Za posilnením príbehu ale stáli aj slávne osobnosti svojej doby, ako bol Washington Irving. Práve on vo svojom literárnom diele stvárnil Sinter Classe ako patróna New Yorku.

thecommunityofjesus.org

Santa Claus ako komerčná postava

V roku 1820 začali americké noviny publikovať reklamu na vianočné nákupy, v 40. rokoch dokonca predajcovia získali samostatnú sekciu. Tam sa začali stvárňovať obrazy Santy Clausa. V roku 1841 zažil obchod Philadelphie obrovský boom. Tu prítomný model Santy Clausa v životnej veľkosti prišlo navštíviť tisíce detí.

Začiatkom 90. rokov sa cestou postavy Santa Clausa snažila získať peniaze na zaplatenie vianočných jedál potrebným Armáda Spásy. Preto nezamestnaným mužom obliekli kostýmy Santy, v ktorých následne zbierku vykonávali.

Táto zbierka sa premenila na tradíciu a odvtedy každoročne v amerických uliciach zvoní prezlečení Santovia od Armády Spásy.

Za všetkým hľadaj umelcov

Dokonalým spôsobom Svätého Mikuláša popísal aj biskupský minister Clement Clarke Moore vo svojej básni pre svoje tri dcéry. Báseň z roku 1822 s názvom Predvianočná noc opisuje príbeh Santy lezúceho cez komín, aby naplnil doteraz prázdne ponožky detí. Niektoré motívy síce boli už prepožičané, ale touto básňou dokázal vykresliť aj Santov vzhľad a jeho sane so sobmi.

Dlho sa nemuselo čakať ani na výtvarné stvárnenie tejto básne, do ktorého sa pustil politický karikaturista Thomas Nast. V roku 1881 sa tak objavila prvá autentická podobizeň Santy Clausa ako deda s bielym plnofúzom, zavalitou postavou a veselej povahy.

V ruke držal vrece plné hračiek a bol odetý do červeného odevu. Práve Nast prvýkrát Santu „obliekol“ do onoho červeného odevu s bielou kožušinou, ako je dnes známe. Navyše sa zaslúžil o vytvorenie imaginárnej dielne na severnom póle, elfov, ale aj Santovej manželky.

morristowngreen.com

Santa Claus sa stal bezpochyby tradičnou vianočnou postavou v amerických krajinách. Napriek tomu je však známy po celom svete. V príbehu môžeme vidieť, že Santa Claus je síce vymyslený, ale na jeho vytváraniu sa podieľalo hneď niekoľko významných osobností. Najväčšie vďaka pravdepodobne patrí svätému Mikulášovi, ktorý svojou veľkorysosťou inšpiroval celý svet. A prečo nerobiť deťom práve takú radosť, akú robil vtedy svätý Mikuláš?

Príbeh deviateho soba

Do roku 1939 bolo Santovým ôsmim sobom smutno, pretože postrádali toho hlavného hrdinu, soba Rudolfa. K životu ho prebudil copywriter obchodného domu Robert L. May. Jeho príbeh o v hmle zatúlanom Santovi, ktorý nedokázal nájsť cestu k deťom, sa stal úplne populárnym.

Malým, ale nevyhnutným deviatym sobom sa stáva sob Rudolf, ktorý má síce vtipný červený nos, ale nakoniec sa zisťuje, že je kľúčový na záchranu v úplnej hmle. Jeho nos začal totiž svietiť ako lampa a pomohol tak nájsť cestu k deťom.

Zaujíma vás, ako sa oslavujú Vianoce v USA? Mrknite sa!

Santa v zahraničných podobách

U nás síce tradične chodí Ježiško a na rozdiel od Santy Clausa je skôr viac imaginárne. Na jeho presnej podobe sa nikto nedokázal zhodnúť. Nechodí cez komín, nemá žiadnych pomocníkov, dielňu na severnom póle ani manželku. Nedáva darčeky do ponožiek a naše deti mu nenechávajú mlieko so sušienkami na posilnenú.

Po celom svete deti očakávajú darčeky a prekvapenia od rôznych vymyslených osôb. Vo Veľkej Británii sa tešia na Otca Vianoc, v Rusku na Deda Mráza a Snehurečku, v Nórsku na Julenissena (vianočného škriatka), vo Francúzsku na Otca Vianoc zvaného Père Noël, v Taliansku potom na Babbo Natale alebo Gesú bambino.

Zaujíma vás, ako sa v niektorých krajinách oslavujú Vianoce? Aké majú zvyky a tradície?

Pozrite sa, ako sa oslavujú Vianoce v Rusku.

Alebo by ste chceli zabrúsiť do histórie? Odhaľte pôvod Vianoc.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu