Láka vás spoznávanie cudzích kultúr?
Chcete ochutnať netradičné chute sviatočných jedál?
Nahliadnite s nami pod pokrievku, ako sa oslavujú Vianoce v Amerike!
Ako prebiehajú Vianoce v USA?
Vianoce v Amerike sú spolu s Dňom vďakyvzdania najdôležitejšie sviatky v roku a podľa toho vyzerajú aj oslavy.
Rovnako ako všade na svete, aj v Spojených štátoch sa sviatočné stoly prehýbajú pod ťarchou dobrôt a oslava znamená predovšetkým čas strávený doma s rodinou.
Neznamená to však, že Američania presedia celé sviatky doma v teple.
Naopak, vo veľkých mestách, ako je New York či Washington, je veľmi populárne užívať si zimné radovánky priamo v uliciach mesta – korčuľovanie, zimné prechádzky a predovšetkým vianočné nákupy.
V Spojených štátoch nosí darčeky Santa Claus. Táto americká varianta Sv. Mikuláša pôvodne vôbec nemala červené oblečenie, ten dostal Santa až vďaka masívnej reklamnej kampani firmy Coca Cola.
Santa Claus jazdí, alebo skôr lieta, po nebi v otvorených saniach ťahaných ôsmimi sobmi. Do domov sa s vrecom darčekov dostáva cez komín, a preto je dôležité mať ozdobený nielen stromček, ale aj krbovú rímsu.
Hlavná časť amerických Vianoc prebieha 25. decembra, na tzv. Christmas Day. Na náš Štedrý deň, teda 24. decembra, nemá väčšina amerických štátov voľno a tí, ktorí majú dovolenku, ju využívajú na cestovanie za rodinou.
Na 24. decembra večer všetci zavesia pančuchy na krbovú rímsu a nachystajú tradičné občerstvenie pre Santu Clausa – pohár mlieka a sušienky pre neho a pár mrkvičiek alebo špeciálnu zmes pre jeho soby.
25. decembra ráno potom natešené deti utekajú k svojim pančuchám a s prekvapením zisťujú, že nachystané pochúťky zmizli a pančuchy sú nabité na prasknutie. Ešte v pyžamoch sa rozbaľujú darčeky, celá rodina sedí v obývačke a baví sa až do obeda.
Na poludnie sa podáva tradičné menu – pečený moriak s plnkou a brusnicovou omáčkou, roastbeef alebo puding, ktorý má bližšie k anglickému pudingu zo sušeného ovocia ako nášmu vanilkovému šodó.
Rovnako ako inde, aj v Amerike existuje celý rad sladkostí a cukroviniek. Medzi najobľúbenejšie patria plnené koláče, veselo zdobené perníčky alebo známe pruhované lízanky v tvare zahnutých prútikov.
26. december, teda Day after Christmas Day, je veľmi podobný nášmu 1. sviatku vianočnému. Rodiny sa navštevujú a spoločne hodujú pri stole plnom dobrôt.
Vianočné zvyky a tradície v USA
Vianočný stromček
Ťažko by sme našli väčší symbol Vianoc v USA, než je huňatý vianočný stromček ozdobený množstvom trblietavých ozdôb a svetielok.
Rovnako ako mnoho iných vecí v Amerike, aj stromček musí byť najmä veľký, ideálne až do stropu.
Domácnosti, ktoré majú to šťastie a disponujú viacerými poschodiami, mávajú nezriedka stromčeky postavené vo vstupnej hale tak, aby dosahovali až na druhé poschodie.
Skrátka pri americkom stromčeku platí – od podlahy až po strop!
Stromček býva často ozdobený umelým snehom a musí farebne ladiť so zvyškom dekorácií v dome tak, aby všetko vyzeralo dokonale.
Vianočná reťaz z praženej kukurice
Jednou z tradičných ozdôb je reťaz urobená z popcornu – je veľmi jednoduchá na výrobu a obvykle sa na nej podieľajú deti.
Skúsite si takú vianočnú reťaz urobiť aj doma? Podľa nasledujúceho videonávodu ho zvládne skutočne každý!
Svetelná výzdoba domu
Zatiaľ čo na Slovensku sú vianočné sviatky obdobím stretnutia s rodinou a pokojom, v Amerike vládne súťaživý duch najmä medzi susedmi. Ľudia zdobia ako o závod domy všemožnými svetelnými dekoráciami a nie je výnimka, že za vianočnú výzdobu utratia tisíce dolárov.
Pozrite sa na zábery z „najvianočnejšieho“ mesta Spojených štátov – Leavenworth.
Veniec a ďalšie dekorácie z ihličia
Američania cez Vianoce zdobia doslova každý kút svojho domu či bytu tak, aby snáď ani v kúpeľni nikto nepochyboval o tom, že sa blížia sviatky.
Výzdoba začína pochopiteľne už pri dverách – na nich nesmie chýbať bohatý adventný veniec z borovicových konárov.
Podobný veniec (len mnohokrát väčší) býva umiestnený nad krbom a všade po dome, najmä na schodisku bývajú rozvesené ihličnaté girlandy. Všetko musí samozrejme ladiť tón v tóne.
Pančuchy pre Santu Clausa
Každý člen domácnosti, najmä deti, má najneskôr v predvečer Štedrého dňa zavesené pančuchy na krbovej rímse alebo v hale na zábradlí pri schodoch.
Do týchto pančúch dá v noci Santa Claus drobné darčeky, sladkosti a niekedy aj trochu peňazí. Vianočné pančuchy nesmú na Vianoce chýbať v žiadnej americkej domácnosti.
Ako poďakovanie za darčeky nechávajú Američania blízko pančúch nachystanú misku s cukrovinkami, pohár mlieka a špeciálne namiešanú dobrotu pre hladné soby (zmes raňajkových cereálií a cukríkov v zelenej a červenej farbe).
Luskáčik – symbol Vianoc
Spolu so sochami Santa Clausa a umelými snehuliakmi nesmieme zabudnúť na postavu Luskáčika.
Tradičné drevené luskáčiky v tvare panáčikov sú typické pre Vianoce v Amerike a rovnako tak tomu je aj v prípade slávneho baletného predstavenia Luskáčik od Petra Iľjiča Čajkovského.
Snáď v každom malom meste sa miestne baletné súbory snažia nacvičiť tento balet a americké rodiny sa naň chodia pozerať do divadla rok čo rok.
Vo veľkých mestách je potom návšteva Luskáčika prakticky povinnou prestížnou spoločenskou udalosťou a kto na ňom chýba, ako by vo vyšších kruhoch neexistoval.
Podobné je to s Vianočnou koledou Charlesa Dickensa, ktorá taktiež k americkým Vianociam neodmysliteľne patrí.
Vianočný škriatok na polici
Trochu zvláštna tradícia je škriatok na polici (the elf on the shelf).
Malý drevený či látkový panáčik je v skutočnosti vyslanec Santy Clausa, ktorý celý deň pozorne sleduje, či sú deti v dome hodné či neposlušné a v noci odlieta na severný pól podať Santovi hlásenie.
Keďže sa potom vracia späť do domu, nájdu ich deti každé ráno na inom mieste a často je hľadanie škriatka prvé, čo ráno počas sviatkov robia.
Prevzaté tradície odinakiaľ
Keďže Spojené Štáty sú obrovská krajina a prakticky všetci obyvatelia sú prisťahovalci zo všetkých kútov sveta, aj tradície a zvyklosti sú väčšinou prevzaté. Na juhu krajiny sú sviatky silne ovplyvnené mexickými tradíciami, zatiaľ čo vo veľkých mestách sa môžeme stretnúť napríklad s poľským vplyvom.
Objavte podobné tipy
Americké vianočné pochúťky
Pripravte si tento rok originálne vianočné dobroty pôvodom zo Spojených štátov.
Vaječný likér na americký spôsob (Eggnog)
Zatiaľ čo na Slovensku je vaječný likér spájaný skôr s Veľkou nocou, tradičný americký eggnog sa pije cez Vianoce a ohriaty. Existuje nealko aj alkoholický variant a nesmie chýbať v žiadnej americkej domácnosti.
Americké vianočné sladkosti
Ak máte pocit, že slovenské cukrovinky sú veľmi sladké, potom vedzte, že americké vianočné sladkosti cukrom priamo prekypujú.
Hoci cukrovinky rozhodne nedosahujú takého počtu druhov, ako pečieme u nás, v Amerike sa môžeme stretnúť s niektorými dosť podobnými – najobľúbenejšie sú perníčky vykrajované do tvaru panáčikov (Gingerbreads).
Obľúbené sú aj lízanky v tvare zahnutej paličky so sladkou mätovou príchuťou (Candy cane). Z tých sa pripravujú aj rôzne koláče, drinky a ďalšie pochúťky.