Austrálske Vianoce sú plné slnečných lúčov, spoločného grilovania a osláv na pláži

Na Vianoce v Austrálii ukazuje ortuť teplomera tropické teploty

Dokážete si predstaviť Vianoce v lete?

Veľa tradícií si práve kvôli počasiu museli ľudia upraviť.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Austrálii?

Vianoce v Austrálii začínajú 24. decembra, na ktorý pripadá štátny sviatok. Prvý sviatok vianočný je 25. decembra, kedy si deti ráno rozbaľujú darčeky. Podobne je to v Británii, Amerike a Kanade, od ktorých Austrália a Nový Zéland mnoho zvykov a tradícií prevzala.

Prehľad hlavných austrálskych sviatkov

Dátum Sviatok
24. decembra Štedrý večer
25. decembra 1. sviatok vianočný
26. decembra Boxing Day, 2. sviatok vianočný
28. decembra Deň Proklamácie
1. január Nový rok

Štedrý večer

Mnoho rodín sadá na štedrovečernú večeru 24. decembra podobne, ako sme zvyknutí my v Európe. Rovnako nemálo ľudí v Austrálii namiesto večere organizuje slávnostný vianočný obed až na druhý deň, t.j. 25. decembra. V tento deň ráno si aj deti rozbaľujú darčeky, ktoré sa cez noc z 24. decembra na 25. decembra objavia v pančuchách alebo pod stromčekom. O kom sa hovorí, že nosí dary v Austrálii, sa ešte dočítate ďalej.

Prvý sviatok vianočný

Ako tu už padlo, 25. december začína rozbaľovaním darčekov. Tento deň oslavujú ľudia s rodinou a priateľmi, organizujú vonkajšie barbecue, slávnostný obed sa vo veľkej väčšine prípadov odohráva na terasách a záhradách. Keď večer padne tma, rozsvietia vonku sviečky a spoločne pri tom spievajú koledy.

Boxing Day

Na druhý sviatok vianočný pripadá v Austrálii tzv. Boxing Day. Nemá nič spoločné s boxovaním. Volá sa tak od anglického slova „box“, čo v preklade znamená krabica. Ide o krabičku na finančné dary tým, ktorí to potrebujú. Preto je na tento deň zvykom dávať dary chudobným, služobníkom a obchodníkom. Zamestnávatelia dávajú darček v krabici svojim zamestnancom. V 21. storočí sa k tradičnému tráveniu dňa pridali športové aktivity. Najobľúbenejší je v Austrálii kriket.

Zdroj: timeanddate.com

Deň proklamácie

Tento deň pripadá na 28. decembra, ale s Vianocami nesúvisí. Jedná sa o austrálsky štátny sviatok pripomína vznik britskej kolónie – Južná Austrália.

Austrálske vianočné tradície a zvyky

Austrália prebrala väčšinu vianočných tradícií a zvykov z Británie, Ameriky a Kanady. Vzhľadom na tropické počasie počas Vianoc došlo k niektorým úpravám, predovšetkým čo sa týka teplého jedla. Oslavy Vianoc sa odohrávajú väčšinou vonku na záhradách pri bazéne, pri grile, na terasách alebo dokonca na plážach. Takže ak chcete tráviť Vianoce v teple, Austrália je skvelá voľba. Alebo sa pozrite na ďalšie tipy, kde stráviť Vianoce pri mori.

Vianočné dekorácie

Najviac Vianočných dekorácií nájdete samozrejme v mestách. Ozdobené stromčeky a mnoho svetiel bývajú pastvou pre oči. V niektorých oblastiach sa dokonca ľudia predbiehajú, kto bude mať najkrajšie osvetlenie na dome. Trochu to pripomína Kdovíky z Grincha. Ale nenechajte sa mýliť, nie je to plošný zvyk. Inde dávajú prednosť prírodnej výzdobe, ktorá spočíva v ozdobených vetvičkách a zväzkoch imela.

channelnews.com.au

Stromček

V Austrálii si veľa ľudí pestuje v korenáčoch vlastné vianočné stromčeky. Najčastejší druh stromčeka, s ktorým sa tu na Vianoce stretnete, je rýchlo rastúca borovica Radiata.

V západnej Austrálii sa ako vianočný stromček používa aj Nuytsia floribunda. Je obľúbený hlavne preto, že sa jeho doba kvetu zhoduje s vianočným obdobím. Kvitne nádhernými intenzívne žiarivými kvetmi, ktoré sú ozdobou samé o sebe.

pinterest.com.au

Posielanie prianí a pohľadníc

Najrozšírenejšou a najobľúbenejšou tradíciou je v Austrálii posielanie pohľadníc a vianočných pozdravov. Pohľadnice majú zvýhodnené poštovné, sú lacnejšie ako list. Tradícia posielania pohľadníc bývala aj u nás, dnes už ustupuje do pozadia kvôli moderným technikám. V Austrálii je tento zvyk stále živý a vyhľadávaný veľkým množstvom ľudí. Keby ste chceli tento zvyk oživiť a urobiť svojim blízkym radosť, máme pre vás výber tých najlepších vianočných pohľadníc.

Aké jedlo sa je v Austrálii na Vianoce

Jedno jediné tradičné vianočné jedlo by ste na štedrovečernom alebo štedroobednom austrálskom stole nenašli. Zloženie stola sa od pečeného moriaka odklonilo a prispôsobilo sa horúcemu počasiu. Tradične sa podávajú morské plody, šunka, v niektorých rodinách sa predsa len objaví moriak. Keď už Austrálčania servírujú mäso, dávajú prednosť studenému. Obľúbené je na Vianoce barbecue s rodinou a priateľmi organizované vonku. K tomu tu jedia ovocie a veľa zmrzliny a pudingových dezertov. Na jeden taký studený dezert máme pre vás recept.

Recept na austrálske „Biele Vianoce“

White Christmas hovoria v Austrálii dezertu zo sušeného ovocia, hrozienok, kokosu a ďalších ingrediencií. Pripravíte ho ľahko.

Ingrediencie:

 • 250 g kokosového tuku
 • 3 hrnčeky pufovanej ryže (u nás Arizonky, Burizonky)
 • 1 hrnček kokosu
 • ¾ hrnčeka práškového cukru
 • 1 hrnček sušeného mlieka
 • 30 g ľadových čerešní
 • ½ hrnčeka sultánok
 • 30 g ľadových marhúľ
 • 30 g ľadového ananásu

Postup receptu:

 1. Vezmite formu a vyložte ju papierom na pečenie.
 2. Rozpustite kokosový tuk a zmiešajte so všetkými ingredienciami vo veľkej mise.
 3. Zmes vtesnajte do formy a vložte do chladničky.
 4. Akonáhle dezert stuhne, môžete ho nakrájať na jednotlivé porcie.
Zdroj: bestrecipes.com.au

Kto nosí deťom darčeky v Austrálii?

O darčeky sa tu zasluhuje Otec Vianoc, prevzatý z Británie. Stretnete tu bežne aj Santa Clausa, ktorý pricestoval z Ameriky. Chodí v odľahčenom klasickom odeve, ktorý si prispôsobil do teplého počasia. Soby vymenil za klokany. Na to, aby sa osviežil pri roznášaní darčekov, myslia aj tunajšie deti. Pripravujú pre neho okrem koláčikov a sušienok aj nealkoholické pivo.

Darčeky nosia pod stromček alebo do pančúch pri krbe, ktoré sú vyrobené špeciálne na darčeky. Chodia v noci z 24. decembra na 25. decembra, takže deti už nemôžu samou netrpezlivosťou zaspať, aby si mohli darčeky ráno rozbaliť.

Austrálske vianočné koledy a piesne

Dokážete si predstaviť, ako ľudia na pláži v tých najväčších horúčavách spievajú pesničky plné snehu a mrazu? Veľmi to k sebe nejde. V histórii dokonca boli zaznamenané pokusy o pretextovanie piesne Jingle Bells na trochu teplejšiu verziu. Napriek tomu sa neujala a ľudia dávajú prednosť tradičným koledám, aj keď široko ďaleko nie je ani jedna snehová vločka.

Aussie Jingle Bells

Jedným z veľmi dodržiavaných austrálskych zvykov je večerné spievanie kolied. Koná sa 25. decembra po zotmení. Ľudia vonku zapaľujú sviečky a spoločne spievajú koledy. Veľmi pekný a milý zvyk. Orana to Christmas Day! (Vitajte, Vianoce!)

Carol of the Birds : Australian Christmas Carol sung by Bucko & Champs

Kam sa ísť pozrieť na Vianoce do Austrálie?

Ak chcete v Austrálii zažiť skutočne vianočnú atmosféru a zábavu, určite navštívte Santov Wonderland. Nachádza sa v Južnej Austrálii v hlavnom meste Adelaide. Vianočný zábavný park, ktorý zaberá 8 000 metrov štvorcových, vás privíta od 2. decembra do 24. decembra. Užijete si tu veľa zábavy, prechádzok, skákacích hradov, maxi klzisk i sánkovania!

Ak nemáte chuť oslavovať Vianoce v teple, pozrite sa, kde sú najkrajšie Vianoce na horách.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu