Vietnamské Vianoce v nezvyčajnom štýle! Môžete tu stretnúť aj Santa Clausa na motorke. Zistite viac

Vianoce vo Vietname majú svoje špecifiká, vlastné vianočné zvyky aj tradície.

Hoci tu prevažuje budhizmus – nikomu to nebráni oslavovať Vianoce.

Poďte s nami preskúmať, ako vyzerajú vianočné oslavy a ako veľmi sa líšia od tých európskych.

Kedy sa vo Vietname oslavujú Vianoce?

Vietnamci oslavujú vianočné sviatky 25. decembra, rovnako ako väčšina ostatných krajín. Vianoce tu nie sú oficiálnym štátnym sviatkom a mnoho ľudí si myslí, že sú to iba sviatky kresťanov.

Napriek tomu, najmä vo veľkých mestách, ako je Ho Či Min (čo je najväčšie mesto Vietnamu a predtým sa mu hovorilo Saigon), ľudia (najmä mladí) radi chodia do centra mesta, kde je katolícka katedrála.

Ulice sú na Štedrý večer preplnené ľuďmi. Sviatky sú tu predovšetkým komerčným a kultúrnym sviatkom, ktorý získal popularitu vďaka vplyvu západnej kultúry.

Vietnamský Santa Claus odovzdáva malému dieťaťu darček.
Zdroj: Vinpearl.com

Čo Vietnamci servírujú na slávnostný stôl?

Veľa reštaurácií vo Vietname ponúka vianočné bufety a menu s tradičnými jedlami, ako je pečený moriak a vianočný puding. Ale môžete tiež nájsť vynikajúce vietnamskej špeciality, ako je rezancová polievka, ktorú si môžete vychutnať na Štedrý deň.

Vzhľadom na to, že Vietnam bol kedysi súčasťou francúzskej ríše, veľa francúzskych tradícií ovplyvnilo tie vietnamské.

Niektorí miestni si radi dávajú ‚reveillon‘, tradičnú francúzsku večeru podávanú na Štedrý deň. Patria sem luxusné pokrmy, ako sú ustrice, slimáky a beche de Noël, čokoládová torta.

Beche de Noël je tiež častým darčekom.

Čokoládové poleno, ako sladká bodka vianočnej hostiny.
Zdroj: aquaexpeditions.com

Poznáte vietnamské vianočné tradície?

Ľudia oslavujú Vianoce hádzaním konfiet, fotografovaním, kochaním sa vianočnými ozdobami a svetlami veľkých hotelov a obchodných domov.

V centre mesta sú cesty na noc zvyčajne zablokované, takže sa ľudia môžu schádzať, jesť a piť v miestnych baroch a reštauráciách, čo je obľúbený spôsob oslavy, najmä medzi mladšími ľuďmi.

Napriek tomu, že katolíci tvoria iba asi 8 % vietnamskej populácie, po celej krajine je veľa kostolov, ktoré bývajú centrom vianočných osláv.

Veľa ľudí navštevuje na Štedrý deň polnočnú omšu a potom sa vracia domov na lahodnú sviatočnú hostinu. Pre mnoho Vietnamcov sú vianočné sviatky časom na zábavu, nákupy a oslavy so svojimi priateľmi a rodinou.

Vianočné omše vo vietnamskom kostole.
Zdroj: chrisfharvey.typepad.com

V niektorých oblastiach Ho Či Minu, zvyčajne v katolíckych farnostiach, majú ľudia pred svojimi domami veľké jasličky a celú ulicu vyzdobujú vianočnými dekoráciami.

Vzhľadom na to, že krajina bývala francúzskou kolóniou, čerpá vietnamský spôsob slávenia Vianoc z koloniálnej minulosti. Katolícke kostoly v regióne majú betlehemy, často so sochami Márie, Jozefa a Ježiška v životnej veľkosti. Tieto výjavy je možné vidieť aj pred niektorými domami.

Aj keď Vianoce už nie sú štátnym sviatkom, zostávajú jedným zo štyroch hlavných náboženských sviatkov, ktoré sa vo Vietname oslavujú.

Vyzdobené ulice Vietnamu svetielkami a ozdobami.
Zdroj: thetravelbugbite.com

Zdobí sa tu vianočný stromček?

Podobne ako v zahraničí, aj vo Vietname sa na výzdobu používajú klasické dekorácie, ako sú snehové vločky a všade prítomné vianočné stromčeky. Tento strom sa nazýva „Cây Thông Noel“, čo znamená „strom vianočnej borovice“, a je nepostrádateľnou súčasťou sviatočnej výzdoby.

Ľudia často vešia rôzne trblietavé dekorácie a ozdoby, vrátane imela, zlatých zvončekov, snehových vločiek, darčekov, ozdobných svetiel, hviezd, niekedy aj obálok s peniazmi.

Chcete sa dozvedieť viac o vianočných tradíciách a zvykoch? Pozrite sa napríklad na vianočné sviatky v Portugalsku, kde sa sviatky oslavujú tak trochu inak.

Vianočný stromček ozdobený vo vietnamskom štýle.
Zdroj: hausmatter.com

Kto nosí deťom darčeky?

V minulosti neboli darčeky vo Vietname bežnou súčasťou vianočných osláv. Táto tradícia sa však v poslednej dobe stala populárnejšou. Na rozdiel od bežne známeho Santa Clausa, o ktorom sa hovorí, že lieta na saniach a prelieza komíny, vietnamský Santa Claus funguje trochu inak.

Pre tradičného Santu je vo Vietname príliš horúco, ale to neznamená, že nemôže nosiť svoj tradičný červený oblek, ale vo vietnamskom štýle. Tu je známy ako „Ông già Noel“, čo znamená „vianočný starček“, a používa motorku ako svoje vozidlo na doručovanie darčekov.

Dvaja Santa Clausovej na motorke.
Zdroj: AllPosters.com

Aké vianočné miesta navštíviť?

Pokiaľ sa tu chystáte osláviť Vianoce, nemali by ste zabudnúť navštíviť niektoré miesta.

Katedrála svätého Jozefa – Hanoj City

Nachádza sa na západ od jazera Hoan Kiem, tento kostol bol svedkom rôznych historických udalostí a míľnikov hlavného mesta Vietnamu.

Katedrála svätého Jozefa ozdobená na vianočné sviatky.
Zdroj: vietnam-tour.biz

Chicken Church – Da Nang

Zvláštnosťou tohto kostola je, že má mnoho mien. Pôvodne známy ako Da Nang Cathedral je tiež nazývaný ako Pink Church (pre svoj zvláštny ružový exteriér), Tourane Church alebo Sacred Heart Church of Jesus.

Ružová katedrála Da Nang.
Zdroj: youindanang.com

Katedrála Nha Trang – provincia Khanh Hoa

Nha Trang je jedna z najznámejších turistických destinácií. Najmä preto, že sa môže pochváliť úchvatným výhľadom na more. Okrem toho by ste si nemali nechať ujsť ani architektúru tunajších kostolov, najmä potom rovnomennú katedrálu.

Vietnamská katedrála v provincii Khanh Hoa.
Zdroj: izitour.com

Hanojská opera

Na Štedrý deň a 25. decembra sa v Hanoji koná niekoľko hudobných predstavení, najmä vo Francúzskej štvrti pri Opere, ale navštíviť predstavenie v samotnej Opere je nutnosťou.

Opera v Hanoji, ktorá je krásne osvetlená pre nočnú produkciu.
Zdroj: originvietnam.com

Nákupné centrá

Bitexco Financial Tower bývala najobľúbenejšou a najnavštevovanejšou budovou. Ale od roku 2018, kvôli otvoreniu Landmark 81 (najvyššej budovy Vietnamu), sa veľké množstvo ľudí rozhodlo osláviť vianočné sviatky tu. Medzi ďalšie obľúbené miesta pre nakupovanie patrí Aeon Mall Binh Tan, Diamond Plaza (okres 1), Saigon Centre alebo Takashimaya.

Vianočne vyzdobený zovňajšok najobľúbenejšieho nákupného centra.
Zdroj: vietnamonline.com

Vietnamské pláže

S tisíckami kilometrov trblietavého pobrežia nie je nič lepšie, než sa vydať na pláž osláviť tam Vianoce. Pripojte sa k miestnym v bare a vychutnajte si ich jedlo, spievajte koledy a sledujte západ slnka nad oceánom.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu