Ako vyzerajú argentínske Vianoce? Seno pre kone predo dvermi aj pávy na stole!

Argentína je známa tangom, rozmanitosťou krajiny a dobrou kuchyňou.

Ako Argentínčania trávia vianočné sviatky?

Čo sú globos?

Prečo je dôležitou „vianočnou rekvizitou“ vata?

Poďme spoločne odhaliť, ako sa oslavujú Vianoce v Argentíne.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Argentíne?

Väčšina juhoamerických krajín je prevažne katolícka, takže Vianoce sú veľmi dôležitou kultúrnou a náboženskou záležitosťou.

V Argentíne začínajú sviatočné prípravy 8. decembra, na Dia de la Inmaculada Concepción de la Virgen María alebo na sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie. V tento deň sa zvyčajne zdobí aj vianočný stromček.

Nochebuena je názov Štedrého večera v krajinách Latinskej Ameriky, teda aj v Argentíne. A práve 24. december je pre argentínske Vianoce tým najdôležitejším dňom, koná sa štedrovečerná večera a ľudia si dávajú darčeky.

Keďže Argentína leží na južnej pologuli, pre mnohých je vianočné obdobie začiatkom letných prázdnin. V krajine sa hovorí hlavne po španielsky, veselé Vianoce sa tak povedia Feliz Navidad.

Argentína bola niekoľko storočí španielskou kolóniou, niektoré vianočné tradície tak majú obe krajiny spoločné. Objavte, ako sa oslavujú Vianoce v Španielsku.

Poznáte argentínske vianočné tradície?

Vianoce v Argentíne sa oslavujú o niečo menej komerčne ako v západných krajinách. Nespievajú sa tu koledy, rádia nehrajú 24 hodín denne vianočné pesničky, ale mnohé vianočné zvyky a tradície sú podobné.

Argentína je veľmi katolícka krajina. Mnoho rodín ide 24. decembra do kostola na polnočnej Misa del Gallo. Po omši vypúšťajú k nebu takzvané globos. Jedná sa o farebné papierové lampióny s malými sviečkami, ktoré vyzerajú trochu ako čínske lucerny. Aký je pôvod a význam globos? Na záver sa koná pôsobivý ohňostroj.

Argentínske vianočné lucerny globos.
zdroj: christmas-day.org

Čo patrí medzi argentínske vianočné symboly?

Jedným z typických symbolov argentínskych Vianoc je vianočný strom. Na verejných priestranstvách, ako sú námestie, obchody a nákupné centrá, ho uvidíte už koncom novembra.

V rodinách sa zdobí 8. decembra. Umelé stromčeky sú v Argentíne oveľa bežnejšie ako tie pravé. Môžu byť aj v iných farbách ako zelenej, napríklad bielej alebo modrej. Často sa zdobia guľôčkami z bielej vaty, ktoré majú napodobňovať sneh.

Argentínčania si potrpia aj na ďalšie vianočné dekorácie. Domy zdobia zelenými, zlatými a červenými girlandami, vstupné dvere vencom s bielymi kvetmi. Nechýba ani betlehem. Všetka výzdoba a stromčeky potom zostávajú až do 6. januára Día de los Reyes Magos alebo Troch kráľov.

Ďalším vianočným zvykom v tejto juhoamerickej krajine je lotéria, ktorá sa koná zvyčajne medzi 22. a 28. decembrom. Hlavnou výhrou je Gordo de Navidad, čo je 15 miliónov pesos.

Los argentínskej vianočnej lotérie.
zdroj: tn24.com.ar

Kto nosí deťom darčeky?

V noci z 24. na 25. decembra prebieha rozdávanie darčekov aj rozbaľovanie. Zatiaľ čo sú všetci vonku a sledujú ohňostroj, jeden z dospelých dá darčeky pod vianočný stromček. Keď sa deti vrátia, majú radosť z darčekov od Papa Noela, prípadne od El Niño Diós, teda Ježiška.

Ďalšie darčeky na deti čakajú 6. januára. V podvečer 5. januára si deti prinášajú k dverám vysoké topánky, aby do nich cez noc dostali dary od Troch kráľov. Ako občerstvenie pre sväté kone, ktorým sa hovorí mági, dajú predo dvere tiež seno a vodu. V niektorých rodinách sa topánky neumiestňujú predo dvere alebo pod posteľ či pod vianočný stromček.

Topánky pripravené pre vianočné darčeky od argentínskych Troch kráľov.
zdroj: howlanders.com

Na koho netrpezlivo čakajú ďalšie deti v Latinskej Amerike? Spoznajte, ako sa oslavujú Vianoce v Mexiku.

Čo sa je v Argentíne cez Vianoce?

Pre Argentínčanov je rodina všetko. To vysvetľuje obrovskú rodinnú štedrovečernú večeru, ktorú organizuje ten, kto má najväčší dom. Jedlo zvyčajne začína o 22. hodine a vďaka dobrému počasiu sa často koná vonku na záhrade.

Na bohato prestretých stoloch nájdete široký výber mäsa, pečiva a dezertov. Tradičnou súčasťou výzdoby vianočných stolov je pávie perie, v súvislosti s tým potom niektoré rodiny podávajú ako jeden z chodov aj pečeného páva.

Medzi bežné pokrmy patrí asado, rôzne druhy mäsa pripravované na grile, vitel toné alebo teľacie mäso s tuniakovým krémom, diabolské vajcia, sendviče s tuniakom a ďalšími prílohami, plnené paradajky a široká škála šalátov.

Stôl dopĺňajú tradičné dezerty, ako je pán dulce, akási obdoba našej vianočky, sladké kysnuté cesto je plnené orechmi a sušeným ovocím, ensalada de fruta con helado, teda ovocný šalát so zmrzlinou, arrapiñada de maní čiže karamelizované arašidy, mantecol na báze arašidov.

Na pitie sa podáva perlivý jablčný mušt sidra, šampanské, víno a liehoviny.

Argentínske štedrovečerné jedlo teľacie mäso s tuniakovou omáčkou.
zdroj: cronista.com

Aké miesta v Argentíne na Vianoce navštíviť?

Argentína je pre nás veľmi exotickou a nezvyčajnou krajinou. Ak sa rozhodnete stráviť Vianoce v Argentíne, môžete sa tešiť na letné počasie a s ním súvisiacu netradičnú vianočnú atmosféru.

  • Buenos Aires – hlavné mesto láka na svoje vianočne vyzdobenie a osvetlenie historickej štvrti Montserrat a San Telmo. Po polnoci na Štedrý deň sa centrum zaplní mladými ľuďmi, ktorí oslavujú v uliciach za sprievodu hudby. V uliciach môžete vidieť aj predstavenie tradičného argentínskeho tanga. Milovníci futbalu by nemali vynechať štvrť La Boca.
Vianočná výzdoba v Buenos Aires.
zdroj: welcomeargentina.com
  • Iguazu – vodopády, ktoré sa nachádzajú na hranici argentínskej provincie Misiones a brazílskeho štátu Paraná, sú najširšími vodopádmi na svete. Sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a majú povesť najkrajších vodopádov sveta.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu