Aké sú mexické Vianoce? Plné rozmanitých osláv, farieb a dobrého jedla!

Mexické vianočné sviatky v sebe jedinečným spôsobom spájajú staré indiánske zvyky a kresťanské tradície.

Výsledkom sú skutočne zaujímavé rituály.

Čo sú to piñaty?

Ako sa oslavuje Noc reďkoviek?

Za aký vianočný kvet Mexiku celý svet vďačí?

Poďme spoločne odhaliť, ako sa oslavujú Vianoce v Mexiku.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Mexiku?

Vzhľadom na skutočnosť, že približne 80 % Mexičanov sa hlási ku katolíckej cirkvi, sú Vianoce v Mexiku veľmi obľúbeným sviatkom. V Mexiku, rovnako ako v mnohých ďalších krajinách Latinskej Ameriky, trvá vianočné obdobie dlhšie, než sme zvyknutí z Európy.

V skutočnosti tunajšia „vianočná sezóna“ začína každoročne už 12. decembra sviatkom Día de la Virgen de Guadalupe alebo Dňom Panny Márie Guadalupskej a končí dokonca až 2. februára sviatkom Día de la Candelaria alebo Dňom sviečok.

Od 16. decembra do 24. decembra sa oslavuje Las Posadas, kedy deti so sviečkami obchádzajú domy, spievajú a prosia o prístrešie. Posada znamená útočisko alebo azyl, táto tradícia predstavuje Máriu a Jozefa, ktorí hľadajú prístrešie v biblickom vianočnom príbehu. Každý z deviatich dní predstavuje jednu z hodnôt, ako je pokora, sila, odpútanosť, dobročinnosť, dôvera, spravodlivosť, čistota, radosť a štedrosť.

Najdôležitejším dňom mexických Vianoc je Štedrý deň. Znamená koniec sviatku Posadas, ktorý končí špeciálnym štedrovečerným jedlom. Táto noc sa nazýva Noche Buena a väčšina rodín sa pri nej schádza na oslavu.

Mexické Vianoce sú do značnej miery ovplyvnené tými španielskymi. Niet sa čomu diviť, krajina bola španielskou kolóniou viac ako dvesto rokov. Zistite, ako sa oslavujú Vianoce v Španielsku.

Poznáte mexické vianočné tradície?

Vianoce v Mexiku sú charakteristické celým radom špecifických tradícií, ktoré majú korene v španielskej histórii krajiny. Oficiálnym začiatkom mexických Vianoc je 12. december, známy ako Deň Panny Márie Guadalupskej. Milióny katolíkov z celého sveta sa vydávajú na púť, aby uvideli obraz Panny Márie v bazilike de Guadalupe.

Mária zohrala v mexických dejinách významnú úlohu, okrem iného bola patrónkou povstania proti Španielom. Hoci je tento deň oficiálnym štátnym sviatkom, väčšina mexických firiem organizuje pre svojich zamestnancov slávnosti. V noci pred sviatkom sa pred miestnymi kostolmi konajú vigílie.

Vianočný sprievod v uliciach Mexika.
zdroj: countryliving.com

Ďalším mexickým vianočným zvykom je Las Pastorelas. Tieto vianočné hry zobrazujú cestu pastierov za betlehemskou hviezdou, aby našli biblické jasličky. Niektoré z týchto hier môžu byť vtipné, iné sú vážnejšie a ukazujú skúšky a útrapy, ktorým diabol vystavil pastiera na ceste k nájdeniu Ježiška.

O polnoci na Štedrý deň sa mnoho rodín zúčastňuje zvláštnej omše, známej ako Misa de Gallo alebo omše kohúta. Potom sa na oslavu Vianoc v Mexiku konajú ohňostroje.

Posledný sviatok súvisiaci s Vianocami v Mexiku je La Calendaria, ktorý pripadá na 2. februára. Tradične sa v tento deň konajú veľké oslavy. Špecifické oblasti Mexika majú tiež svoje vlastné vianočné tradície, napríklad v meste Oaxaca sa 23. decembra koná Noche de los Rabanos alebo Noc reďkoviek. Táto jedinečná oslava zahŕňa vyrezávanie miestnych reďkoviek do rôznych figúrok, vrátane divokých zvierat, Panny Márie Guadelupskej a bájnych bytostí.

Tradicional NOCHE DE RÁBANOS en OAXACA | Ganadores 2019
zdroj: youtube.com

Čo patrí medzi mexické vianočné symboly?

Napriek tomu, že sa v Mexiku stretneme aj so západnými vianočnými symbolmi, ako je Santa Claus a vianočný stromček, tradičné symboly sú iné. Jedným z nich sú piñaty. Čo je to piñata? Jedná sa o akési „hlinené nádoby“ v tvare gule. Sú polepené farebnými papiermi a majú sedem hrotov, ktoré predstavujú sedem smrteľných hriechov.

Piñaty zvyčajne visia na dlhom povraze, za ktorý sa ťahá tak, aby sa guľa neustále pohybovala. Deti, ale aj dospelí, sa potom do piñaty snažia trafiť drevenou tyčou, majú ale pri tom zaviazané oči. Zakrytie očí predstavuje slepú vieru, drevená tyč predstavuje cnosť. Vnútri piñaty sa ukrývajú sladkosti, ktoré po jej rozbití vypadnú. Predstavujú odmenu za vieru v Boha.

Rozbíjanie piñat ako tradičná mexická vianočná aktivita.
zdroj: elarrayan.com.mx

Ďalšou obľúbenou mexickou vianočnou dekoráciou sú betlehemy alebo nacimiento. Často sú oveľa väčšie a farebnejšie ako tie, s ktorými sa stretneme u nás. Niektoré mexické rodiny doma nemajú vianočné stromčeky, ale namiesto toho vystavujú práve nacimientos. Obľúbenou vianočnou dekoráciou v Mexiku sú aj papierové lucerny.

Pryšec nádherný alebo vianočná hviezda je obľúbenou vianočnou dekoráciou po celom svete. Pôvodne pochádza práve z Mexika, pestovali ich už starí Aztékovia.

Prvý vianočný stromček priviezol do Mexika francúzsky cisár Maximilián v 60. rokoch 19. storočia, keď tam žil. Dnes sú v Mexiku obľúbené ako pravé, tak aj umelé vianočné stromčeky. Mexické rodiny ich zvyčajne zdobia tak, aby boli mimoriadne farebné.

Tradičné mexické vianočné ozdoby sú tie vyrobené zo slamy, cínu a keramiky, pričom často predstavujú biblické obrazy alebo miestnu ikonografiu, ako sú napríklad kaktusy či papagáje. Vianočné koledy v Mexiku sa nazývajú villancicos.

Kto nosí deťom darčeky?

Santa Claus, známy ako Santa Clos, pôvodne nebol súčasťou mexických Vianoc. Jeho obľuba vzrástla až v polovici 20. storočia pod vplyvom amerických Vianoc. Tradične najdôležitejšími postavami Vianoc v Mexiku vždy boli Traja králi. Tí zanechávajú deťom darčeky, ktoré majú nájsť na Dia de los Reyes alebo na Troch kráľov.

Zatiaľ čo v severnom Mexiku dnes veľa detí dostáva darčeky už v noci na Štedrý deň, v južnom Mexiku je stále bežné dostávať darčeky 6. januára. V neposlednom rade v niektorých rodinách prináša deťom darčeky podobne ako u nás Ježiško čiže El Niñito Dios.

Na koho netrpezlivo čakajú talianske deti? Spoznajte, ako sa oslavujú Vianoce v Taliansku.

Čo sa je v Mexiku cez Vianoce?

Tradičným mexickým vianočným pokrmom je pozole. Ide o hustú polievku z homíny, čo je špeciálny druh kukurice, kuracieho alebo bravčového mäsa a chilli zdobenou zeleninou. Tento pokrm je hlavnou súčasťou mexickej štedrovečernej vianočnej hostiny, ktorá môže zahŕňať aj pečeného moriaka, bravčovú pečienku, tamales a slanú tresku.

Ďalším tradičným mexickým vianočným jedlom je romeritos. Tento pokrm sa skladá zo zelenej zeleniny varenej v tradičnej mexickej omáčke móle so zemiakmi a krevetami.

Ensalada Nochebuena alebo štedrovečerný šalát sa pripravuje zo sezónneho ovocia a zeleniny, orechov a citrusovej zálievky. Zvyčajne obsahuje hlávkový šalát, červenú repu, mrkvu, ananás, pekanové orechy a semienka granátového jablka.

Bunuelos je tradičný mexický vianočný dezert. Toto vyprážané pečivo podobné lievancom sa sype škoricou alebo polieva horúcim cukrovým sirupom. Po dojedení tejto pochúťky sa tradične vysloví želanie a tanier sa hodí na zem.

Na štedrovečernú večeru sa v Mexiku môže podávať aj ponche, teplý punč z ovocia. Dospelí môžu piť rompope, nápoj podobný vaječnému koňaku, do ktorého sa pridáva rum.

Mexický vianočný pokrm pozole.
zdroj: mysliceofmexico.ca

Aké miesta v Mexiku na Vianoce navštíviť?

Mexiko má väčšina z nás spojené predovšetkým s letnou dovolenkou. Pokiaľ sa rozhodnete stráviť Vianoce v Mexiku, môžete sa tešiť aj na oveľa menej turistov a väčší pokoj na obdivovanie tunajších pamiatok.

  • Oaxaca – jedno z najlepších miest, ktoré môžete v Mexiku na Vianoce navštíviť. Mesto je pre svoje nádherné stavby zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa na úpätí pohoria Sierra Madre a jeho archeologické pamiatky ponúkajú očarujúci pôvab.
Vianočne vyzdobené mesto Oaxaca.
zdroj: traveloffpath.com
  • San Miguel de Allende – mesto v centrálnej časti krajiny je známe svojim historickým centrom postaveným v štýle baroka. Vianočné sprievody a oslavy tu tak majú veľmi špecifickú a pôsobivú atmosféru.
  • Cabo San Lucas – známe letovisko leží na južnom cípe polostrova Baja California a je malebnou destináciou často považovanou za „raj na zemi“. Mesto má kilometre pláží, ktoré ponúkajú množstvo vodných aktivít, a to aj v čase vianočných sviatkov.
  • Chiapasská vysočina – jedno z najnezvyčajných miest, ktoré môžete cez Vianoce v Mexiku navštíviť. Hornatá vysočina je plná mestečiek, v ktorých žijú domorodé komunity, z ktorých niektoré patria k mayským tradíciám.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu