Spoznajte kúzlo kanadských Vianoc. Váš vianočný stromček možno pochádza práve odtiaľto!

Veľa z nás túži po bielych Vianociach plných snehu, svetiel a ďalších dekorácií.

Kanadské Vianoce sú presne také.

Ako vyzerá štedrovečerné menu?

Čo je mummering?

To a ešte oveľa viac o tom, ako sa oslavujú Vianoce v Kanade, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Kanade?

Rovnako ako v mnohých iných krajinách sveta Kanaďania oslavujú Vianoce tradične 25. decembra. Štedrý deň alebo Christmas Eve je v Kanade obyčajným pracovným dňom. Štátnym sviatkom je až Christmas Day, teda 25. decembra, a tiež 26. decembra, pre ktorý sa používa označenie Boxing Day.

Jednou zo zaujímavostí je, že Kanaďania si obvykle neprajú Merry Christmas, teda Veselé Vianoce, ale Happy Holidays čiže šťastné sviatky. Je to preto, že berú ohľad na tých, ktorí Vianoce neslávia.

Happy Holidays zahŕňa všetky oslavy, ktoré sa v tomto období konajú, ako je Nový rok či Chanuka. Oslavy Chanuky sú rozšírené najmä v Toronte a Montreale, kde žije početná židovská populácia.

Na Vianoce je väčšinou obľúbené stretávanie sa s rodinou. Pre niekoho to môže znamenať posedenie pri vianočných filmoch, ďalší dávajú prednosť stolným hrám. Iní môžu byť aktívnejší a vyraziť na korčule, bežky, zjazdové lyže alebo sánky.

V Kanade dodnes žije veľa potomkov francúzskych prisťahovalcov. Spoznajte, ako sa oslavujú Vianoce vo Francúzsku.

Poznáte kanadské vianočné tradície?

Kanada je domovom ľudí, ktorých predkovia sem prišli z mnohých rôznych prostredí. Výsledkom je, že kanadské vianočné tradície sú jedinečnou zmesou rôznych tradícií z celého sveta, predovšetkým francúzskych, anglických, írskych a ukrajinských.

Niektoré provincie a teritóriá majú aj napriek podobnej etnickej príslušnosti svoje vlastné jedinečné tradície. V Newfoundlande majú tradíciu zvanú mummering, ktorá je bežná v malých mestách a dedinách. Ľudia sa oblečú do kostýmov, spievajú, tancujú a chodia dom od domu po obci. Akonáhle hostitelia uhádnu, kto je mummer, zložia masky a dostanú vianočné pečivo a horúce nápoje.

V Novom Škótsku existuje aj podobná tradícia zvaná belsnickeling, kedy sa ľudia obliekajú do smiešnych kostýmov Santa Clausov a chodia od dverí k dverám, kým susedia neuhádnu, kto sa v kostýme skrýva. Opäť je to bežné skôr v malých mestách.

Vianočné tradície v Québecu sú zmesou tradícií prinesených z Francúzska, prispôsobených britským a americkým vplyvom. Koncom novembra a začiatkom decembra sa po celom Québecu objavujú vianočné trhy.

Obľúbenou aktivitou na Štedrý deň je večerná jazda na saniach ťahaných koňmi a návšteva polnočnej omše. Po nej by malo nasledovať réveillon alebo polnočné jedlo. Dnes sa toto jedlo podáva skôr pred omšou alebo až ako obed na Boží hod vianočný.

Veľkú časť kanadských vianočných tradícií tvoria obľúbené aktivity a predstavenia, ktoré sa vracajú rok čo rok. Najočakávanejším predstavením je balet Luskáčik, ktorý uvádza Les Grands Ballets Canadiens na námestí Place des Arts v Montreale.

Na konci vianočného obdobia, 6. januára, na sviatok Troch kráľov, sa v provincii Quebec oslavuje La Fêtes des Rois. Pečie sa koláč a do jeho stredu sa dáva fazuľa. Kto fazuľu objaví, stane sa podľa tradície kráľom alebo kráľovnou.

Tradičné prevleky v rámci mummeringu.
zdroj: macleans.ca

Čo patrí medzi kanadské vianočné symboly?

Mnoho ľudí zdobí svoje domy rôznymi vianočnými dekoráciami, a to ako vo vnútri, tak aj vonku. Vianočné stromy v interiéroch môžu byť živé aj umelé. Traduje sa, že vianočný stromček do Kanady prvýkrát priviezol v roku 1781 nemecký prisťahovalec barón Friederick von Riedesel.

Mimochodom, v Kanade sa nachádza viac ako dvetisíc fariem na pestovanie vianočných stromov, najviac v Quebecu. Každý rok tak krajina vyprodukuje až 6 miliónov vianočných stromčekov, približne polovica je potom odoslaná do krajín po celom svete.

Nové Škótsko je po celej krajine preslávené svojimi nádhernými jedľovými a borovicovými vianočnými stromčekmi. Provincia každoročne vyberá najväčšiu a najlepšiu jedľu a posiela ju do Bostonu v štáte Massachusetts. Táto tradícia sa každoročne koná ako poďakovanie a pripomienka pomoci Bostonu Kanade počas výbuchu v Halifaxe v roku 1917.

Kanadské vianočné ozdoby majú tradične striebornú, bielu a modrú farbu, ale v posledných rokoch môžete nájsť dekorácie aj v mnohých ďalších farbách. Pre Vianoce v Kanade je typický aj veniec na vstupných dverách. Okrem stromčeka je častou výzdobou aj imelo, cezmína a vianočná hviezda.

Farma na vianočné stromy v Kanade.
zdroj: timeout.com

Kto nosí deťom darčeky?

Tradične kanadské deti veria, že darčeky im v noci medzi 24. a 25 decembrom prináša Santa Claus, nasledujúce ráno si ich potom rozbaľujú. Avšak vzhľadom na kultúrnu rozmanitosť Kanady môžete nájsť aj rodiny, ktoré si darčeky rozbaľujú už na Štedrý deň večer alebo si rozbalia jeden darček na Štedrý deň večer a zvyšok 25. decembra ráno.

Menšie darčeky necháva Santa Claus v pančuchách, ktoré sa zavesujú pri krbe alebo na posteľ, väčšie potom pod vianočným stromčekom. Na Boží hod vianočný ráno sa darčeky zvyčajne rozbaľujú v pyžame za počúvania vianočných piesní a kolied.

Okrem mena Santa Claus deti postavu, ktorá im nosí darčeky, označujú tiež ako St. Nick, Kris Kringle alebo Père Noël.

Koho sa nemôžu dočkať deti na Havaji? Objavte tiež jedinečnosť havajských Vianoc.

Čo sa je v Kanade cez Vianoce?

Vianočné jedlo sa rovnako ako všetky jedlá v Kanade líšia naprieč krajinou aj rôznymi etnikmi. Štandardné vianočné menu je podobné Dňu vďakyvzdania a zvyčajne sa skladá z pečeného naplneného moriaka či morky, ružičkového kelu a ďalšej zeleniny, brusnicovej omáčky, zemiakovej kaše a rôznych dezertov.

Na vianočnom stole často nájdete aj tourtière, francúzsko-kanadský pokrm, ktorý má podobu „koláča“ z mletého bravčového mäsa a zemiakov, ktorý sa pečie na ceste zo sadla. V juhozápadnej časti Nového Škótska je mnoho rodín na Štedrý deň homára.

Kanadské Vianoce sú všeobecne obdobím sladkostí, vrátane cukroviniek, perníčkov či maslových sušienok. Medzi obľúbené sladkosti patria napríklad maslové koláčiky, s lahodnou náplňou z masla, cukru a vajec, ktorá sa pečie v cestovom korpuse.

Yule Log je obľúbený sladký pokrm známy v Québeku. Je to vlastne sladký piškótový koláč, ktorý vyzerá ako poleno.

Obľúbeným dezertom je aj trifle, ktorý pôvodne pochádza z Anglicka. Pripravuje sa vo veľkej mise a skladá sa z vrstvy piškótového cesta alebo piškótov, ktoré sa často namáčajú v sherry alebo brandy, potom nasleduje vrstva ovocia a hore je vrstva pudingu a šľahačka.

K najobľúbenejším nápojom počas kanadských sviatkov patrí jablkový mušt, vaječný koňak a varené alkoholické nápoje s prídavkom citrusov a korenia.

Príklad typickej kanadskej štedrovečernej tabule.
zdroj: workingholidayincanada.com

Aké miesta v Kanade cez Vianoce navštíviť?

Vianoce v Kanade sú v mnohých mestách spojené so špeciálnymi vianočnými sprievodmi. Mestá sú navyše krásne osvetlené a vyzdobené, čo v spojeniu so snehovou pokrývkou vytvára naozaj rozprávkové Vianoce.

  • Toronto – torontský sprievod Santa Clausa drží rekord ako najdlhšie trvajúci detský sprievod. Okrem Santa Clausa a pani Clausovej v sprievode nájdete aj klauny a vianočné alegorické vozidlá. Od konca novembra do prvého januárového týždňa sa v Toronte koná každoročná Cavalcade of Lights, ktorá zahŕňa svetelné show, korčuľovanie, vianočný trh, ohňostroje a hudobné vystúpenia.
  • Niagarské vodopády – sú jedným z najobľúbenejších miest, ktoré môžete navštíviť kedykoľvek počas roka. Ikonický vodopád je skvelým cieľom aj počas vianočných sviatkov. Konajú sa tu ohňostroje, ktoré vodopády veľkolepo osvetľujú. Každoročne sa tu tiež koná Zimný festival svetiel, najväčší bezplatný festival svetiel pod holým nebom v Kanade.
Winter Festival of Lights
zdroj: youtube.com
  • Vancouver – mesto každý rok láka tisíce ľudí na Rogers Santa Claus Parade. Od konca novembra do začiatku januára sa na ploche 15 hektárov v botanickej záhrade Van Dusen koná Festival svetiel, ktorý ponúka svetelné predstavenia, zimnú záhradu aj sviatočné pohostenie.
  • Montreal – aj toto mesto organizuje vo svojom historickom centre veľa slávnostných podujatí, napríklad sprievod Santy Clausa, známy ako Défilé du Père Noël, začína sezónu každoročne už od roku 1925. Jednou z najobľúbenejších zimných akcií v meste je Luminoterapia, ktorá sa koná po celé sviatky až do marca. Ide o súťaž, v ktorej miestni umelci vystavujú interaktívne verejné umelecké inštalácie a videoprojekcie.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu