Ako vyzerajú havajské Vianoce? Surfujúci Santa Claus aj lode dovážajúce vianočné stromčeky

Biele Vianoce síce na Havaji očakávať rozhodne nemôžete, napriek tomu tu majú vianočné sviatky nebývalé kúzlo.

Ako vyzerá havajský štýl Santa Clausa?

Čo je to imu a na čo sa používa?

Aká je tunajšia najobľúbenejšia vianočná koleda?

Spoznajte spoločne s nami, ako sa oslavujú Vianoce na Havaji.

Kedy sa oslavujú Vianoce na Havaji?

História havajských Vianoc súvisí s protestantskými misionármi, ktorí dorazili na ostrov v roku 1819. Už predtým však mali Havajania sviatok, ktorý sa Vianociam podobal – Makahiki.

Sviatok trval štyri mesiace a zameriaval sa na odpočinok a jedlo ako oslavu Lona, boha plodnosti a poľnohospodárstva. Počas obdobia Makahiki boli tiež zakázané všetky vojny a ľudia si dávali drobné darčeky.

V roku 1856 kráľ Kamehameha IV. a kráľovná Emma oficiálne slávili prvé Vianoce a zároveň z nich urobili štátny sviatok. Dnes väčšina obyvateľov Havaja oslavuje kombináciu oboch sviatkov.

Havajčania si navzájom želajú krásne sviatky slovami Mele Kalikimaka.

V roku 1969 sa Havaj stala súčasťou Spojených štátov amerických. Prečítajte sa viac o tom, ako sa oslavujú Vianoce v USA.

Poznáte havajské vianočné tradície?

Vianoce na Havajských ostrovoch majú výnimočnú tropickú atmosféru. Korene havajskej kultúry tvoria polynézske tradície a zvyky, pretože ostrovy sú geograficky súčasťou Polynézie, podobne ako napríklad Nový Zéland. Domorodá kultúra je potom doplnená nielen vplyvmi americkými, ale aj kórejskými, japonskými či filipínskymi.

Vianočné koledy majú na Havaji trochu inú podobu. Havajčania pri nich hrajú na ukulele, spievajú ich v havajčine a navyše k nim často tancujú tradičný tanec hula. Najobľúbenejšou havajskou koledou je Mele Kalikimaka, ktorú pôvodne naspieval Bing Crosby. Populárna je aj vianočná koleda Dvanásť vianočných dní v havajskom štýle.

Bing Crosby - Mele Kalikimaka (Hawaiian Christmas Song)
zdroj: youtube.com

Obľúbenou tradíciou, do ktorej sa cez Vianoce na Havaji zapája celá komunita, sú sprievody. V Honolulu sa koná sprievod lodí, ktorý predstavuje rad ozdobených lodí, ktoré zaplnia prístavy svetlami. Sviatočný sprievod vo Waikiki vzdáva hold tým, ktorí prežili Pearl Harbor.

Čo patrí medzi havajské vianočné symboly?

Tropický raj, ktorým Havaj bezpochyby je, je ideálny pre palmy, nie pre ihličnaté stromy. Niektorí miestni obyvatelia však napriek tomu chcú mať vianočný stromček, ktorý môžu ozdobiť. Preto na ostrovy každoročne priplávajú lode so živými vianočnými stromčekmi.

Vianočné osvetlenie v mestách ale nájdete predovšetkým na palmách. Honolulu a niekoľko ďalších veľkých miest organizuje ale aj slávnostné rozsvietenie vianočných stromov na námestiach.

Miestni obyvatelia na Havaji oslavujú sviatky aj tým, že zdobia svoje autá a nákladné vozidlá svetlami pre improvizovaný sviatočný sprievod a prechádzajú ulicami.

Jedným z kvetov, ktorý máme s Vianocami spojený, je vianočná hviezda. Na Havaji bežne dorastajú do výšky kríkov či stromov. Veľa rodín sa vydáva na pláž surfovať alebo stavať „sandmene“, čo je ostrovná verzia snehuliaka.

Snehuliak v piesku na Havajských ostrovoch.
zdroj: onlyinyourstate.com

Kto nosí deťom darčeky?

Santa Claus má na Havaji mierne inú podobu, bežne sa mu hovorí Shaka Santa. To je odkaz na znamenie „hang loose“, ktorým máva socha Santy v Honolulu. Santa tiež neprichádza na svojich tradičných saniach, ale na kanoe ťahanej delfínmi. Môžete ho stretnúť nielen v jeho klasickom červenom rozopnutom obleku, ale aj v šortkách, žabkách a rozopnutej košeli.

Ďalšou slávnou atrakciou je potom surfujúci Santa Claus. Pani Clausovej sa hovorí Tutu Mele. „Tutu“ je na Havaji bežný výraz pre označenie babičiek a „mele“ všeobecne odkazuje na spev alebo havajskú pieseň. Nosí havajské muumuu a vo vlasoch má kvet ibišteka. Darčeky sa na Havaji rozbaľujú 25. decembra ráno.

Mávajúci Santa Claus v Honolule.
zdroj: govisithawaii.com

Čo sa je na Havaji cez Vianoce?

Aj k havajským Vianociam samozrejme stále patrí spoločné jedlo. Čo sa podáva na štedrovečernú večeru? Rodiny aj celé komunity sa schádzajú na záhrade alebo na pláži, aby spoločne usporiadali vianočnú hostinu alebo luau.

Miesto moriaka alebo šunky sa je pečené prasa zvané kalua pork. Ide o obľúbené hlavné jedlo pre rôzne udalosti a oslavy. Tradične sa pripravuje v podzemnej peci zvanej imu, obklopenej horúcimi kameňmi a banánovými listami. Ako sa kalua pork tradične pripravuje? Niektorí ľudia pokrm robia tiež vo svojej rúre alebo v pomalom hrnci.

Dopĺňa ho niekoľko ďalších havajských vianočných jedál, ako je poke, losos lomi lomi a pokrm zvaný poi, ktorý sa vyrába roztlačením koreňov taro a ich kvasením. A zvyčajne sa podáva aj veľká porcia bielej ryže varenej v pare.

Tradičná príprava havajského vianočného pokrmu.
zdroj: flickr.com

Aké miesta na Havaji na Vianoce navštíviť?

Havaj môže byť netradičným miestom vianočnej dovolenky pre všetkých, ktorí hľadajú tropický raj. Vianoce na Havaji majú mnohé špecifiká, ktoré nikde inde neuvidíte.

  • Honolulu – jednou z najzábavnejších vianočných akcií na Havaji je Honolulu City Lights na ostrove Oahu. Uvidíte tu napríklad obrovský vianočný strom, ktorý je nádherne ozdobený v havajskom štýle.
Vianočný strom a sprievod v Honolulu.
zdroj: thrillist.com
  • Pearl Harbour – bombardovanie Pearl Harboru bolo jednou z najvýznamnejších bitiek druhej svetovej vojny. Každý rok 7. decembra sa vo Waikiki koná sprievod, ktorý vzdáva úctu tým, ktorí slúžili v Pearl Harbore. Spomienkový sprievod sa koná na pamiatku obetí aj tých, ktorí útok prežili.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu