Ako sa oslavujú čínske Vianoce? Tradičný duch adventu sa dostáva aj na ďaleký východ

Máte dojem, že sa tento kresťanský sviatok v Číne oslavovať nemôže?

Rastúca popularita a vplyv západnej kultúry preniká aj do čínskych domácností a dnes v nich počas vianočného obdobia nájdete stromčeky, svetielka aj výzdobu.

V Číne majú dokonca svojho Ježiška, skôr teda Santu! Zaujíma vás, ako vyzerá a ako sa volá?

Vedeli ste, že oslava Vianoc v Číne má veľmi blízko k oslavám svätého Valentína?

A aké sú vlastne tie najzákladnejšie tradície, s ktorými sa tu môžete stretnúť?

Poďme si spoločne priblížiť vianočnú atmosféru v Číne.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Číne?

Všeobecne je známe, že kresťanov je v Číne málo, preto o tradičnom duchu Vianoc široká verejnosť príliš nevie. Napriek tomu sa západný vplyv pomalými krôčikmi pretláča do veľkých miest, ktoré svoje ulice i obchody zdobia dekoráciami, osvetlením a vianočnými stromčekmi, tak ako to poznáme u nás.

Odpoveď na to, či sa v Číne Vianoce oslavuje je stále rozpačitá. Sviatky tu nemajú žiadnu náboženskú hodnotu a sú vnímané skôr, ako komerčná udalosť. Termín pripadá na 25. decembra a vzhľadom na to, že sú tieto oslavy v celej Číne novinkou, šíria sa predovšetkým medzi mladými ľuďmi.

Hlavný význam má čínsky Nový rok (sviatky jari či lunárny Nový rok), ktorý sa oslavuje naprieč celou krajinou a jeho tradícia prekračuje už tisíc rokov. Termín nie je stály, vychádza v rozmedzí medzi 21. januárom a 20. februárom, udáva sa spravidla podľa lunárneho kalendára a každý rok pripadá inému znameniu čínskeho horoskopu.

červené lampióny s čínskymi znakmi
zdroj: unsplah.com

Čínsky Nový rok

Skôr, než sa vrátime ku klasickým Vianociam, povedzme si pár slov o lunárnom Novom roku, ktorý má veľmi tradičný a spirituálny význam pre celú Čínu a ďalšie časti Ázie. Oslavuje sa 15 dní a po celý čas ho sprevádza rad zaujímavých udalostí, ako sprievody, uctievanie predkov, modlitby i tance. Pokiaľ teda hovoríme o ľudových zvykoch, sú pri oslavách týchto sviatkov na dennom poriadku a program je skutočne pestrý.

Všeobecne sú celé sviatky brány, ako čistenie od starého a vítanie nového. Ľudia upratujú domácnosti a vynášajú odpadky, aby svoje domovy pripravili na nadchádzajúce obdobie. Potom ho zdobia dekoráciami červenej farby. Tá zaháňa zlých duchov a démonov, rovnako ako petardy, ktorých zvuk znie vo všetkých uliciach.

Rodinné stretávanie má v tomto období ohromný význam. Mnohí z tých, ktorí žijú od svojich rodín ďaleko pred sviatkami cestujú domov zložitou dopravnou infraštruktúrou, len aby sa s blízkymi videli. Potom už zasadá rodina k spoločnému stolu, kde hodujú a uctievajú svojich predkov.

Zaujímavosťou je, že pokiaľ sa mladý muž či žena vracajú domov trvalo sami a obávajú sa výsluchu strán ohľadom svojho partnerstva či založenia rodiny, môžu si na tento účel najať špeciálnych spoločníkov, ktorí všetkým domnienkam zamedzia.

Santa? Ježiško? Sheng dan Lao ren!

Teraz sa už vráťme k decembrovej tradícii, ktorá je plná ozdôb, svetla, príjemnej atmosféry, dobrého jedla a tiež darčekov. Určite poznáte Ježiška, do slovenských domácností aj na začiatku decembra zavíta Mikuláš, lenže v Číne prináša Vianoce a s nimi aj nádielku niekto celkom iný.

Pri oslavách Vianoc v Číne nosí darčeky Sheng dan Lao ren, čo doslovne znamená – starý vianočný muž. Tak, ako vo svete, sú aj pre číňanov Vianoce symbolom štedrosti a dobrej vôle. V nejednej domácnosti si deti vešajú pančuchy na krby a očakávajú od svojho Sheng dan Lao rena bohatú nádielku.

Sheng dan Lao ren je otcom Vianoc, poslom dobrej nádeje, okrem darčekov prináša ľuďom v celej krajine šťastie. Namiesto elfov, pomocníkov známych od Santu, má Sheng dan Lao ren sestry, ktoré ho sprevádzajú a pomáhajú mu s prípravou Vianoc. Známe je aj jeho prepojenie so saxofónom, na ktorý hrá.

zdroj: pinterest.com

Ako prebieha oslava Vianoc v Číne?

Naopak od nás, v Číne sa rodiny združujú predovšetkým na ich čínsky Nový rok, ako už bolo povedané. Vianoce vnímajú skôr, ako príležitosť na oslavy, mladé páry si v tomto období tiež vyjadrujú vzájomné city a ich poňatie Vianoc sa približuje Valentínu.

Uhádnete, akú zábavu na Vianoce teda Číňania vyhľadávajú predovšetkým? Sú to samozrejme večere s partnermi, aj najrôznejšie večierky, veľmi obľúbené je karaoke. Obchodné reťazce v Číne praskajú vo švíkoch. Tržby neuveriteľne rastú a nastáva klasický nákupný maratón, aký poznáme aj z našich končín. Základným rozdielom je, že ten čínsky sprevádzajú skôr zľavy, než chuť obdarovávať blízkych.

Najslávnejšie čínske vianočné tradície

Najpopulárnejšie symbolikou pre čínske Vianoce je jablko. Krásne zabalené červené jabĺčko, s nápisom na šupke, sľubuje obdarovanému lásku, mier alebo šťastie. Zjedenie tohto ovocia ručí za dobrý a bezpečný rok.

Ako už bolo povedané, Vianoce sú v Číne obdobím zábavy a je veľmi časté, že sa mladí ľudia vydávajú na dovolenku za zážitkami. Cestovný ruch teda v tomto období prekvitá, preto sa nedá čudovať tomu, že možno stretnúť počas sviatkov toľko turistov zo vzdialených končín aj v slovenských či českých uliciach.


Zastavme sa ešte pri výzdobe. Pokiaľ už v čínskej domácnosti nájdete vianočný stromček, je väčšinou plastový a zdobený papierovými ozdobami. Hovorí sa mu Strom svetla. Rodina ho zdobí lampášmi, kvetmi a červenými papierovými reťazami, ktoré znamenajú šťastie. Vystrihované červené pagody potom skrášľujú okná, čo by sa v našich podmienkach príliš nevynímalo, preto sa inšpirujte trendmi na zdobenie okien v európskych domácnostiach.

zdroj: travelassociates.com

Čínsky slávnostný stôl

Čína má vlastnú, veľmi rozmanitú kuchyňu. Väčšina vyhlásených pochúťok na oslavy sa podáva aj v období Vianoc. Medzi obľúbené pokrmy patrí bravčová pečienka, kuracie pokrmy, knedličky, rolky a rôzne polievky. Stáva sa však, že aj v Číne si na Vianoce doprajú klasického moriaka s plnkou, teda jedlo, ktoré sa podobá tomu americkému.

Kam sa na Vianoce v Číne vypraviť?

Pokiaľ zvažujete, že sa do Číny vyberiete presvedčiť, ako oslavujú Vianoce práve tam a túžite si túto atmosféru poriadne užiť, navštívte jednoznačne Hong Kong. Toto miesto totiž po celé adventné obdobie oslavuje WinterFest, ktorý vás svojou okázalou výzdobou úplne pohltí. Okrem nevídaného osvetlenia, vianočných stromčekov a ohňostrojov sa môžete tešiť aj na slávnu prístavnú svetelnú show.

zdroj: discoverhongkong.com

Aj keď Ázia nie je oslavám Vianoc naklonená a z hľadiska náboženstva k nej nepatrí, predsa len je zrejmé, že sa krása tohto obdobia dostane všade a môže tak rozžiariť šťastím domácnosti po celom svete.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu