Zabudnite na zasnežené Vianoce s teplotou klesajúcou až k mínusovým stupňom.
Maurícijci si užívajú sviatky v tropickej letnej atmosfére.
To však nebráni tomu, aby sa tu neobjavil Santa Claus či ozdobené stromčeky.
Akú podobu môže mať štedrovečerná večera?
Čo je rougail?
Spoznajte spoločne s nami, ako sa oslavujú Vianoce na Mauríciu.
Kedy sa oslavujú maurícijské Vianoce?
Vianoce sa v mnohonárodnostnej maurícijskej spoločnosti oslavujú rôznymi spôsobmi, spájajú sa v nich zvyky pôvodných obyvateľov aj neskorších kolonizátorov z Francúzska či Veľkej Británie.
Hoci sú Vianoce historicky predovšetkým kresťanským sviatkom, na Mauríciu sú všeobecne považované za národnú oslavu, pretože sa pri nich rodiny stretávajú pri dobrom a príjemnom jedle. 25. december je štátny sviatok, ktorý sa vyznačuje rodinnými stretnutiami doma alebo na pláži.
Jedlá zvyčajne závisia od náboženstva, na ostrove spolu v pokoji žijú hneď tri veľké svetové náboženstvá – hinduizmus, kresťanstvo a islam.
Maurícius nie je jedinou krajinou s rozmanitými vianočnými tradíciami. Prečítajte sa viac o tom, ako sa oslavujú mexické Vianoce.
Poznáte maurícijské vianočné tradície?
Vianoce na Mauríciu sa nezaobídu bez typickej dekorácie – vianočného stromčeka. Väčšina ľudí ho zdobí na Štedrý deň ráno, obľúbené sú stromčeky umelé aj živé, ktoré sa sem dovážajú. Zdobí sa aj dom, najmä vstupné dvere a okná.
Vianočné koledy sú počuť hlavne v televízii a v nákupných centrách, ale väčšina Maurícijcov si doma koledy nepúšťa. Na Štedrý deň o polnoci sa často odpaľujú ohňostroje a petardy.
Okrem vianočných stromov vás maurícijské Vianoce prekvapia aj množstvom ďalších rastlín, ktoré v decembri na ostrove nádherne kvitnú. K najznámejším patria stromy flamboyant, známe tiež ako deonix kráľovský s krásnymi červenými kvetmi.
Miestom, ktoré navštevuje nielen množstvo turistov, ale aj miestnych, sú cez Vianoce nákupné centrá. Tie sú nielen nádherne vyzdobené svetielkami a vianočnými stromami, ale nachádza sa tu aj Santova jaskyňa. Ako vyzerá vianočná výzdoba na Mauríciu môžete vidieť vo videu.
Objavte podobné tipy
Kto nosí deťom darčeky?
Vianočné darčeky tradične dostávajú predovšetkým deti a nachádzajú ich pod vianočným stromčekom. Darčeky sa rozbaľujú 25. decembra ráno na Boží hod vianočný.
Postava, ktorá darčeky prináša, môže byť buď Santa Claus, alebo vplyvom francúzskej a anglickej koloniálnej minulosti ostrova Père Noël alebo tiež Father Christmas.
Koho sa nemôžu dočkať deti na Havaji? Objavte kúzlo havajských Vianoc.
Čo sa je na Mauríciu cez Vianoce?
Rodina je srdcom tunajšej kultúry a maurícijské rodiny sa tradične schádzajú pri štedrovečernej večeri alebo obeda na Boží hod vianočný, najčastejšie v dome starých rodičov. Vianočný stôl je vždy veľmi pestro vyzdobený.
Čo sa obvykle podáva? Na Mauríciu neexistuje jedno vianočné menu, záleží na tom, na čo máte chuť. Obľúbeným hlavným chodom je briani, pečený moriak podávaný s gratinovanými zemiakmi a šalátom, alebo pikantné kuracie karí s rezancami.
Obľúbené sú aj morské plody s najrôznejšími omáčkami a ako dezert je nevyhnutný beche de Noël alebo vianočný klát, prípadne tiež zmrzlina, ktorá sa konzumuje spoločne so šalátom zo sezónneho ovocia.
Jedným z pokrmov býva tiež zmes nazývaná rougail, ktorá je jednou zo špecialít maurícijskej kuchyne. Ide o pokrm pripravovaný z údených klobás, paradajok, cibule a niekoľkých druhov korenia, ako je zázvor alebo chilli papričky.
Sviatky sú v mnohých rodinách spojené aj s vianočným grilovaním na pláži. Viacgeneračné rodiny spoločne grilujú kura, jahňacie mäso či klobásy. Všetko sprevádza rytmus miestnych tamburín a piesne sega.
Typickým nápojom je alouda, ktorá sa pripravuje z plnotučného a kondenzovaného mlieka, ochuteného sirupom, želém a semienkami bazalky. Na záver sa všetko doplní kopčekom zmrzliny.
Aké miesta na Mauríciu cez Vianoce navštíviť?
Ostrov Maurícius môže byť skvelým miestom pre všetkých, ktorí hľadajú tropický raj. Vianoce na Mauríciu majú mnohé špecifiká, ktoré inde nezažijete.
- Port Louis – hlavné mesto ostrova láka na prechádzku po námestí Place d’Armes v srdci historického centra mesta a na pevnosť Fort Adelaide, odkiaľ je nerušený výhľad na prístav a mesto aj na okolité hory. Milovníci poštových známok samozrejme nemôžu vynechať miestne múzeum s Modrým Mauríciom.
- Chateau de Labourdonnais – zámok, ktorý je dedičstvom z čias francúzskej kolónie, sa rozkladá na ploche 540 hektárov. Je známy svojim parkom s endemickými rastlinami, vanilkovou plantážou a taktiež charitatívnym vianočným trhom. Časť výťažku z akcie je venovaná miestnym mimovládnym organizáciám podporujúcim deti v núdzi.
- Bois Cheri – v mestečku sa nachádza najväčšia továreň na výrobu čaju na ostrove. Môžete tu vidieť všetky fázy spracovania od sušenia až po balenie.