Ako sa oslavujú turecké Vianoce v krajine s úplnou prevahou moslimov? Miesto Vianoc oslavujú Silvestra!

Turecko je moslimská krajina a Turci Vianoce ako také neslávia.

Aj keď nie tak celkom, už kvôli mnohým európskym turistom, ktorí sem v decembri jazdia.

Nájdete tu pouličné osvetlenie, vianočné stromčeky a dokonca aj vyzdobené výklady obchodov.

Môžete sa stretnúť aj s vianočnými oslavami, ktoré ale pre väčšinu Turkov nemajú žiadny náboženský význam.

Vianoce v Turecku síce nemajú ten kúzelný nádych, ktorý si s touto dobou väčšinou spájame, čo ale neznamená, že neexistujú.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Turecku?

Vzhľadom na to, že prevažná väčšina tureckého obyvateľstva vyznáva islam, Vianoce v Turecku sa prakticky neslávia. Štedrý deň aj Boží hod sú úplne bežnými dňami.

Vianoce oslavujú, aj keď v oveľa obmedzenejšom rozsahu, než si všeobecne predstavujeme, iba malé skupinky kresťanského obyvateľstva. V kresťanských kostoloch sa napríklad konajú vianočné bohoslužby. V turečtine sa veselé Vianoce povedia Mutlu Noeller.

Oveľa viac sa v Turecku oslavuje Silvester. Silvester je známy ako Yılbaşı gecesi a je jedným z najväčších sviatkov. Rodiny sa schádzajú, aby spoločne povečerali, v televízii sa vysiela množstvo špeciálnych silvestrovských relácií a tesne pred polnocou sa žrebuje veľká národná lotéria. Tradične sa tiež hrá bingo.

Poznáte turecké vianočné tradície?

Prekvapením pre mnohých možno je, že v Turecku môžete na námestiach aj v domácnostiach nájsť vianočný stromček alebo skôr novoročný stromček Yılbaşı Ağacı. Zdobí sa 31. decembra a už 1. januára sa odstrojuje.

Turci vítajú nový rok bozkami pod imelom, tancom a spevom. Väčšinou tieto oslavy sprevádza tradičný nápoj raki. Mnoho štvrtí v kozmopolitných mestách, ako je Istanbul, Izmir a Ankara, pripomína prelom nového roku svetlami a špeciálnou výzdobou.

K typickým novoročným tradíciám patrí sypanie soli na prah a hodenie granátového jablka na zem, ktoré vám v nasledujúcom roku prinesú šťastie. Odomknutie visiaceho zámku má priniesť bohatstvo.

Zdobenie lodičiek či odháňanie zlých duchov, to sú zvyky typické pre grécke sviatky. Zistite, ako sa oslavuje Vianoce v Grécku.

Kto nosí deťom darčeky?

Aj keď Turci neveria na Vianoce, na Silvestra si mnohí dávajú darčeky. Deti veria, že im ich nosí Noel Baba, ktorý je vlastne akýmsi praotcom svätého Mikuláša aj rôznych variantov Santa Clausa.

Noel Baba žil v 4. storočí a volal sa Mikuláš. Žil so svojou bohatou rodinou v mieste zvanom Patara, čo bolo mesto ležiace na juhozápadnom pobreží. Keď jeho rodičia zomreli, zdedil obrovské imanie. Po nejakej dobe sa rozhodol vstúpiť do cirkvi, bol biskupom v Myre, ktorá je dnes známa ako Demre.

Mikuláš bol štedrý a láskavý človek, a tak vyliezal na strechy domov a hádzal ľuďom mince do komínov. Jedného dňa bol pri tomto čine pristihnutý a jeho totožnosť bola odhalená, a tak začal príbeh o Mikulášovi.

Obľúbeným darčekom je červená spodná bielizeň. Existuje totiž porekadlo, že keď si na poslednú noc v roku vezmete červenú spodnú bielizeň, budete mať budúci rok šťastie. Ďalším obľúbeným darčekom je žreb do novoročnej lotérie Milli Piyango.

Lísty do národnej lotérie ako typický turecký darček.
zdroj: sabah.com.tr

Čo sa je v Turecku cez Vianoce?

V noci na Silvestra sa takmer vo všetkých tureckých domácnostiach pripravuje oslava. Hlavným chodom je dnes často po vzore anglicky hovoriacich krajín plnený pečený moriak.

Ten je doplnený tradičnými tureckými jedlami, ako je kebab či kofta. Ako príloha sa podávajú rozmanité šaláty, ako je rocca, ktorý obsahuje paradajky, syr, rukolu a orechy, mäso, kisir z paradajok a burguru alebo choban.

Ako dezert sa podáva silvestrovská torta s gaštanmi, ktoré sú pre Turkov symbolom šťastia. Ďalšími typickými sladkosťami je turecký med, baklava a tulumba. Na stole nechýbajú ani misky s rozmanitými druhmi ovocia.

Tradičným nápojom je raki, silný alkoholický destilát vyrábaný z fíg, datlí a hrozien ochutený anízom.

zdroj: dailysabah.com

Ako si pripraviť vlastný choban šalát?

Ľahký vegetariánsky šalát, ktorý je možné pripraviť v priebehu niekoľkých minút. Choban šalát vlastne znamená pastiersky šalát, pretože pôvodne ho konzumovali práve oni.

Ingrediencie:

 • 2 uhorky zbavené semienok a nakrájané na kúsky
 • 4 rímske paradajky zbavené semienok a nakrájané na kúsky
 • 1/2 strednej červenej cibule nakrájanej nadrobno
 • 100 g syra feta nakrájaného na kocky
 • 1/4 šálky nasekanej petržlenovej vňate
 • 50 g čiernych olív nakrájaných na plátky
 • 2 PL citrónovej šťavy
 • 2 PL olivového oleja
 • 1/2 čajovej lyžičky soli
 • 1/4 čajovej lyžičky červených koreninových vločiek

Postup:

 1. Do misy pridajte na kocky nakrájané uhorky, paradajky, červenú cibuľu, syr feta, olivy a petržlenovú vňať.
 2. Pri krájaní surovín sa snažte zachovať rovnakú veľkosť.
 3. Pridajte olivový olej, citrónovú šťavu, soľ a vločky korenia.
 4. Dôkladne premiešajte.
 5. Vzhľadom na to, že šalát obsahuje zeleninu, uvoľní sa z nej po zaliatí zálievkou ďalšie šťavy, ktoré dajú šalátu jeho špecifickú chuť.
zdroj: thetoastykitchen.com

Aké miesta v Turecku na Vianoce navštíviť?

Turecko má väčšina z nás spojené predovšetkým s letnou dovolenkou. Ak sa rozhodnete stráviť Vianoce v Turecku, môžete sa tešiť nielen na oveľa menej turistov a väčší pokoj na obdivovanie pamiatok, ale aj na príjemné teploty.

 • Istanbul – najväčšie turecké mesto je ideálnym miestom na zimnú dovolenku. Istanbul ponúka celý rad miest na návštevu, od slávnych mešít a palácov cez fascinujúce múzeá až po pokojné záhrady. Mesto je vianočne vyzdobené podobne ako väčšina západných veľkomiest, ale všetko je oveľa pokojnejšie.
zdroj: beautypositive.org
 • Efez – milovníci staroveku môžu vianočné sviatky stráviť v nádhernom meste Efez, ktoré bolo kedysi centrom obchodu a náboženstva a dodnes vyžaruje úžasnú atmosféru vďaka početným chrámom, domom a bazilikám.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu