Aké sú gruzínske Vianoce a ich tradície? Vianoce až v januári, darčeky na Silvestra aj neobvykle vyzerajúci stromček.

Väčšina sveta dnes používa gregoriánsky kalendár.

V Gruzínsku sa ale stále používa juliánsky kalendár.

Jeho dôsledkom je aj to, že najskôr sa oslavuje prvý deň nového roka a až po ňom pravoslávne Vianoce.

Kedy teda dostávajú deti darčeky?

A čo je to chichilaki?

Všetko vám objasníme v našom článku o tom, ako sa oslavujú Vianoce v Gruzínsku.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Gruzínsku?

Gruzínci stále oslavujú Vianoce a Nový rok podľa juliánskeho kalendára. Dňa 25. decembra si môžu, ale nemusia priať veselé Vianoce, záleží na ich preferenciách. Samotné Vianoce sa však 25. decembra neslávia. Gruzínska pravoslávna cirkev ich namiesto toho oslavuje 7. januára.

Vianoce uzatvárajú 40-dňový pôst, ktorý tradične začína 28. novembra. Je to čas rozjímania, zdržanlivosti a vnútorného uzdravenia vo sviatosti spovede. Veriaci sa obvykle stretávajú v kostole, kde sa koná zvláštna bohoslužba.

Bohoslužba začína 6. januára neskoro v noci a trvá až do ranných 4 alebo 5 hodín 7. januára. Po prijímaní si všetci navzájom blahoželajú k narodeniu Krista a predstavený cirkvi prednesie pred ľuďmi reč v súvislosti s Vianocami. Až potom idú Gruzínci tento deň osláviť spoločne so svojimi rodinnými príslušníkmi a blízkymi ľuďmi.

Poznáte gruzínske vianočné tradície?

Jednou z neodmysliteľných súčastí Vianoc v Gruzínsku je tradičný vianočný pochod zvaný Alilo, ktorý je pomenovaný podľa gruzínskeho vianočného spevu, ktorý sa počas sprievodu spieva. Pochod spravidla začína ráno po zvláštnej vianočnej bohoslužbe. Aká je história pochodu Alilo ?

Tejto vianočnej udalosti sa zúčastňujú pravoslávni kresťania po celom Gruzínsku. Účastníci nesú pravoslávne ikony, gruzínske vlajky, kríže a spievajú vianočné koledy. Kňazi žehnajú davu svätenou vodou a niektorí ľudia nosia kostýmy spojené s Bibliou. Do pochodu sa môže zapojiť každý a mnohí prinášajú darčeky a príspevky pre sirotince, domovy dôchodcov a väznice.

Dôležitým atribútom Vianoc v Gruzínsku je aj vianočný stromček, ktorý ale vyzerá inak, než na aký sme zvyknutí my. Tradičný gruzínsky vianočný stromček zvaný chichilaki sa vyrába zo sušených vetví lieskových alebo vlašských orechov, ktoré sú oholené do dlhých kučeravých „povrázkov“ a tvoria malý stromček.

Gruzínci veria, že stromček pripomína fúzy svätého Basila Veľkého, ktorý podľa povesti navštevuje ľudí počas Vianoc podobne ako Santa Claus. Chichilaki sa zdobia ovocím a sladkosťami a zostávajú v domácnostiach až do pravoslávneho sviatku Zjavenia Pána 19. januára, kedy sa stromčeky obradne spália, aby symbolizovali odchod ťažkostí predchádzajúceho roka.

Gruzínsky vianočný stromček chichilaki.
zdroj: georgianjournal.ge

Kto nosí deťom darčeky?

Gruzínske deti dostávajú darčeky na Silvestra teda 31. decembra. Darčeky deťom tradične nosí Tovlis papa, prípadne Tovlis babua v západogruzínskych dialektoch, čo znamená Dedko sneh. Ten je oblečený celý v bielom, vrátane klobúka a plášťa zvaného nabadi. Plášť je ťažký a veľmi teplý, pretože je vyrobený z bielej ovčej vlny.

Na Silvestra zostupuje z kaukazských hôr a chodí po Gruzínsku, aby všetkým gruzínskym deťom priniesol darčeky a sladkosti. Deti nechávajú pre Tovlisa Papu lahodnú pochúťku zvanú churchkhela, tá je vyrobená z orechov a hroznovej šťavy a má tvar „klobásy“.

Čo sa je v Gruzínsku cez Vianoce?

Základom gruzínskeho vianočného stola je satsivi alebo omáčka z vlašských orechov s morčacím mäsom. Zaujímavosťou je, že satsivi sa podáva studená, pretože tsivi znamená v gruzínčine studený.

K ďalším obľúbeným pokrmom patrí baklažán s vlašskými orechmi či grilované prasiatko. Vianoce v Gruzínsku majú aj svoje typické sladkosti, ako je gozinaki alebo vlašské orechy s medom a churchkhela, vlašské orechy obalené v zahustenej hroznovej šťave.

zdroj: marasbazaar.com

Ako si pripraviť vlastnú satsivi?

Satsivi je tradičná gruzínska pasta z vlašských orechov, ktorá sa podáva studená. Používa sa na rôzne jedlá z mäsa, rýb a zeleniny. Tradičné satsivi, ktoré sa je na Vianoce, sa pripravuje z morčacieho mäsa. V iných ročných obdobiach sa obvykle pripravuje z kuracieho mäsa.

Ingrediencie:

  • 1,5 kg morčacieho mäsa s kosťami v celku, prípadne celé kura
  • 700 g vlašských orechov
  • 5 stredne veľkých cibulí
  • 4 strúčiky cesnaku
  • 2 PL bieleho vínneho octu
  • 1 čajová lyžička sušeného koriandra
  • 1 čajová lyžička modrej senovky
  • 1 čajová lyžička sušeného nechtíka lekárskeho
  • 1 čajová lyžička sušenej červenej papriky
  • 1/2 čajovej lyžičky mletej škorice
  • 5 drvených klinčekov
  • soľ

Postup:

  1. Do hrnca nalejte vodu a vložte morku.
  2. Zahrievajte na miernom ohni, kým sa mäso neuvarí.
  3. Morku vyberte z hrnca a preložte na pekáč.
  4. Vodu, v ktorej sa mäso varilo, nevylievajte, budete ju potrebovať na podlievanie morky pri pečení aj neskôr.
  5. Morku pečte na 180 °C, kým nie je krásne zlatistá a upečená.
  6. Pečenú morku nakrájajte na stredne veľké kúsky.
  7. Cibuľu nakrájajte nadrobno a pridajte do panvice s trochou vývaru, v ktorom ste varili mäso.
  8. Restujte 6-7 minút.
  9. Hotovú cibuľu pridajte do misy a pomocou mixéra ju rozmixujte dohladka.
  10. Pridajte cibuľu do hrnca so zvyškom vývaru z morky.
  11. Pomocou mlynčeka rozomeľte orechy.
  12. Pridajte lyžičku sušeného koriandra, lyžičku modrej senovky, lyžičku sušeného nechtíka, pol lyžičky škorice, 5 drvených klinčekov.
  13. Ručne premiešajte a rukami zmes rozdrvte.
  14. V mažiari alebo iným spôsobom roztlčte lyžičku sušenej červenej papriky, 4 strúčiky cesnaku a soľ.
  15. Pridajte túto zmes spolu s 2 lyžicami bieleho vínneho octu k mletým vlašským orechom a dôkladne premiešajte.
  16. Do orechovej zmesi postupne pridávajte vodu z hrnca, v ktorom sa varila morka, a miešajte podľa toho, ako vodu pridávate.
  17. Pridávajte a miešajte, kým zmes nebude mať hladkú konzistenciu.
  18. Následne túto zmes preceďte cez sitko späť do hrnca.
  19. Kúsky, ktoré v site zostanú, vyhoďte.
  20. Pridajte kúsky morky do hrnca, priveďte do varu a stiahnite z ohňa.

Pred podávaním nechajte úplne vychladnúť.

zdroj: georgianjournal.ge

Aké miesta v Gruzínsku na Vianoce navštíviť?

Plánujete Vianoce v Gruzínsku? Mestom číslo jedna, ktoré v čase vianočných sviatkov stojí za to navštíviť, je predovšetkým hlavné mesto Tbilisi.

  • Tbilisi – hlavné mesto ponúka tradičné vianočné trhy, sprievod Alilo a všetko ďalšie, čo patrí k pravým gruzínskym Vianociam. Katedrála Najsvätejšej trojice má špecifickú atmosféru po celý rok, v dobe adventu je ale ešte kúzelnejšia.

  • Batumi – ak túžite po netradičných vianočných sviatkoch pri mori, potom zamierte do tohto mesta na pobreží Čierneho mora.

  • Lagodekhi – malé mestečko na hraniciach s Azerbajdžanom je v lete obľúbeným východiskovým bodom pre treky do hôr. Veľmi zaujímavú atmosféru ale má aj v zimnom období.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu