Viete, ako vyzerajú ománske Vianoce? Áno, môžu to byť tie najkrajšie sviatky vôbec!

Zaujíma vás, ako vyzerajú Vianoce v Ománe? Tak to ste na správnom mieste!

Je to síce moslimská krajina, ale je to tiež miesto, kam sa schádzajú ľudia z celého sveta a užívajú si jeho vrelú pohostinnosť.

Ak sem vycestujete počas vianočných sviatkov, uvidíte, že je to krajina pre každého!

Pokiaľ je to niečo, o čom sa chcete dozvedieť viac, pokračujte v čítaní!

Ako Ománci oslavujú Vianoce?

Ománske Vianoce sú časom veľkej radosti a vzrušenia. Je to tiež jedno z najrušnejších období roku v hlavnom meste Muscat.

Väčšina ľudí vyznáva odnož islamskej viery – Ibadi, ktorá je považovaná za tolerantnú a umiernenú. Vianoce nie sú v krajine oficiálnym sviatkom, ale ľudia si stále užívajú ich tradície a nie je nezvyčajné vidieť ozdobené vianočné stromčeky v nákupných centrách a hoteloch alebo počuť ľudí koledovať, keď sa blíži 25. december.

Vianoce nie sú v Ománe oficiálnym sviatkom, ale aj napriek tomu sa tu ľudia tešia z duchu tradícií a Vianoc.

Vyzdobené vianočné centrum so stromom.
Zdroj: al-qanaa.blogspot.com

Čo sa v Ománe servíruje na vianočný stôl?

Ománske špeciality, ktoré Vianoce sprevádzajú, sú epické a zahŕňajú tri dni plné jedla a bujarých rodinných osláv. Oslavy a hostiny prebiehajú všade, ako v hlavnom meste, tak aj v tradičných dedinách. Vždy sú plné lásky, radosti a jedla.

Je jedno, kde vianočné oslavy strávite, či sedíte na podlahe starnúcej vily s jedlom rozloženým pred sebou na zemi, alebo sedíte pri elegantnom jedálenskom stole v obrovskom modernom dome. Vianočné jedlo a pohostinnosť ľudí, ktorí spolu zdieľajú hostinu, sú všade rovnaké.

Počas prvého dňa sviatku sa je kuracie mäso a ryžová kaša zvaná arseeya, popíja sa ománska káva s kardamómom a ružovou vodou.

Medzitým sa muži postarajú o porážku zvieraťa (zvyčajne capa alebo jahňaťa) a pustia sa do varenia tradičného slávnostného pokrmu zvaného shuwa.

Pri výrobe shuwy sú kúsky mäsa nakrájané a dochutené opojnou zmesou korenia, ktorá obsahuje škoricu, kardamóm, rascu, pálivé chilli papričky, klinčeky a čierne korenie zmiešané v oleji.

Korenené mäso sa zabalí do banánových listov, zastrčí do tkaného vrecka z palmových listov a umiestni pod zem nad horúce uhlíky, kde sa cez noc varí.

Druhý deň sa vrecká otvoria a voňavé mäso pokryté korením sa podáva na obrovských misách s ryžou.

Ako vyzerajú japonské Vianoce a tradície s nimi spojené? To zistíte v našom ďalšom článku!

Tradičné vianočné pokrm podávaný v Ománe na Vianoce.
Zdroj: npr.org

Vianočný strom v Katare

Vianoce pre väčšinu sveta nemôžu prebehnúť bez vianočného stromčeka. To je dôvod, prečo sa niekoľko miest v sultanáte ujalo úlohy vyzdobiť slávnostne vianočný strom.

Žiadna vianočná udalosť sa nezaobíde bez ozdobených zelených vianočných stromčekov, takže sa určite vydajte do niektorého z hotelov/letovísk a užite si slávnosti.

Vyzdobený vianočný strom na pláži v Ománe.
Zdroj: EMELINE RAIJMAKERS

Kde nakúpiť vianočné darčeky?

Od vianočných stromčekov a svetielok až po „santovské“ čiapky ománske obchodné domy ponúkajú všetko, čo potrebujete na oslavu sviatkov.

Vianočné trhy nie sú v Ománe tak populárne ako v Európe, ale stále existuje niekoľko skvelých miest, ktoré môžete navštíviť, a pokiaľ premýšľate o nákupoch darčekov na poslednú chvíľu, potom by ste mali navštíviť Souk Al-Bustan a Souk Muttrah.

Tieto dva trhy sa nachádzajú v Muscate, hlavnom meste Ománu. Sú plné obchodov a stánkov predávajúcich najrôznejšie predmety od tradičných ručne vyrábaných šperkov až po pozlátené hodinky. Nájdete tu aj jedinečné vianočné ozdoby.

Obchodné vianočne vyzdobené vianočné centrum.
Zdroj: thearabianstories.com

Aké miesta počas vianočných sviatkov navštíviť?

Jedným z najobľúbenejších miest, kde sa ľudia počas Vianoc schádzajú, sú veľké luxusné hotely.

Shangri-La Barr Al Jissah Resort & Spa ponúka k pozreniu vianočný strom, ktorý je umiestnený v rezorte a meria 13 metrov na výšku a je ozdobený viac ako 15 000 svetlami a 2 000 cukroviniek.

Postavenie tohto stromu trvá asi 10 ľuďom tri dni. Ceremónie rozsvietenia stromu sa zúčastňuje veľké množstvo ľudí. Zamestnanci potom pripravujú rôzne pokrmy a nápoje, ako sú vianočné cukrovinky a deti hrajú a spievajú vianočné piesne.

Krásne vyzdobený hotelový komplex.
Zdroj: tripadvisor.com

Rôzne veľké hotely v Ománe majú špeciálne prázdninové menu, ktoré obsahuje tradičnú vianočnú večeru. Jednou z najobľúbenejších možností je Safari Rooftop Grill House v Grand Hyatt. Na Štedrý deň sa v reštaurácii podáva tradičný bufet s moriakom a ďalšími tradičnými pokrmami.

Veľký vianočný strom a skupina spievajúcich detí.
Zdroj: thearabianstories.com

Ritz-Carlton Hotel v Al Bustan Palace má vo vstupnej hale slávnostné rozsvietenie stromu. Organizuje tiež rôzne aktivity, medzi ktoré patria rôzne workshopy, ktoré im umožňujú vytvoriť si vlastné vianočné chalúpky.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu