Egyptské Vianoce sa oslavujú dokonca dvakrát! Napriek prevahe moslimského obyvateľstva

Egypt je ideálnym miestom na vianočnú dovolenku.

Čaká tu na vás príjemné počasie, vianočné stromčeky aj vyzdobené výklady obchodov.

Aké sú typické pokrmy, ktoré nesmú chýbať na vianočnom stole?

Dostávajú egyptské deti darčeky alebo nie?

Spoznajte, ako sa oslavujú Vianoce v Egypte, ako sa líšia od Vianoc v západnom svete aj od ramadánu.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Egypte?

Väčšina obyvateľstva vyzýva islam, napriek tomu to neznamená, že Vianoce v Egypte sa neslávia. V Egypte žije viac ako 10 miliónov kresťanov, ktorí tvoria približne 10 % obyvateľov krajiny.

Z celkového počtu kresťanov tvoria viac ako 90 % pravoslávni koptskí ortodoxní kresťania, ktorí oslavujú Vianoce 7. januára, preto je tento významný deň v Egypte tiež štátnym sviatkom. Ďalšie kresťanské menšiny v krajine oslavujú Vianoce tradične 25. decembra.

Čo robí egyptské Vianoce ešte výnimočnejšie sú príbehy o ceste Svätej rodiny s malým Ježiškom. V Egypte strávili asi štyri roky života, pričom ich cesta začala na Sinaji, ktorá hraničí s Gazou, a skončila v Asijúte.

V Egypte sa hovorí prevažne arabsky, Veselé Vianoce sa v arabčine povedia Eid Milad Majid (عيد ميلاد مجيد).

Moslimské obyvateľstvo prevažuje aj v krajine polmesiaca. Zistite, či a ako sa oslavujú Vianoce v Turecku.

Poznáte egyptské vianočné tradície?

Egyptské Vianoce sú spojené s radom tradícií, ktoré sa od našich „západných“ Vianoc mierne líšia. Najväčším rozdielom medzi koptskými a západnými Vianocami je akt pôstu. Koptskí kresťania od 25. novembra do 6. januára dodržiavajú prísny pôst, počas ktorého nekonzumujú žiadne živočíšne produkty.

Väčšina kresťanských Egypťanov sa po dlhom pôste schádza ako rodina k spoločným oslavám a hostinám, ktoré zahŕňajú jedlo aj hudbu, ale nie je to typická oslava Vianoc, akú môžete vidieť v Európe alebo Amerike.

Polnočná vianočná omša v kostole.
zdroj: dailynewsegypt.com

Cirkevné bohoslužby sú jednou z najdôležitejších súčastí kresťanských Vianoc v Egypte. Zatiaľ čo veľa kresťanov sa na Štedrý deň (24. decembra) zúčastňuje polnočnej omše, koptskí kresťania sa 6. januára zúčastňujú aj zvláštnej nočnej bohoslužby. Bohoslužba zvyčajne začína okolo 22. hodiny a trvá až do polnoci, niekedy až do svitania.

Pre koptských kresťanov sa mesiac predchádzajúci Vianociam označuje ako kiah a je lemovaný zvláštnymi praktikami, pretože v kostoloch sa v sobotu večer spievajú chválospevy a v nedeľu sa okolo piatej hodiny ráno konajú omše.

Pred Vianocami sú kostoly aj domy kresťanov vyzdobené stromčekmi, svetielkami a malými betlehemami.

Kto nosí deťom darčeky?

Aj egyptské Vianoce sú spojené s rozdávaním darčekov, ale v trochu inej podobe. Niektorí kresťania v Egypte si na Boží hod vianočný dávajú navzájom darčeky, ktoré umiestňujú pod stromček.

Deti veria, že im ich prináša Baba Noël alebo Otec Vianoc, ktorý do domovov vstupuje oknom a necháva deťom darčeky výmenou za tradičné sušienky Kahk el Eid.

Koptskí kresťania namiesto darčekov dávajú na konopský Štedrý deň, teda 6. januára, deťom a mladším členom rodiny peniaze. Ide o obľúbenú tradíciu, ktorá sa dodržiava aj o väčšine ostatných egyptských sviatkov.

O deň neskôr, 7. januára, sa priatelia a rodina schádzajú na oslavy a ľudia si zvyčajne ako darčeky rozdávajú sušienky zvané kahk, ktoré jedia aj moslimovia, keď po ramadáne oslavujú sviatok Íd el Fit. Ako sa tieto tradičné egyptské sušienky pripravujú?

Egyptské vianočné sušienky.
zdroj: couriouscuisiniere.com

Čo sa je v Egypte cez Vianoce?

Koptská štedrovečerná večera sa v podstate podobá západnej štedrovečernej večeri, ale obsahuje aj niektoré tradičné egyptské pokrmy. Hlavným jedlom je obvykle vianočný moriak obklopený najrôznejšími voňavými prílohami.

Okrem neho sa podáva tiež fattah, pokrm obsahujúci chlieb, cesnak, ryžu a varené jahňacie mäso, a wara’einab alebo plnené listy viniča.

Cestoviny si zvyčajne s Vianocami nespájame, avšak pre Egypťanov je macarona bechamel tradičným štedrovečerným pokrmom. Jedná sa o zapečené cestoviny penne s mletým mäsom a bešamelovou omáčkou. Patrí k základným pokrmom takmer v každej egyptskej domácnosti.

Pre každého kresťana v Egypte znamená vianočné ráno obvykle šálku čaju s kahk sušienkami. V tento deň tiež mnoho ľudí dáva chudobným zalabya (šišky) a bouri (rybu parmu).

Tragčné egyptský vianočný pokrm fattah.
zdroj: sceneeats.com

Aké miesta v Egypte na Vianoce navštíviť?

Egypt je obľúbenou turistickou destináciou aj v zimných mesiacoch. More je tu stále príjemne teplé na kúpanie a navyše, pokiaľ sa tu rozhodnete stráviť vianočné sviatky, môžete si vďaka vľúdnejšiemu počasiu oveľa viac užiť návštevu pamiatok. Počas vianočných sviatkov sa teplota pohybuje okolo 23-25 °C.

  • Káhira – egyptská metropola ponúka nielen svetoznáme pamiatky, ako sú pyramídy v Gíze, Saladinovu citadelu alebo Tutanchamonovu posmrtnú masku. Veľké nákupné centrá sú vo vianočnom čase bohato vyzdobené a bazár Chán el-Chalílí láka na originálne darčeky.
Vianočný strom v Káhire.
zdroj: cairoscene.com
  • Luxor – príjemné decembrové teploty oceníte pri návšteve chrámu v Karnaku alebo Údolí kráľov.
  • Hurghada – obľúbená turistická destinácia láka na špeciálny vianočný program na pláži, vrátane šnorchlovania a potápania.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu