Brazílske Vianoce sú plné farieb, dobrého jedla a zvykov, ktoré sú zmesou mnohých rôznych kultúr

Mnoho brazílskych vianočných tradícií pochádza z Portugalska, ktoré krajinu dlhé roky ovládalo.

Nájdete tu ale aj tradície talianske či nemecké.

Kto je amigo secreto?

Ako vyzerá vianočný strom v Rio de Janeiro?

Poďme spoločne poodhaliť, ako sa oslavujú Vianoce v Brazílii.

Kedy sa oslavujú brazílske Vianoce?

Väčšina obyvateľstva najväčšieho štátu Južnej Ameriky je kresťanského vyznania, a tak vianočné sviatky hrajú v ich živote významnú úlohu.

Oslavy začínajú večer na Štedrý deň alebo Véspera de Natal. Rodiny sa obvykle schádzajú na spoločnú večeru, po ktorej sa odoberajú na polnočnú omšu. Po návrate prebieha dávanie a rozbaľovanie vianočných darčekov.

Boží hod vianočný sa v Brazílii nazýva Dia De Festas. V tento deň ľudia navštevujú svojich priateľov alebo sa schádzajú na pláži, pretože Vianoce v Brazílii pripadajú na obdobie leta.

Vianočné oslavy končia 6. januára na Troch kráľov, tento deň sa nazýva Folia de Reis. V tento deň sa v uliciach mesta konajú sprievody v kostýmoch, ktoré znázorňujú cestu troch mudrcov do Betlehema.

Oficiálnym jazykom Brazílie je portugalčina. Veselé Vianoce sa v portugalčine povedia Feliz Natal, prípadne Bom Natal alebo Boas Festes.

Ako vyzerajú vianočné sviatky v ďalších juhoamerických krajinách? Zistite, ako sa oslavuje Vianoce v Argentíne.

Poznáte brazílske vianočné tradície?

Brazília je bývalou portugalskou kolóniou, a preto väčšinu vianočných tradícií zdedila práve po Portugalsku. Niektoré z týchto tradícií sa zachovali v nezmenenej podobe, zatiaľ čo iné boli ovplyvnené miestnymi reáliami a ďalšími kultúrami, ktoré v tejto mnohonárodnostnej krajine žijú.

Vianočné trhy v európskom štýle nie sú v Brazílii bežné, k videniu sú iba v niektorých mestách na juhu krajiny, kam sa koncom 19. storočia prisťahovalo veľké množstvo nemeckých osadníkov.

Veriaci katolíci sa na Štedrý deň zúčastňujú polnočnej omše, ktorej sa hovorí Missa do galo, ktorá oslavuje narodenie Ježiša. Po omši sa často konajú veľké ohňostroje. Na Boží hod vianočný sa príbuzní vzájomne navštevujú a koná sa tiež spoločný obed.

Najbežnejšou vianočnou piesňou je Noite Feliz, brazílska verzia Tichej noci, ktorá sa často spieva v kostoloch aj na uliciach veľkých miest.

Čo patrí medzi brazílske vianočné symboly?

Koncom novembra začínajú brazílske mestá zdobiť svoje hlavné ulice a námestia. Na niektorých miestach dostanú najznámejšie budovy špeciálne vianočné osvetlenie, zatiaľ čo inde sa robia obrie svetelné aranžmány v tvare vianočného stromu. K najznámejším patrí to uprostred jazera Rodrigo de Freitas v Riu de Janeiro a v parku Ibirapuera v Sao Paule.

Jedným z tradičných symbolov brazílskych Vianoc je vianočný stromček, ktorý okrem domácností zdobí námestia aj obchodné centrá po celej krajine. Vzhľadom na podnebie je väčšina stromov umelých. Ozdoby sú pestrejšie, než na ktoré sme zvyknutí z Európy. Častou dekoráciou na stromoch sú kvety.

V rovnakom čase sa v kostoloch objavujú betlehemy, ktorým sa hovorí presépio. V domácnostiach sú betlehemy menej časté. Brazílčania tiež nezdobia fasády svojich domov svetielkami.

Plávajúce vianočný strom v Rio de Janeiro.
zdroj: latimes.com

Kto nosí deťom darčeky?

V Brazílii nosí deťom darčeky Papai Noel, ktorý sa pri roznášaní darčekov na južnej pologuli prezlieka do ľahšieho obleku. Ten je vyrobený z hodvábu, aby mu v teplom letnom počasí nebolo horúco.

V rámci brazílskej vianočnej tradície niekedy deti nechávajú pri okne ponožku. Pokiaľ Papai Noel ponožku nájde, vymení ju za darček. Darčeky nosí v noci z 24. na 25. decembra.

Súčasťou brazílskych vianočných tradícií je aj „tajný Santa“. V portugalčine sa mu hovorí buď amigo secreto (tajný priateľ), alebo amigo oculto (skrytý priateľ). Vzhľadom na to, že na štedrovečernú večeru je pozvaná široká rodina a priatelia, kúpiť darček pre všetkých zúčastnených je takmer nemožné.

Brazílskym riešením je výmena darčekov v štýle tajného Santy, kedy je každý človek zodpovedný za darček pre jednu ďalšiu osobu. Hlavný rozdiel medzi brazílskou tradíciou a podobnou tradíciou v USA spočíva v tom, že v Brazílii prezradíte, komu dávate darček.

Postavíte sa pred skupinu a popisujete osobu tak dlho, kým všetci neuhádnu, o koho sa jedná, a až potom darček odovzdáte.

Ako je to s vianočnými darčekmi v Afrike? Objavte, ako vyzerajú egyptské Vianoce.

Čo sa je v Brazílii cez Vianoce?

Na Štedrý deň Brazílčania pripravujú špeciálnu večeru, ktorá obvykle obsahuje bravčové mäso, moriaka a v skromnejších domácnostiach aj kura. Štedrovečerná večera, portugalsky Ceia de Natal, obvykle začína okolo 22. hodiny za sprievodu množstva hudby.

Hoci má každý región svoje vlastné tradície, hlavným chodom je obvykle moriak alebo chester, čo je akési väčšie kura. V niektorých domácnostiach sa podáva tiež pomaly pečené marinované bravčové stehno pernil.

Všetky jedlá sa podávajú s rôznymi šalátmi, ako je salpicão de frango, druh studeného kuracieho šalátu, a s bielou ryžou, ktorá sa osmaží s cesnakom a cibuľou.

Ďalším tradičným vianočným pokrmom v Brazílii je farofa, zmes sušenej maniokovej múky so soľou, maslom, korením a nakrájanou chrumkavou slaninou. Ako sa farofa tradične pripravuje?

Večera je tiež plná čerstvého ovocia, predovšetkým hroznového vína, ktoré predstavuje bohatstvo, a najrôznejších jedál s hrozienkami. Tradičným dezertom je pave, vrstvená nepečená torta s krémom a sušienkami, alebo rabanada, francúzsky toast namočený v rozšľahaných vajciach a mlieku.

Na juhu krajiny, najmä v mestách ovplyvnených nemeckou tradíciou, sa Vianoce nezaobídu bez štôlne, zatiaľ čo inde sa jedia panettone inšpirované talianskou tradíciou.

Brazílska vianočná tabuľa.
zdroj: gov.br

Aké miesta navštíviť cez Vianoce v Brazílii?

Prečo si počas sviatkov neodpočinúť od všetkého zhonu a stresu a nevyraziť na slnečnú pláž? S viac ako 7 000 kilometrami pobrežia nie je lepšie miesto ako Brazília. Vianoce v Brazílii toho ale ponúkajú oveľa viac. Kam sa vydať?

  • Rio de Janeiro – počas Vianoc je nutnosťou návšteva lagúny Rodrigo de Freitas, ktorá je hlavným bodom slávneho festivalu svetiel v Riu. Tunajší plávajúci vianočný strom je najvyšším na svete. Na jeho osvetlenie sú údajne potrebné tri milióny svetiel.
Giant floating Christmas tree lights up Rio de Janeiro
zdroj: youtube.com

V meste sa nachádza aj slávna pláž Copacabana s jemným bielym pieskom a slávnou Cukrovou homoľou v pozadí.

  • Gramado – toto mesto je považované za hlavné mesto brazílskych Vianoc. Dôvodom je festival Natal Lutz alebo Vianoce svetiel, ktorý trvá takmer tri mesiace a skladá sa z mnohých rozmanitých podujatí a vystúpení.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu