Kedy tento rok chodí Mikuláš, čert a anjel? Kompletné info

Prečo sa oslavuje Mikuláš práve v tento deň v mesiaci?

Na túto otázku dostaneme odpoveď pohľadom do histórie.

Ako spolu ale súvisia postavy anjela a čerta.

Poďme sa o týchto troch postavách dozvedieť viac.

Svätého Mikuláša oslavujeme každý rok v rovnaký deň

Dátum, kedy sa naše deti môžu tešiť na Mikuláša, spadá na 5. decembra, teda večer pred tým, než je oslavovaná smrť sv. Mikuláša. Napriek tomu sa často oslavuje o deň neskôr. Tento rok sa môžu naše ratolesti tešiť na oslavu Mikuláša 6. decembra, čo vychádza na stredu.

Sv. Mikuláš bol mních, ktorý sa vyznamenal početnými skutkami. Narodil sa roku 280 nášho letopočtu do mestečka Paraty, sídliaceho v dnešnom Turecku. Dodnes o ňom existujú legendy, ktoré rozprávajú o tom, ako rozpredal svoj zdedený majetok a stal sa tulákom, ktorý svoje bohatstvo rozdal chorým a chudobným deťom.

Zaslúžil sa aj o záchranu troch sestier, ktoré ich otec predal do prostitúcie a otroctva. Vykúpil ich venom, aby sa mohli vydať. Ďalej sa stal patrónom mnohých ľudí, ktorí na svete nemali žiadneho zastátia.

Ako sa ale Mikuláš stal svätým? Nikdy v skutočnosti za svätého vyhlásený nebol. Napriek tomu ho majú veriaci ľudia vo veľkej úcte, a tak nie je nazývaný inak než svätý Mikuláš.

Prečo ale Mikuláš chodí už 5. decembra?

Tu sa musíme tiež pozrieť do histórie. Do 16. storočia bol údajne začiatok dňa považovaný západom slnka, nie ránom, ako je to dnes. Táto tradícia sa už zachovala, a tak sa naše deti môžu tešiť už 5. decembra. Okrem Mikuláša sa často stretávajú aj s čertom a anjelom. Kde sa ale vzali tieto dve postavy?

Súvisí to s chlapčenskými biskupskými hrami, ktoré boli každoročne organizované na kláštorných školách v Porýní. Všetko počalo v 10. storočí a v 13. storočí k hre na predstaveného kláštora, čo bolo symbolizované obdržaním palice, pribudlo aj rozdávanie darčekov.

Raz, keď sa do tejto úlohy dostal čeľadník Ruprecht, bol požiadaný o pokarhanie detí neposlušných a naopak o pochválenie detí hodných. Preto vtedy vznikla postava nášho terajšieho čerta a anjela.

pinterest.ch

Mikuláš vo svete

A ako je to s mikulášskou nádielkou vo svete? Najviac si ju užívajú Holanďania, ktorí sa zaslúžili o samotné uctenie pamiatky svätého Mikuláša. Oslavy začínajú už druhý týždeň v novembri a vrcholia bohatou nádielkou 5. decembra. Tá sa údajne vyrovná tej našej vianočnej.

Bavorské, Rakúske a Maďarské deti majú menšiu nevýhodu oproti tým našim, že musia byť naozaj hodné. Inak by narazili na veľmi desivú obdobu čerta zvaného Krampus.

hausfraugaley.blogspot.com

Zistite, ako sa oslavujú Vianoce v Holandsku.

Ako sa s deťmi nachystať na Mikuláša?

Deti môžete pripraviť krátkym príbehom, ktorý sa viaže práve k svätému Mikulášovi. Malých nezbedníkov môžeme postrašiť čertom a jeho bezodným vrecom. Podľa psychológov sa to ale neodporúča. Radšej ten čas využite ako príležitosť na poznanie tradícií, naučenie sa nových básní, piesní a tvorenia.

Kam sa vydať za Mikulášom, anjelom a čertom? Určite budete mať príležitosť v rámci školských aj predškolských besiedok alebo na iných kultúrnych akciách vo vašom meste. Pokojne oslovte tri blízke osoby, vymyslite kostýmy a pripravte pre deti stretnutie s Mikulášom, čertom a anjelom.

A čo dať svojim ratolestiam za výslužku? To je na vás. Zaslúžia si uhlie alebo zemiaky? Alebo sú také dobré, že ich obdarujete ovocím, orechmi a tým, čo majú rady?

Hľadáte inšpiráciu na vianočné básničky alebo riekanky? Pár tipov máme!

Nezabudnite si s deťmi napísať list Ježiškovi.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu