Ako na adventný pôst v tomto roku? Všetko o tejto skvelej tradícii na jednom mieste.

Pôst je zdržanlivosť v oblasti stravovania, človek by mal svoj jedálniček obmedziť na čo najviac skromné pokrmy.

Každý pôst vrátane toho vianočného je nábožensky motivovaný.

Adventný pôst začína každoročne so začiatkom adventu a končí 24. decembra v čas večera.

Ako myšlienka vianočného pôstu vznikla? Čítajte ďalej a všetko sa dozviete práve dnes!

Počiatky vianočného pôstu

Pôst bol úplne bežnou súčasťou životov ľudí už pred Ježišovým narodením. Tradícia pôstu má počiatky v židovskej obci. Existujú pramene, kde sa píše, že pôst je právoplatnou plnohodnotnou náhradou obete. Prví kresťania teda prevzali židovský zvyk.

Napríklad aj Mojžiš sa postil predtým, ako vystúpil na horu Sinaj. Postil sa, aby sa pripravil na stretnutie s Bohom. Keď sa kresťanstvo postupne začalo viac dištancovať od židovstva, bol pôst kritizovaný.

V evanjeliách sa píše aj o pôste Ježiša. Vtedy sa mal stretnúť s Bohom, bol však pokúšaný Satanom. Aby vytrval, postil sa, a tak posilnil puto medzi ním a Bohom. Ľudia sa postia predovšetkým kvôli zblíženiu sa s Bohom, to je výklad pôstu už z dôb minulých.

Ježiš Kristus s Bibliou v ruke, nad hlavou mu žiari svätožiara
wikipedia.org

Adventný pôst

Kresťania zaviedli advent už v 6. storočí, práve vtedy začal byť advent radostnou dobou očakávania príchodu Spasiteľa. (advent pochádza zo slova adventus, čo preložené znamená príchod)

Časom sa však termín adventu menil, dnes advent začína presne 4 nedele pred 1. sviatkom vianočným. Celé toto obdobie bolo zvykom postiť sa, avšak pravidlá vianočného pôstu boli odjakživa voľnejšie než cez pôst veľkonočný. Bolo bežné zdržať sa mäsa, mliečnych výrobkov a cukroviniek.

Až so vznikom protestanskej cirkvi v 16. storočí prestal byť dodržiavanou tradíciou. Mnoho katolíkov sa postiť prestalo až v polovici 20. storočia, kedy sa Vatikán rozhodol kresťanstvo zmodernizovať. Dovtedy si kresťania odopierali mäso každý piatok.

Už raní kresťania verili, že keď sa postia a obmedzia tak svoje túžby, priblížia sa Bohu. Pôst človeku dopomôže odprostiť sa od hmotného otroctva a získať tak väčšiu kontrolu nad svojím duchovnom. Fyzický hlad údajne odráža hlad duchovný, zbaviť sa ho možno iba jediným pokrmom – Kristovým telom a krvou.

crosswalk.com

Dodržiavanie pôstu

Aj napriek tomu, že sa Vianoce v súčasnosti stali skôr sviatkom nekončiacich hodov, niektorí kresťania, predovšetkým tí pravoslávni, pôst stále dodržiavajú. Ako sa taký správny pôst vlastne drží?

Nepísané pravidlá pôstu

Každého viera sa líši, a preto aj pravidlá pôstu sú rôzne. Ortodoxní veriaci však budú pravdepodobne postupovať takto!

  • viac modlenia sa
  • v nedeľu býva pôst prerušovaný
  • nejedia sa žiadne živočíšne produkty – žiadne mäso, mlieko, vajcia ani med
  • ryby sa môžu jesť každú nedeľu okrem tej poslednej pred narodením Krista (zákaz od 13. do 24. decembra)
  • obmedzenie vína, olivového oleja (tradične až od 13. decembra)
bnr.bg

Zlaté prasiatko

Snáď v každej slovenskej rodine bolo aspoň raz spomenuté zlaté prasiatko v súvislosti s absenciou jedla! Táto známa povera sa prenáša po stáročia!

Zlaté prasiatko môže vidieť každý, kto svedomito prejde pôstnym obdobím aj pôstom na Štedrý deň. Podľa legendy sa prasiatko objaví s príchodom prvej hviezdy na nebi, keď rodina sadne k vianočnej hostine.

Zlato evokuje šťastie, šťastie v podobe Slnka a zrelých plodov. Prasa odpradávna symbolizuje hojnosť a blahobyt. Tri dni pred Štedrým dňom býval pohanmi oslavovaný zimný slnovrat ako deň narodenia boha Slnka. 21. decembra bolo zvykom jesť bravčové mäso, prasa dozlatista upečené. Odtiaľ sa vzala tradícia zlatého prasiatka. O ďalších slovenských vianočných zvykoch sa tiež môžete dočítať na našej stránke.

Zaujala vás táto tradícia? Prečítajte si tento náš ďalší článok o slovenských vianočných tradíciách . Nájdete v ňom napríklad všetko o imele, liatí olova a oveľa viac!

flickr.com

Pôst a svätá anorexia

Počuli ste o tzv. „svätých anorektičkách“ ? Takto bývajú označované ženy, ktoré sa riadili podobnými praktikami ako napríklad Katarína zo Sienny (viď obr.). Táto žena bola za svoj nezdravý jedálenský režim dokonca kanonizovaná.

Svätá anorexia tzv. Anorexia Mirabilis bola v stredoveku cnosť, ktorá sa vykladala ako z hory zoslaná nechuť do jedla. Nadbytok jedla bol vtedy nezvyk, a preto sa stala potrava túžbou, prejedanie by vtedy označili za úplné oddanie sa telesným pôžitkom.

Odmietanie jedla v minulosti nadobudlo iné rozmery, stalo sa synonymom pre odmietanie pohodlia. Také ženy sú na obrazoch často znázorňované ako ukrižované, tým bola vyobrazená podoba s Kristom, trpeli ako on. Niektorí odborníci tvrdia, že túto akéziu mohla zaviniť samotná patriarchálna spoločnosť. Muži mohli ovládať všetko, a preto možno niektoré zo žien chceli mať kontrolu aspoň nad svojim telom.

ncregister.com

Vianočný pôst dnešnej doby

V poslednej dobe sa na Vianoce väčšina ľudí bohatého severu príliš neuskromňuje. Mnohí vnímajú tieto dni ako obdobie prejedania a následného priberania, avšak ako ste sa mohli dočítať, nebolo to tak vždy.

Predtým bolo bežné hodovať až v podvečer Štedrého dňa, dnes je normálne sa celý advent s plným bruchom pozerať na rozprávky.

Aj keď je približne štvrtina Slovákov ateistov, možno by sme si z tohto zvyku mohli niečo odniesť všetci. Niektorí ľudia trpia hladomorom, skrátka nemajú také šťastie, a preto by sme sa mohli pokúsiť uskromniť tento raz my.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu