Každému sa vybaví jeho tradičné štedrovečerné menu.
Ide o pôvabný čas, kedy záleží na každom detaile.
K stolu, možno výnimočne, zasadne celá rodina a nikto sa ani nepohne.
Všetci sú nastrojení, deťom žiaria očká a tešia sa na darčeky.
Aké jedlá si doprajete? Ako vyzerá vaša štedrovečerná večera? Aké máte zvyky?
Poďte sa inšpirovať aj inými domácnosťami.
Príprava slávnostného vianočného stola
Veľmi dôležitou súčasťou slávnostného stola je bezpochyby pekný obrus, ktorý je možno vytiahnutý len raz v roku k tej zvláštnej príležitosti. Môže byť zdobený vianočnými motívmi, ale na kvalite nijako neklesá, aj keď je jednofarebný a jednoduchý. V tomto prípade máte navrch, pretože môžete farby obrusu krásne kombinovať s dekoráciou a doplnkami na slávnostnom stole.
Pre tento deň možno máte vymedzenú aj špeciálnu sadu tanierov a príborov. Je krásne, ako sa to všetko trblieta čistotou a novotou. Okrem jedálneho servisu a príborov si zvoľme aj tie najpeknejšie poháre, ktoré máme. Môžu to byť pokojne tie vínové. Vyzerajú pekne a pridávajú slávnostnosti na dôraze. Okrem pohárov na pitie by sme nemali zabudnúť ani na poháre na prípitok.
Vo vianočnom zhone by sme rozhodne nemali zabudnúť ukoristiť ani tie najkrajšie obrúsky, ktoré budú súznieť s našou celkovou vianočnou výzdobou. Moderné sú aj tie látkové, ktoré vyzerajú priamo kráľovsky. Z nich si stôl nazdobíme podľa ľubovôle. Vyzerajú pekne, keď do nich schováme príbory, aj keď z nich poskladáme nejaký vianočný motív.
Hodiť sa vám môžu aj tipy na skladanie obrúskov:
Na stole by určite nemala chýbať ani vianočná dekorácia. Nemusí to byť nijako prehnané, stačí aj prírodné materiály. Pekne vyzerajú konáre z ihličnanu, imelo, sušený pomaranč, šišky a iné.
Uprostred stola by sme si mali nechať miesto na všetky pokrmy, ktoré budeme na Štedrý večer konzumovať. Polievku obvykle servírujeme v zdobenej terine, druhý chod napríklad v porcelánových nádobách. Pokiaľ je u vás zvykom, že sa od stola neodchádza, platí to dvojnásobne. Musí sa všetko nachystať vopred a nič nezabudnúť.
A na záver k slávnostnej tabuli uvádzame zopár fotografií na inšpiráciu.
Ako si urobiť domácu dekoráciu na slávnostný stôl? Mrknite sa!
Čo patrí na tradičné vianočné menu
Pre niekoho je luxusom tradičná štedrovečerná večera, ktorou je prevažne kapor. Táto ryba sa v predvianočnom čase kúpe vo vani väčšiny slovenských domácností. Vyprážaný kapor je vôbec najznámejšou úpravou, hneď po nej nasleduje kapor načierno.
Niektorí ale kapra neradi. Či už preto, že má v sebe veľa kostí a jedlo ich vo výsledku skôr unavuje, alebo niekomu jednoducho nevonia. Ďalšou takou náhradou za kapra potom býva celkom obľúbené rybie filé, kde prehnaná kontrola kostí a strach, že skončíme na Štedrý večer na pohotovosti, odpadá.
Inde sa ale vôbec ryby nejedia ani na Vianoce. Holt, všetci ryby nejedia, a tak sa na scénu dostavajú obľúbené rezne, ktoré nikdy nezradia žiadny slávnostný chod. Na výber máme stále celkom slušné spektrum mäsa. Niekto robí kuracie, iný bravčové, morčacie alebo teľacie. K nim sa ale opäť hodí obľúbená príloha, ktorou zatiaľ nič u nás ma Slovensku netrumflo, zemiakový šalát.
K vyprážanému kapru sa jednoznačne hodí recept na zemiakový šalát. Ten sa ale tiež stretáva s mnohými obmenami. Dokonca sa dá povedať, že každá rodina má svoj osobitý recept.
Ďalším tradičným hlavným chodom je aj vínna klobása, ktorá je zároveň symbolom oslavy slnovratu. Obvykle sa podáva vyprážaná na špajli so zemiakovou kašou.
Teraz sa presunieme k predjedlám, ktorým vládne polievka. Aká polievka prevažuje u vás doma? Rybia, alebo vývar? Alebo snáď hrachová či šošovicová?
Dávate si ešte pred polievkou nejaké malé predjedlo na zahriatie? Najmä, pokiaľ celý deň hladujete, pretože chcete vidieť zlaté prasiatko, je to na mieste. Žalúdok sa vám začne pomaly, ale určite rozťahovať. K najtradičnejším predkrmom patrí zaručene hubový kuba, šunkové rolky plnené chrenom alebo plnené vajcia. Okrem toho si môžete pochutnať aj na viacerých moderných predkmoch.
Tradičné štedrovečerné menu sa skladá až z deviatich chodov, ale túto tradíciu dodržuje už málokto. Dnes si väčšinou vystačíme s oblátkou, predjedlom, polievkou a samotným hlavným chodom. Niektorí z vás možno záver večera zakončia aj drobným dezertom, ale v tomto prípade sa už blížime k bezodným studniam.
Objavte podobné tipy
Recepty na štedrovečernú večeru
Ako drobnú inšpiráciu si uvedieme 3 obľúbené recepty, ktoré by na vianočnom stole chýbať nemali.
Hubový kuba
Na povrchu chrumkavý, vo vnútri vláčny. Tradičný a vhodný aj pre vegetariánov.
Ingrediencie:
- 300 g jačmenných krúp (veľkých)
- 110 g sušených húb
- 300 ml vývaru podľa chuti (alebo vody z namočených húb)
- 3 strúčiky cesnaku
- 1 veľká cibuľa
- 1 vrchovatá lyžica masla
- 1 vrchovatá lyžica masti
- 1 lyžica majoránky
- drvená rasca
- soľ
Postup:
- Krúpy si uvaríme v osolenej vode tak, aby boli takmer mäkké (asi 25 minút).
- Medzitým si necháme huby lúhovať 15 minút v horúcej vode.
- Potom ich scedíme (vodu si necháme, ak chceme) a vytlačíme.
- Nakrájame ich nadrobno, taktiež nakrájame cibuľu a prelisujeme cesnak.
- Na masti si osmažíme cibuľu dozlatista, pridáme huby, osolíme, pridáme rascu a restujeme 5 minút.
- Potom podlejeme vývarom alebo vodou z húb a dusíme 15 minút.
- Následne pridáme uvarené krúpy, cesnak a majoránku.
- Varíme ešte 5 minút, potom zjemníme maslom, premiestnime do pekáča a dáme krátko zapiecť na 220 °C do rúry.
Prinášame vám aj tie najlepšie recepty na perníčky. Inšpirujte sa u nás.
Rybia polievka
Pokiaľ si robíte na večeru rybu, je škoda nevyužiť aj jej hlavy a vnútorností. Polievku môžete podávať s vyprážanou žemľou.
Ingrediencie:
- rybia hlava
- cibuľa
- mrkva
- petržlen
- zeler
- maslo
- detská krupica
- soľ
- korenie biele mleté
- štipka zázvoru
- nasekaná petržlenová vňať
- štipka muškátového kvetu alebo orieška
- ikry alebo mliečie
Postup:
- Vývar si urobíme z hlavy bez žiabier, mrkvy, petržlenu, zeleru (časť zeleniny si necháme na strúhanie) a celej cibule.
- Potom vývar precedíme a urobíme si základ.
- Ďalšiu časť zeleniny si nastrúhame nahrubo a orestujeme na masle.
- Potom zalejeme vývarom a necháme variť.
- Na troche masla si osmažíme krupicu doružova a pridáme do polievky.
- Ikry a mliečie premiešame a dáme variť do polievky, polievka je vďaka tomu hustejšia.
- Ochutíme korením, osolíme a pridáme nasekanú petržlenovú vňať.
Vínna klobása
Na dve chrumkavé porcie budete potrebovať veľmi málo.
Ingrediencie:
- 500 g vínnej klobásy
- 1 lyžica sadla
Postup:
- Vínnu klobásu si rozdelíme na polovice tak, že ju prvýkrát v črievku, kde ju chceme oddeliť, zakrútime. Náplň tak nevytečie.
- Každý kúsok zatočíme do tvaru slimáka a prepicháme ostrými špajľami (cca 15 cm dlhými) do kríža (ideálne sú špízové špajle so špičkou).
- Dáme ich variť do horúcej vody na pol minúty, klobásy sa zatiaľ pekne zatiahnu.
- Potom klobásy vyskladáme na plech a z oboch strán ich potrieme rozpusteným sadlom.
- Pečieme na 150 °C 15 minút, potom ich otočíme a pečieme ďalších 10 minút.
- Počas pečenia ich podlievame výpekom.
- Hotové sú upečené dozlatista.
Zvyky pri štedrovečernej večeri
Okrem postu, ktorý by mal sľúbiť, že uvidíme zlaté prasiatko, sa dodržiavajú rôzne zvyky a povery. Lanom zviazané nohy stoličiek, žiadna večera, kým sa na oblohe neobjaví prvá hviezda a večera bez akéhokoľvek alkoholu. Pripomína vám niečo z toho jednu z povier, ktorá sa hovorila u vás doma? Pod tanierom možno na vás čaká šupinka z ryby, ktorú si dáte pre šťastie do peňaženky, aby ste mali veľa peňazí. Alebo z tohto dôvodu jete šošovicovú polievku?
Ľudové tradície a povery sa síce toľko v moderných domácnostiach nedržia, ale ak máte doma niekoho z generácie staršej, určite ste o takých veciach počuli. Keby napríklad moja svokra vedela, ako od stola stále odchádzame, najskôr by sa jej postavili všetky vlasy na hlave. Prináša to vraj smolu!
Ďalšiu smolu tiež prináša, keď niekto sedí chrbtom k dverám alebo je prestreté pre nepárny počet stravníkov. Rovnako je lepšie nejaký ten tanier navyše prestrieť. Nikdy nevieme, ktorý pútnik nás príde v túto slávnostnú chvíľu navštíviť.
A čo krájanie jablka alebo púšťanie lodičiek z orechových škrupín? Hviezda uprostred krásneho jablka bez chybičky nám má ukázať, že budeme celý rok šťastní. Lodička, ktorá odpláva mimo väčšinu, symbolizuje, že nás daný člen rodiny opustí. Doteraz slobodné dievčatá tlačené ku vdavkám sú možno nútené hádzať topánkou. Keď sa im podarí hodiť topánku za hlavu tak, že jej špička bude smerovať k dverám, môže sa tešiť, že sa do roka a do dňa vydá.
K tradíciám tiež neodmysliteľne patrí aj modlitba, ktorú vysloví hlava rodiny a poďakuje za to, že sú všetci zdraví. Na stole sa tiež každoročne držia aj vianočné oblátky, orechy a med. My danej osobe svoj opätok ponúkneme, poprajeme mu a on si na oplátku ešte odlomí kus oblátky. Takto oblátky a priania kolujú ďalej a ďalej.
Populárna je tiež muzika, väčšinou koledy, ktoré hrajú v pozadí a navodzujú tú správnu atmosféru Vianoc. Aké sú tie najlepšie vianočné pesničky? Inšpirujte sa!
O koľkej sa pustiť do štedrovečernej večere
Z osobnej skúsenosti môžeme povedať, že u rodín, ktoré majú deti, to čakanie na večeru nie je až také dlhé. Deti veľmi netrpezlivo očakávajú, čo sa im objaví pod vianočným stromčekom. V každej rodine je tak čas večere veľmi individuálny. Niekto večerí už okolo štvrtej hodiny, iný si necháva večeru na čas, keď vyjde prvá hviezda. Taký dobrý priemer, ktorý často počúvame a ktorý je aj u nás, je okolo šiestej hodiny večernej. Myslím, že je to tak akurát, aby sa príjemne povečeralo, a potom prešlo k rozbaľovaniu darčekov.
A ako to máte vy?
Podeľte sa s nami v komentároch!