Všetko počas sviatku Traja králi na jednom mieste. Tradície, zvyky, mená a oveľa viac

Šiesteho januára prichádzajú do Betlehema traja mudrci z Východu – traja králi.

Zároveň je to sviatok Zjavenia Pána.

Viete, aké tradície sa k tomuto dňu, okrem odzdobenia stromčeka, viažu?

Kedy oslavujeme Troch kráľov?

Sviatok Troch kráľov spadá na 6. januára. V tento deň odzdobujeme vianočný stromček a ukladáme vianočné dekorácie do krabíc, aby sme si ich schovali na budúci rok. Zdá sa, že Vianoce končia. Do postaveného Betlehema sa pridávajú postavy troch kráľov, ktorí prišli z ďaleka pokloniť sa Ježiškovi a priniesli mu symbolické dary. Než si objasníme, kde sa vzali traja mudrci z Východu, pozrite sa, na ktorý deň vychádza sviatok Troch kráľov.

Dátum Deň
6. januára 2024 sobota
6. januára 2025 pondelok
6. januára 2026 utorok
6. januára 2027 streda
6. januára 2028štvrtok

Ako to bolo s tromi kráľmi

Podľa Biblie prišli do Jeruzalema mudrci z Východu a pýtali sa na narodeného kráľa. Vraj zbadali na Východe jeho hviezdu a prišli sa mu pokloniť. Tiež mu priniesli dary – zlato, kadidlo a myrhu. Táto udalosť je zobrazovaná v trojkráľových hrách a betlehemoch, ktoré dnes môžete vidieť v mnohých podobách.

Čo bolo s tromi mudrcami ďalej, alebo kto skutočne boli, evanjelium neprezrádza. Mená mudrcov Gašpar, Melichar a Baltazár udáva slávna mozaika v bazilike San Apollinare v Revenne zo 6. storočia. Tiež sa dnes domnievame, že nešlo o kráľa v zmysle, v akom ich vnímame my, ale o mágov, ktorých v tom čase na Východe ľudia uctievali podobne ako kráľa.

Zdroj: alamoheightspres.com

Priviedla troch kráľov skutočne kométa?

V ľudovej tradícii sa nad betlehemami dáva kométa, ktorá symbolizuje hviezdu, ktorá priviedla troch kráľov z Východu až k malému Ježiškovi. V skutočnosti sa nejednalo o kométu, ale o vzácnu konšteláciu planét Jupitera a Saturnu.

Tri dary od troch mudrcov

Dary, ktoré priniesli traja králi Ježiškovi, majú symbolický charakter. Samotné obdarovanie sa prenieslo na juh Európy, kde je šiesty január deň, keď deti dostávajú darčeky. A čože to traja králi priniesli? Zlato, myrhu a kadidlo. Zlato malo symbolizovať bohatstvo, myrha očistu a kadidlo úctu a poklonu.

Viete, čo je to tá myrha?
Ide o vonnú živicu z balzamovníka myrhového, čo je ker rastúci na východe Afriky. Bola prostriedkom na očisťovanie a starí Egypťania ju používali na balzamovanie mŕtvych.

Sviatok Zjavenia Pána

Pôvodný starokresťanský sviatok, ktorý sa prekrýva so sviatkom Troch kráľov, je sviatok Zjavenia Pána. Pripomína krst Ježiša Krista v rieke Jordán, keď sa zjavilo jeho božstvo. Duch Svätý k nemu zostúpil v podobe holubice a Boh Ježiša označil za svojho Syna, v ktorom našiel zaľúbenie. Krstom Ježiš prejavil súdržnosť s hriešnymi ľuďmi a vode dal schopnosť odpúšťať hriechy. Tento sviatok sa nazýva Epifania a pravdepodobne ho oslavovali v Alexandrii už v 3. storočí. Je to teda sviatok Ježišovho krstu a pripadá tiež na 6. januára.

Trojkráľové tradície

C+ B+ PZ+ a platný letopočet

Zrejme ste si už niekedy všimli kriedou napísané písmená nad dverami. Viete, čo znamenajú? Existuje na to dvojaký výklad. Podľa jedného tvrdenia sa jedná o počiatočné mená troch kráľov. Druhé vysvetlenie odkazuje na latinské Christus mansion benedicat, čo v preklade znamená: Kriste, požehnaj tomuto domu. Pravdepodobne tento spôsob nahradil zvyky z doby pred príchodom kresťanstva, keď si ľudia na obydlie nanášali ochranné znaky. Niekedy sa pri žehnaní obydlia používala aj svätená voda alebo vykurovanie pomocou kadidla.

Zdroj: episcopalnewsservice.org

Trojkráľový koláč

Nazýva sa aj francúzsky koláč, pretože sa táto tradícia udržala dodnes predovšetkým vo Francúzsku. Oproti pôvodným zvykom sa zjednodušila, ale princíp zostáva rovnaký. Do koláča je zapečená najčastejšie porcelánová postavička. Následne sa koláč rozkrája a ten, kto vo svojom kúsku nájde postavičku (alebo fazuľu, hrach, kôstku či čokoľvek iné) sa stáva kráľom.

A aké sú povinnosti kráľa? Niekde musí kráľ zaplatiť pitie za celú spoločnosť, inde bol ozdobený korunou a kedykoľvek pozdvihol pohár, že sa napije, ostatní museli s ním. Kto sa nenapil, šašo mu začernil tvár. V súčasnosti sa vo Francúzsku porciuje koláč v priebehu celého januára a kráľ, ktorý nájde figúrku, je ďalší na rade, kto pozýva na ďalší koláč.

Druhý spôsob žrebovania kráľa sa robil bez koláča. Slúžili na to kartičky, ktoré sa losovali a obsahovali okrem kráľa aj ďalšie funkcie z kráľovského dvora. Dnes sú tieto kartičky a porcelánové sošky cennými zberateľskými predmetmi.

Tento zvyk sa stále drží vo Francúzsku, hoci pravidlá sú často upravované podľa potreby. Hra na kráľa sa stala tak obľúbenou, že už sa nehrá len v rodinách, ale aj na verejných miestach. Obľúbená je hlavne v školách a detských domovoch.

U nás sa spolieha skôr na tradičné pečivo. Ak hľadáte staré osvedčené recepty, určite sa nezabudnite pozrieť, aké koláče piekli naše babičky.

Zdroj: newlyswissed.com

Očistné rituály a skok do vody pre kríž

Očistné rituály sa spájajú so symbolikou Ježišovho krstu v rieke Jordán, tzn. nesúvisí s príchodom troch kráľov, ale súvisí so sviatkom Zjavenia Pána. Všetky rituály sa viažu k očiste domácnosti a tela, súvisia s očistnou silou vody.

V Grécku je dodnes zvykom skákanie do vody pre kríž. Kto ho vyloví z dna ľadovej vody, získa status statočného a má tú česť, kríž na čele sprievodu niesť po meste. Vy to ale neskúšajte (pokiaľ teda nepatríte ku skalným otužilcom), aby ste neležali až do februára doma so zápalom pľúc .

Zdroj: expresstorussia.com

Čo sa robí na Troch kráľov u nás dnes?

Zatiaľ čo väčšina ľudí na Troch kráľov akurát odzdobuje stromček, stále nájdete miesta, kde sa dodržiavajú ľudové tradície. Na týchto miestach sa organizuje trojkráľový sprievod, počas ktorého chodia traja králi, žehnajú obydliam a svätenou kriedou píšu na zárubňu dverí G+ M+ B+ s aktuálnym rokom. Spievajú sa koledy a v kostoloch sa svätí krieda a voda. Môžete si nechať posvätiť aj zlatý prívesok, aby vám nosil šťastie.

Trojkráľová koleda

Dnes si Troch kráľov pripomíname koledou My traja králi ideme k vám. V minulosti ju spievali chudobné deti, ktoré sa prezliekli za troch kráľov v snahe vykoledovať si nejaké jedlo.

Sviatok Troch kráľov vo svete

Na koniec pre vás máme niekoľko zaujímavostí, ako sa sviatok Troch kráľov oslavuje vo svete. Niektoré ľudové tradície boli živé aj u nás, ale nezachovali sa do súčasnosti (napríklad očista v ľadovej vode).

Deň obdarovania detí

V Španielsku, Taliansku a niektorých miestach vo Švajčiarsku je šiesty január dňom obdarovávania. Darčeky dostávajú deti podľa vzoru troch kráľov, ktorí prišli obdarovať Ježiška.

Potápanie na Epifániu

Sviatok Epifánie (Zjavenie Pána) prebieha súčasne so sviatkom Troch kráľov. Tam, kde ho ctia, sa organizuje obradné vhodenie kríža do vody. Pre neho muži a mládenci skočia do vody. Komu sa ho podarí vyloviť, ako sme už spomínali vyššie, sa stane hrdinom. Tento zvyk je stále živý v Grécku, v Rusku a v prímorských oblastiach, kam k moru ľudia nosili ešte navyše náboženské sošky a ikony, aby ich vo vode tiež symbolicky umyli.

Zdroj: i.dailymail.co.uk

Očista v ľadovej vode

Umývanie vo vode sa veľmi podobá potápaniu pre kríž, ale prebieha v oveľa umiernenejšom štýle. Najprv sa do ľadu vyseká diera, potom k nej prichádzajú ľudia sa rituálne umyť. Dokonca sa verilo, že keď sa v ľadovej vode vykúpu chorí, vyženie im chorobu z tela. Rovnako mala ľadová voda pomáhať duševne chorým. Tento zvyk sa ešte na niektorých miestach vykonáva na slovanskom východe.

Obchôdzka duchovného

Ďalšou menej známou tradíciou je obchôdzka duchovného z miestneho kostola. Chodí po dedine a obchádza domy, aby im požehnal. K týmto obchôdzkam sa viažu aj ľudové povery, ako napríklad táto: Keď dievča skryje pod prah prsteň a kňaz cez neho prejde, má si ho dievča dať na noc pod vankúš, a on jej v noci zjaví v snoch, ktorý muž je jej súdený. Obchôdzky duchovného sa stále konajú v Grécku, Bulharsku alebo Srbsku.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu