Tradičné vianočné rozprávky, ktoré nesmú na Vianoce chýbať. Pustite si ich tento rok aj vy!

Tiež sa každý rok nemôžete dočkať Vianoc a rozprávkového kolotoča?

Máte svoje najobľúbenejšie slovenské či české vianočné rozprávky, bez ktorých si sviatky neviete predstaviť?

Inšpirujte sa v našom článku a zistíte, či ste sa vo výbere TOP 5 rozprávok trafili.

Tri oriešky pre Popolušku

Tři oříšky pro Popelku - Kdepak ty ptáčku hnízdo máš
zdroj: youtube.com

Neexistuje snáď vianočná rozprávka, ktorá by bola slávnejšia ako práve Tri oriešky, ktoré si získali priazeň našich aj zahraničných divákov.

Klasická česko-nemecká rozprávka, ktorú v roku 1973 natočil Václav Vorlíček s Libuškou Šafránkovou ako Popelkou a Pavlom Trávníčkom ako princom, nechýba rok čo rok vo sviatočnej programovej ponuke.

Najčastejšie býva zaraďovaná na Štedrý deň v hlavnom večernom vysielacom čase.

Dej rozprávky sa nesie v klasickom duchu príbehu o Popoluške, ktorá musí znášať útrapy spojené s neznášanlivosťou jej macochy i nevlastnej sestry Dory.

Jedného dňa dostane Popoluška vetvičku s tromi lieskovými orieškami.

V prvom oriešku nájde poľovnícku uniformu, v ktorej sa stane kráľom honu. V druhom sú plesové šaty, v ktorých očarí princa počas plesu, na ktorý dorazí na Juráškovi.

Z toho však utečie a cestou stratí črievičku, ktorú potom bude princ skúšať všetkým dievčatám na statku.

Tretí oriešok obsahuje svadobné šaty, v ktorých princ konečne spozná svoju vyvolenú, navlečie jej črievičku a zistí, že je to ona, koho sa snažil v lese dohnať.

Úžasnú hudbu k tejto rozprávke zložil Karel Svoboda, text hlavnej piesne Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, napísal Jiří Štaidl a naspieval ju božský Kája Gott.

K Vianociam patria nielen rozprávky, ale aj pesničky. Zaspievajte si s nami tie najlepšie vianočné pesničky.

Pyšná princezná

Pyšná princezna - Zavázaný střevíček
zdroj:youtube.com

Jedna z najkrajších rozprávok nielen pre obdobie Vianoc je Pyšná princezná, natočená už v roku 1952. Krásna, ale veľmi pyšná princezná Krasomila sa odmietne vydať za šľachetného kráľa Miroslava.

Ten sa však vydá do jej rodného kráľovstva a v prestrojení pôsobí na zámku ako záhradník. Princezná sa do neho zamiluje a pod jeho vplyvom sa zbavuje všetkých rozmarov.

Obaja milenci spoločne ujdú a Krasomila cestou spoznáva život obyčajných ľudí.

Naučia sa pracovať, vážiť si aj maličkostí a zbavia sa svojej pýchy.

Neskôr ich kráľovskí poslovia dostihnú a napravená Krasomila tak zároveň odhalí aj záhradníkovu pravú totožnosť a nakoniec prijíma ponuku na sobáš.

Posvätná myšlienka, že láska dokáže prekonať všetky prekážky a že jej kúzlo napravuje aj tienisté vlastnosti každého z nás, robí z rozprávky jeden z hlavných televíznych tipov pre vianočné obdobie.

Bol raz jeden kráľ

Byl jednou jeden král - Lívance
zdroj:youtube.com


Krásna česká vianočná rozprávka z roku 1955, pod ktorou sa podpísal režisér Bořivoj Zeman, vznikla podľa klasickej rozprávky Soľ nad zlato.

Vďaka humorným situáciám je síce trochu netradičná, o to ale kúzelnejšia. V hlavných rolách si zahrali Ján Werich ako kráľ Ja I. a Vlasta Burian ako jeho radca Atakdále. Marušku stvárnila mladučká Milena Dvorská.

Pyšný a nafúkaný kráľ, ktorý ani nie je veľmi šikovný, žije ako vdovec. Vychoval 3 dcéry – Spevanku, Drahomíru a Marušku.

Jedného dňa sa rozhodne, že odovzdá žezlo tej, ktorá ho miluje najviac. Nádej vkladá do svojej najmladšej Marušky, tá však vyhlási, že otca miluje ako soľ, čo ho rozčúli a tak ju vyženie.

Maruška nájde útočisko u kúzelnej babičky a kráľ po niekoľkých pokusoch s neslanou hostinou a odobratí všetkej soli svojim poddaným, nakoniec zisťuje, že na tvrdenie jeho dcéry predsa len bolo niečo pravdy.

Svoju chybu uzná a od Marušky dostane soľničku so soľou, vďaka ktorej je dosť soli pre všetkých.

Rozprávka končí spoločnou svadbou, keď kráľ si berie vdovu Kubátovú, ktorá ako jediná odmietla odovzdať soľ, Maruška zase rybára, Drahomíra záhradníka a Spevanka svojho gajdu.

Viete, aké zaujímavosti s touto rozprávkou súvisia? Ak nie, mrknite sa do filmovej databázy.

Šialene smutná princezná

Šíleně smutná princezna Znám jednu starou zahradu
zdroj: youtube.com

Šialene smutná princezná je hudobnou filmovou rozprávkou s princeznou Helenou Vondráčkovou a princom Václavom Neckářom, ktorú natočil roku 1968 režisér Bořivoj Zeman.

Dej tejto rozprávky začína vo chvíli, keď sa kráľ Henrich Spravodlivý zo susedného kráľovstva vypraví na cestu s princom Václavom, aby si jeho syn vzal dcéru kráľa Dobromysla povedaného Veselého princeznú Helenu.

Obaja za detstva svojich potomkov uzavreli mier, ktorý má dokonať práve sobáš ich detí.

Princ si ale princeznú brať nechce, takže utečie a v kráľovskej záhrade sa zoznámi s neznámou dievčinou, ktorá sa mu zapáči a o ktorej po krátkom čase zistí, že je to sama princezná.

Počas zoznámenia ho ale zatknú a dajú do žalára, kde ho Helena pravidelne navštevuje bez toho, aby mala tušenie, že je to princ, ktorého si nechcela brať.

Začne sa hrať na smutnú princeznú, aby mohla byť s väzňom a nemusela si brať Václava. Za ženu ju dostane ten, kto ju rozveselí, čo sa nakoniec princovi síce podarí, ale princezná mu to prizná až neskôr, keď za ním príde do žalára, aby sa zmierili.

Medzitým si radcovia a generáli v jednej osobe zmyslia, že musí vypuknúť vojna a keďže všetci prepasú ultimátum, začína boj.

Nikto okrem generálov bojovať nechce, a tak ich Helena s Václavom unesú a nechajú ich bojovať v ringu s bahnom. Rozprávka končí ako inak ako kráľovskou svadbou.

Princezná so zlatou hviezdou

Princezna se zlatou hvězdou - Odhalení
zdroj: youtube.com

Obľúbená vianočná rozprávka rozpráva príbeh princeznej Lady, ktorá si nechce vziať za manžela zlého kráľa Kazisveta a tak sa snaží získať čas.

Keď si nechá ušiť troje nové šaty, myslí si, že to kráľ nedokáže, ale on všetko splní do bodky. S pomocou pestúnky sa Lada prezlečie do kabátu ušitého z myších koží, aby ju nikto nespoznal, a vyrazí do sveta.

Dorazí do kráľovstva princa Radovana, kde bude pomáhať v kuchyni. Jedného dňa sa rozhodne ísť bez prevleku na ples a tam sa do nej princ hneď na prvý pohľad zamiluje.

Na dôkaz lásky si navzájom vymenia prstene. Ten svoj potom Radovan objaví v polievke, ktorú mala kuchtička Lada prisoliť a prsteň jej počas toho skĺzol z prsta rovno do polievky.

Vďaka tomu nakoniec v dievčati s myším kožúškom spoznáva svoju milovanú.

Keď ju príde hľadať kráľ Kazisvet, princ s ním zatočí a zo svojho kráľovstva ho vypráska, takže môžu byť konečne Radovan s princeznou Ladou spolu.

Rozprávka končí svadbou, na ktorú dorazí kráľ Hostivít, otec Lady. Rozprávka je unikátna v tom, že je celá veršovaná. Režisérom bol Martin Frič, ktorý ju roku 1959 natočil.

Hlavnú úlohu mala pôvodne stvárniť Miriam Hynková, ale kvôli chorobe ju vystriedala Mária Kyselková v úlohe Lady a sekundoval ju Josef Zíma ako princ Radovan.

Pozrite sa do databázy na kompletné herecké obsadenie aj pár fotiek priamo z rozprávky.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu