Kde sa vzala tradícia barboriek? Strihanie 4. decembra čerešňových vetvičiek do vázy

Poznáte vianočné tradície barborky?

Rozkvitnutá vetvička je symbol nielen života.

Prezradíme vám, ako zvýšiť šance, že vaša barborka vykvitne.

Kedy sa oslavuje svätá Barbora?

Svätá Barbora sa oslavuje 4. decembra. V minulosti, keď ešte obchádzali Barbory, sa tak dialo v predvečer svätej Barbory. O tejto tradícii sa dočítate nižšie. Dnes sa totiž obmedzila už iba na strihanie vetvičiek.

Kto bola svätá Barbora?

Svätá Barbora, patrónka baníkov, je kresťanská mučeníčka. Žila v 3. alebo 4. storočí v Malej Ázii. (Ohľadom storočia sa pramene rozchádzajú.) Otec ju zavrel do veže, aby ju uchránil pred kresťanstvom. Prostredníctvom sluhu ale začala Barbora rovnako kresťanstvo vyznávať. Otec ju nechal najprv mučiť, a keď sa viery nezriekla, sťal jej mečom hlavu.

Zdroj: clemens-sels-museum-neuss.de

Rozkvitnutá vetvička ako symbol

Pojem barborka označuje vetvičku čerešne alebo višne, ktorá sa dáva do vody na sviatok sv. Barbory, aby vykvitla na Štedrý deň. Na Slovensku sa tento zvyk udržuje dodnes, málokto ale vie, aký je jeho skutočný význam. Rozkvitajúce vetvičky barboriek alebo rastliny (ruže z Jericha) sa stali symbolom zázrakov.

Prvopočiatok tradície barborky

K ruži z Jericha sa viažu dokonca legendy. Hovorí sa, že pri úteku Svätej rodiny do Egypta vypučala ruža z Jericha v miestach, ktorých sa Panna Mária dotkla nohou.

Tiež sa zázračne rozvinula a vykvitla v deň narodenia Ježiša Krista, zavrela sa pri jeho ukrižovaní a znovu rozkvitla, keď vstal Ježiš z mŕtvych. Preto sú rozkvitnuté vetvičky (nielen ruža z Jericha) symbolom zázrakov a vzkriesenia, a prisudzuje sa im veštecká schopnosť.

Magická moc barboriek

Bývalo zvykom, že si na každú vetvičku dievčatá upevňovali ceduľku s menom. Ktoré dievča vykvitlo prvé, mohla sa tešiť veľkému šťastiu v budúcom roku. To často súviselo so sobášom. Rozkvitnutá vetvička teda bola prísľubom skorej svadby, ale znamenala tiež prísľub hojnej úrody, zdravia v dome a priaznivého roku vôbec.

Podľa iných tradícií dievčatá pripevňovali na vetvičky ceduľky s menom chlapcov, ktorí im boli sympatickí. Tá, ktorá vykvitla najskôr, znamenala sobáš s dotyčným chlapcom.

Zdroj: Pixabay.com

Obchôdzka Barboriek

Predtým chodili po dedine v predvečer sv. Barbory dievčatá a ženy v bielych šatách a závojoch, niekedy s pomúčenou tvárou. Dobrým deťom rozdávali sladkosti, tým neposlušným hrozili metlou. Svoj príchod ohlasovali ťukaním na okno alebo zvonením na zvonček a zborovo spievali pieseň o svätej Barbore.

Tradícia barborky vo svete

Zvyk barboriek sa udržuje aj v Rakúsku, v Slovinsku, ale aj v Poľsku, Litve, Belgicku a Holandsku. Stretnúť sa s nimi môžete aj na Ukrajine a v Rusku. Na juhu Európy sa nestrihajú vetvy ovocných stromov, ale vysievajú sa semená obilia alebo šošovice do plytkých misiek.

Majú vyrásť do Štedrého dňa a predpovedať úrodu. V Provence sa dodnes miska s vyrašeným obilím dáva na štedrovečerný stôl. Vyrastené obilie na tanieriku nájdete aj v Chorvátsku, niekedy sa môže zasievať do rozpolenej repy.

Oväzuje sa stuhou v národných farbách. Dáva sa na stôl, pod vianočný stromček alebo na hroby.

Zdroj: expatincroatia.com

Ako sa starať o barborky, aby rozkvitli

Keď si v dobách minulých chceli dievčatá zaistiť, aby im barborka vykvitla, museli naberať vodu do úst a zalievať tak vetvičku. Dnes už máme menej náročné vychytávky, tak žiaden strach.

Veľa záleží na tom, ako vyvinutú a zdravú vetvičku striháte. Vyberajte takú, ktorá bude mať pekné vyzreté púčiky. Aby ste dali čerešňovej vetvičke väčšiu šancu na kvet, ihneď po nastrihaní ponorte vetvičky do vlažnej vody.

Potom zostrihnite šikmo končeky konárov tak, aby mali dostatočne veľkú plochu na nasávanie vody, a dajte ich do vázy s vodou. Nesmie vám uschnúť, podporiť ju môžete ešte rozprašovačom s vodou. Občas vymeňte vodu vo váze, aby vám vetvičky nezačali odspodu hniť.

Zdroj: Pixabay.com

Okrem barboriek môžete vyskúšať aj iné vianočné kvety, ktoré môžete doma pestovať. Poznáte vianočný kaktus? Nechajte si poradiť, ako sa o vianočný kaktus starať, aby vám na Vianoce kvitol.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu