Filipínske Vianoce trvajú štyri mesiace. Ako je to možné?

Na Filipínach majú najdlhšie vianočné obdobie na svete, oslavovať sa začína o tri mesiace skôr ako obvykle.

Krajina sa počas Vianoc premení na ríšu divov.

Niet divu, že sem v tejto dobe mieri aj mnoho turistov.

Ako vyzerá parol?

Kto je Manito?

Prečo deti túžia dostať modrú obálku?

Zistite, ako sa oslavujú Vianoce na Filipínach.

Kedy sa oslavujú filipínske Vianoce?

Filipíny sú ázijskou krajinou s najväčším počtom katolíkov, tvoria takmer 80 % obyvateľstva. Z tohto dôvodu sú tak Vianoce jedným z najdôležitejších sviatkov celého roka.

Na rozdiel od väčšiny ostatných častí sveta začínajú Filipínci oslavovať Vianoce už v septembri. Mesiace ber, ako sa im hovorí, predznamenávajú začiatok vianočnej sezóny, kedy sa vyrábajú tradičné lucerny, v obchodoch znie koledy a ľudia pátrajú po tých najvhodnejších darčekoch pod stromček.

Vianočné sviatky tu tak trvajú vlastne štyri mesiace, od septembra do decembra. Prečo začínajú filipínske Vianoce tak skoro? Hoci je náboženská viera v tejto krajine veľmi silná, rovnako silná je aj ich láska k nakupovaniu. Je to tak do značnej miery komerčný ťah.

Oficiálne oslavy začínajú 16. decembra. Na všetkých ostrovoch v krajine sa ľudia schádzajú na predvianočných vianočných omšiach zvaných Misa de Gallo alebo Simbang Gabi. Tieto omše trvajú deväť dní a ich korene siahajú až k španielskym misionárom, ktorí túto prax zaviedli v 17. storočí.

Vianočné sviatky vrcholia na Boží hod vianočný 25. decembra, na Štedrý deň večer sa koná veľká polnočná slávnosť zvaná Noche Buena. Mnoho ľudí zostáva hore až do nasledujúceho rána, kedy sa koná ďalšia bohoslužba. Oslavy pokračujú niekoľko ďalších dní a končia na sviatok Troch kráľov.

Vzhľadom na svoju koloniálnu minulosť majú Vianoce na Filipínach niektoré črty a tradície spoločné so Španielskom. Objavte, ako sa oslavujú španielske Vianoce.

Poznáte filipínske vianočné tradície?

Vianočné zvyky a tradície na Filipínach sú zmesou západnej a pôvodnej filipínskej kultúry. Nájdete tu Santa Clausa, vianočné stromčeky, koledy, omše, ale aj originálne rituály, ktoré vychádzajú ako zo španielskej histórie, tak zo starých domorodých obradov.

Obľúbenou vianočnou tradíciou je koledovanie. Ľudia obchádzajú svojich susedov v podomácky vyrobených kostýmoch a spievajú piesne, pri ktorých vtipne menia texty. Tento zvyk často začína už v polovici decembra. Koledovanie sa v posledných rokoch stalo tiež jedným z najväčších zdrojov príspevkov pre charitatívne organizácie v celej krajine.

Veľa Filipíncov pracuje v zahraničí. Počas Vianoc sa ale vracajú domov a je to často jediné obdobie v roku, kedy môžu byť rodiny pohromade.

Na Filipínach existuje mnoho spôsobov, ako povedať Veselé Vianoce. V krajine sa hovorí ôsmimi hlavnými jazykmi a každý z nich má svoj špeciálny pozdrav pre toto obdobie. Najrozšírenejším jazykom je tagalčina, v ktorej sa Veselé Vianoce prajú slovami Maligayang Pasko.

Čo patrí medzi filipínske vianočné symboly?

Jedným z typických symbolov filipínskych Vianoc je betlehem, ktorý sa tu označuje slovom Belen. Vzhľadom na to, že mnoho Filipíncov je katolíckeho vyznania, je príbeh o narodení Ježiška kľúčovou súčasťou vianočných osláv. Betlehemy sa vyrábajú z rozmanitých materiálov, často z porcelánu. Zvonku ich lemujú anjeli a mnoho blikajúcich svetielok.

Špecifickou vianočnou dekoráciou na Filipínach je vianočný lampáš, ktorému sa hovorí parol. Lampáš má tvar hviezdy, čím má pripomínať betlehemskú hviezdu. Lampióny sú vyrobené najmä z bambusu a papiera.

Pôvodne boli určené na osvetlenie cesty na Simbang Gabi a umiestnené na stĺpoch verejného osvetlenia, ale teraz ich nájdete v domácnostiach, obchodných centrách aj ďalších verejných budovách. Históriu tohto vianočného symbolu odhalíte prostredníctvom nasledujúceho videa.

Parol: The Symbol of the Filipino Christmas Spirit
zdroj: youtube.com

Ďalšou nevyhnutnou dekoráciou sú samozrejme vianočné stromy, pričom často sa rozsvecujú už v septembri alebo v októbri. Objavujú sa ako v domácnostiach, tak v kanceláriách, nákupných centrách aj na námestiach. Vzhľadom na filipínsku klímu sú vianočné stromčeky väčšinou umelé.

Okrem toho sa mestá rozžiaria vianočnými svetlami a každý víkend sa konajú ohňostroje a svetelné show odpočítavajúce dni do decembra.

Kto nosí deťom darčeky?

Darčeky sú dôležitou súčasťou sviatkov, pre Vianoce na Filipínach je typický zvláštny spôsob ich odovzdávania, ktorý sa nazýva Monito či Monita. Rovnako ako „tajný Santa“ sa obvykle uskutočňuje medzi skupinami priateľov, spolužiakov alebo kolegov z kancelárie.

Mechanizmus je jednoduchý. Každý deň alebo každý týždeň musíte dať svojmu Monito alebo Monite malý darček. Frekvencia závisí od pravidiel, ktoré si skupina stanovila, a obvykle je dohodnutá čiastka, ktorú bude darček stáť.

Mechanika výmeny sa môže líšiť. Niektoré môžu byť také jednoduché, že sa účastníci požiadajú, aby priniesli darček na základe dohodnutej sumy, a tieto darčeky sa neskôr na vianočnom večierku medzi účastníkmi vyžrebujú. Meno svojho Monita/Monity nemôžete prezradiť, zostane tajomstvom až do „dňa zjavenia“.

Deti sa tešia, až od starých rodičov, tetiek alebo krstných otcov dostanú červenú alebo modrú obálku s peniazmi. Tieto obálky sú vytvorené špeciálne na tento účel a hovorí sa im ang pao. Aký je pôvod tradície s vianočnými obálkami v ázijských krajinách?

Červená obálka na peniaze.
zdroj: lazada.com.ph

Na koho netrpezlivo čakajú argentínske deti? Zoznámte sa s tým, ako sa oslavujú Vianoce v Argentíne.

Čo sa je na Filipínach cez Vianoce?

Noche Buena je štedrovečerné jedlo, ktoré sa koná po Misa de Gallo. Pripravuje sa obrovské množstvo jedla, pričom samotná príprava jedla je rovnako dôležitou súčasťou tradície ako jeho konzumácia.

Čo patrí medzi obľúbené filipínske vianočné jedlá? Hlavným pokrmom je často lechon, pomaly pečené prasa podávané s chrumkavými škvarkami a plnené paprikou, ananásom, chilli, zázvorom a citrónovou trávou. Ako príloha sa podávajú rôzne omáčky.

Tradičným vianočným pokrmom je tiež embutido, sekaná z mletého bravčového mäsa so zeleninou, syrom a hrozienkami. Plní sa vajcami uvarenými natvrdo, hrozienkami, šunkou a nakrájanými párkami.

Obľúbené sú tiež rezance s nakrájanými párkami a mletým hovädzím mäsom, ktoré sa dusia v omáčke z banánového kečupu, cukru a paradajkového pretlaku.

Lumpiang ubod je označenie pre filipínske jarné závitky. Obvykle sú plnené krevetami, zeleninou, kokosom a bravčovým mäsom.

Najobľúbenejšími dezertmi sú sladký kokosovo-ryžový koláč bibingka a šalát buko, sladký ovocný šalát z drveného kokosu, rôzneho ovocia, želé, cukroviniek, tapioky a palmového cukru, zaliaty kondenzovaným mliekom a smotanou.

Zatiaľ čo bibingka sa kupuje, doma Filipínci pripravujú puto bumbong. Fialovo sfarbený dezert sa pripravuje z dusenej lepkavej ryže a varí sa v bambusovej tyči. Navrch sa nasype lyžica teplého masla, strúhaného kokosu a hnedého cukru a celý puding sa zabalí do banánových listov.

Filipínsky vianočný dezert z ryže.
zdroj: amiablefoods.com

Aké miesta na Filipínach cez Vianoce navštíviť?

Vianoce na Filipínach začínajú už v septembri, takže očakávajte, že nákupné strediská a domy budú mať výzdobu už počas jesene. Pokiaľ sa rozhodnete stráviť sviatky poznávaním najznámejších turistických miest, bude tu na vás čakať množstvo zábavných aktivít.

  • San Fernando – toto mesto každoročne organizuje Ligligan Parul, festival s obrími lampášmi parol, ktoré sa skladajú z tisícov rotujúcich svetiel, ktoré osvetľujú nočnú oblohu. Vďaka tomuto festivalu je San Fernando často považované za „hlavné mesto filipínskych Vianoc“.
Svetlá v meste San Fernando.
zdroj: manilatimes.net
  • Tangub – toto mesto na ostrove Mindanao organizuje mesiac trvajúcu vianočnú výstavu nazvanú Festival vianočných symbolov, ktorá zahŕňa iskrivé svetelné inštalácie kopírujúce slávne svetové pamiatky. Ďalšími turistickými miestami v Tangub sú Hoyohoy Highland Park, odkiaľ sa vám naskytne panoramatický výhľad na Panquilský záliv, a Memorial Hill s japonským kanónom z druhej svetovej vojny.
  • Baguio – hlavným dôvodom, prečo toto miesto navštíviť, je každoročná vianočná dedinka v Baguio Country Clube. Miesto vystihuje ducha sezóny vďaka lampiónom, svetielkom, a dokonca aj umelému snehu.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu