Inšpirácia na krásne vianočné pohľadnice na stiahnutie zadarmo. Vyrobte si ich sami!

Nič nepoteší vašich známych tak, ako vianočné pohľadnice v poštovej schránke.

Už viete, akú tento rok pošlete?

Alebo si chcete vyrobiť vianočnú pohľadnicu z vlastných fotiek alebo z toho, čo nájdete doma?

Poradíme vám, ako na to.

Klasické vianočné pohľadnice

Každá vianočná pohľadnica, ktorá pristane v poštovej schránke, ešte navyše s krásnym vianočným prianím, poteší. Aj keď sa môže zdať, že klasická pošta je zastaraná, stále je pre mnoho ľudí posielanie vianočných pohľadníc jedna z vianočných tradícií .

Chcete potešiť svojich príbuzných alebo známych pohľadnicou? Zohnať vianočnú pohľadnicu nebude problém. Už pred sviatkami sa objavujú v každom papiernictve. Ale aký si vybrať motív? Pozrieme sa, aké motívy sú najobľúbenejšie.

Pohľadnica Josef Lada – vianočná česká klasika

Kto by nemal rád české Vianoce Jozefa Lady a jeho dedinské zimné motívy? Taká vianočná pohľadnica poteší dospelých aj deti.

Vianočné pohľadnice od Jozefa Lady so zasneženou krajinou a mužom nesúcim stromček
Zdroj: tresbohemes.com

Kresťanské vianočné pohľadnice

Inou kapitolou sú pohľadnice s vianočnými motívmi s kresťanskou tématikou. Nájdete medzi nimi nádherné pohľadnice s vianočnými anjelmi, so svätou rodinou alebo s obrazmi z Betlehema. Niekedy bývajú doplnené srdečným vianočným prianím (o tom si ešte povieme nižšie).

Náboženská vianočná pohľadnica s prianím, s Jozefom, Máriou a Ježiškom
Zdroj: papercards.com

Vianočné pohľadnice s neutrálnymi motívmi

Ak si nechcete dlho lámať hlavu, aká vianočná pohľadnica bude tá pravá, môžete sa spoľahnúť na neutrálne motívy. Ktoré sú to? Predsa všetky symboly Vianoc. Pohľadnica s vianočným aranžmánom, ozdobami, stromčekmi alebo sviečkami potešia snáď každého.

Vianočné pohľadnice s prianím a ozdobičkami na stromčeku
Zdroj: mypostcard.com

Vianočné pohľadnice s prianím

Tému vianočných pohľadníc s predpísaným prianím sme už zahryzli pri pohľadniciach s náboženskou tématikou. Prianie nájdete buď spredu zakomponované do obrázku na pohľadnici, alebo môže byť predtlačené na druhej strane. Ideálne pre tých, ktorým sa nechce nič vymýšľať.

Vianočné pohľadnice s vytlačeným textom priania
Zdroj: rubylane.com

Vtipné vianočné pohľadnice

K Vianociam patrí radosť a veselice. Prečo ho nepodporiť ešte navyše vtipnou vianočnou pohľadnicou, nad ktorou sa zasmejete? Nájde sa ich nepreberné množstvo, veľa si ich robí srandu zo Santa Clausa.

Vianočná vtipná pohľadnica so Santa Clausom a jeho sobom
Zdroj: brainboxcandy.com

Detské vianočné pohľadnice

Nikto sa na Vianoce neteší viac ako deti. Aj na ne môžete myslieť pri nakupovaní vianočných pohľadníc. Väčšie deti ocenia aj kreslené vtipné pohľadnice, pre tie menšie zvoľte skôr jednoduché kreslené motívy. Predstavte si, akú budú mať radosť, keď zistia, že im v schránke pristál vianočný pohľad s ich menom!

Vianočné pohľadnice pre deti so Santmi, tučniakmi a snehuliakmi
Zdroj: Freepik.com

Čo napísať za vianočné prianie na pohľadnicu

Na vianočnú pohľadnicu sa hodí napísať krátke a výstižné prianie na prežitie sviatkov vianočných. Nezabudnite pripojiť podpis. Niektoré pohľadnice majú text predtlačený, na iné budete musieť zapojiť tvorivého ducha.

Viete, čo urobí vianočnú pohľadnicu ešte originálnejšou? Nechajte si vyrobiť vlastnú známku! Slovenská pošta ponúka možnosť objednať si platnú poštovú známku s vlastným motívom. Vyhotoví vám ich toľko, koľko si budete priať.

Ak sa vám nechce veľmi premýšľať, môžete sa inšpirovať tými najlepšími textovými blahoželaniami

Ako si vyrobiť vianočnú pohľadnicu z vlastných fotografií

Zatiaľ sme sa zmienili iba o vlastnej známke na pohľadnici. Určite vás napadlo, že najviac by sa hodila na pohľadnicu vyrobenú z vlastnej fotografie. Starí rodičia by určite ocenili vianočnú fotku s vnúčatami vo forme vianočného pozdravu. Motív je len na vás.

Návrh vianočnej pohľadnice z vlastných rodinných fotografií
Zdroj: mypostcard.com

Kde si nechať urobiť pohľadnicu z vlastných fotiek?

Na internete nájdete mnoho online služieb, ktoré vám vyrobia vlastné pohľadnice. Stačí si len v ich editore urobiť návrh. Tu si dajte pozor, od koľkých pohľadníc tlačia. Niekde začínajú až na desiatich, takže pokiaľ nemáte skutočne širokú rodinu, bude lepšie hľadať tam, kde vám vyhotovia jednu alebo dve.

Tieto služby ponúka aj Slovenská pošta. Pomocou mobilnej aplikácie alebo na webe pohľadniceonline.sk nahráte vybraný obrázok, odošlite ho na tlač a zároveň ho pošta môže poslať na adresu, kam si budete priať. A máte to bez starostí z pohodlia domova.

Ako si vytlačiť vianočnú pohľadnicu doma

Čo ak si chcete vytlačiť vianočnú pohľadnicu doma? Iste už máte pripravenú fotku vo fotoeditore a teraz už len chcete, aby vyšla taká, ako sa predáva v obchode. Ak máte kvalitnú atramentovú tlačiareň a špeciálny papier s označením GC1 (na tlač pohľadníc), môžete veselo tlačiť.

Vyrobte si vlastnú vianočnú pohľadnicu doma s deťmi

Vyrobiť pohľadnicu si môžete aj doma. Nemáme teraz na mysli vytlačený obrázok tlačiarňou, ale vlastnoručne vyrobený obrázok z najrôznejších vecí, ktoré doma nájdete. Určite to bude baviť vás aj deti.

Ak by ste však chceli namiesto pohľadnice vyrobiť rovno prianie, máme pre vás tipy a inšpiráciu, ako si krásne vianočné prianie vyrobiť doma.

Vianočné pohľadnice z gombíkov

Veľmi zaujímavá a neobvyklá bude vianočná pohľadnica z farebných gombíkov. Určite ich pár doma nájdete, a keby náhodou nie, nevešajte hlavu. Obchody pre tvorilky ponúkajú širokú ponuku gombíkov najrôznejších tvarov a farieb za super ceny.

DIY vianočné pohľadnice s motívom vianočného stromčeka vyrobeného z gombíkov
Zdroj: PInterest.com (autor: Hobbycraft)

Teraz si ukážeme, ako vyrobiť pohľadnicu s motívom venca a stromčeka. Smelo do toho, určite to zvládnete. (Obrázky sa môžu od vášho výtvoru líšiť, záleží na vás a vašej fantázii.)

Čo teda budete potrebovať?

 • kus tvrdého papiera, farba záleží na vás (rozmer pre vašu pohľadnicu je ľubovoľný, tradičná je 10×15 cm)
 • rýchloschnúce priehľadné lepidlo alebo tavnú pištoľ
 • farebné gombíky (farby podľa motívu, na veniec zelené, na snehuliaka biele, na vianočný stromček podľa farby, do ktorej chcete ladiť ozdoby)
 • mašličku (v prípade stromčeka hviezdu a kmienok z trblietavého papiera)

Postup:

 1. Rozvrhnite si motív. Pre veniec si môžete ľahko načrtnúť kružnicu pomocou kružidla. Pri stromčeku by línie ceruzky boli vidieť a ťažko by sa vám gumovali. Preto je lepšie vyznačiť si jeho obrys pomocou bodiek, kde budú gombíky.
 2. Rozmiestnite si gombíky na vyznačené miesta. Vyzerá to dobre? Potom môžete prejsť k ďalšiemu kroku. Ak nie, urobte znova krok 1 a 2.
 3. Vezmite lepidlo a gombíky prilepte na vyznačené miesta.
 4. Na veniec dolepte mašľu. K stromčeku dolepte hviezdu a kmienok.
 5. Máte hotovo!
DIY vianočné pohľadnice vyrobená z gombíkov s motívom vianočného venca s mašľou
Zdroj: housebeautiful.com

Lepiť nemusíte len gombíky. Máte doma cestovinové mašličky? Skúste ich zafarbiť napríklad temperovými farbami na zeleno a zostaviť z nich stromček! Prilepte, ozdobte zelenou mašľou a hviezdou a vznikne vám ďalšia netradičná pohľadnica.

Akú techniku zvoliť pre namaľovanie vianočnej pohľadnice

Pohľadnicu nemusíte vyrobiť iba z toho, čo nájdete doma. Môžete ju jednoducho namaľovať. Čím? Záleží na vás, akú techniku preferujete. Pre inšpiráciu vám ukážeme, ktoré techniky skombinovať, aby vianočné pohľadnice vyzerali pekne.

Skombinujte vodové farby a voskovky

Potreby:

 • kvalitná biela voskovka
 • vodové farby
 • štetec
 • kelímok s vodou
 • tvrdý biely papier na pohľadnicu v požadovanom rozmere

Postup:

 1. Bielou voskovkou nakreslite jednoduchý vianočný motív na bielu pohľadnicovú kartu.
 2. Pripravte si vodovú farbu a opatrne nanášajte na kartu. Môžete miešať rôzne odtiene pre lepší efekt.
 3. Voskovková silueta by mala vystúpiť a byť jasne vidieť.
 4. Nechajte uschnúť.
 5. Môžete dopísať ozdobným písmom priania a máte hotovo.
DIY vianočné pohľadnice vyrobené pomocou vodových farieb v rôznych farbách a pomocou voskoviek
Zdroj: thepioneerwoman.com

Vianočné pohľadnice ako koláž

Kolážou z rôznych materiálov dosiahnete skutočne bohato zdobené pohľadnice, ktorá sa bude podobať umeleckému dielu. Naučíme vás to na anjelikovi, ale akonáhle prídete, ako na to, môžete si motív vymyslieť svoj.

DIY vianočné pohľadnice s anjelom vyrobené ako koláž z rôznych materiálov
Zdroj: tutknow.ru

Čo budete potrebovať?

 • veľmi tvrdú štvrtku alebo kartón hnedej farby (veľkosť môžete zvoliť A5 alebo tradičné 10×15 cm)
 • vytlačený papier s notami (môžete nad sviečkou opáliť okraje pre zvýšenie efektu)
 • zelenú mašličku
 • tenký zlatý ozdobný povrázok
 • vystrihnuté ozdoby z papiera – vločky, obrúsky, kvety a vetvičky (štýl je na vás, ale ak chcete, môžete sa inšpirovať aj inými ozdobami z papiera, ktoré si zvládnete vyrobiť a mohli by ste ich zahrnúť do koláže)
 • dva malé valčeky zo svetlo hnedého kúska papiera na zvončeky
 • vystrihnutého anjela z vianočnej pohľadnice
 • dve zápalky
 • lepidlo

A ideme na to:

 1. Na štvrtku veľkosti pohľadnice nalepte pripravený papier s notami.
 2. Do ľavého rohu nalepte zelenú mašľu. Jej stred môžete ozdobiť vystrihnutou vločkou z papiera.
 3. Jednu vystrihnutú ozdobu nalepte zhruba doprostred papiera s notami, bližšie k spodnému okraju.
 4. Tam umiestnite anjela.
 5. Do ľavého rohu prilepte ďalšie pripravené papierové dekorácie, k nim vystrihnuté vetvičky z papiera.
 6. Teraz vezmite pripravené malé papierové valčeky. Vložte do nich zápalky, na konci mierne stlačte a prilepte do pravého rohu ako zvončeky. Ich okolie môžete ozdobiť opäť papierovou dekoráciou alebo mašľou.
 7. Vymerajte si dva kúsky zlatého ozdobného povrázku tak, aby viedol od zvončekov do rúk anjela. Odstrihnite a pripevnite.
 8. Podľa vkusu môžete dozdobiť farebnými korálkami.

Vianočné pohľadnice na stiahnutie zadarmo

Hmotná pohľadnica ale nie je nutná. Dnešný svet žije veľa na internete a sociálnych sieťach. Ale aj cez počítač alebo mobil môžete svojim blízkym a priateľom poslať pohľadnicu. Na internete nájdete mnoho zdrojov od free fotobánk po stránky ponúkajúce vianočné pohľadnice na stiahnutie. Ide skôr o pekné obrázky s prianím na Vianoce, ale poteší podobne ako hmotná pohľadnica. Pozrite sa na tie najlepšie.

Vianočné pohľadnice s horiacou sviečkou a nápisom Merry Christmas
Zdroj: Pixabay.com
Vianočné pohľadnice na stiahnutie zadarmo so zlatým zvončekom a nápisom Merry Christmas
Vianočné pohľadnice na stiahnutie zadarmo s anjelom a prianím v angličtine
Vianočné pohľadnice na stiahnutie zadarmo s vianočnými ozdobami v podobe knižiek
Vianočné pohľadnice na stiahnutie zadarmo s ozdobou so srdiečkom
Vianočné pohľadnice so Santa Clausom, stromom a darčeky
Vianočné pohľadnice na stiahnutie zadarmo so snehuliakmi v zasneženej krajine
Vianočné pohľadnice na stiahnutie zadarmo s obrovským snehuliakom a zasneženým domom
Zdroj: všetko Pixabay.com

Druhý variant je, že si pohľadnice môžete zadarmo stiahnuť a vytlačiť doma. Ochudobníte sa ale o ten skvelý pocit z hotového diela, ktoré by ste určite dokázali vyrobiť vlastnými rukami.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu