Vyrobte si vianočné dekorácie z prírodných materiálov za pár desiatok minút. Inšpirujte sa!

Chcete mať tento rok vianočnú výzdobu štýlovú a pritom netradičnú?

Čo ak sa nezameriate len na klasické sklenené či plastové ozdoby a skúsite si nejaké vianočné dekorácie vyrobiť vlastnými rukami?

Naučte sa vyrábať vianočné dekorácie z prírodnín. Nie je to nič zložité, vyzerá to pekne, a ak máte potomkov, môžete zapojiť aj ich.

Vyrábať môžete zo skutočne veľkej škály materiálov. Šišky, lišajníky, žalude, šípky alebo aj jedlé sušené ovocie, zelenina a orechy sú na takú dekoráciu viac než vhodné.

Určite môžete použiť aj mnoho ďalších vecí, pričom niektoré z nich používame aj v návodoch v tomto článku. Inšpirujte sa!

Tropické ovocie

Predtým sa na stromček zavesili malé jabĺčka alebo krížalky, ale dnes je sortiment oveľa bohatší. Obľúbené je najmä tropické ovocie v podobe citrusov (pomaranče, citróny), ale super je aj karambola.

Vybrané ovocie nakrájajte na 0,5 cm hrubé plátky a usušte. Sušiť môžete na kúreniu, v teplovzdušnej rúre (max. pri 50 °C) alebo v sušičke ovocia.

Do suchých plátkov urobte šidlom alebo niečím iným ostrým dierku a prevlečte šnúrku, aby šlo ovocie zavesiť na stromček ako ozdoba.

Môžete tiež jednotlivé plátky navliecť na šnúrku a urobiť veľkú závesnú ozdobu, ktorá bude pripomínať girlandu.

Plátky ovocia preložte suchým lístím a na niektorý plátok ešte prilepte kúsok škorice lepiacou pištoľou.

Sušené ovocie ako dekorácia na vianočný stromček.

Prútený stromček z prírodných materiálov

Aké prírodné materiály budete potrebovať?

  • Prútie (tenké aj silné)
  • Povrázok hnedej farby
  • Prírodný materiál – lepidlo, nožnice, malé šišky, orechy, škoricu vcelku, guľôčky z povrázkov, korálky, badián atď. (záleží na tom, čo máte po ruke) a svetelnú reťaz (stačí 2 m).

Začnite tým, že vezmete tenké prútie a vytvoríte z neho kruh spletením. Do kruhu postupne zapichnite 6 silnejších prútikov a hore ich zviažte povrázkom dohromady, aby vznikla kostra stromčeka.

Okolo celej kostry potom prepletajte jednotlivé tenké kúsky prútia, odspodu až k špičke.

Akonáhle dopletete strom až hore, starostlivo ho ovažte povrázkom tak, aby sa prútie spevnilo a zároveň sa vytvorila špička.

Než začnete zdobiť, prestrčte dovnútra čo najopatrnejšie svetelnú reťaz, aby zostal vonku len kábel so zástrčkou.

Potom sa pustite do samotného zdobenia s pomocou lepiacej pištole. Každú šišku, orech, škoricu atď. prilepte troškou lepidla k stromčeku.

Takto postupujte, až kým nebude celý ozdobený alebo vám nedôjdu prírodné ozdoby. Až stromček rozsvietite, bude kúzelný.

Prírodné vianočné dekorácie z vetvičiek a šišiek
Zdroj: icreativeideas.com

Vianočné ozdoby z lesa

Šišky sú vďačný prírodný materiál, pretože s nimi môžete tvoriť, čo chcete. Niekto ich necháva čisto prírodné, len na ne priviaže šnúrku a rozvesí na stromček. Krásne vyzerajú aj šišky, ktoré namaľujete zlatou alebo striebornou farbou.

A čo tak šiškové bábiky? Stačí len nastrihať z látky kolieska s priemerom 6-7 cm, kvapnúť na širší koniec šišky lepidlo a položiť koliesko látky, to bude sukienka, na nej prilepte väčší korálik, na ktorý namaľujete tvár a nakoniec nastrihajte kúsky vlny, prilepte na korálik a máte vlasy. Nakoniec už len pridáte šnúrku a ozdoba je na svete.

Krásne a jednoduché bábiky zo šišiek
Zdroj: fler.cz

Dekorácia zo škrupín orechov

Vianočná reťaz z vlašských orechov je tradičnou ozdobou, ale skúsili ste už použiť orechové škrupiny?

Orech sa rozpolí tak, aby sa neporušila škrupina, vyberte jadro (to použite na pečenie koláčov), medzi polovice škrupín dajte šnúrku a prilepte ich k sebe.

Na šnúrke urobte mašličku, a ak chcete, môžete škrupiny ozdobne namaľovať alebo na spodnú časť prilepiť kúsok vianočnej stuhy.

Pokojne ich môžete len zlepiť a nafarbiť zlatou farbou. Na mise budú vyzerať úžasne.

Pozlátené škrupiny od vlašských orechov
Zdroj: pixabay.com

Prútené ozdoby

Prútie je veľmi vďačný materiál, z ktorého môžete vyrábať množstvo rôznych dekorácií a jednou z nich sú aj ozdoby. Čo si pripraviť?

  • vŕbové prútie (prípadne brezové), drôt, zlatú farbu, borovicové šišky a škrupiny od orechov, k tomu nožnice, kliešte, štetec a lepiacu pištoľ.

Pripravte si 3 rovnaké zväzky tenkých prútikov, nechajte jeden vcelku a ďalšie dva rozdeľte na dve časti, takže budete mať 4 tenké zväzky a 1 silný. Jednu polovicu zväzku položte na stôl, naň položte silný zväzok a cez neho druhú polovicu druhého zväzku.

Drôtikom ich pripevníte k sebe a posuňte tak, aby vytvorili písmeno X. Nakoniec vzniknuté X vložte medzi posledné dve polovice a zadrátujte. Vznikne vám hviezda, ktorej konce zrežte do špičky, konce omotajte ešte drôtom, pokiaľ možno nepravidelne. Hviezdu natrite zlatou farbou a prilepte na ňu borovicovú šišku, ktorú tiež môžete pozlatiť, a ešte pridajte škrupinu od orecha, tú nechajte prírodnú.

Hotovú hviezdu môžete tiež prepliesť a osvietiť vianočným osvetlením.

Hviezdu z prútia môžete osvietiť vianočným osvetlením
Zdroj: christmasltd.com

Prírodné ozdoby na vianočný stromček

Medzi prírodné dekorácie môže patriť aj ovocie a zelenina, preto si teraz skúsime vyrobiť pár ozdôb aj z nich. Vyzerajú naozaj nezvyčajne a pritom roztomilo. Čo budete potrebovať?

  • Lepiacu pištoľ, zeleninu (mrkva, petržlen, červená repa), nôž, doštičku a jablká.

Zeleninu nakrájajte na kolieska a oválky hrubé asi 3 – 4 mm, jablko zbavte jadrovníka a rozkrájajte na kolieska. Ak máte sušičku, usušte zeleninu s jablkami v nej, pokiaľ nie, nechajte jablká usušiť na vzduchu, aby sa nelámali, a zeleninu dajte sušiť do pootvorenej rúry na 60 – 70 °C.

Vašim cieľom je výroba vianočných hviezdičiek. Vezmite vždy veľké koliesko a naň prilepte lepiacou pištoľou malé kolieska, zhruba 6 až 7 (stred môže byť červená repa a okolo malé mrkvy alebo petržleny). To isté urobte s oválnymi plátkami zeleniny.

Ďalšia hviezda je kombináciou červenej repy ako stredu a jablčných krížal ako cípov hviezdy, k tomu pridajte ešte kúsok mrkvy na stred. Kombinovať môžete rôzne, ako napríklad na cípy krížal nalepiť ešte malé plátky mrkvy, tvorte skrátka rôzne tvary a vzory, ako vás napadne.

Čo tak skúsiť jablčné gule? Vezmite osem plátkov jabĺk (krížal) na jednej strane ich rozstrihnite a zrolujte do kornúta (bude to vyzerať ako malá ružička) a koniec zalepte. Akonáhle máte všetky plátky zrolované, prilepte ich koncami k sebe tavnou (lepiacou) pištoľou, čím vznikne ozdobná guľa, ktorú zavesíte na stromček drôteným háčikom alebo šnúrkou.

Nádherné prírodné dekora na stromček.
Šišky ako vianočná ozdoba na stromček.

Ozdoby na vianočný stôl

Myslíte, že to nejde jednoducho? Na tieto ozdoby potrebujete len lepiacu pištoľ, šišky a vianočnú stuhu. Tú nastrihajte na rovnako dlhé diely, na každom uviažte peknú mašličku a tú potom prilepte na šišku.

Takto si pripravte niekoľko šišiek a tie potom zaveste na okraj stola cez obrus. Pripevnite ich špendlíkom k obrusu a nechajte visieť zo stola.

Ozdoby na vianočný stôl zo šišiek.
Zdroj: promaminky.cz

Naučte sa, ako vyrobiť vianočné dekorácie na stôl. S našimi návodmi to zvládne každý.

Vianočné škoricové svietniky

Poznáte škoricové svietniky?

Potrebujete 3 silné, rôzne vysoké sviečky, celú škoricu, prírodný povrázok, vianočnú stuhu, rolničku, škrupinu orecha a starý gombík.

Prilepte celé škorice dookola na každú sviečku, prostriedok zaviažte povrázkom a na prvú sviečku prilepte rolničku.

K tomu kúsok povrázku, ktorý ozdobne vytvarujte. Ďalšiu sviečku pripravte rovnako, ale namiesto špagátu ju zviažte napríklad vianočnou stuhou, urobte na nej mašličku a doprostred mašle nalepte gombík. Fantázii sa medze nekladú.

Poslednú sviečku, tú najmenšiu, oblepte polovičkami škorice, zviažte povrázkom a cez neho nalepte škrupinu orecha. Potom všetky tri sviečky postavte doprostred sviatočnej tabule a zapáľte ich. Tá vôňa pri večeri bude neodolateľná.

Sviečka v škoricovom svietniku.
Zdroj: wikihow.com

Zaujíma vás, čo prináša imelo a prečo by malo visieť nad vianočným stolom? Prečítajte si o tom viac.

Prípadne namiesto škorice môžete použiť aj tvrdý papier. Presne ako v nasledujúcom videu.

Podzimní dekorace do pokoje - skořicové svícny, ombre šišky, dekorační list

Farby Vianoc

Viete, akú zvoliť farbu Vianoc na tento rok?

Úplnou klasikou, ktorá nestarne a nestráca na popularite, je červená.

Zelený stromček a červené ozdoby sú skrátka cool. Nádych luxusu získate použitím zlatej farby, ktorá obzvlášť s červenou tvorí veľmi silné duo.

Atmosféru Vianoc aj zimy navodia studené farby, čo je napríklad ľadovo biela, strieborná, modrá alebo svetlo modrosivá. Tieto farby odrážajú krásu zamrznutej zimnej krajiny.

Ani svetlo fialová nie je na zahodenie. Je to zmes ľadového chladu s hrejivou červenou. Svetlý tón dodá efekt zamrznutej vody či snehu, čo umocníte ešte kombináciou s bielou.

Ostatne s bielou farbou sa môžete pohrať trošku viac. Vybavte sa ozdobami, reťazami, rôznymi dekoráciami a tak ďalej. Spojte bielu s červenou, pridajte trochu zlatej a máte úplne dokonalé spojenie troch najobľúbenejších farieb Vianoc.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu