Ako sa oslavujú slovenské Vianoce? Sú podobné našim, rozdiely ale nájdete

Vianoce na Slovensku sú plné milých zvykov a tradícií.

Veľmi sa podobajú tým našim.

Pozrite sa, ktoré tradície u nás vymizli, ale u našich susedov stále žijú!

Kedy sa oslavujú Vianoce na Slovensku?

Vianoce na Slovensku začínajú 24. decembra. To je Štedrý deň, kedy sa rodiny schádzajú pri večeri a deti rozbaľujú večer pod stromčekom darčeky. Vianociam predchádza štyri týždne tzv. advent, kedy sa ľudia pripravujú na Vianoce . Každú nedeľu zapáli sviečku na adventnom venci, deti otvárajú okienka adventného kalendára.

25. decembra je Boží hod vianočný, prvý vianočný sviatok. 26. decembra majú na Slovensku, rovnako ako u nás, štátny sviatok na svätého Štefana.

Vianoce tu končia tiež zhodne s tými našimi, a to 6. januára na Tri kráľa.

Vianočné dekorácie a čakanie na Štedrý deň

S úderom adventu prichádza prvá vianočná dekorácia, ktorou je nám dobre známy adventný veniec. Naň sa umiestnia štyri sviečky. Každú nedeľu sa jedna zapáli. Deti si odpočítavajú dni do Štedrého dňa pomocou adventného kalendára, v ktorom si každý deň smú otvoriť jedno okienko, v ktorom na nich čaká sladká čokoláda.

Zdobenie domov svetielkami a ďalšími vianočnými dekoráciami prebieha rovnako ako u nás . K dekoráciám a slovenským tradíciám patrí aj stavanie betlehemov.

Zdroj: kvety.sk

Zdobenie stromčeka

Stromček sa na Slovensku zdobí snáď v každej rodine. Väčšinou sa zdobí deň pred Štedrým dňom, alebo na Štedrý deň dopoludnia. V niektorých rodinách zdobia stromček rodičia tajne, aby ho deti objavili až rozsvietený s darčekmi.

Štedrovečerné tradičné jedlo

V jednotlivých regiónoch sa tradičné večere líšia hlavne zložením jednotlivých chodov. Všade ale večera začína tým, že sa rodina zíde pri stole a spoločne sa pomodlí . Po celom Slovensku sa ako prvá jej tradičná oblátka namáčaná v mede. Nasleduje polievka, väčšinou kapustnica.

Hlavný chod sa skladá zo zemiakového šalátu a vyprážané ryby. Najrozšírenejší je na Slovensku kapor. Niekedy sa môže objaviť losos.

Zdroj: https://brezno.dnes24.sk

Aké ďalšie jedlá nesmú chýbať?

  • pečený múčnik – medovníky a ďalšie zákusky
  • tzv Štedrák, koláč s orechmi, makom a lekvárom
  • vianočka
  • opekancov alebo bobalky – bochníčky z kysnutého cesta posypané makom

Kto chodí na Vianoce na Slovensku s darčekmi

Na Vianoce chodí na Slovensku, rovnako ako u nás, Ježiško. Chodí večer, takže po večeri sa rodina presúva k stromčeku, kde sa deti dychtivo vrhnú na nadelené darčeky.

Slovenské vianočné zvyky a tradície

Betlehemské svetlo

Pre mnoho ľudí na Slovensku je dôležitou tradíciou Vianoc Betlehemské svetlo. Každý rok pre neho jazdia slovenskí skauti priamo do Betlehema, aby si ľudia mohli kúsok z neho odniesť z kostola až k sebe domov. Je to symbol ľudskej jednoty a priateľstva.

Večera začína s východom prvej hviezdy. Zvykom je sa na Štedrý deň postiť. Deťom sa hovorí, že keď vydrží celý deň nejesť, uvidí zlaté prasiatko, alebo zlatú hviezdičku.

Cesnak pre zdravie

Na niektorých miestach na Slovensku sa jej po oplátke máčanej v mede pri štedrovečernej večeri plátok cesnaku pre zdravie.

Sfukovanie sviece

V niektorých rodinách sa odohráva večera po tme za svitu jednej sviečky. Existuje dokonca povera, ktorá sa viaže na sfukovanie sviečky. Keď ide dym rovno hore, rodina bude zdravá. Ak ide dym krivo, dajú sa v ďalšom roku očakávať zdravotné problémy.

Rozkrojenie jabĺčka

Často sa pri štedrovečernom stole rozkrojí jabĺčko pre šťastie. Krája sa tak, aby sa z jadrovníka stala hviezdička. Hviezda veštia zdraviu celej rodine.

Zdroj: slovakcooking.com

Medový krížik na čelo

V niektorých regiónoch Slovenska je zvykom, že otec rodiny urobí pred večerou všetkým na čelo medový krížik.

Šupiny ako záruka peňazí

Aby si na Slovensku rodina zaistila, že bude v nasledujúcom roku dobre finančne zaopatrená, dávajú sa pod obrus šupiny z kapra. Niekde dokonca mince.

Slovenské vianočné koledy a rozprávky

Rovnako ako české koledy sú tie slovenské plné motívov narodenia Ježiška, betlehema a pastierov.

Do hory, do lesa, valasi! | Slovenské Vianočné koledy | Zbierka | 20 minútový mix

Slovenská rozprávka na vianoce

Na Slovensku sa teší z mnohých českých rozprávok, na Vianoce tradičné hlavne Princezná so zlatou hviezdou na čele. Zo slovenskej klasiky beží na Vianoce Rysavá jalovica.

Tešíte sa na vianočné rozprávky? Pozrite sa, ktoré rozprávky nemajú na Vianoce chýbať .

Kde stráviť Vianoce na Slovensku?

Napadlo Vás, že by ste sa tento rok išli pozrieť na Vianoce na Slovensko? Potom by ste rozhodne nemali zmeškať slovenské vianočné trhy a jarmoky .

Alebo premýšľate o tom, že sa strávite Vianoce na horách? Tieto destinácie vás určite očarí. Sneh na Vianoce napokon patrí. Oslávte Vianoce pri zjazdovke! Napríklad Jasná Nízke Tatry ponúka ubytovanie priamo pri svahu a sľubuje výnimočnú vianočnú atmosféru hotela. Samozrejmosťou pobytu je aj neobmedzený vstup do wellness a bazénového hotela.

Pobyt na Štrbskom plese cez Vianoce sľubuje dokonca slávnostnú vianočnú večeru. To je úžasná príležitosť ochutnať vianočnú slovenskú kuchyňu. Vstup do wellness je samozrejmosťou, čaká vás tu sauna aj vírivka. Tu sa môžete nechať cez Vianoce rozmaznávať a rozmaznávať a uniknete vianočnému zhonu.

Zdroj: dudince-mesto.sk

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu