Slovinské Vianoce sú na darčeky bohaté. Mikuláš, Božiček aj Dedo Mráz.

Slovinsko v sebe vďaka svojej histórii zaujímavým spôsobom spája vianočné zvyky východu a západu.

Z akého dôvodu Slovinci na Štedrý deň zapaľujú tri sviece?

Čo je to potica a ako sa pripravuje?

Prečo sa v decembri oplatí navštíviť Postojnské jaskyne?

To a ešte oveľa viac o tom, ako sa oslavujú Vianoce v Slovinsku, sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Slovinsku?

Vianoce v Slovinsku sú predovšetkým rodinnými sviatkami. Obvykle sa na Štedrý deň 24. decembra rodina zíde pri štedrovečernej večeri a veriaci ľudia idú na polnočnú omšu.

Slovinci nazývajú Štedrý deň ako Sveti večer alebo svätý večer. Častým zvykom je, že rodiny zapália tri sviečky, ktoré predstavujú Otca, Syna a Ducha Svätého z Trojice, a tieto sviečky sa vložia do pšeničnej trávy.

Na Boží hod vianočný Slovinci obvykle navštevujú priateľov a vydávajú sa von, aby podnikli nejakú rodinnú aktivitu. Okolo Silvestra si niektoré rodiny stále dodržiavajú tradíciu Deda Mráza.

Poznáte slovinské vianočné tradície?

V minulosti bolo bežné, že si ľudia na Vianoce, slovinsky božič, zdobili miestnosti ozdobami zo vždyzelených rastlín a plodov prírody, napríklad fazuľami navlečenými na nite či klasy pšenice. Ozdoby znázorňovali radosť z bohatej úrody v predchádzajúcom roku a zároveň nádej, že aj nadchádzajúci rok bude úrodný.

Starodávnym zvykom, ktorý sa dodržuje dodnes, je sadenie pšeničných zŕn. Pokiaľ vám do Vianoc vyklíčia, je to symbol nádeje a šťastia v nasledujúcom roku.

Od 19. storočia sú Vianoce v Slovinsku spojené s tradíciou betlehemov, ktoré sa vyznačujú bohatou kreativitou. Pod stromček si môžete postaviť betlehem zo slamy, porcelánu alebo dreva. Úplne mimoriadny zážitok ponúkajú živé betlehemy, ktoré môžete v sviatočnom období navštíviť v jaskyniach.

S hľadiska dekorácií sú okrem vianočných stromčekov časté vence, nielen tie adventné so štyrmi sviečkami, ale aj vence, ktorými sa zdobia dvere a okná.

zdroj: domacica.com

Kto nosí deťom darčeky?

Slovinské deti sa od začiatku decembra do začiatku januára môžu tešiť hneď na tri nádielky. Prvé darčeky prináša Mikuláš známy ako Miklavž. V predvečer sviatku svätého Mikuláša je tradíciou dávať na okennú rímsu alebo na stôl košíky, topánky alebo pančuchy.

Poslušné deti obdaruje sladkosťami, hračkami aj peniazmi. Neposlušné deti môžu očakávať návštevu Parkelje, ktorý im obvykle zanecháva rákosku alebo ponožku s uhlím. Z príbehu svätého Mikuláša vlastne pochádza novodobý Santa Claus. Slovinským variantom je Božiček, ktorý nosí darčeky 24. decembra večer.

Dňa 31. decembra prichádza tretí zo slovinských „nositeľov darov“, Dedo Mráz, ktorý sa sem dostal v čase, keď bolo Slovinsko súčasťou Juhoslávie. Na rozdiel od Božička Dedo Mráz nenecháva darčeky pod stromčekom, ale rozdáva ich osobne na silvestrovských stretnutiach.

Čo sa je v Slovinsku na Vianoce?

Niektorí ľudia dodnes udržujú tradíciu pôstu. Na Štedrý deň sa tak podávajú na večeru iba bezmäsité jedlá, ako sú strukoviny, obilniny, treska s polentou a zemiaková polievka. Až po polnoci sa na stôl dostáva mäso.

Príkladom sú zabíjačkové pochúťky krvavica a pečenica, pripomínajúce naše jelítka a klobásy, pečené bravčové stehno a tiež pečený moriak alebo kohút s plnkou. Ako príloha sa najčastejšie podávajú pečené zemiaky a kyslá kapusta.

Vianoce v Slovinsku sa nezaobídu bez bohato zdobeného poprtniku, ktorý sa čiastočne podobá našej vianočke a údajne sa pripravoval už za pohanských čias, kedy sa oslavoval príchod svetla počas zimného slnovratu.

Jedinečným dezertom podávaným po večeri je orechová roláda zvaná potica. Táto pochúťka sa pečie v okrúhlej forme pripomínajúcej bábovku, až po rozkrojení zistíme, že ide vlastne o závin. Na Vianoce sa pečie tradične s orechovou náplňou, ale existuje mnoho ďalších variantov.

Ďalším vianočným múčnikom je božičný kruh, čo je vlastne slovinský variant nemeckej vianočnej štôlne. Najznámejším vianočným nápojom v Slovinsku je varené víno.

zdroj: slovenia.info

Ako si upiecť vlastnú poticu?

História tohto pokrmu siaha až do stredoveku. Mimochodom v talianskych regiónoch na hraniciach so Slovinskom existuje bohatší variant putizza, ktorý obsahuje aj čokoládu, malé kúsky sušienok, citrusovú kôru, sultánky, mandle, píniové oriešky a niekedy aj džem.

Ingrediencie:

Cesto

  • 1000 g hladkej múky
  • 300 ml plnotučného mlieka
  • 30 g čerstvého droždia
  • 120 g masla
  • 2 PL cukru krupica
  • 1 čajová lyžička soli
  • 3 žĺtky

Náplň

  • 700 g vlašských orechov
  • 150 ml mlieka
  • 200 g medu
  • 50 g cukru krupica
  • 1 vajce
  • škorica
  • práškový cukor

Postup:

  1. Začnite tým, že rozdrobíte droždie a rozpustíte ho v teplom mlieku spolu s lyžičkou cukru a dvoma lyžicami múky.
  2. Nechajte odpočinúť na teplom mieste aspoň pol hodiny.
  3. Následne vo veľkej mise zmiešajte múku, soľ, mlieko, droždie, vajcia a maslo.
  4. Cesto hneťte, kým nie je hladké a pružné.
  5. Prikryte cesto utierkou a nechajte ho na teplom mieste kysnúť asi 45 minút.
  6. Medzitým si pripravte náplň.
  7. Rozomeľte vlašské orechy a zalejte ich teplým mliekom.
  8. Potom zahrejte med na tekutú hmotu a pridajte ho do orechovej zmesi spolu s cukrom a škoricou.
  9. Cesto rozvaľkajte na hrúbku asi pol centimetra.
  10. Do náplne pridajte vajcia a dobre premiešajte.
  11. Náplň rozotrite na plát cesta a pevne ho zrolujte.
  12. Vymažte formu, vložte do nej cesto a nechajte ho ešte asi 30 minút kysnúť.
  13. Na záver potrite rozšľahaným vajcom a pečte v rúre predhriatej na 180 °C asi 60 minút.

Poticu vyberte z rúry a pred vyklopením ju nechajte aspoň pol hodiny odpočívať. Pred podávaním posypte práškovým cukrom.

zdroj: itinari.com

Aké miesta navštíviť na Vianoce v Slovinsku?

Slovinské mestá si potrpia na bohatú vianočnú výzdobu plnú svetiel, ktoré im dodajú kúzelnú atmosféru. Úplne jedinečný zážitok ponúka návšteva slávnych slovinských jaskýň.

  • Postojnské jaskyne – druhý najdlhší jaskynný systém v Slovinsku každý rok láka návštevníkov na jedinečný živý betlehem, ktorý má v podzemnom priestore s nádhernou kvapľovou výzdobou jedinečnú atmosféru.
zdroj: postojnska-jama.eu
  • Ľubľana – centrom vianočnej Ľubľany je predovšetkým Prešerenovo námestie, kde sa každoročne konajú bohaté vianočné trhy a v tunajšom františkánskom kostole sa nachádza najznámejší betlehem. Brehy rieky Ľubľany sú krásne osvetlené a miestne stánky ponúkajú celý rad tradičných slovinských vianočných pochúťok.

  • Maribor – druhé najväčšie mesto Slovinska sa zameriava na malebné pouličné akcie. Na námestí Trg Leona Stuklja sa konajú rôzne koncerty a pre návštevníkov je pripravená aj vianočná dedinka. K najvýznamnejším udalostiam Mariboru patrí aj Rozprávkové mesto, ktoré ponúka hudbu a pouličné divadlo.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu