Ako sa oslavujú cyperské Vianoce? Začínajú omšou v kostole a končia rituálnou očistou v mori

Viete, že na Vianoce na Cypre nemajú len jedno jediné tradičné jedlo?

A kto je tunajší dobrodinec, ktorí nosí deťom darčeky?

Pozrite sa, ako sa oslavujú Vianoce na Cypre a možno dostanete chuť sa tam zájsť pozrieť.

Kedy sú Vianoce na Cypre

Dňa 23. decembra oficiálne začína na Cypre vianočný týždeň. Štedrý večer sa oslavuje rovnako ako u nás 24. decembra, nasledujúci deň je prvým dňom vianočným. Darčeky tu deti dostávajú na Nový rok (v noci z 31. decembra na 1. januára). Sviatok Troch kráľov sa na Cypre kryje s Epifániou a sviatkom Zjavenia Pána. 6. január je na Cypre štátnym sviatkom, takže okrem tradícií, ktoré sa viažu k sviatku Zjavenia Pána, ľudia tento deň oslavujú spevom, tancom a spoločnými oslavami.

Vianočná výzdoba na Cypre

Vianočnú výzdobu tu uvidíte už mesiac pred Vianocami. V oknách domov sa objavujú tmavo červené kvety vianočných hviezd. V predvianočnom období vyhlasujú obchody zľavy a začína nakupovanie darčekov. Ulica žiari svetielkami a girlandami. Veľmi peknou dekoráciou sú sošky postáv z betlehema, hlavne Ježiška, Márie, Jozefa a pastierov. Ľudia zdobia svoje domy a balkóny, na dvere si vešajú vence z jedľových alebo olivových vetiev. Všetci robia, čo môžu, aby mali všetko pripravené a vyzdobené do 23. decembra, čo je oficiálny začiatok vianočného týždňa.

Keď sa pôjdete na Cypre na Vianoce prejsť ulicami mesta, uvidíte okolo seba nádhernú výzdobu. Čo je ale ešte zaujímavejšie, cestou pravdepodobne stretnete rôzne zvieratká, Mikuláša a cukrárov, ktorí ponúkajú sladkosti.

Zdroj: cyprusfortravellers.net

Vianočný stromček na Cypre

Zdobenie umelých vianočných stromčekov sa stalo na Cypre rozšíreným zvykom. Na uliciach sa zdobia živé smreky svetielkami. Často tu uvidíte aj vianočne ozdobené lode. Je to dané blízkosťou mora a jeho významom pre tunajších obyvateľov.

Tradičná večera na Štedrý deň a Nový rok

Na Cypre majú tradičných jedál viac. K slávnostnému stolu zasadajú na Štedrý deň, a potom znova na Nový rok. Bežne sa pripravujú pokrmy z bravčového mäsa, klobásy, šunka, kapusta a želé. Často sa je jahňacie, niekedy pečený moriak. Objavuje sa aj divoká kuchyňa ako diviak alebo zajac. Ďalej sa podávajú tradičné sladkosti, napríklad palacinky podávané s marmeládou a sladkým sirupom. Na stole nesmie chýbať ako vianočná symbolika sušené ovocie, orechy a granátové jablko.

Zdroj: sweethome.cy

Vasilopita

Vasilopita je tradičný vianočný koláč so zapečenou mincou. Pripravujú ho mamičky pred príchodom svätého Basila (miestny Ježiško, o ňom si ešte povieme). Koláč sa necháva pod stromčekom a na druhý deň prichádza slávnostné rozkrojenie. Na koho vyjde kúsok s mincou, bude mať v novom roku šťastie.

Melomakaróna

Melomakaróna sú tradičné sušienky, ktoré sa pečú na Vianoce na Cypre. Môžete si ich skúsiť pripraviť aj vy! Tu je recept.

Ingrediencie na cesto:

 • 150 g jemnej krupice
 • 500 g hladkej múky
 • ½ lyžičky prášku do pečiva
 • 100 g pomarančovej šťavy
 • 3 lyžice vaječného koňaku
 • 100 g cukru
 • 1 lyžica mletej škorice
 • ⅓ lyžičky mletého muškátového orieška
 • ⅓ mletého klinčeka
 • 1 lyžička vanilkového extraktu
 • ½ lyžičky jedlej sódy
 • 90 g vody
 • 125 g olivového oleja
 • 125 g slnečnicového oleja
 • 50 g medu
 • kôra z 2 pomarančov

Na sirup budete potrebovať:

 • 300 g vody
 • 600 g cukru
 • 2 tyčinky škorice
 • 3 celé klinčeky
 • 1 pomaranč rozkrojený na polovicu
 • 200 g medu

Ingrediencie na ozdobenie:

 • 200 g nasekaných vlašských orechov
 • prášková škorica
 • klinček mletý (voliteľne)

Postup receptu:

 1. Najprv si pripravte sirup. Do hrnca pridajte všetky ingrediencie na sirup okrem medu. Varte 3-4 minúty, kým sa cukor nerozpustí a stiahnite zo sporáka. Vmiešajte med a nechajte úplne vychladnúť.
 2. Teraz si pripravte cesto. Do misy pridajte krupicu, múku a prášok do pečiva. Starostlivo premiešajte.
 3. Do ďalšej veľkej misy dajte pomarančovú šťavu, koňak, cukor a korenie. Premiešajte. Pridajte jedlú sódu a okamžite šľahajte 5-10 sekúnd, kým sa ingrediencie nespoja. Do misy nalejte vodu, olej, pridajte pomarančovú kôru a med. Premiešajte, aby sa všetko spojilo.
 4. Teraz spojte obe zmesi z misiek a uhneťte cesto. Všetky ingrediencie sa musia spojiť, takže cesto bude hladké, mäkké a ľahko lepkavé. Nesmiete ho prepracovať, inak vám stuhne.
 5. Predhrejte rúru na 180°C.
 6. Vyložte plech papierom na pečenie a tvarujte bochníky. Vezmite si kúsok cesta veľkosti vlašského orecha a vytvarujte ho dlaňami do malého vajcia. Položte na plech a vidličkou zľahka zatlačte na vrch. Trikrát prepichnite v hornej polovici. Pokračujte týmto spôsobom ďalej.
 7. Pečte cca 15-20 minút, kým melomakaróna ľahko a rovnomerne nezhnedne. Pokiaľ máte väčšie bochníky, bude trvať doba pečenia dlhšie.
 8. Akonáhle vyberiete hotové bochníky z rúry, ihneď ich ponorte do studeného sirupu a obracajte ich dierovanou lyžicou, aby sirup absorobovali, cca po dobu 10-20 sekúnd.
 9. Vyberte sušienky zo sirupu opäť pomocou dierovanej lyžice, položte na tanier a posypte nasekanými vlašskými orechmi.
 10. Skladujte pri izbovej teplote vo vzduchotesnej nádobe.
Zdroj: mygreekdish.com

Kto nosí na Cypre na Vianoce darčeky

Darčeky tu nosí Agios Vasilis alebo svätý Basil. Podobne ako náš svätý Mikuláš, aj on pomáhal chudobným a stal sa symbolom milosrdenstva. Darčeky nosia na Silvestra večer, aby si ich deti na druhý deň ráno mohli rozbaliť. Ako ste sa už iste dozvedeli, svätému Basilovi sa necháva pod stromčekom vianočná torta Vasilopita.

Cyperské vianočné zvyky a tradície

Na Cypre sa oslavujú Vianoce v kruhu priateľov a rodiny. K tradíciám patrí omša, predvianočný pôst, spev kolied a novoročná nádielka.

Omša v kostole

Hneď ako prvé sa na Cypre chodí do kostola na vianočnú omšu. Tou končí predchádzajúce obdobie pôstu a akonáhle skončí, ľudia si poprajú k nadchádzajúcim Vianociam a ponáhľajú sa domov na slávnostnú večeru.

Návšteva cintorína

Na Štedrý deň si nikto nenechá ujsť návštevu cintorína. Ľudia si chodia spomenúť na svojich blízkych, pokladajú im kvety na hrob a modlia sa za nich, aby ich duše odpočívali v pokoji.

Na Vianoce chodí na cintorín mnoho ľudí aj u nás. Inšpirujte sa vianočnými dekoráciami na hrob a vyrazte si spomenúť na svojich blízkych.

Oheň v krbe vás ochráni pred zlom

Od Štedrého dňa do nového roka sa podľa cyperskej legendy môžu dostať do domu negatívne a darebné démonické sily nazývané Kalikantzary. Na ochranu platí pálenie smrekového alebo olivového polena v krbe. V súčasnosti už ale väčšina ľudí nechodí na drevo, tak táto tradícia upadá. Dodnes ale je horiaci krb od začiatku Vianoc až do Troch kráľov považovaný za dobré znamenie.

Zdroj: messagetoeagle.com

Očista na sviatok Zjavenia Pána

Na sviatok Zjavenia Pána prebieha rituálna očista vo vode. Tento zvyk súvisí s krstom Ježiša Krista v rieke Jordán, keď si ho Boh vybral za svojho syna. Kňazi hádžu kríž do mora a muži sa pre neho vrhajú do vody. Kto ho vyloví, bude mať šťastie. Ženy chodia do kostola posvätiť si vodu, ktorou potom kropia svoje obydlia.

Vianočné cyperské koledy

Ohromnou tradíciou sú na Cypre koledy. Deti chodia od domu k domu a spievajú koledy. K tomu sa sprevádzajú drobnými hudobnými nástrojmi, najčastejšie tamburínou alebo trianglom. Za svoje koledovanie dostávajú odmenu v podobe orieškov, ovocia, niekedy aj peňazí. Verí sa, že ku komu deti zavítajú koledovať, bude mať šťastie.

Greek Christmas Carols (Kalanta Xristougenon - Κάλαντα Χριστουγέννων)

Počasie na Cypre na Vianoce

Priemerná teplota sa v decembri na Cypre pohybuje okolo 19 °C, čo je tak akurát, aby ste mohli tráviť deň na pláži alebo pri bazéne. Nie je to žiadna horúčava, ale bohato to stačí. Plávať v mori tu môžete až na pár dní celoročne, voda je príjemne teplá. Ak snívate o teplejších destináciách, pozrite sa, kde sa dajú tráviť Vianoce pri mori. Ak ale vyrážate na Cyprus, bude sa vám hodiť vedieť, ako popriať veselé vianoce v gréčtine.

Kala Christougena! – Veselé Vianoce!

Zdroj: funimada.com

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu