Ako ozdobiť hrob na Vianoce? Prinášame vám 5 skvelých tipov. Načerpajte inšpiráciu!

Chodíte každý rok na cintorín spomenúť si na svojich zosnulých blízkych aj cez Vianoce? Radi by ste im priniesli na hrob aj trochu vianočnej atmosféry?

Vianočné dekorácie na hrob v podobe ozdobených stromčekov, vencov alebo svietnikov vyzerajú skvele, a zďaleka nie sú jedinou možnosťou, ako hrob ozdobiť.

Inšpirujte sa našimi tipmi a oslávte tak pomyselne Vianoce s tými, ktorí s vami už nemôžu byť.

Vianočné vence na hrob

Skvelou inšpiráciou pre vás môžu byť najrôznejšie vianočné vence. Môžete si ho aj vyrobiť z prírodných materiálov a ozdobiť vianočnými ozdobami alebo badiánom, škoricou, šiškami a farebnými mašľami.

Zdroj: clecem.org

Veniec na hrob nemusí mať klasický kruhový tvar. Vyskúšajte kríž! Korpus v tvare kríža oviniete vetvami tak, ako ste zvyknutí a pridáte ozdoby, napr. mašľu.

Pokiaľ vás výroba vianočných dekorácií skutočne baví, môžete namiesto venca vyskúšať väzbu. K tomu sa najlepšie hodí strieborný smrek, jedľa alebo borovica. Ozdobiť môžete šiškami, vrecovinou, vyrezávanými ozdobami z preglejky, jednoducho čímkoľvek, čo sa k vašej väzbe bude hodiť.

Zdroj: Pinterest (Autor: Angela Rutherford)

Vianočný stromček na hrob

Stromčeky na hroboch sa ako vianočný zvyk u nás ujal niekedy v druhej štvrtine 20. storočia a pretrval dodnes. Patrí však tiež medzi hlavné symboly Vianoc. Odporúčame zvoliť menší stromček a riadne ho ukotviť. Aj tak voľte určite nerozbitné ozdoby.

Zdroj: mountolivethistory.com

Ak nechcete umelý stromček, zasaďte si smrek do korenáča. Môžete ho mať pri hrobe celoročne a na Vianoce ho len vkusne ozdobiť. 

Sviečky, svietniky a lampy s vianočnými motívmi

Sviečky nie sú len doménou Dušičiek, ale aj Vianoc. Môžete si vyhrať s výrobou svietnika v podobe aranžmánov z prírodných materiálov, ako to robíte pri výrobe adventného venca. Len to nebudete viazať do kruhu, ale do okolia okolo sviečky.

Pokiaľ sa vám nechce nič vyrábať, môžete si aranžmán so sviecou kúpiť buď hotový alebo do zakúpeného aranžmánu sviecu iba pripevniť.

Zdroj:findingseaturtles.com

Alternatívou namiesto sviečok sú lampy s LED osvetlením. Stačí si len vybrať vianočný motív a svietidlo umiestniť na hrob, alebo zavesiť na vetvu stromčeka.

Zdroj: Joom.com

Ako na výrobu vlastnej lucerny

Vyrobte si vlastný jednoduchý lampáš s vianočnou tématikou, ktorú môžete použiť aj na hrob.

Čo budete potrebovať?

 • prázdny väčší pohár
 • farebný papier, najlepšie čierny alebo tmavo šedý
 • lámací nôž alebo skalpel na vyrezávanie do papiera
 • papier, lepidlo, ceruzku, pravítko a gumu
 • sneh v spreji
 • soľ – veľké kryštáliky
 • čajovú sviečku alebo sviečku na batériu

Postup:

 1. Zmerajte si obvod pohára a rozmyslite si výšku panorámy. Na obrázku je obvod pohára 30 cm a výška dediny 9 cm.
 2. Dĺžku a výšku naneste na papier, pri dĺžke pridajte pol centimetra navyše. Vytvorte obdĺžnik.
 3. Vystrihnite ho. (Ak si trúfnete, môžete rovno z farebného papiera. Istejšie je vyrobiť si najprv šablónu z normálneho papiera)
 4. Ceruzkou si nakreslite panorámu, podľa toho, čo na nej chcete mať. Zasnežené domy, stromy, snehuliak… To necháme na vás.
 5. Opatrne vyrežte siluetu.
 6. Teraz posprejujte vrchnú tretinu pohára umelým snehom a nechajte zaschnúť.
 7. Na dno pohára nasypte trochu soli a umiestnite sviečku.
 8. Na vonkajšiu stranu pohára umiestnite siluetu a zlepte jej konce.
Zdroj: všetko z shabbyartboutique.com

Vianočný aranžmán na hrob

Premýšľate, čo dať na Vianoce na hrob starým rodičom? Určite to nebude Santa Claus. Tu bude lepšie staviť na niečo decentné. Čo tak aranžmán? Opäť to nemusí byť len veniec, ale vkusne naaranžované prírodné materiály ozdobené mašľami, korením a drobnými ozdobičkami alebo sušeným ovocím. Umiestniť sa dajú do vázy, vhodnejšie sú dekorácie v kvetináčoch, ktoré nemôžu spadnúť.

Zdroj: broadway-florist.com

Vyrobte si originálny aranžmán s vtáčikmi

Ešte krajší je aranžmán vtáčikov na vetvičke. Bude to originálna ozdoba a vyrobíte ju ľahko. Stačiť vám k tomu bude vhodne pokrútená vŕbová vetva, trocha uschnutej trávy na hniezdočko a ozdoby v podobe vtáčikov. Ďalšie dozdobenie je čisto na vás a vašom vkuse.

Čo budete potrebovať?

 • vhodne zakrútenú vetvičku (môže byť holá alebo s ihličím)
 • hrsť uschnutej trávy alebo sena
 • ozdoby v podobe vtáčikov
 • sneh v spreji

Postup:

 1. Uschnutú trávu alebo seno zmotajte do seba, aby vznikol útvar podobný vtáčiemu hniezdu.
 2. Hniezdočko pripevnite na vhodné miesto vetvy, ideálna je rázsocha.
 3. Rozmiestnite vtáčiky, niektoré môžete uložiť na hniezdo.
 4. Na zimnú atmosféru môžete použiť sneh v spreji.
 5. Ďalšie dozdobenie už necháme na vašom vkuse.
Zdroj: wayfair.com

Vtáčiky pre aranžmán vyberajte nerozbitné. Sklenené ozdoby sa hodia skôr do interiéru, kde im nehrozí rozbitie a poveternostné vplyvy.

Špeciálne predmety ako smútočná dekorácia na hrob

Ako vianočné dekorácie na hroby poslúžia aj rozmanité sochy, sošky a postavičky. Pre kresťanské Vianoce by nemali medzi ozdobami chýbať anjeli alebo svätá rodina. Počítajú sa ale aj menej tradičné ozdoby, ktoré si môžete vyrobiť úplne sami.

Santa a soby – postavičky a sošky

Postava Santa Clausa nie je pre naše končiny práve tradičná. Aj keď sa tu ten dobrácky starec milujúci Coca Colu rozťahuje čoraz viac, nepovažujeme ho práve za vhodnú dekoráciu na hrob. Pokiaľ teda váš blízky nebol jeho skalným fanúšikom. Navyše mnoho týchto dekorácií sa pohybuje hocikedy už za hranicou gýča.

Zdroj: nytimes.com

Trpaslíci a ďalšie sošky

Veľmi obľúbenou postavou sú v súčasnosti gnómovia, trpaslíci s načapenou čiapkou cez oči. Hoci dekorácie gnómov nie sú pre náš kraj tradičné, mnoho ľudí si ich obľúbilo a naučilo sa ich dokonca vyrábať z rôznych materiálov. Ak patríte k rovnakým nadšencom vy alebo váš milovaný zosnulý, potom vianočným gnómom na hrob rozhodne neurobíte chybu. Pozrite sa, ako si vianočného trpaslíka vyrobíte rýchlo doma .

Zdroj: Pricepuls.app

Anjeli na hrob

Tradičné a kresťanské sošky, ktoré sa hodia na hrob aj na vianočný čas, znázorňujú anjelov alebo svätú rodinu. V anjeloch môžeme pociťovať spojenie s nebom a tým aj s našimi blízkymi. Na trhu narazíte okrem klasických sôch aj na solárne sošky, ktoré sa nabíjajú slnkom a v noci vyžarujú mäkké svetlo.

Zdroj: Amazon.com

Maľované kamienky ako vianočné dekorácie na hroby

Hľadáte niečo originálne, čo priniesť so sebou na Vianoce na hrob? Originálne a poveternostným vplyvom odolné sú maľované kamienky. Nemusíte mať obrovský talent, dôležité je, aby ste do výtvoru vložili kus seba. Odporúčame maľovať akrylovými farbami a pre väčšiu výdrž obrázky zalakovať bezfarebným lakom.

Zdroj: theartinlife.com

Tip!
Maľujete kamienky? Prinášajte ich na hrob pravidelne a čoskoro sa z nich stane naozaj veľkolepá ozdoba a galéria v jednom.

Ako namaľovať kamienok, aj keď nie ste umelec?

Namaľujte si vlastný kamienok. S naším návodom to pôjde ľahko.

Čo budete potrebovať?

 • kamienok – veľkosť je na vás, nevyberajte si úplne malé, zle sa na ne bude kresliť
 • akrylové farby v tubách alebo akrylové fixy
 • bezfarebný akrylový lak, ale nie je to podmienkou
 • štetec, trošku vody a handričku na utieranie štetca
 • obyčajnú ceruzku
 • nožnice a hubku na riad
Zdroj: vlastný

Ideme na to!

 1. Umyte kamienok a nechajte uschnúť.
 2. Použite akrylovú tubičkovú farbu pre podklad a nechajte zaschnúť.
 3. Medzitým si ceruzkou alebo farebnými fixkami načrtnite na papier jednoduchý motív. Ako predlohu môžete využiť čokoľvek, čo vás napadne. My sme zvolili jednoduchú vianočnú klasiku – vetvičku so sviečkou.
 4. Na zaschnutý kamienok preneste motív. Vetvička nie je zložitá – hnedou fixkou načrtnite hlavné ťahy a zelenou, prípadne tenkou obrysovou fixkou, dorobte čiarky ihličia.
 5. Dokreslite sviecu – opäť jednoducho urobíte červený obdĺžnik a obrysom doladíte tvary.
 6. Vezmite žltú fixu a zapáľte sviecu. Môžete ju dofarbiť oranžovú, aby pôsobila živšie.
 7. Naznačte žiaru.
 8. Nakoniec si odstrihnite malý kúsok hubky na riad. Na mäkkú stranu naneste farbu (z tuby alebo fixy) a poťukajte kameň dookola.
 9. Máte hotovo! Gratulujeme vám k prvému vlastnoručne vytvorenému vianočnému kamienku!
Zdroj: vlastný

Čo na hrob nedávať

Vždy, než sa rozhodnete pre niektorú dekoráciu na hrob, pozorne si prečítajte, či to pravidlá cintorína dovoľujú. Sú cintoríny, ktoré nedovoľujú vianočné stromčeky na hroby, pretože správe cintorína prekážajú v údržbe.

Sú ale predmety, o ktorých všeobecne platí, že na hrob nepatria.

 • Rozbitné a inak krehké ozdoby budú ohrozené nepriazňou počasia a hrozí, že z nich zostanú akurát črepy. To isté platí o papierových ozdobách, ktoré by neprežili sneh a dážď.
 • Cenné veci na hrob neklaďte. Je to smutné, ale kradne sa všade. Aj na cintorínoch.
 • Veľmi veľké dekorácie rozhodne nie sú vhodné, hlavne v prípade, že by zasahovali do ciest alebo do susedných hrobov.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu