Ako vyzerajú macedónske Vianoce? Zapaľujú sa veľké ohne, deti chodia koledovať, ale darčeky nedostávajú

Macedónske Vianoce sa nesú v pravoslávnom duchu.

Prečo sa v predvečer Štedrého dňa zapaľujú veľké ohne?

Ako znie typický vianočný pozdrav?

Čo nesmie chýbať na štedrovečernom stole?

Objavte spoločne s nami, ako sa oslavujú Vianoce v Macedónsku.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Macedónsku?

Rovnako ako milióny pravoslávnych veriacich po celom svete sa aj Macedónci riadia juliánskym kalendárom a Vianoce oslavujú 7. januára, kedy ide väčšina kresťanov na bohoslužbu do kostola a potom sa vracia domov na veľký rodinný obed. O deň skôr 6. januára alebo na Štedrý deň sa chodí často koledovať.

Tradičný pozdrav 7. januára znie „Hristos sa rodi“, teda Kristus sa narodil, na čo sa odpovedá „Navistina sa rodi“, on sa naozaj narodil. Veselé Vianoce sa v macedónčine povedia „Sreken Božik“.

Poznáte macedónske vianočné tradície?

Všeobecne vianočné oslavy začínajú veľmi neskoro večer 5. januára, kedy sa v mestách a dedinách po celom Macedónsku zapaľujú tradičné ohne, spievajú sa piesne, tancuje sa a rozdáva sa teplá domáca pálenka „rakija“. Odkiaľ sa toto pálenie ohňov vlastne vzalo?

Macedónci veria, že teplo ohňa symbolizuje teplo v jaskyni, kde sa narodil Ježiš, zatiaľ čo zábava okolo ohňa sa deje preto, aby sa všetkým šírilo šťastie, prosperita a zdravie v rámci prípravy na radostnú správu o narodení Krista, ktoré má prísť.

Ohne horia až do skorého rána 6. januára alebo Štedrého dňa, ktorému sa macedónsky hovorí Badnik, kedy sa deti prebudia a vyrazia v skupinkách dom od domu koledovať. Podľa zvyku potom ľudia odmeňujú malých koledníkov za ich priania a spev gaštanmi, orechmi, jablkami aj mincami. V niektorých regiónoch sa koleduje už 5. januára.

Rovnako ako v mnohých ďalších krajinách bývalej Juhoslávie, ako je Srbsko alebo Čierna hora, sú aj Vianoce v Macedónsku spojené s badnikom alebo tradičným dubovým polenom, ktoré sa na Štedrý deň prináša domov a večer sa zapaľuje.

Domy sa tiež často zdobia dubovými vetvičkami, obľúbené sú dnes ale aj klasické vianočné stromčeky. Na podlahu alebo pod obrus sa na Štedrý deň dáva slama.

Vianočné ohňa horiace v macedónskom meste.
zdroj: popularno.mk

Kto nosí deťom darčeky?

Podobne ako v susedných pravoslávnych krajinách prináša macedónskym deťom darčeky Dedo Mráz. Nie na Vianoce, ale na Nový rok. Deti si ich rozbaľujú obvykle 1. januára ráno. Počas vianočných sviatkov ako takých tradične deti už žiadne ďalšie darčeky nedostávajú.

Čo sa je v Macedónsku na Vianoce?

Na Štedrý deň, teda 6. januára, sa ľudia tešia na špeciálnu vianočnú večeru, ktorej sa tradične hovorí „posna“ a ktorá neobsahuje mliečne výrobky, mäso ani živočíšne produkty. Medzi pokrmami môžu byť orechy, čerstvé a sušené ovocie, pečená treska alebo pstruh, chlieb, fazuľová polievka, zemiakový šalát, ajvar alebo dip z červenej papriky, kapustové listy plnené ryžou, ktorým sa hovorí sarma, a nakladaná zelenina.

Na konci jedla sa je špeciálny múčnik, na spôsob našej vianočky so zapečenou mincou, každý si odlomí kúsok. Kto nájde mincu vo svojom kúsku, bude mať po celý rok šťastie.

Táto minca sa obvykle uchováva v pohári vína až do nasledujúceho roka ako ochranca domu. Legendy hovoria, že minca predstavuje šťastie, ale má nám tiež pripomínať tvrdú prácu, ktorú by sme mali vynaložiť, ak chceme mať úspešný rok.

Na Boží hod vianočný 7. januára, kedy pôst už skončil, sa podáva bohatý obed, ktorý sa skladá z rôznych druhov pečeného mäsa, syrových koláčov, šalátov a sladkostí.

zdroj: meettheslavs.com

Ako si pripraviť vlastný ajvar?

Ajvar sa najčastejšie vyrába na začiatku jesene, kedy je najväčšia úroda paprík, tradične sa pripravuje iba z červených rohatých paprík. Variant receptov ajvaru existuje celý rad.

Ingrediencie:

  • 8-12 čerstvých červených paprík (sladkých či stredne ostrých podľa chuti)
  • 4 stredne veľké baklažány
  • 1/2 až 3/4 šálky olivového oleja
  • 1 veľká cibuľa
  • 3 strúčiky cesnaku,
  • 1 až 2 PL citrónovej šťavy
  • soľ a korenie podľa chuti
  • čerstvá petržlenová vňať na ozdobu

Postup:

  1. Papriky a baklažány upečte v rúre predhriatej na 250 °C, kým šupka nestmavne a nevytvoria sa na nej „pľuzgiere“.
  2. Opečenú zeleninu vložte do papierového vrecka a nechajte ju 10 minút „dusiť“ vo vlastnom teple.
  3. Následne papriky a baklažány olúpte a očistite, šupku spoločne so semenami vyhoďte.
  4. Roztlačte papriky a dužinu baklažánu, aby vznikla mierne sypká hmota.
  5. Môžete to urobiť vidličkou alebo v kuchynskom robote.
  6. Na veľkej panvici rozohrejte tri lyžice oleja a osmažte na ňom najemno nakrájanú cibuľu do mäkka. Pridajte prelisovaný cesnak a varte ďalšie 2 minúty.
  7. Odstavte z ohňa a vmiešajte paprikovo-baklažánovú zmes a dobre premiešajte.
  8. Do zmesi pomaly prilievajte zostávajúci olej a neustále miešajte, aby sa všetok olej vsiakol.
  9. Pridajte citrónovú šťavu a podľa chuti soľ a korenie.
  10. Preložte do servírovacej misy a ozdobte čerstvou petržlenovou vňaťou.

Podávajte ako predjedlo natreté na plátkoch chleba alebo použite ako prílohu ku grilovanému alebo pečenému mäsu.

zdroj: discovermacedonia.net

Aké miesta v Macedónsku na Vianoce navštíviť?

Napriek tomu, že do Macedónska prichádza najviac turistov v lete a na jar, má táto krajina mnoho nedocenených zimných destinácií. Vzhľadom na to, že väčšinu územia pokrývajú hory, sú Vianoce v Macedónsku často spojené so snehom.

  • Skopje – hlavné mesto Macedónska je obklopené horami, ktoré sú v zime krásne zasnežené. V centre sa koná množstvo vianočných akcií a trhov, kde môžete nasať atmosféru pravých macedónskych Vianoc.
zdroj: trekearth.com
  • Ohrid – mesto na brehu rovnomenného jazera je známe veľkým počtom kostolov, ktoré sa samozrejme v čase Vianoc zahaľujú do zvláštnej atmosféry, ktorá je viditeľná po celom meste.

  • Kruševo – s nadmorskou výškou 1350 m nm ide o najvyššie položené mesto na Balkánskom polostrove. Nie je len významným centrom zimnej turistiky, ale aj významným historickým mestom, ktoré bolo baštou prvej Macedónskej republiky, známej ako Kruševská republika, keď Macedónci prvýkrát získali v roku 1903 na krátku dobu nezávislosť na Osmanskej ríši.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu