Ako vyzerajú Vianoce na Malte? Miestne tradície sa tu miešajú s tými britskými a talianskymi

Biele Vianoce síce na Malte očakávať nemôžete, napriek tomu tu majú vianočné sviatky nebývalé kúzlo.

Aká vianočná dekorácia nechýba v žiadnej domácnosti?

Čo je gulbiena a na čo sa používa?

Ako sa líši dnešná štedrovečerná večera od tej, ktorá sa podávala pred niekoľkými storočiami?

Spoznajte spoločne s nami, ako sa oslavujú Vianoce na Malte.

Kedy sa oslavujú Vianoce na Malte?

Malta je po Vatikáne, Monaku, San Maríne a Lichtenštajnsku piatou najmenšou krajinou v Európe. Od roku 1800 až do získania nezávislosti v roku 1964 bola britským protektorátom.

Vianoce na Malte sa nazývajú „Il-Milied“, oslavujú sa 25. decembra a sú spojené s veľkým množstvom výzdoby a slávnostných podujatí. Organizujú sa vianočné koncerty, výstavy ručne vyrábaných betlehemov a divadelné predstavenia, rovnako ako dobročinné trhy a jarmoky.

Obyvateľstvo je v prevažnej väčšine rímskokatolíckeho vyznania, a preto sa Vianoce na Malte nesú v duchu mnohých tradícií. Tieto tradície, najmä pokiaľ ide o kuchyňu, odrážajú ako britské, tak talianske vplyvy.

Poznáte maltské vianočné tradície?

Zďaleka najrozšírenejším zvykom, ktorý dominuje vianočnému obdobiu, je tradícia „presepju“ alebo betlehemov, ktoré sa sem dostali v priebehu 16. storočia z Talianska. Veľa ľudí si staví svoje vlastné betlehemy, ktorými si zdobia domovy.

Betlehemy obvykle zobrazujú nielen „jasličky“, ale tiež typickú maltskú krajinu. Zdobia sa figúrkami zvanými „pasturi“. O polnoci na Štedrý deň sa do jasličiek položí figúrka Ježiška a na Troch kráľov sa vkladajú postavy troch mudrcov.

Veľké postavy Ježiška sa niekedy umiestňujú aj za okná alebo na balkóny a v noci sa osvetľujú. Domy sa všeobecne zdobia adventnými vencami a ďalšími dekoráciami. Každá domácnosť má aj vianočný stromček. Vzhľadom na to, že ihličnatých stromov je na Malte veľmi málo, väčšina sa dováža z Talianska.

Päť týždňov pred Vianocami sa tradične dávajú klíčiť rôzne druhy semienok. Semienka sa nechávajú klíčiť v úplnej tme, kým nevytvoria dlhé biele výhonky podobné tráve. Tieto výhonky sa potom používajú na výzdobu betlehema alebo sošiek Ježiška. Výhonkom sa hovorí „gulbiena“. Kde sa tradícia gulbieny vlastne vzala?

Ďalšia z maltských vianočných tradícií je „Priedka tat-Tifel“, čo znamená „kázanie dieťaťa“. Kázanie na polnočnú omšu o Štedrý deň totiž namiesto kňaza prednáša chlapec alebo dievča, zvyčajne vo veku 7 až 10 rokov.

V miestnych kostoloch sa tiež bežne organizujú vianočné predstavenia, pri ktorých deti prezlečené za pastiera, Jozefa a Máriu s bábikou predstavujúcou Ježiška hrajú príbeh o narodení Ježiša.

Vyklíčená gulbiena a betlehem.
zdroj: slideserve.com

Kto nosí deťom darčeky?

Maltské deti sa nemôžu dočkať 25. decembra ráno, kedy si môžu rozbaliť darčeky, ktoré im pod vplyvom britských tradícií v pančuchách aj pod stromčekom nechal Father Christmas alebo Otec Vianoc. Ten cestuje v noci 24. decembra na svojich saniach ťahaných sobmi a do domov sa dostáva komínom.

Na Štedrý deň večer deti často pripravujú malé občerstvenie v podobe pohára brandy a mince pie, tradičného britského vianočného pečiva, pre Otca Vianoc a mrkvy pre jeho soby.

Čo sa je na Malte cez Vianoce?

Kým sa totiž Malta stala britskou, vyberali gazdinky najtučnejšieho a najobjemnejšieho kohúta, ktorého uvarili na štedrovečerný obed. Kohúta vložili do pekáča spolu so zeleninou a zemiakmi a potom ho odniesli do miestnej pekárne, aby sa tu mohol piecť v jednej z veľkých kamenných pecí.

Tradičným vianočným múčnikom boli „Qaghqa tal-Ghasel“ alebo medové krúžky a na záver sa po polnočnej omši podával horúci nápoj z gaštanov a kakaa zvaný „Imbuljuta tal-Qastan“.

Dnešné maltské vianočné menu sa často v mnohom podobá tomu anglickému. Tradičnými pokrmami tak sú pečený moriak s plnkou, mince pies čiže malé koláčiky z krehkého cesta plnené zmesou kandizovaného ovocia, hrozienok, orechov, alkoholu a korenia.

Samozrejme nesmie chýbať vianočný puding, ktorému sa hovorí „pudina tal milied“. Vzhľadom na blízkosť Talianska je obľúbenou vianočnou sladkosťou tiež panettone.

zdroj: maltatoday.com.mt

Ako si pripraviť vlastnú Imbuljuta tal-Qastan?

Imbuljuta tal-Qastan je tradičný horúci korenený nápoj na báze gaštanov a kakaa, bez ktorého sa maltské Vianoce nezaobídu. Pokiaľ ide o gaštany, existujú dva rozdielne spôsoby ich použitia. Niektorí ľudia ich nechávajú celé, zatiaľ čo niektorí ich lámu.

Drvené gaštany dodávajú nápoju nielen intenzívnejšiu vôňu, ale aj väčšiu hustotu. Ak tento rok hľadáte alternatívu k vaječnému koňaku alebo varenému vínu, môže to byť tento nápoj.

Ingrediencie:

  • 4 šálky vody
  • 2 šálky sušených lúpaných gaštanov
  • 1 šálka cukru
  • 1 šálka kakaového prášku
  • 1 tyčinka škorice
  • 6 klinčekov
  • 1/2 čajovej lyžičky muškátového orieška
  • kôra z mandarínky
  • 4 PL kukuričného škrobu
  • 3 PL kyslej smotany (nepovinné)

Postup:

  1. Gaštany umyte a namočte aspoň na 8 hodín do vody.
  2. Sceďte a vložte do hrnca.
  3. Pridajte vodu, škoricu, klinčeky, kakaový prášok, cukor, muškátový oriešok a mandarínkovú kôru nakrájanú na malé kúsky.
  4. Priveďte do varu a varte, kým gaštany nezmäknú, približne hodinu.
  5. Na konci varenia gaštany rozlámte veľkou lyžicou na malé kúsky.
  6. Rozpustite kukuričný škrob v troche vody a pridajte ho do zmesi, aby ste ju mierne zahustili.

Podávajte horúce v šálke alebo miske.

zdroj: shortletsmalta.com

Aké miesta na Malte cez Vianoce navštíviť?

Malta je malebná krajina, ktorú stojí za to navštíviť po celý rok. Vianoce na Malte ponúkajú množstvo tradičnej aj netradičnej zábavy.

  • Valetta – hlavné mesto s krivolakými stredovekými uličkami a vynikajúcou ponukou obchodov, kaviarní, reštaurácií, barov a bistier je ideálnym miestom pre strávenie adventného obdobia. Na Vianoce je krásne vyzdobené mnohými svetlami a koná sa v ňom množstvo vianočných trhov a ďalších akcií, ktoré mu dodávajú tú pravú vianočnú atmosféru, teplému počasiu napriek. Vianočná udalosť, ktorá je obľúbená u detí aj dospelých, je tiež každoročná pantomíma v divadle Manoel.
zdroj: holidaysongozo.com
  • Gozo – ak máte slabosť pre betlehemov, určite by ste si nemali nechať ujsť návštevu dediny Ghajnsiel na ostrove Gozo. V roku 2008 boli niektoré opustené polia neďaleko obce premenené na betlehem. Táto iniciatíva sa ukázala ako natoľko úspešná, že sa odvtedy každoročne opakuje. Na živej animácii mini Betlehema s remeselníkmi, ktorí sa venujú svojej práci, poľnohospodármi, pastiermi a samozrejme so Svätou rodinou v centre pozornosti sa podieľa niekoľko stoviek osôb.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu