Pozrite sa, ako vyzerajú írske Vianoce! Čo má spoločné pivo Guinness a Santa Claus?

Zaujíma vás, ako vyzerajú tradičné Vianoce v Írsku?

Aké je obľúbené vianočné jedlo a aký dezert?

A kedy je povolené zdobiť vianočný stromček?

Ste fanúšikmi neobvyklých vianočných tradícií? Pozrite sa, čo sa deje v Írsku!

Predvianočný čas v Írsku

Kedy sa môže „oficiálne“ zdobiť vianočný stromček? V Írsku majú tento dátum stanovený na 8. decembra, je to teda deň, na ktorý netrpezlivo čakajú všetky deti.

Druhá tradícia spojená s 8. decembrom sa točí okolo nakupovania. V tento deň mnoho ľudí žijúcich mimo Dublinu cestuje do hlavného mesta na vianočné nákupy.

Predvianočný čas je tiež spätý so zdobením domov ale aj celých miest. Obľúbené sú vianočné svetielka, ktoré možno vidieť už z diaľky.

Z reproduktorov hrajú obľúbené vianočné koledy, ktoré budete počuť aj na prechádzke medzi domami.

Vianočne ozdobené írske ulice
zdroj: www.justabovesunse.com

Ako vyzerá oslava Vianoc v Írsku?

V Írsku je mnoho kresťanov, preto nikoho neprekvapí, že obľúbená je polnočná omša 24. decembra.

Hoci sa Polnočná omša tradične konala o polnoci, teraz sa na mnohých miestach koná už o desiatej večer.

Okrem toho, čo je zrejmé – omša, jedenie, pitie a výmena darčekov – Íri oslavujú Štedrý deň niektorými prekvapivými spôsobmi.

Od plávania na Štedrý deň po zábavné behy, Íri milujú zháňanie peňazí na charitatívne účely cez Vianoce. Dostať sa do prúdu studeného zimného vzduchu – alebo ľadovej morskej vody – je perfektný spôsob, ako oceniť útulný krb.

A kedy sa v Írsku nosia vianočné darčeky? Rozbaľovanie vianočných darčekov pripadá na ráno 25. decembra a rovnako ako v susednej Veľkej Británii ich nosí Santa Claus.

Ako vyzerá tradičné vianočné jedlo?

Pečený moriak je najobľúbenejším stredobodom írskej vianočnej večere. Medzi alternatívy morky patrí pečená alebo varená šunka, tradičná a stále obľúbená.

Hus alebo kačica boli veľmi tradičné, ale v dnešnej dobe menej populárne.

Ostatné vianočné jedlá – ako je korenené hovädzie mäso – sú jedinečné pre konkrétne regióny v Írsku. Čo je korenené hovädzie mäso?

Je to hovädzie mäso, obalené v zmesi korenia, nového korenia, škorice a klinčekov. Vôňa varenia koreneného hovädzieho mäsa je typická pre írske Vianoce.

Typickým vianočným dezertom je Írsky vianočný puding, tradične známy ako „slivkový puding“, je bohatý, vlhký ovocný koláč. Recept vyžaduje namáčanie v brandy. Vďaka tomu je vianočný puding horľavý a pri podávaní sa tradične zapáli.

V cez Vianoce vás tiež príjemne zahreje varené víno, horúca whisky, írska káva alebo horúce korenené portské.

zdroj: www.irishpost.com

Čo sú to ženské Vianoce?

Sviatok Zjavenia Pána, teda 6. januára, sa tiež slávil v niektorých mestách v Írsku ako „Nollaig na mBean“ alebo Vianoce žien.

Ženy majú tradične voľno a muži robia domáce práce a varenie! Ženy sa schádzali vo svojich domovoch, aby šili a rozprávali sa.

Aj keď už je táto tradícia zastaraná, niektoré ženy sa stále rady schádzajú v nedeľu najbližších sviatkov Troch kráľov, popíjajú čaj a koláče, klebetia a užívajú si vzájomnú spoločnosť.

Írske vianočné tradície: lovenie a alkohol

Existuje stará tradícia, že v niektorých írskych domoch (aj keď teraz ich nie je veľa) ľudia na Štedrý večer po západe slnka dávajú na parapet najväčšieho okna vysokú hrubú sviečku. Sviečka sa nechá horieť celú noc a predstavuje pre Máriu a Jozefa uvítacie svetlo.

Pokiaľ máte radi zvláštne vianočné tradície, určite vás zaujme tradícia Wren Boys. Na druhý sviatok vianočný alebo St. Stephen’s Day, teda 26. decembra, sa ľudia prezlečú do kostýmov a slamených oblekov a v maskách, potom prechádzajú miestnym mestom alebo dedinou, hrajú hudbu a lovia falošného orieška a potom ho nabodnú na tyč.

Existuje stará vianočná koleda, ktorá odkazuje na 12 dní, ktoré vedú do Štedrého dňa, a na darčeky, ktoré by si pár milencov každý z týchto dní vymenilo.

Aký lepší darček dať milovanej osobe ako polliter z každej z 12 najlepších krčiem vo vašom okolí? Túto tradíciu často preberá mnoho Írov aj turistov, ale len málo z nich to skutočne dotiahne do konca!

Všetci sme počuli o tom, ako nechať mlieko a sušienky pre Santa Clausa, aby si ich mohol vychutnať počas svojej jednej noci na cestách po celom svete, ale v Írsku sa veci robia úplne inak a Santa si rád dopraje nejaké statnejšie dobroty: polliter Guinnessu a nejakú tradičnú sladkosť ako napríklad koláče plnené kandizovaným ovocím a korením, známe ako mleté koláče.

Čo navštíviť počas Vianoc v Írsku?

Jednou z najzrejmejších vecí, ktoré môžete v Írsku v decembri urobiť, je naplánovať si návštevu vianočných trhov v Írsku.

Tie väčšinou začínajú od polovice novembra a trvajú do konca decembra. Obľúbené sú vianočné trhy v Dubline, Galway alebo Belfaste.

Možno vás prekvapí, že na vianočných trhoch nenájdete iba predajné stánky a krásne ozdobený stromček, ale dokonca aj kolotoče!

Priemerná teplota v Írsku počas Vianoc je príjemných 10 °C, čo je pre mnohých ideálne počasie na výstup!

Vydať sa môžete na prechádzku kúzelnou prírodou a vidieť napríklad Homérske útesy. Ak túžite po dlhšej túre, vydajte sa na výstup na pohorie Mourne.

Po výdatnej prechádzke nezabudnite navštíviť niektorú z mnohých miestnych krčmičiek, kde si môžete vychutnať vyhlásené írske pivo!

Ste práve v severnej časti Írska? Ak sa na vás usmeje šťastie, možno uvidíte dokonca polárnu žiaru, tá je počas decembra viditeľná aj z Írska.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu