Kedy budú vianočné sviatky a prečo sa oslavujú? Všetko v článku!

Vianočné sviatky sú jedny z najdôležitejších sviatkov v roku.

Viete, na ktoré dni tento rok pripadá Štedrý deň, kedy sú sviatky vianočné a aký dlhý bude advent?

A kedy si tieto rovnaké sviatky oslávia ľudia v iných krajinách sveta?

Pozrite sa na tie najdôležitejšie dáta na päť rokov dopredu.

Ako bonus vám napovieme, ako sa efektívne pripraviť.

Prečo sú vianočné sviatky také dôležité?

Sviatky sa od všedných pracovných dní musia odlíšiť. Zrejme je na to hneď niekoľko dôvodov. Či už preto, že aj workoholici si môžu uvedomiť, že práca jeden deň počká, alebo preto, aby sa svet na chvíľu zastavil.

Aj preto, aby deti z času na čas mohli stráviť spoločný čas so svojimi rodičmi, a to oboma dohromady. Dôvodov je určite oveľa viac, ale musíme si zaiste aj spomenúť, prečo samotné Vianoce vlastne oslavujeme. Ide predovšetkým o kresťanský sviatok, ktorý je významný očakávaním na narodenie Krista aj jeho návrat na zem.

mirror.co.uk

Neprehliadnite: Mrknite na nápady na vianočnú dekoráciu z papiera, ktorá skrášli vaše obydlie.

Kedy začínajú Vianoce?

Dobrá otázka. Verím, že mnoho z nás by odpovedalo, že už samotným adventom. Veď už v septembri na nás tlačia obchodníci s vianočnou dekoráciou a darčekmi vo všetkých obchodných centrách.

Vianoce však nezačínajú ani adventom, ktorý pripadá na štvrtú nedeľu pred Štedrým dňom, ba ani na Štedrý deň, ale na Svätú noc. Tá Svätá noc má čo dočinenie s biblickým podtextom narodenia Spasiteľa Ježiša Krista, ktoré je práve oficiálne datované na Boží hod, tj 25. 12.

Koniec samotných Vianoc potom pripadá na deň Zjavenia Pána, ktorý je 6. januára. Tento dátum tiež súvisí so sviatkom Troch kráľov.

Advent je síce primárne liturgickým sviatkom, ale v našej krajine sa usadil ako večná tradícia. Význam slova advent znamená príchod. Symbolizuje očakávanie na samotné Vianoce v zmysle narodenia Spasiteľa, ale aj jeho opätovný návrat.

Adventnú nedeľu delíme na železnú, bronzovú, striebornú a zlatú. Každú nedeľu zapaľujeme sviecu na najvýznamnejšom symbole adventu, ktorým je bezpochyby adventný veniec. Posledná štvrtá (alebo aj zlatá) nedeľa môže pripadnúť na Štedrý deň.

freepik.com

Tip: Pozrite sa na vianočnú otváraciu dobu v obchodoch.

Kedy budú vianočné sviatky?

Na ktorý deň pripadá prvá adventná nedeľa, v aký deň bude Štedrý deň, prvý sviatok vianočný a v ktorý deň skončia vianočné sviatky? Všetko sa dozviete v tabuľke:


2020 2021 2022 2023 2024 2025
1. adventná nedeľa 29. novembra 28. novembra 27. novembra 3. decembra 1. decembra 30. novembra
Štedrý deň štvrtok piatok sobota nedeľa utorok streda
Prvý sviatok vianočný piatok sobota nedeľa pondelok streda štvrtok
Koniec vianočných sviatkov streda 6. januára štvrtok 6. januára piatok 6. januára sobota 6. januára pondelok 6. januára utorok 6. januára

Kedy je ten správny čas začať piecť cukrovinky? A ako na to?

Ako stráviť sviatky vianočné?

Ak patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí nepracujú v nepretržitej prevádzke, môžete naplánovať, ako sviatky vianočné stráviť. Vychutnávate si vianočnú pohodu len tak pri televízii a odpočívate? Ani na tom nie je nič zlé. K tomuto odpočinku vám môžu pomôcť tipy na tie najlepšie vianočné rozprávky.

Celkom bežné je, že sa chodí po blízkych rodinách. Ak netrávite spoločný Štedrý večer s rodičmi alebo súrodencami, vianočné sviatky sú skvelou príležitosťou, ako to vykompenzovať, priniesť darčeky a potešiť výbornými cukrovinkami, rybou a zemiakovým šalátom.

Ďalšou populárnou možnosťou je užiť si zimné radovánky v horách, napríklad aktívnym zjazdovým lyžovaním alebo na bežkárskych trasách.

Ak máte deti, mohla by vás tiež zaujať návšteva vašej najbližšej ZOO, kde sa väčšinou odohrávajú komentované prednášky.

Páčiť by sa vám mohla aj návšteva vianočných trhov, najmä ak ste to počas predvianočného zhonu nemali šancu stihnúť.

Obľúbená je aj rodinná dovolenka, ako je to napríklad vo filme Sám doma. Aj vy si môžete užiť dokonalú vianočnú dovolenku, pokiaľ nezabudnete zbaliť práve tie najcennejšie kufre.

blog.vitalchek.com

Ako je to s vianočnými sviatkami v iných krajinách?

Hoci je u nás snáď najdôležitejší onen deň pred začiatkom vianočných sviatkov, napríklad v US, Kanade alebo v Británii sa všetko odohráva až na Boží hod ráno.

V Taliansku síce večerí niekoľkochodovú štedrovečernú večeru, ako je to u nás, ale s rozbaľovaním darčekov čakajú až do polnoci na 25. 12.

Pravoslávne Vianoce, najmä v Rusku, sú oslavované až 6. a 7. januára. Podobne je to aj na Ukrajine, kedy Vianoce začínajú 6. januára, ktorý je Svätým večerom, kedy sa podáva večera o dvanástich chodoch symbolizujúca 12 apoštolov. Pokračuje sa nasledujúcim dňom, kedy sa oslavuje narodenie Krista, 8. januára potom narodenie Panny Márie, 9. januára je sviatok sv. Štefana.

Štedrý večer nastáva 13. januára, kedy sa tiež pripravuje o niečo menej honosnejšia večera ako na Svätý večer. 14. januára je potom sviatok sv. Vasyľa a zároveň juliánsky Nový rok. Celé vianočné sviatky sú ukončené až 19. januára na sviatok sv. Jána Krstiteľa.

Zaujíma vás, ako sa oslavujú ruské Vianoce? Mrknite sa!

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu