Tuniské Vianoce existujú predovšetkým pre turistov. Tunisania oslavujú až Silvestra!

Vianoce v arabskom svete sa oficiálne neslávia.

To ale neznamená, že v Tunisku neexistujú.

Veľkú úlohu v tom zohráva množstvo európskych turistov, ktorí sem v decembri mieria.

Vianočné stromčeky, svetielka či vyzdobené výklady obchodov tu tak nechýbajú.

Vianoce v Tunisku síce nemajú rozprávkový nádych, ale predstavujú zaujímavú príležitosť, kedy sem zavítať.

Kedy sa oslavujú Vianoce v Tunisku?

Vzhľadom na skutočnosť, že prevažná väčšina Tunisanov vyzýva islam, vianočné sviatky sa v Tunisku takmer neslávia. Štedrý deň aj Boží hod vianočný sú bežnými pracovnými dňami.

Vianoce v Tunise, okrem turistov zo západných krajín, v malej miere oslavujú aj skupinky kresťanského obyvateľstva. Rovnako ako v ďalších moslimských krajinách viac ako Vianoce Tunisania oslavujú Silvester. Rodiny sa schádzajú, aby spoločne povečerali a privítali príchod nového roka.

Ako oslavujú vianočné sviatky ďalšej krajiny severnej Afriky? Dozveďte sa viac na Vianoce v Egypte.

Poznáte tuniské vianočné tradície a symboly?

Na mnohých turistoch obľúbených miestach a samozrejme aj v hoteloch môžete nájsť vianočné stromy. Ulice mnohých miest sú ozdobené svetlami a ďalšou výzdobou. Tuniské Vianoce vo veľkých mestách a turistických destináciách majú ale skôr komerčný ako náboženský nádych.

Každý rok v decembri, často práve v čase vianočných sviatkov, sa v tuniskom meste Douz koná slávny medzinárodný Saharský festival, ktorý nadväzuje na starú tradíciu pôvodného Ťavyho festivalu, ktorý sa tu prvýkrát konal už v roku 1910.

Štvordňová akcia je akousi slávnosťou a poctou kultúram, ktoré obývajú saharskú púšť. Väčšina podujatí sa koná na štadióne H’naiech v Douze, napríklad ťaví maratón, závody arabských koní či tradičné beduínske svadobné obrady. Dôležitou súčasťou je aj súťaž v poézii.

Vianoce v Tunisku, alebo presnejšie skôr príchod nového roka, je skvelou príležitosťou, ako spoznať tradičnú hudbu a tanec. Tuniská hudba je zmesou afrických, arabských a stredomorských vplyvov a vyznačuje sa rytmickými a energickými rytmami. Tuniský tanec je tiež dôležitou súčasťou novoročných osláv, rovnako ako ohňostroje a petardy.

Vianočný saharský festival v Tunisku.
zdroj: reisezeilen.de

Kto nosí deťom darčeky?

Aj keď sa tuniské Vianoce neslávia v pravom slova zmysle, neznamená to, že deti nedostávajú darčeky. Tradične deti po celej Afrike veria, že im ich prináša Mama Tinga Tinga. Ide o africkú ženu čiernej pleti oblečenú v tradičnom farebnom oblečení so šatkou na hlave. Aký je pôvod tejto vianočnej postavy?

Africká Mama Tinga Tinga.
zdroj: africannews.com

Pod vplyvom globalizácie ale niektoré deti veria samozrejme aj na Santa Clausa, ktorému pod vplyvom minulosti, kedy bolo Tunisko francúzskou kolóniou, hovoria Père Noël.

Čo sa je v Tunisku na Vianoce?

O silvestrovskej noci sa takmer vo všetkých tuniských domácnostiach koná rodinná oslava, ktorej súčasťou je aj bohaté občerstvenie. Prvým chodom je často tradičné tuniské jedlo zvané brik. Ide o vyprážané cestíčko, ktoré je plnené vajcom, tuniakom, syrom a zeleninou.

Kuskus je v celej severnej Afrike obľúbeným pokrmom, ktorý sa podáva aj počas silvestrovských osláv. Variantov existuje mnoho, väčšinou sa podáva s rôznymi druhmi zeleniny a mäsa. Tradičnou súčasťou menu je aj šorba. Táto polievka sa pripravuje z rôznych druhov zeleniny a korenia.

Ako dezert sa podáva assidat zgougou, ktorý sa pripravuje zo semien aleppskej borovice. Semienka sa rozomelú a zmiešajú s cukrom, múkou a škrobom, potom sa za stáleho miešania varí na miernom ohni, kým zmes nezhustne.

Krém sa pripravuje z cukru, mlieka, škrobu, vanilky, žĺtkov a ružovej vody. Na záver sa dezert posype opraženými mandľami alebo pistáciami.

Prekvapivý je slávnostný nápoj. Mätový čaj je v Tunisku veľmi obľúbeným nápojom a často sa podáva pri zvláštnych príležitostiach, ako je napríklad Silvester. Pripravuje sa zo zeleného čaju, cukru a čerstvých lístkov mäty.

Tuniský pokrm brik.
zdroj: sodelicious.recipes

Aké miesta v Tunisku na Vianoce navštíviť?

Túto severoafrickú krajinu má väčšina z nás spojenú najmä s letnou dovolenkou. Ak sa rozhodnete stráviť Vianoce v Tunise, môžete sa tešiť na príjemnejšie teploty, ktoré vám umožnia lepšie spoznať tunajšie pamiatky.

  • Tunis – v hlavnom meste sa nachádza niekoľko zaujímavých miest, ktoré sú vhodné na návštevu mesta. Stará Medina je historickým a kultúrnym srdcom Tunisu. Úzke uličky sú skvelým miestom, kde môžete spoznať jedinečnú a živú tuniskú kultúru.
Uličky mediny v Tunise.
zdroj: atlasobscura.com
  • Džerba – ostrov ponúka krásne pláže lemované datľovými palmami, kde môžete zažiť jedinečné Vianoce pri mori. Za návštevu stojí aj Houmt Souk, ktorého stará mestská štvrť je spleťou belostných domčekov.

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu