Ako upratať na Vianoce a nezblázniť sa z toho? Inšpirujte sa v našom článku!

Mesiac do Vianoc a vás už polieva horúco z toho, ako si tento rok poradíte s vianočným upratovaním?

Zachovajte pokoj, pretože pustiť sa do všetkého bezhlavo nedáva vôbec žiadny zmysel! Popadnite papier a ceruzku a dajte sa do plánovania! To, čo nestihnete, vám Ježiško odpustí, rozhodne to ale neodnesie!

Poperte sa s tohtoročným dokonalým vianočným poriadkom a ukážte všetkým, že za to viete vziať!

Máme pre vás múdre rady a tipy, ako s neporiadkom zatočiť a pritom si užiť pohodové a nikým nerušené Vianoce!

Prečo vlastne upratujeme?

Odpoveď je úplne jednoduchá – neporiadok v dome nám strapatí nervy! Presne tak, v neupratanom a chaotickom prostredí si sviatky sotva užijete, hoci to ani necítite, neporiadok nás totiž vnútorne rozrušuje. Preto sa naučte upratovanie plánovať a uvidíte, že stačí chvíľka denne a za pár dní budete mať domov ako klietku.

Pokiaľ je toho na vás naozaj veľa, musíte zvážiť, koľko rúk v domácnosti môže s upratovaním pomôcť a neklásť si všetko na vlastné bedrá. Nielen deti si už v určitom veku okolo seba dokážu upratať, navyše zo seba budú mať dobrý pocit, ale je tu aj možnosť objednania služby, ktorá to vezme za vás úplne celé.

zdroj: freepik.com

Ako si naplánovať vianočné upratovanie

Urobiť si program vianočného upratovania vám možno príde ako banalita, ale jedine strategické uvažovanie vás dovedie do štádia, kedy si nebudete na Štedrý deň hrýzť nechty nervozitou, že ste nestihli to či ono.

Vezmite si papier a zamyslite sa, či ste ochotní venovať upratovaniu len víkendy, alebo aj niečo zo všedného dňa. Pamätajte, že ak si denne odtrhnete po práci 30 minút, ktoré si príkladne vymedzíte na dva šuplíky na usporiadanie alebo dve poličky v skrini, budete sa diviť, že budete mať týždeň pred Vianocami pohodlne všetko hotovo a bude vás čakať len finálny ťah na bránu – tj. vysmýčiť všetky kúty, umyť okná a tiež vyprať bytový textil. Stačí si len urobiť efektívny plán na upratovanie a všetko pôjde samo!

Ešte predtým, než začnete, skontrolujte si, či máte všetky čistiace prostriedky a rukavice, handry alebo hubky v najlepšej kondícii, aby vás to neskôr nezdržiavalo.

Nastáva čas, kedy naše domovy prestúpi jedinečná atmosféra sviatkov, preto je nutné ich vyzdobiť. Ak si chcete niečo sami vyrobiť, prezrite si návody na dekorácie na vianočný stôl a vytvorte niečo, čo nebude mať nikto iný!

Harmonogram vianočného upratovania

Iba pár týždňov do Vianoc a vy stále neviete, ako to zvládnuť? Princíp je úplne jednoduchý – nenechávajte všetko na jeden deň, všetko si účelne rozprestrite a uvidíte, že si nakoniec svoje sviatky užijete bez stresu. Vďaka nášmu postupu, ktorý si jednoducho skopírujete, si môžete jednotlivé kroky odškrtávať, jedine tak na nič nezabudnete.

Všeobecné pravidlá

Vždy sa riaďte dvoma úplne jednoduchými pravidlami – začnite zhora nadol, teda vždy ako prvé upratujte vrchné police, nábytok a pod., pretože rozotrený prach bude padať pod vás. A vždy zvnútra von – tj. najskôr si vytrieďte a porovnajte obsahy jednotlivých skriniek, šuplíkov a políc, až potom ich leštite zvonku.

4 týždne

Pokiaľ sa termín v kalendári blíži k prvému decembru, začnite ideálne s ťažšími prácami, ktoré zahŕňajú triedenie vecí a odstavovanie nábytku.

 • zorganizujte špajzu, potravinovú skriňu a všetky zásoby
 • preberte a odmrazte chladničku
 • vytrieďte si oblečenie a tiež kozmetiku
 • vyčistite svietidlá a čalúnenie
 • povysávajte a vyčistite koberec, nechajte ho preschnúť
 • nadvihnite všetky tkaniny a ťažký nábytok, upracte pod nimi aj kuchynskou linkou
 • skontrolujte si vianočné dekorácie a osvetlenie, začnite zdobiť

3 týždne

Vaša domácnosť dýcha sviežosťou po tom, čo sa zbavila nepotrebného. Pokiaľ si kladiete otázku, kam s vytriedeným oblečením, nezabudnite na textilné kontajnery na solidaritu a prebytky tam darujte, vrátane bytového textilu či hračiek. Teraz už poďme pokročiť v stanovenom pláne:

 • odstráňte prach zo zle dostupných miest (nezabudnite na rámy obrazov)
 • vysajte pavučiny vo všetkých miestnostiach
 • umyte okná – nerobte ich všetky naraz, naopak, umyte každý deň jedno a uvidíte, že to nebude stáť zďaleka toľko času
 • starostlivo upracte kuchyňu
 • vykonajte údržbu rúry, sporáka a mikrovlnky, nech môžete začať piecť cukroví
 • utrite si knižnicu a utrite zle dostupné police

2 týždne

Teraz urobte všetko, čo sa už v domácnosti udrží do Štedrého dňa.

 • vyleštite spotrebiče
 • dôkladne umyte odpadkový kôš
 • venujte sa dôslednému upratovaniu kúpeľne vrátane dlažby
 • utrite prach na policiach, utrite nábytok
 • nastáva čas prania a prezliekania domácnosti do vianočných tónov – všetky povlaky, obliečky, záclony aj obrus vyperte, aviváž vašu domácnosť príjemne prevoní

Týždeň do Štedrého dňa

V tomto období už sa nezaoberajte žiadnou náročnou činnosťou. Udržujte poriadok a vykonávajte iba rutinné upratovanie, kde je aktuálne potrebné.

zdroj: freepik.com

Tento stručný návod je ukážkou toho, že sa dá zvládnuť skutočne všetko. Stačí si vymedziť každý deň chvíľku a už týždeň pred dovŕšením adventu si budete užívať nerušenú vianočnú atmosféru.

A pokiaľ to časovo naozaj nezvládate, nerobte si s tým hlavu – vynechajte triedenie a zdĺhavé procesy. Dekorujte, prezlečte, vyperte, čo sa dá, zotrite prach, kam dosiahnete. Aj to sú sviatky a tie majú byť prednostne nerušené!

Inšpirujte sa tiež, ako prestrieť na slávnostnú večeru. Váš Štedrý deň bude vďaka tomu nezabudnuteľný.

Trend posledných rokov – KonMari

Marie Kondo je japonská upratovacia guru, ktorej systém upratovania domácnosti sa teší stále väčšej obľube. Pokiaľ aj vás zaujme filozofia tejto večne usmievavej japonky, je na čase začať, pretože prvé, čo vašu domácnosť stretne, bude ohromná hromada neporiadku.

zdroj: www.livabl.com

Áno, znie to zvláštne, ale na perfektne utriedenú domácnosť nazerá KonMari ucelene. Rozdelí vaše veci do piatich kategórií a tie podľa toho, ako sú vymenované, budete aj triediť. Najskôr sa jedná o oblečenie, potom o knihy, časopisy a papier, kozmetiku, kuchyňu a sentimentálne veci. Všetko z danej kategórie vynesiete do stredu miestnosti, začnete triediť a skladať. Nekompromisne sa v tomto okamihu rozlúčite so všetkým, čo už nepotrebujete. Pamätajte, že sentimentálne veci necháte úplne na koniec, s nimi to bude najťažšie, zároveň po vás však nikto nechce, aby ste vyhadzovali niečo, čo by vám odtrhlo srdce.

Revolučná metóda KonMari spočíva v tom, že vo všetkých spomínaných kategóriách vezmete všetky veci – jednu po druhej – do ruky a poviete si: Teší ma? Potrebujem ju? Robí mi radosť alebo ma inšpiruje? Budete prekvapení, aké veľké množstvo pokladov vo vašej domácnosti bude zbytočných a zaberá vám len miesto.

A teraz prichádza posledná fáza – skladanie. KonMari odporúča neskladať horizontálne, ale vertikálne, teda ako knihy do knižnice. Ide v podstate o to, aby ste všetko dobre videli a mali nad tým prehľad. Oblečenie trieďte od najväčších kusov po najmenších, vyhrajte sa s farbami a urobte s šuplíkmi pastvu pre oči. Prezrite si techniku KonMari na vlastné oči:

The KonMari Fold | Basics

To, čo v počiatku celého upratovania pripomína skôr výbuch bomby, bude v novom domácom prostredí zaujímať pevne stanovené miesto, čím všetku ďalšiu údržbu, vrátane vianočného upratovania, značne zjednoduší.

Páči sa vám myšlienka vianočného stromčeka v kvetináči? Potom si prečítajte o ďalších spôsoboch, ako sa o neho starať a kde ho zaobstarať.

Zažeňte nočné mory, že niečo nestihnete! Zapriahnite všetkých členov domácnosti, nechajte si pomôcť, kde to len pôjde, rozprestrite si činnosti a urobte si v poriadku systém. Vianočné upratovanie predchádza chaosu a prináša pokoj a dobrý pocit. Každý to stihne inak, ale prežitie krásnych vianočných sviatkov v kruhu najbližších je v tomto ohľade na prvom mieste!

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu