Kam na Vianoce? Veľa nápadov, ako si ich vychutnať naplno. Inšpirujte sa!

Tohtoročný Štedrý deň vychádza na štvrtok, čo je paráda, lebo je to všedný deň.

Máme teda pred sebou dva pekné predĺžené víkendy.

Čo o nich podniknúť? Kam cez Vianoce?

Záleží, či si chcete užívať rodinné pohody v teple rodinného krbu, vychutnávať si pečivo, vianočné rozprávky alebo filmy, alebo by ste radšej podnikli niečo viac akčného.

Tipy, kam na výlet na Vianoce

Vianočné trhy sú neodolateľné! Prekypujú atmosférou Vianoc, sú voňavé a môžete tu nakúpiť aj zopár maličkostí. Na ich obhliadku sa vydajte ako na Štedrý deň alebo medzi sviatkami.

Vianočné trhy v Prahe

Za zmienku rozhodne stoja pražské vianočné trhy, ktoré sú rozsiahle, majú bohatý kultúrny program a je možné ich spojiť aj so spúta inými zážitkami a poznávaním. Nájdete ich hneď na niekoľkých miestach.

Trhy na Staromestskom námestí trvajú väčšinou od konca novembra až do Troch kráľov. Predajné stánky lákajú aj na nákup malých drobností pod stromček na poslednú chvíľu. Budú otvorené od 10:00 do 22:00 hod.

Ďalšími známymi vianočnými trhmi, ktoré určite stoja za zmienku, sú tie na Václavskom námestí . Trvajú tiež od konca novembra až do Troch kráľov, stánky s občerstvením bývajú otvorené až do polnoci. Okrem toho tu môžete do 22:00 hod. nakúpiť aj nejaké drobnosti ako šály, rukavice, čiapky alebo vianočné dekorácie.

Keby vás ešte nohy dostatočne neboleli, zavítajte aj na námestí Republiky . Tieto trhy tu budú síce len do Štedrého dňa, ale pokiaľ to stihnete, dajte im šancu. Stánky bývajú otvorené od 10:00 do 19:00 hod. Tak rovnako zaobstaráte aj s trhmi na Tylovom námestí a námestí Mieru , kde sa dočkáte aj nejakého sprievodného programu.

Na Pražskom hrade bude aj živo. Trhy sú tu v plnom prúde od konca novembra do Troch kráľov. Stánky budú otvorené od 9:00 do 18:00 hod.

Miest, kam na vianočné trhy v Prahe môžete zavítať, je celý rad. Vieme, na aké aktivity a program sa môžete tento rok tešiť.

Kam cez Vianoce vyraziť za vianočnými trhmi? Napríklad do hlavného mesta.
milujuprahu.cz

Brnenské vianočné trhy

Ďalšími trhmi v Českej republike, ktoré stoja za zmienku sú zaiste trhy brnenské. Tie sa odohrajú na Dominikánskom námestí a námestí Slobody od 27. 11. 2020 do 3. 1. 2021. Nakúpite tu darčeky na last minute, ale tiež si pochutnáte na prvotriednych špecialitách. Čas môžete stráviť aj v zimnom bare, chýbať nebude ani pestrý sprievodný program.

coolbrnoblog.cz

Vianočné trhy v Brne ponúkajú nielen kúzelnú atmosféru, ale aj bohatý sprievodný program.
Hudba, gastronómia, zábava a mnoho ďalšieho.

Vianočný jarmok v Olomouci

Olomoucké vianočné trhy patria aj k tým najlepším. Skrátka na každom mieste nájdete bohaté vyžitie, ktoré ponúka ruch veľkomesta. Ak máte voľný Štedrý deň, do 16:00 hod. si môžete vychutnať skvelú atmosféru na Hornom a Dolnom námestí.

Chvíľu si môžete skrátiť nákupom v stánkoch, kde zoženiete všetko od výborného zvárača, grogu, punča aj napríklad skvelej langoše, nájdete aj malé darčeky na poslednú chvíľu. Svojich blízkych môžete potešiť výrobkami z keramiky, z dreva, vianočnou dekoráciou na ďalšie Vianoce, výrobkami z ovčej vlny alebo pletenými výrobkami. Okrem iného budete môcť využiť aj mobilné klzisko, ktoré bude umiestnené na Dolnom námestí.

Ďalším tipom, kam na Vianoce sú trhy v Olomouci.
vikings.cz

Chystáte sa o tohtoročnom advente nasať vianočnú atmosféru v hanáckej metropole?
Vianočné trhy v Olomouci chystajú skvelý jarmok aj sprievodný program.

Vianočné trhy v zahraničí

Vianočné trhy v zahraniční sa môžu pochváliť svojou honosnosťou. K najnavštevovanejším trhom patria napríklad tie v nemeckých Drážďanoch , ktorých je hneď niekoľko. Vyhľadávané sú aj trhy v susednom Rakúsku, ktorým vládne hlavné mesto Viedeň .

V Poľsku stoja za zhliadnutie malebné trhy v Krakove , v Belgicku Bruselské trhy a vo Švédsku vianočné trhy v Göteborgu .

Každý európsky štát vydá to najlepšie. Takéto cestovanie za vianočnými trhmi nemusí byť úplne od veci. Pokiaľ to bude možné, a neprepadne nás nejaká ďalšia vlna pandémie, je to skvelý spôsob, ako stráviť nielen Vianoce, ale aj celý advent.

Ak vás to láka ešte ďalej do sveta, potom sa na rebríček veľkolepej vianočnej výzdoby môže postaviť New York . Vianočných trhov tu nájdete množstvo, ale aj ďalšie dobrodružstvá, medzi ktoré patrí korčuľovanie v Central parku, návšteva legendárneho obchodu Santalandu, prehliadka krásne nazdobených vianočných výloh alebo jedného z najväčších vianočných stromov na svete.

Kam na vianočné trhy v zahraničí.
zľavomat.sk

Vianočná dovolenka na horách

Hory sú pre mnohých únik od reality do sveta odpočinku a pokoja. Taká zasnežená chajda uprostred ničoho nemusí byť nič nudné. Avšak sa ponúkajú aj iné možnosti spojené s wellness alebo aktívnym oddychom v podobe lyžovania alebo bobovania s deťmi.

Práve onoho dostatku snehu, ktorého sa nám v posledných rokoch nedostáva, si môžete vychutnať do sýtosti. A kam vlastne vyraziť? V Českej republike je hneď niekoľko miest, kde to stojí za to. Beskydy, Jeseníky, Krkonoše alebo napríklad Šumava? Pokojne sa vydajte aj do našich susedných Tatier alebo Álp. Takýto výlet je skrátka parádny.

Klínovec v Krušných horách

Ideálny tip, kam na výlet na Vianoce s deťmi. Ježiškovu cestu tu môžete vyšliapnuť pešo alebo na bežkách. Čaká tu množstvo zaujímavých úloh aj Ježiškova pošta, kde deti môžu zanechať svoj list s osobným prianím. Čo sa týka lyžovania, ide o najväčší lyžiarsky areál v Krušných horách, kde sú aj umelo zasnežované zjazdovky. Ak ste bežkári, budete si naopak vyžívať v 205 kilometrov dlhé bežecké trate.

Celodenný skipas:

 • dospelí – 790 Kč
 • deti – 600 Kč
 • seniori – 710 Kč

Skipas na 4 hodiny:

 • Dospelí – 630 Kč
 • Deti – 480 Kč
 • Seniori – 570 Kč

Červený Kameň v Kopřivnici

Tento skiareál blízko Kopřivnice v Beskydoch je umelo zasnežovaný a ponúka aj udržiavanú bežeckú trasu s dĺžkami 6,5 a 2,4 km.

Denné lyžovanie do 16:00 hod.
Dospelí 9,90 €
Deti do 140 cm 5,50 €
Denná na 2 hod. 150 Kč (deti 80 Kč)
Denná na 3 hod. 200 Kč (deti 100 Kč)
Detský vlek 50 Kč (3 hod.)
Večerné lyžovanie po 16:00 hod.
Dospelí 8,90 €
Deti do 140 cm 4,90 €
Večerné 2,5 hod. 180 Kč (deti 110 Kč)
Večerné 2 hod. 160 Kč (deti 90 Kč)

Skiresort Čierna hora – Pec

Táto dovolenka na Vianoce určite poteší celú rodinu, pretože tento skiresort v Krkonošiach ponúka pestré vyžitie. Vychutnať si môžete sánkovanie, bobovanie, večerné lyžovanie, snowtubing, funline, bežecké lyžovanie, snowpark a funpark alebo alpinistické výlety so sprievodcom.

Cenník skipasov do 24. 12.:


DOSPELÝ
JUNIOR / SENIOR DIEŤA STRIEDAVÝ
1 deň 31,-/720,- 27,90/620,- 23,-/510,- 970,-
od 13:00 20,- 500,- 410,-
od 14:00 450,- 380,- 310,-
4 hodiny 29,90 610,- 500,-

Cenník skipasu od 25. 12.:

DOSPELÝ JUNIOR / SENIOR DIEŤA STRIEDAVÝ
1 deň 34,-/790,- 750,-/670,- 25,-/550,- 1 060,-
od 13:00 630,- 20,- 450,-
od 14:00 480,- 410,- 340,-
4 hodiny 29,90 25,- 550,-

Skiaréna Karlov v Jeseníkoch

Toto lyžiarske stredisko v Malej Morávke je výborné pre rodiny s deťmi alebo rekreačných lyžiarov a snowboardistov. Výhodou sú aj rodinné skipasy, v dolnej časti stanice je aj detský kútik s profesionálnym dozorom. V obľube je aj rodinná vyhliadková zjazdovka s dĺžkou 1450 m.

Ešted v Jizerských horách

A ak premýšľate nad vianočnou dovolenkou v okolí Jizerských hôr, môžeme odporučiť Ještěd, ktorý má okrem zjazdovky a bežeckej dráhy aj ďalšie aktivity.

Okrem aktívneho lyžovania nájdete aj rôzne vianočné pobyty na horách, ktoré zahŕňajú výdatnú štedrovečernú večeru, relaxáciu v podobe masáže, vírivky, ale aj živej vianočnej hudby.

Jasná v slovenských Tatrách

Ďalšou skvelou možnosťou, ako stráviť Vianoce na horách, je Jasná v Nízkych Tatrách. Vybrať si môžete hneď z niekoľkých zjazdoviek, z ktorých sú aj niektoré umelo zasnežované.

Lyžovanie ale aj wellness si doprajete na horách, kam môžete vyraziť na Vianoce.
ageas.co.uk

Tu je malá videoukážka, ako krásne sa na Jasnej dá lyžovať:

Jasná - TVOJ KOPEC, TVOJ TRIUMF 2018_19

Kam cez Vianoce k moru

Alebo patríte k ľuďom, ktorí by najradšej pred zimou a plieskanicou utiekli niekam ďaleko? Potom vás najskôr poteší vianočný stromček z palmy a sneh z piesku. Nemusíte celý deň stráviť na pláži, ale využiť čas aktívne, ochutnávať nové jedlá a spoznávať nové kraje. Láka vás Egypt, Thajsko, Kanárske ostrovy alebo Spojené arabské emiráty? Všade si môžete vychutnávať teploty nad 20 alebo 30 °C.

Egypt je jednou z najnavštevovanejších destinácií nielen v zime. Teplota Červeného mora sa drží okolo príjemných 22 °C. Lákavá je aj Malajzia , kde sa teploty mora držia okolo 26 °C.

Spojené Arabské Emiráty sú ďalším tipom na idylickú dovolenku na Vianoce. More je vyhriate na 25 °C, teplota vzduchu má optimálnych 26 °C.

A čo napríklad Dominikánska republika , ktorá ponúka aj okrem odpočinku na pláži aj výstup do horských oblastí a ponúka more s teplotou 28 °C?

Na Kanárskych ostrovoch si môžete vychutnať teploty okolo 22 ° C, v Thajsku zase o niečo viac. Teplota vzduchu je tu 31 °C, more je luxusne teplé, má až 27 °C.

Čo ďalšie podniknúť cez Vianoce. Možností je mnoho, napríklad môžete ísť k moru.
wallpapercave.com

Pokiaľ vám za posledné roky chýba cestovanie, tak neváhajte a dajte svojmu partnerovi zájazd napríklad do Dubaja. S výberom letenky Praha Dubaj vám pomôže napríklad web flymeto.com.

Chcete stráviť nezabudnuteľný príchod nového roka? Poradíme vám, kam na Silvestra .

Kam na Vianoce s deťmi

Český Krumlov a okolie

Ďalšou možnosťou kam na Vianoce, najmä ak máte deti, je Český Krumlov na Juhu Čiech. Na Štedrý deň si tu môžete ísť nakŕmiť medvede, zaspievať koledy s ostatnými, alebo sa vydať na vyhliadkovú plavbu na plti. To všetko a ešte viac ponúka malebné mesto Český Krumlov. Okrem toho sa môžete stavať aj na miestne vianočné trhy, ktoré ponúkajú aj ďalšie aktivity v podobe prehliadky niekoľkých betlehemov alebo pečenia, trhy a prehliadky v kláštoroch.

Neďaleko odtiaľ sa tiež nachádzajú České Budějovice , ktoré ponúkajú isté vyžitie v podobe vianočných trhov na námestí Přemysla Otakara II. Čas tu môžete stráviť nákupom v stánkoch, ale aj korčuľovaním na ľadovom klzisku. Ak nemáte vlastné korčule, nevadí, môžete si ich zapožičať. Pre menšie deti bude zábavný aj vianočný kolotoč, vyhliadková veža alebo zvonička priania.

Okrem toho sa môžete rozptýliť aj obľúbenou vianočnou hudbou alebo klasickými vianočnými koledami. Alebo by ste radšej ocenili klasické vianočné rozprávky ?

Putovanie za betlehemy

V Čerešti zase môžete zažiť putovanie za betlehemy v dome JA Schumpetera . Expozícia je k videniu denne od 9:30 do 16:30 hod., 25.12. 2020 a 1. 1. 2021 bude otvorené až od 13:00 hod.

Vstupné:

 • Dospelí – 50 Kč
 • Deti od 6 rokov – 25 Kč
 • skupiny nad 10 ľudí – 25 Kč

V Chomutove, Kladruboch, Plzni a na balustráde pražskej Lorety zase môžete zhliadnuť živý betlehem za sprievodu spevu kolied a popíjania teplého zvárača alebo grogu.

Keď už sme u betlehemov, a zaujímajú vás významné expozície, na hospitáli Kuks môžete vidieť súsošie v plenéri zvanej Braunov betlehem . Prechádzka touto vonkajšou výstavou by vám mala zabrať maximálne 30 minút.

Ďalším a najviac významným dielom je Trebechovický Prepoštov betlehem , ktorý je umiestnený v múzeu betlehemov v Trebechoviciach pod Orebom.

Vstupné:
Dospelí 100,-
Seniori nad 65 rokov a študenti 60,-
Senior so Senior pasom 55 + 60,-
Deti 4–15 rokov 30,-
Rodina (2 dospelí a 2 deti) 220,-
Rodina s Rodinným pásom 200,-
Deti do 4 rokov a ZŤP zadarmo

Otváracia doba:

 • Pondelok – ZATVORENÉ
 • Utorok – nedeľa 9.00-12.00 a 12.30-16.30 h.

Posledná prehliadka 16.00 h.

Ak bývate blízko Jindřichovho Hradca, môžete navštíviť miestne múzeum, kde sú vystavené Krýzove jasličky , exponát najväčšieho mechanického betlehemu na svete.

Otváracia doba:

 • 24. decembra a 31. decembra otvorené do 12.00 a 1. januára od 13.00

Vstupné:

 • základné vstupné – 60, – Kč / osoba
 • deti, študenti, dôchodcovia a invalidi – 40,- Kč/osoba
 • deti do 6 rokov – zadarmo
Český Krumlov je jedným z miest, kam zavítať cez Vianoce.
ardusat.og

Hurá do ZOO!

Ak máte deti, ktoré milujú zvieratká, neseďte doma ani na Štedrý deň a vyrazte do ZOO . Do ZOO v Ostrave sa vlastne môžete vypraviť v akýkoľvek sviatočný deň, bude tu tradičné komentované štedrodenné kŕmenie žralokov, šimpanzov, slonov a hrochov. Ako vianočný darček deťom do 15 rokov je doprianý vstup zadarmo.

Vstupné:

 • deti do 15 rokov – zadarmo
 • dospelí – 80 Kč

Otváracia doba:

 • 9:00-16:00 hod.

Rovnako tak sa odohrá aj v pražskej ZOO , čo je ďalším tipom, kam cez Vianoce s deťmi. Tešiť sa môžete aj na nadeľovanie vianočných darčekov zvieratkám. Pre deti do 15 rokov je opäť pripravená zvýhodnená vstupenka.

Vstupné:

 • dospelí – 250 Kč
 • deti do 3 rokov – zadarmo
 • deti od 3 rokov – 1 €
 • dôchodcovia, ZŤP, ZŤP/P – 150 Sk

Otváracia doba:

 • 9:00-16:00 hod.

Vianočnú nádielku si užijete aj v ďalších ZOO v Českej republike, napríklad na olomouckom Svätom kopčeku , kde okrem nadeľovania darčekov zvieratkám na Štedrý deň dostanete detské vstupné pre dopelých. Darčeky sa budú rozbaľovať o 9:30 hod. Komentované prehliadky budú 25. 12. o 16:00 a 18:00 hod.

Vstupné:

 • dospelí 80 Sk, 25. 12. – 110 Sk
 • deti od 3 rokov, študenti do 26 rokov a seniori nad 65 rokov – 80 Kč
 • deti do 3 rokov – zadarmo
 • držitelia ZŤP, ZŤP/P – polovičná zľava

Otváracia doba:

 • 9:00-14:00 (25. 12. do 18:30) hod.

V ZOO Plzeň sa zase deti nabažia chytaním zlatej rybky a vydajú sa po stopách náučného vianočného chodníka.

Vstupné:

 • Dospelí – 100 Sk
 • Deti do 15 rokov, študenti do 26 rokov, dôchodcovia nad 60 rokov – 70 Kč
 • Deti do 3 rokov – zadarmo
 • Rodinné vstupné 2+2 – 310 Kč

Otváracia doba:

 • 10:00-17:00 hod.

V Zlíne si vychutnáte svetelnú vianočnú dekoráciu, nadeľovanie darčekov zvieratkám a dostanete aj zvýhodnené vstupné.

Vstupné:

 • Dospelí – 80 Kč
 • Deti – 40 Kč
 • Študenti a seniori – 60 Kč

Otváracia doba:

 • 8:30-16:00 hod.
Vianoce v ZOO je atraktívne nielen pre deti ale aj pre dospelých.
magazin.aktualne.cz

Kam na Vianoce na wellness

Premýšľate, kam na Vianoce za wellness a kúpeľnými pobytmi? Môžete si ich dopriať u nás v Česku alebo aj v zahraničí. Z českých destinácií sú najznámejšie Karlovy Vary, Mariánske Lázně, Luhačovice, Kúpele Darkov, Janské Lázně alebo Františkovy Lázně.

Na Slovensku môžete zavítať do Piešťanských kúpeľov alebo Trenčianskych Teplíc. Skvelým tipom sú aj miestne termálne kúpele Veľkej Losiny, v zahraničí potom slovenská Bešeňová, Patince alebo termály v Maďarskej Budapešti.

Počas vianočných sviatkov pokojne zrelaxujte a doprajte si blahodarný wellness.
hotel2mari.com

Pre tých, ktorí na nejakú akciu na Vianoce nedajú, a radšej nasávajú sviatočnú pohodu, odporúčame zhliadnutie obľúbených filmov. Mrknite, ktoré vianočné filmy stoja za pozretie .

Milan & Ondra

Vianoce nás jednoducho baví. Na webe Vianocedarceky.sk vám chceme ukázať tie najlepšie recepty, dekorácie a informácie o Vianociach na jednom mieste. Chýba nám tu niečo? Dajte nám vedieť a inšpirujte sa s nami! :)

Páčil sa vám tento článok? Dajte 5 hviezdičiek. :)

Napíšte komentár

E-mailová adresa nebude zverejnená a nebude uložená v žiadnej marketingovej databáze. Povinné polia sú označené *.

Zavriet reklamu